VIDEO Un alt caz de violență între copii, la Cugir: Băiat de 13 ani, bătut crunt. Agresorul, un adolescent de 16 ani, a fost reținut

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2019, 9:52 Actualitate | Esenţial


copil batut
Foto: Captura
Un adolescent de 16 ani a fost reținut de polițiști, după ce a bătut crunt un copil de 13 ani, la Cugir. Imaginile, în care se vede cum băiatul mai mic este lovit cu pumnii și cu picioarele, au fost publicate pe Facebook joi, la o zi de la cazul celuilalt băiețel din Cugir lovit cu sălbăticie de alți copii.




Potrivit imaginilor, băiatul de 13 ani este lovit cu palmele peste cap și cu picioarele în spate de un alt tânăr. Deși copilul lipsit de apărare plânge de durere, agresorul continuă să îl lovească, în timp ce îl împinge pe o pantă aflată foarte aproape de malul râului.

Poliția Alba a anunțat, vineri, că agresorul, un adolescent de 16 ani, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore.

"În sarcina acestuia s-a reținut că în data de 8 iulie 2019, în jurul orelor 17.00 – 18.00, în timp ce se afla pe malul râului Cugir, pe fondul unor neînțelegeri verbale, l-ar fi agresat fizic pe un alt minor de 13 ani”, au transmis, vineri, reprezentanții Poliției Alba, citați de Alba24.

Cazul a ieșit la iveală la o zi de la cel al băiețelului de 10 ani din Cugir, care a fost bătut cu sălbăticie de un grup de adolescenți. Reprezentanții Poliției Alba spun că cele două agresiuni s-au produs în aceeași zi, succesiv, dar nu există nicio legătură între ele.

CITEȘTE ȘI
: Băiețel de 10 ani bătut cu sălbăticie de alți copii, pe stradă, la Cugir. Imaginile, făcute publice de către mama lui

















3612 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    daca respectivul e bagat (Vineri, 12 iulie 2019, 10:22)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    la racoare 30 de zile, timp in care o va lua pe cocoasa zilnic de la ceilalti detinuti, ii iese smecheria din cap.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Vineri, 12 iulie 2019, 11:48)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      mai important ar fi sa se dea in presa/tv si ce a patit respectivul dupa faptele sale, cum se smiorcaie printr-o sala de judecata, cum primeste inchisoare/amenda/scoala de corectie... , sa le intre in cap si celorlalti care mai au apucaturi din astea..

      altfel altii de teapa lui vad ca e ok sa mai caftesti cate unul mai mic ca sunt si altii care o fac..si nu-ti fac decat sa te retina un pic la politie care mai mult e motiv de lauda printre golanii astia..
    • -2 (2 voturi)    
      Sau (Vineri, 12 iulie 2019, 11:55)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      ii inraiesti si mai mult.
  • -10 (12 voturi)    
    dar care a fost motivul ptr care adolescentul (Vineri, 12 iulie 2019, 10:35)

    bancher [utilizator]

    a dat in copilul de 13 ani? Ca ma indoiesc ca l-a luat la bataie asa, din senin..
    Daca tot se informeaza publicul, sa se informeze pana la capat: sa se spuna si cum a inceput cearta, nu doar finalul ei.
    De unde nu stim noi ca baiatul de 13 ani, cu tupeul si lipsa de respect specifice varstei, nu l-a injurat si nu l-a jignit pe adolescent? Baiatul de 13 ani pare destul de mare ptr varsta lui, e foarte posibil ca el sa fi inceput harta (lucru frecvent in ziua de azi) doar ca, a dat peste unul care a avut curajul sa ii dea peste nas, si brusc s-a transformat in victima.
    • +2 (8 voturi)    
      .. sa recapitulam. (Vineri, 12 iulie 2019, 11:01)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      .. ce spui tu e ca daca pe tine, un copil de 13 ani, cu tupeul specific varstei, te jigneste, esti indreptatit sa dai in el ca un animal, cum facea animalul asta mai mare? Chiar daca tu esti mult mai mare si din start e o chestie disproportionata si sincer lasha?!. Asta ca veni vorba de ce barbati sunt unii care se bat numai cu unii mai slabi ca ei..

      Da-mi voie sa te intreb sincer: esti bolnal mintal?! Ai scapat de la vreo Socola? Nu te cauta nimeni?

