O nouă condamnare pentru Nicușor Constantinescu: 10 ani de închisoare. Decizia este definitivă -UPDATE

de MH     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 15:24 Actualitate | Esenţial


Nicusor Constantinescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul președinte al Consiliului Județean Constanța, Nicușor Constantinescu a primit o nouă condamnare, respectiv 10 ani de închisoare, potrivit Digi 24. Decizia instanței supreme este definitivă. Fostul șef al CJ Constanța execută deja o pedeapsă de şapte ani şi patru luni de închisoare după ce a fost condamnat definitiv în două dosare.

În dosarul în care instanța supremă s-a pronunțat joi, Nicușor Constantinescu a fost condamnat în primă instanță la 15 ani de închiosare, dar a făcut apel.

Judecătorii de la Înalta Curte de Casație și Justiție au decis joi să-l condamne, definitiv, la 10 ani de închisoare cu executare.

Fostul președinte al CJ Constanța a fost găsit vinovat de șase infracțiuni de abuz în serviciu, spălare de bani și constituire de grup infracțional.

Potrivit procurorilor, Constantinescu ar fi dispus efectuarea unor plăți nelegale în valoare de peste 5 milioane de euro către mai multe instituții aflate în subordinea Consiliului.

Alături de Constantinescu au fost trimise în judecată alte 15 persoane, Regia Autonomă Judeţeană de Drumuri şi Poduri Constanţa şi două firme.

Magistrații Curții de Apel București l-au condamnat pe fostul președinte al Consiliului Județean Constanța, în primă instanță, în iulie 2016, la 15 ani de închisoare, decizia fiind ulterior contestată.

În acest dosar, Instanța Supremă a condamnat-o pe Felicia Tăicuțu, fost director general al Direcției Generale Economico - Financiare din cadrul Consiliului Județean Constanța, la 3 ani închisoare cu suspendare.

Titi Cenușă, fost arhitect șef în cadrul Direcției Generale de Urbanism și Lucrări Publice a Consiliului Județean Constanța și Simion Lucian, fost șef al Serviciului Utilități Publice din cadrul Consiliului Județean Constanța, au fost achitați de către magistrați în timp ce Constantin Vlăducă, inginer în cadrul Serviciului Utilități Publice din cadrul Consiliului Județean Constanța, a primit doi ani de închisoare cu suspendare.

George Adrian Gâmbuțeanu, fost director general al Regiei Autonomă Județeană de Drumuri și Poduri Constanța, a fost condamnat la o pedeapsă de 3 ani închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la abuz în serviciu, iar Gică Ene, fost inginer silvic în cadrul Regiei Autonomă Județeană de Drumuri și Poduri Constanța, a primit o pedeapsă de doi ani de închisoare cu suspendare.

Procurorii DNA îl acuză pe Nicușor Constantinescu că, în perioada 2010 – 24.03.2014, alături de R.A.J.D.P. Constanța și Gâmbuțeanu Adrian George au constituit un grup infracțional organizat, la care ulterior au aderat și o parte din restul inculpaților, având ca scop săvârșirea unor infracțiuni îndreptate împotriva intereselor economice ale Consiliului Județean Constanța.

Nicușor Constantinescu și-a îndeplinit, spun procurorii, în mod defectuos atribuțiile de serviciu care decurgeau din calitatea de președinte al Consiliului Județean Constanța, determinând un prejudiciu în dauna Consiliului județean Constanța în valoare de 30.782.039 lei.

