Laura Codruța Kovesi, la BBC, despre șefia Parchetului European: Această candidatură e importantă pentru întreg sistemul judiciar din România

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2019, 22:56 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Laura Codruța Kovesi a vorbit într-un interviu la BBC despre candidatura sa la șefia viitorului Parchet European, fostul procuror-șef anticorupție afirmând că aceasta este importantă nu doar pentru ea personal, ci și pentru colegii săi și întreg sistemul judiciar din România. „Pentru că putem dovedi, eu și colegii mei, că prin această candidatură putem obține ceva pentru țara noastră și putem face ceva pentru ca munca noastră să continue”, a spus ea.

Fosta șefă DNA Laura Codruța Kövesi a explicat pentru postul public de televiziune britanic de ce vrea să devină primul procuror-șef al Uniunii Europene și de ce chiar Guvernul din propria țară încearcă să-i blocheze candidatura pentru acest post, notează BBC.
  • „Am încercat mereu să îmi fac cât mai bine munca. Am fost procuror timp de 24 de ani. Am 46 de ani, deci mai bine de jumătate din viața mea am fost procuror. Am fost procurorul general al României și apoi procurorul-șef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, o structură specializată pentru combaterea corupției la nivel înalt”.
  • Care consideră a fi cea mai mare realizare: „Toate cazurile au fost importante pentru noi, dar trebuie să spun că în cei cinci ani în care am condus DNA am anchetat peste 68 de înalți demnitari - minștri, foști miniștri, 39 de deputați, senatori, secretari de stat, primari, președinți de consilii județene, deci toate aceste cazuri au fost importante”.
  • Despre cei anchetați de DNA, Kovesi spune că au fost oameni din întreg spectrul politic: „I-am investigat pentru că erau demnitari și funcționari publici, nu pentru că erau membri ai unor partide politice”.
  • Despre politicienii social-democrați care sunt foarte critici la adresa sa și condamnarea liderului lor Liviu Dragnea, pentru corupție, Kovesi a explicat: „Da, Guvernul nu m-a susținut pentru această candidatură, dar asta nu e important pentru mine, nu mă așteptam să am sprijinul lor, nu am vrut sprijinul lor”. „Da, dl Dragnea a fost implicat în două cazuri (de corupție), a fost condamnat (definitiv) de două ori, dar pentru mine acestea au fost cazuri ca oricare altele”.
  • Și-a asumat astfel, ca șefă DNA, niște riscuri destul de mari? „Da, pot spune că în această poziție tot timpul există un risc. Pentru că am investigat oameni care au deținut funcții înalte, oameni bogați, cu mulți bani, iar riposta lor a fost mai mare decât de obicei - încercând să ne intimideze pe noi procurorii și pe familiile noastre”.
  • S-a simțit vreodată personal amenințată? „Am primit o mulțime de amenințări”, a răspuns Kovesi, amintind și de cazul Black Cube.
  • „Dacă vorbim despre corupția din România, sunt câteva lucruri importante de menționat. În urmă cu 12 ani corupția era un fenomen generalizat; era ceva obișnuit pentru cineva să dea mită unui funcționar public, de exemplu. Dar după ce am devenit membri ai Uniunii Europene, cred că lupta împotriva corupției a început cu adevărat în România. Mentalitățile s-au schimbat”.
  • „În urmă cu doi ani, când Guvernul a încercat să schimbe legislația pentru a dezincrimina unele infracțiuni, precum abuzul în serviciu, au avut loc proteste masive în România, peste jumătate de milion de oameni au ieșit în stradă pentru a susține statul de drept, pentru a susține lupta anticorupție. Asta ne-arată că mentalitățile în România s-au schimbat. Sper că activitatea noastră, a echipei de la DNA, a jucat un rol important în această schimbare”.
  • „Această candidatură e foarte importantă nu doar pentru mine personal, este importantă totodată și pentru colegii mei, pentru întreg sistemul judiciar, cât și pentru țara mea. Pentru că în acest moment independența sistemului de justiție din România este sub asalt. Putem dovedi, eu și colegii mei, că prin această candidatură putem obține ceva pentru țara noastră și putem face ceva pentru ca munca noastră să continue”, a susținut Kovesi la BBC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4103 vizualizari

  • -15 (29 voturi)    
    Doar pentru ea e importantă. (Duminică, 14 iulie 2019, 23:14)

    prec [utilizator]

    Ea nu a dat nici-un examen, nici-un concurs, ea toată viața a fost numită. Ce „anticorupție” că noi toți îi vedem liberi pe Băselu, Bleaga, Piticania, Scripcaru, Muiagiu și compania.
  • -16 (28 voturi)    
    Lasa-ne, lasa-ne LULUTZA (Duminică, 14 iulie 2019, 23:17)

    MTG [utilizator]

    Lasa-ne, lasa-ne LULUTZA, vei constata ca stapanii de la BXL nu isi pun slugile la masa cu ei. HAI PA la TATI LA MEDIAS!
    • -18 (24 voturi)    
      Aferim. (Duminică, 14 iulie 2019, 23:33)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui MTG

      Nu că Florea sau Savoniera ar fi mai bune dar măcar acestea nu se dau mari campioane „anticorupție”.
  • -10 (24 voturi)    
    corect (Duminică, 14 iulie 2019, 23:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    ar fi un semnal ca Portocala, Onea & co isi vor lua in linistea pensiile (speciale).
  • +10 (18 voturi)    
    Vai tu ce supărați sunteți ! (Luni, 15 iulie 2019, 0:34)

    Observatory [utilizator]

    nu au trecut neobservate hotii de rând și cei din guvern .
    Voi țineți la renumele nostru de Hoți ( europeni ) vrem sa fim in continuare pe primul loc și Dna Kovesi nu ne lasă !

