Val de ironii după ce Dăncilă a felicitat-o, pe Facebook, pe Simona Halep: Știți măcar în ce țară se ține Wimbledon-ul?

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 18:43 Actualitate | Esenţial


Captura Facebook
Foto: Facebook
​​Felicitările pentru Simona Halep, postate pe Facebook de Viorica Dăncilă au provocat un val de ironii la adresa premierului, comentatorii întrebând-o ironic dacă Liviu Dragnea a văzut și el meciul sau dacă victoria Simonei era în programul de guvernare.

„Felicitări campioanei noastre pentru meciul excepțional din semifinala de la Wimbledon! Mulțumim, Simona, pentru încă o filă în istoria sportului românesc scrisă atât de frumos! Succes în marea finală! Suntem cu toții alături de tine”, este postarea de pe contul Vioricăi Dăncilă, imediat după calificarea Simonei în finală la Wimbledon.

Reacțiile ironice nu au întârziat să apară. Câteva dintre ele:

  • „Știți măcar în ce țară se ține Wimbledon-ul?”
  • „Meciul ăsta făcea parte din planul de Guvernare?”
  • „Vreau să vă văd cum pronunțați „Wimbledon” :)))))”
  • „Felicitări Simonei pentru victoria de astăzi, așa cum era prevăzută în programul de guvernare! Auziți, doamna Vio, la facultate, la nea Liviu, e televizor în culori? Sau a văzut meciul la radio, ca pe timpuri?”
  • „Sper ca această victorie să vă motiveze să candidați la prezidențiale!Sperăm cu toții să scăpăm de voi”.
  • „Felicitări Vio, toate meritele sunt ale tale!Dacă nu erai prim-ministru nu se califica...”
  • „Hai, pregătește cheia României și rezerva Arena Națională pentru luni. Îți zice Firea cum se face”


















13727 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Lume „rea”. (Joi, 11 iulie 2019, 18:59)

    prec [utilizator]

    Nu-i frumos să râzi de oamenii bătuți de soartă.
    • -16 (24 voturi)    
      Mai ales cand... (Joi, 11 iulie 2019, 19:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Mai ales cand, potrivit statisticilor, 3 din 5 tineri care au inceput scoala in 2007 NU au luat bacalaureatul in 2019.
      Aproape toti - sau mai bine zis, in special cei 60% din categoria neterminatilor - sunt calare pe facebuci si alte "social media" (de acolo isi trag si cunostintele, ce le trebuie scoala!)
      Ei sunt cei ce posteaza cu fudulia specifica prostului: "Da' stiti unde-i Wimbledon-ul?" spre bucuria si hazul altor ciudati din aceiasi categorie.
      Frustrari de neterminati, fara BAC, da' cu facebuci!
      • +13 (15 voturi)    
        vinovat? (Joi, 11 iulie 2019, 20:54)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        PSD.

        Cine e de vina? Cine a micsorat bugetul la invatamint? Cine incearca sa saboteze invatamintul?
        Sau poate ca dumneata te mandresti cu prim ministrul nostru? Esti mandru de ea?
      • +6 (6 voturi)    
        ?! (Vineri, 12 iulie 2019, 6:45)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        "aceiasi categorie" si zici ca ai bacul?!
        • +1 (1 vot)    
          El are BAC-ul (Vineri, 12 iulie 2019, 10:28)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          luat inainte de 1989, cand nu erau canale de comunicare, gen ("facebuci"), asa ca nu i-a atras nimeni atentia asupra corectitudinii limbii romane. La el, merge!
      • +4 (4 voturi)    
        normal (Vineri, 12 iulie 2019, 8:29)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        că sunt frustați.
        Până și ei se întreabă nu doar cum a luat bacul vasilica, dar și cum a terminat o facultate, ca să nu mai pomenim de bulanul avut de a ajuns prim ministru.
        • +1 (1 vot)    
          Ehehei (Vineri, 12 iulie 2019, 12:19)

          osica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Stai să vezi că se visează și președinte! Cum era aia cu scroafa și cu copacul?
      • +1 (1 vot)    
        realizezi (Vineri, 12 iulie 2019, 15:57)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca tocmai ti-ai acuzat stapanii de incompetenta...

        oh well... e criza de postaci... se multumesc si ei cu ce prind!
  • +14 (16 voturi)    
    Efectiv, imi este mila de ea... (Joi, 11 iulie 2019, 19:10)

    Lucky1 [utilizator]

    Dar, si-a facut-o cu mana lu' Dragnea, I-a placut titlul de premier si, ca orice nepriceput, nici macar nu si-a inchipuit ce conditii ar fi trebuit sa indeplineasca pentru cel mai inalt post public.
    Acum sa sufere, desi nu cred ca are pielea atat de subtire.
  • -1 (7 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 11 iulie 2019, 21:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dupa unii, cetatenii romani care nu vorbesc fluent engleza nu au voie sa se bucure de succesul Simonei.
    • +9 (9 voturi)    
      « Au voie decât » (Joi, 11 iulie 2019, 22:27)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ca și prim ministru, are voie sa se bucure decât daca ar vorbi fluent româneste, care nu stie numai sa citească decât de pe hârtie.
  • +7 (7 voturi)    
    Uembeldonul-ul e capitala Angliei! (Joi, 11 iulie 2019, 21:53)

    Alex735 [utilizator]

    Intrebati colega de geografie de la Videle sa va confirme
  • -3 (9 voturi)    
    pariu ca pronunta (Joi, 11 iulie 2019, 23:54)

    zaboo [utilizator]

    la fel ca halepu', sunt la acelasi nivel (si) cu engleza (am ras doua saptamani cand a spus in conferinta de presa ca si-a scrantit glezna =)) =)) )
  • +4 (4 voturi)    
    Tuta asta (Vineri, 12 iulie 2019, 4:08)

    Observatory [utilizator]

    merita sa fie nevasta lui Ceașca .
    Vai ce cuplu potrivit !
    • +5 (5 voturi)    
      Cred ca ar fi divortat in maxim 1 an. (Vineri, 12 iulie 2019, 4:54)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Ceasca era un barbat pretentios..
    • +3 (3 voturi)    
      Poate (Vineri, 12 iulie 2019, 6:48)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      a lui Postelnicu...