"La comiterea infracțiunilor de abuz în serviciu, inculpatul Constantinescu Nicușor Daniel a fost ajutat de ceilalți inculpați, cu funcții de conducere în cadrul U.A.T.J. Constanța, care și-au îndeplinit în mod defectuos atribuțiile de serviciu, după cum urmează:
- Tăicuțu Felicia, nu a urmărit legalitatea cheltuielilor angajate de la bugetul U.A.T.J., în cadrul programelor arătate, împrejurări care au dus la plata nelegală a sumelor de bani amintite, către R.A.J.D.P. Constanța.
- Cenușă Titi, Simion Lucian și Vlăducă Constantin nu au verificat respectarea și aplicarea corectă a tehnologiilor de execuție, a contractelor și normelor tehnice în vigoare și au admis la plată lucrări corespunzătoare din punct de vedere calitativ și cantitativ.
- Gâmbuțeanu Adrian George a emis facturile care au condus la plata nelegală a sumelor de bani de către U.A.T.J. Constanța către R.A.J.D.P. Constanța.
- Țițimeaua Ionuț a încălcat dispozițiile legale care interzic plata în avans din fonduri publice pentru achiziția de imobile, prevederile procesului verbal de negociere și a modificat natura actului juridic încheiat cu SC Stop SRL, contribuind astfel la efectuarea de plăți nelegale către societatea comercială amintită.
- Pârvu Tudorel și Gavrilă Dima Bogdan Teoniu i-au ajutat pe inculpații Constantinescu Nicușor Daniel și Tăicuțu Felicia să comită infracțiunea de abuz în serviciu reținută în sarcina lor, prin semnarea unor acte adiționale, în legătură cu contractul de închiriere al celor 11 autoturisme", arată procurorii, în rechizitoriu.

Aceasta este o nouă decizie definitivă de închisoare cu executare pe numele lui Nicușor Constantinescu.

El execută deja o pedeapsă de şapte ani şi patru luni de închisoare după contopirea celor două condamnări definitive primite, cea de cinci ani de închisoare în dosarul Centrului Militar Zonal şi cea de cinci ani din dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri (dosar în care Radu Mazăre a fost condamnat la 9 ani de închisoare cu executare).

În luna mai, într-un alt dosar, fostul lider PSD a fost condamnat de Tribunalul Constanţa la patru ani de închisoare cu executare pentru achiziţia unui elicopter pentru situaţii de urgenţă, în cadrul unui program transfrontalier. Decizia instanţei nu este însă definitivă în acest caz.

Pe 15 decembrie 2014, elicopterul s-a prăbuşit în Lacul Siutghiol din Mamaia, iar cele patru persoane aflate la bord - pilotul Petre Corneliu Cătuneanu, copilotul Ginel Claudiu Crăcănel, medicul Laura Vizireanu şi asistenta medicală Gabriela Camelia Harton - au murit.


















12363 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Wow! (Joi, 11 iulie 2019, 15:47)

    Cataleya [utilizator]

    Aproape ca nu-mi vine sa cred!
    • +16 (16 voturi)    
      Ar fi bine (Joi, 11 iulie 2019, 16:02)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      sa se cumuleze, ca la americani.
    • +13 (13 voturi)    
      Stai linistit! (Joi, 11 iulie 2019, 16:48)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Că oricum nu se adună cu cei 7 ani!
      Deja a scris vreo 7 cărti, e si cam bolnav, face și peste 60 de ani, deci...
      • +6 (6 voturi)    
        Hmmmm... (Joi, 11 iulie 2019, 17:27)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Fanel a facut 51 de ani .
        Porcusor are cel mult 52 - si face 4 ani ( cred ) de stat la bulau...
        Asa ca , deocamdata , chestia aia cu 60 de ani e departe tare ...
        O fi ciordit el zeci de milioane de euro , dar are o sansa buna sa faca - efectiv - vreo 10 ani la bulau …
        Nu-mi pare o foarte mare smecherie …
        Mai ales daca ne amintim ce basini aveau in cap prostalaii astia acum cativa ani ...
        Baietii adevarati isi cheltuie banii ciorditi la Monte Carlo , Miami , …
        Prostii servesc bulau la greu ...
  • +15 (15 voturi)    
    cea ma avut sa ii spun.... i-am zis (Joi, 11 iulie 2019, 16:04)

    Absurdistanul [utilizator]

    e comentariul meu de acum 6 ani:

    " Mafiotule, sa nu uiti! (Joi, 3 octombrie 2013, 17:11)
    Absurdistanul [utilizator]

    se pare ca aburii beitiei de cand a fost prins manga la volan intro intersectie din Constanta, nu i-au disparut!

    gusatul, slugoiul lui Mazare si Porcul Constantei, mafiot de talie calabreza, are curajul sa strige hotii?