    Furați cât încape , dacă a mai rămas ceva !
    Ajutorul UE , furați totul, altceva nu ați învățat !
  • -9 (17 voturi)    
    Catindata... (Luni, 15 iulie 2019, 1:21)

    Gigi Kent [utilizator]

    Securista asta a candidat pe persoana fizica pe un post mult prea important pentru pregatirea si realizarile ei. Sa-i fie de bine! Dar chiar asa acum, pe principiul "sistemul judiciar din Romania sunt eu!" sa zici ca aceasta candidatura individuala este importanta pentru intreg sistemul judiciar? Mai da-o naibii de treaba …

    Sa fie clar, cumatra nu reprezinta Romania acolo iar statul roman nu are absolut nici o obligatie sa o sustina! Ba dimpotriva, sunt convins ca o data instalata ne-ar face de ras desi nu ne reprezinta. Ca tot vad titluri de genul "Franta nu a retras candidatura lui Bohnert..." Franta nu are cum sa retraga o candidatura pe persoana fizica.

    Asta ca nu mai pot sa tot urmaresc cum impertinenta asta incearca sa ia ostatec o tara intreaga pentru interesele ei personale!
  • +4 (6 voturi)    
    Reprezentativa pentru cetatenii europeni... (Luni, 15 iulie 2019, 9:03)

    bilbofil [utilizator]

    ... prin votul aleșilor lor din Parlamentul European, deși nu reprezintă statul român. Ustură rău, nu?

    Eu zic că este bine că va ajunge acolo împotriva voinței statului român. O va ajuta să țină minte că România nu este statul ci națiunea română și că patriotism înseamnă aplicarea legii și nu servilism față de cei care vremelnic ocupă poziții publice.
  • -1 (5 voturi)    
    kovesi la BBC. (Luni, 15 iulie 2019, 9:12)

    Theros [utilizator]

    CE ENGLEZA DE BALTA?? RUSINE, RUSINE SI IAR RUSINE!! Dar sa trecem la fond.Dacă Laura Codruța Kovesi va fi desemnată procuror european, CHESTIUNE PUTIN PROBABILA , DAR EA FIIND MAI PUTIUN INTELIGENTA NU INTELEGE , acest post va fi pentru ea unul de înmormântare, deoarece la Bruxelles nu va mai putea pune în scenă spectacolele mediatice de la DNA.

    SCENARIILE PRIVIND POSIBILA desemnarea a Laurei Codruța Kovesi procuror-șef european ține mai mult de batălia externă, iar șansele fostei șefe DNA de a ocupa acest post depind de președintele Franței, Emmanuel Macron.MAI MULT ATI VAZUT ENGLEZA DE BALTA A ACESTEI FIGURI CU CHIP DE OM CARE A DISTRUS DESTINELE A NENUMARATI OAMENI!!

    Este greu de presupus că va face Parchetul ăla anchetă în Franța sau în Germania, probabil că o să facă tot pe la noi dar nu va avea aceeași amploare (…) pe partea de est, dar și pe partea de est vor găsi fraude cu fonduri europene făcute tot cu sprijinul sau cu implicarea unor mari puteri europene.

    Hai să fim serioși, deci doamna Kovesi a fost un extraordinar om politic în fruntea DNA, a reușit să ne păcălească pe toți cu sclipiciul ăla al DNA, cu luarea, procese peste noapte, arestări, acest spectacol nu mai e posibil la nivelul Uniunii Europene. A fost posibil în România, într-o anumită conjunctură, dar cine crede că ea ducându-se acolo, numai spun de legenda (…), cine crede că ea la Uniunea Europeană va repeta spectacolul mediatic, ea a fost un procuror foarte slab, nepregatit, aservita serviciilor secrete ale puterilor straine, NU INTERESELOR ROMANIEI !!

    Normal era ca DNA-ul să lucreze discret, fără spectacol mediatic, temeinic, nu atâția inși, nu vedete, destructurare, așa se lucrează și în bătălia cu Mafia din Italia. Ea a lucrat spectaculos, adică dacă ați observat e interesant de analizat spectacolul mediatic.

    Pe partea de est vor găsi fraude cu fonduri europene făcute tot cu sprijinul sau cu implicarea unor mari puteri europene. ESTE CLAR PENTRU ORICE OM DE BUNA CREDINTA c ca dacă
  • +2 (2 voturi)    
    O fi si pentru cei din justitie, (Luni, 15 iulie 2019, 10:40)

    John M. [utilizator]

    dar cred ca trei sferturi din populatia cinstita a Romaniei i-ar vrea in puscarie pe ticalosii de la putere indiferent cine-i trimite acolo, Kovesi sau altcineva.