      Vezi ca atunci cand problemele se rezolva cu pumnul, risti sa dai peste un dobitoc mai tare ca tine. Sfatul meu..
      • +1 (3 voturi)    
        EXAGEREZI (Vineri, 12 iulie 2019, 12:14)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

        Eu intreb clar: care a fost motivul pentru care cel mic a dat in cel mare? Sa se spuna si asta.
        Cat despre acuzatiile ca as fi bolnav mintal, mai bine te abtii.
        • 0 (0 voturi)    
          .. unde.. (Joi, 18 iulie 2019, 13:20)

          gdcos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          .. unde ai vazut ca cel mic a dat in cel mare? Scrie undeva? A spus cineva? Vezi pe video ceva in acest sens?
          Ai completat tu de la tine scos din burta, fiindca asa ai simtit nevoia tu sa ii iei apararea unei brute. Indiferent de motivul pentru care a inceput cearta, nu poti lovi repetat un om in halul asta. Ca adult, legea iti permite sa raspunzi violent doar proportional, altfel intri tu in belea.

          Si da, esti bolnav mintal, daca tu nu ai un minim de empatie incat sa nu ti se para gresit sa lovesti pe cineva fara aparare si care deja e la pamant. Ba mai mult, inventezi tu povesti ca sigur a facut ala ceva (asa era la comunisti apropos, nu il ia militia degeaba, nu?!) Aia se cheama bolnav mintal.
          Si de abtinut la vorbit prostii in situatii nepotrivite ar tb sa te abtii tu.
    • 0 (4 voturi)    
      eh, exagerezi.. (Vineri, 12 iulie 2019, 11:02)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ..daca-l injura, ii dadea un spitz si aia era, nu il lovea cand smiorcaia ca o muiere.
      • 0 (4 voturi)    
        @ Martha Logu (Vineri, 12 iulie 2019, 12:15)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Intr-un acces de intelijenta, zici ca acel copil batut 'smiorcaia ca o muiere...' Tu ai copii, istetule? Sper ca nu si ca nici nu vei avea vreodata!
    • +2 (4 voturi)    
      Serios? (Vineri, 12 iulie 2019, 11:12)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Adica daca esti injurat, tu dai cu pumnii si picioarele? Am crezut ca am coborat din bananier intre timp...
      • -1 (3 voturi)    
        dar poate si asta micu a dat cu pumnii (Vineri, 12 iulie 2019, 12:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui lula

        si picioarele? Poate voi nu ati vazut, dar eu am intalnit cazuri in care pusti de clasa a VIII-a l-au batut pe unul din a XI-a.
        repet: intai sa se spuna motivul bataii, apoi sa sara toti cu gura.
    • +2 (6 voturi)    
      Tu te auzi ce spui? (Vineri, 12 iulie 2019, 11:23)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dupa parerea ta, daca cineva ma injura, trebuie sa sar cu pumnii si picioarele pe el?
      In trafic, unde injuraturile sunt la ordinea zilei, ar trebui sa asistam la batai continue?
      Frumoasa educatie le dai copiilor tai, daca ai! Sa speram ca nu.
      • -1 (1 vot)    
        stii ce spunea Malcom X: (Vineri, 12 iulie 2019, 14:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        ,,Nonviolenta e buna atata timp cat functioneaza''.
        daca nu mai functioneaza, nu ai decat sa treci la violenta.
        Tu pleci de la premisa ca batausul e 100% vinovat....dar daca cel mic a inceput??
        Mai bine sa ascultam versiunea politiei, sa vedem care a fost motivul incaierarii.
        • 0 (0 voturi)    
          . bun exemplu.. (Joi, 18 iulie 2019, 13:28)

          gdcos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ... in linia insistentei tale de a dovedi ceva probleme la mansarda.
          Intamplator Malcom X a murit asasinat. Adica violenta naste violenta. Sau pe intelesul tau, daca predici violenta, vei muri violent.
          Sau pot sa iti desenez de ce e gresit sa bati un copchil....
    • +3 (5 voturi)    
      . (Vineri, 12 iulie 2019, 11:33)

      Eusebius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Se spune in articol: 'pe fondul unor neînțelegeri verbale'.