    Baiii, Benny Hill daca Mazare nu va mai fi, cazi in fundul puscariei si nu pe calea urmata de "baronii locali" prin DNA ci ca un slugoi de curte, ce esti, prin judecata normala!
    Sa tii minte!"


    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-15720788-nicusor-constantinescu-psd-toti-dna-afara-maine-pentru-fac-politie-politica.htm

    azi se inchide un alt cerc, al gastii '2000!
  • +18 (18 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 11 iulie 2019, 16:14)

    Silvius88 [utilizator]

    individul si gruparea infractionala la la Consiliul Judetean Constanta trebuia condamnati pe viata pentru cate hotii a savarsit. Mazare trebuie condamnat in continuare pentru restul de infractiuni. Sa stea pe viata la puscarie. Acesti indivizi au savarsit toate infractiunile din functiile de primar , presedinte de consiliu judetean, functionari publici la consiliul judetea Constanta, arhitectul sef directie, sefii directie, sefi serviciu din Consiliul Judetea, seful regiei autonome judetene de drumuri si poduri, directorul juridic al Consiliului Judetean. Numai functionari publici care au furat milioane din calitatea si prin calitatea de functionar public. Alti primari si secretari de primarie de comune subordonate Consiliului Judetean Constanta care au furat. Pentru acest tip de indivizi care sunt raspanditi in toate judetele s-a dat Ordonata 13 .Iordache Ciordache, Nicolicea ,Codrin Stefanescu,Dragnea, Olguta ,Serban Nicolae,Mitrailera sunt prietenii lor si pentru infractorii astia se lupta acesti nemerici sa intoarca legile penale si sa faca scapati toti nemernicii de hoti de la PSD si PNL deopotriva.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai.... (Joi, 11 iulie 2019, 17:34)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

      Fanel mai are aproape 10 ani in dosarul " Polaris " plus vreo 6 ani in dosarul " Castel Mamaia " - ambele sentinte in prima instanta …
      Si vreo 3 dosare la DNA …
      Nu cred ca iese foarte repede de la bulau ...
      • +4 (4 voturi)    
        Va iesi (Joi, 11 iulie 2019, 22:25)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

        dupa ce isi vindeca ,in puscarie, toate bolile :cancer, prostata, etc. Cam 15 ani.
  • +18 (18 voturi)    
    Un alt Sfant Psdist (Joi, 11 iulie 2019, 16:30)

    Dalinar [utilizator]