      Sa inteleg ca ti se pare foarte ok ca unu de 16 ani sa il cotonogeasca pe unu de 13 ca "poate o fi zis copilul ceva, poate a injurat".
      • 0 (0 voturi)    
        . stii cum e asta? (Joi, 18 iulie 2019, 13:22)

        gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Eusebius

        .. eu acum nu ma inteleg cu psihopatul asta si cand il vad il ard de nu se vede. Iar el e zen, ca de, aveam motiv.
        E bolnav...
    • +1 (1 vot)    
      citat din clasici (Vineri, 12 iulie 2019, 11:35)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      "poate a spus baiatul ceva! poate a injurat"

      imi aduc aminte ca si eu la 13 ani aveam un asemnea un tupeu si o lipsa de respect incat dadeam imediat banii pe care ii aveam repetentilor din curtea scolii atunci cand mi-i cereau. si la fel ca mine facea toti ceilalti tupeisti de varsta mea.
      ce ne-am mai fi meritat doi pumni si un sut in coaste ca tupeistul din imagini!
    • 0 (2 voturi)    
      Si? (Vineri, 12 iulie 2019, 11:43)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      O palma peste gura sau peste cap nu ajunge? Sa te apuci sa-i arunci pumni si suturi mi se pare cam deplasat, si merita o lectie de viata.
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Vineri, 12 iulie 2019, 11:45)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Asta e din seria , lasa ca stie invatatoarea de ce l-a batut, o fi zis/facut el ceva. Auzita de la o alta mamica, ea insasi cadru didactic. Ma rog, copilul batut nu era al ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti cretin! (Vineri, 12 iulie 2019, 13:43)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Sau bolnav mintal.
      Nici macar una dintre aberatiile pe care le insiri nu este o scuza pentru a ataca o alta fiinta umana in felul in care a facut-o golanul ala de 16 ani.
      Peste nas se da altfel, daca asta vrei sa spui, si nici macar nu trebuie sa-l atungi pe celalalt. Iar la provocari nu esti obligat sa raspunzi, ba chiar esti mai destept daca iti cauti de treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        o sa ai tu parte de provocari (Vineri, 12 iulie 2019, 14:38)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui provest

        la viata ta, sa vezi cum o sa iti schimbi parerea.
        Vino pe langa o scoala din Ferentari, sa vezi ce o sa te mai provoace pustii de 14 ani.,
  • +2 (6 voturi)    
    In astfel de cazuri, (Vineri, 12 iulie 2019, 10:44)

    Gogu27 [utilizator]

    trebuie sa fie pedepsiti atat faptuitorul minor cat si parintii / tutorele sai. Numai asa vor fi descurajate astfel de fapte.
    • -1 (1 vot)    
      .. stai linistit... (Vineri, 12 iulie 2019, 11:11)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      copilul ala de 16 ani a invata de undeva asta. Fii tu sigur ca si el era rupt in bataie acasa, de aia a facut ce a facut.
      • 0 (2 voturi)    
        Aceasta (Vineri, 12 iulie 2019, 12:23)

        Gogu27 [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

        sustine cele scrise de mine.
        • 0 (0 voturi)    
          .. da.. (Joi, 18 iulie 2019, 13:23)

          gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

          .. pai nu te contraziceam, dimpotriva. Spuneam ca si parintii care probabil l-au batut de l-au rupt merita puscarie.
      • 0 (0 voturi)    
        Si pe timpul lui Ceausescu se bateau (Vineri, 12 iulie 2019, 14:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

        copiii intre ei, mai rau decat cei din filmulet. Si de unde au invatat asta?? Ca la tv erau 2 ore pe zi (si alea cu tovarasu si tovarasa), la cinema erau filme cuminti, iar pe strada militia intervenea imediat.
        Cred ca tine de educatia de acasa, mai mult.
  • -2 (4 voturi)    
    nici bataia nu mai e ce-a fost... (Vineri, 12 iulie 2019, 10:59)

    Martha Logu [utilizator]

    ... pe vremea mea erai norocos daca scapai doar cu atata.
    oricum, bine ca l-au arestat pe fraier.
    • -1 (3 voturi)    
      ??? (Vineri, 12 iulie 2019, 11:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Dar cum se termina o bataie pe vremea dvs.? La urgente, cu toate membrele in gips? Cu capul in 10 copci? Sa aiba si copilul o amintire frumoasa de cand era mic?
  • 0 (0 voturi)    
    Cugir - noul centru de recrutare K1 (Vineri, 12 iulie 2019, 15:01)

    farty [utilizator]

    Daca vrei sa iti faci academie de K1 (pe modelul Academia Hagi la fotbal), Cugir este cea mai buna solutie.