    Pe care postacii il ridicau in slavi!!! Ia spuneti postaci pesedini, cum e sa fii sluga la taraturile astea? Ahhh, da, saracul Porcushor e haituit politic....wait, dar psd e la butoane, cum vine asta? Hai Mazeta si cu Niuluk, bagati din alea cu #rezistenti!!!
    • -10 (10 voturi)    
      Mai baiete, esti cam prost (Joi, 11 iulie 2019, 18:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Mai baiete, esti cam prost. N-am vazut ca cineva sa-l apere pe Constantinescu, da' asa scrie pe fituica dupa care latri matale, asa latri.
      Ca deobicei, nici nu te-as fi bagat in seama pentru latratul asta, uzual si ritual, dar mi-a atras atentia o expresie: "psd e la butoane". Nu e si a pierdut lupta de a fi la butoane. La butoane sunt altii pe care tu nici macar nu vrei sa-i vezi mentionati, atat esti de spalat pe creier. Aia "de la butoane" folosesc cateva slugi romanesti, da' ei nu sunt romani si nu au nicio legatura cu interesul romanilor.
      Asa ca, e irelevant ca la guvernare sunt pesedoii sau altii; ei danseaza dupa partitura. Singura diferenta a fost ca pesedoii au incercat sa se impotriveasca putin, dar iata ca romanii nu au apreciat asta. Pesedoii au platit, de aceea, eu, dupa alegerile din 26 Mai, sustin ca pesedoii trebuie sa plece de la guvernare. Dar, cu mici exceptii, pesedoii pupincuresc la fel de bine ca #rezistii, iar sistemul a decis ca nu trebuie schimbati cu niste dobitoci toute-azimut.
      BTW - anul trecut pe vremea asta, desi rezultatele elegerilor erau clar in favoarea PSD, primeai pe facebuci, Instagram si WApp zeci, sute de mesaje "Sa ne adunam, sa dam jos Guvernul", "Next level" (Ceea ce ati si incercat pe 10 August).
      Acum, desi situatia-sustinerea electorala este mult mai mare in favoarea #rezistilor, nimic, facebucile si toate celelalte au amutit, desi tot PSD-ul guverneaza!
      Daca nu esti total imbecil (ceea ce ar fi o mare performanta in ceea ce te priveste), cum iti explici situatia asta? Crezi ca voi controlati ceva? Nu nene, sunteti doar niste imbecili manipulati, mult mai manipulati decat amaratii aia de pensionari care macar isi stiu interesul.
      Sunt sigur ca cele de mai sus nu ti-au scanteiat nici macar un neuronas chinuit, ca nu a castigat nimeni lupta cu convingerile prostului cu o tzara de (putina) scoala.
      Caci lupta este colosala
      cu prostul care are scoala!
      • +6 (6 voturi)    
        Nota 4 (Joi, 11 iulie 2019, 20:07)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Stai jos, tu pupi tot ce e rosu. Nu mai comenta.
      • +3 (3 voturi)    
        wow, (Vineri, 12 iulie 2019, 8:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        dar te-ai ofticat rău de tot.
        Făcuși icter mecanic?
      • 0 (0 voturi)    
        Sezi bland ca o sa crape inima in tine (Vineri, 12 iulie 2019, 17:48)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        O sa crapi de inima rea adica, ca tu nici manipulate nu esti, esti un Mancurt sadea.
    • -9 (9 voturi)    
      Mai baiete, n-ai noroc (Joi, 11 iulie 2019, 19:27)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Mai baiete, n-ai noroc. Moderatorul imi blocheaza o postare cu mult mai putin agresiva decat multe altele lasate sa treaca in sens invers. Nu conteaza, m-am obisnuit.
      Dar tu esti ghinionist. Ai fi putut sa inveti ceva, ceva dincolo de ura zilnica de facebuci cu care te hranesti.
      • +3 (3 voturi)    
        tu (Vineri, 12 iulie 2019, 8:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        și cu pițigoii, vă băgați gheara-n gât. N-ați recunoaște adevărul, neam. Deh, tipic bolșevicilor.
  • +17 (17 voturi)    
    se stinge latul rau, pacat ca nu ies bani (Joi, 11 iulie 2019, 16:35)

    U_swamp [utilizator]

    Astfel de escroci merita nu nu mai iasa in veci de la pirnaie! Cu sau fara cancer! Pacat ca in dreptul nostru nu apare negocierea, iar statul sa-i fi cerut ipochimenului 1 miliard de euro pentru fiecare an de libertate!
    • -4 (10 voturi)    
      E singura postare cu creier (Joi, 11 iulie 2019, 18:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      E singura postare cu oarece creier a unui hater romanesc.

      In alte parti, procurorii (Aparatul de represiune al statului) se ocupa primordial cu recuperarea daunelor si aducerea pagubelor inapoi in pusculita statului.
      Recent ING a platit 775 milioane euro pentru inchiderea unei afaceri asociata coruptiei (spalare de bani). Da, in tara lu' mamica si taticu anticoruptiei, Olanda, o firma a platit un miliard de dolari ca nu fie anchetata de antikoruptionen. (Trec peste comentariile de moralitate, ipocrizie, magnitudine; analizez doar cauza acestui comportament).

      De ce?

      Pentru ca, dincolo de marlaniile facute Romaniei, Olanda - si aparatul ei functionaresc-represiv - isi cunoaste si urmareste interesele. Si acolo exista procurori zelosi, superzelosi si/sau pur si simplu imbecili, nu numai la noi. Dar Sistemul lor ii blocheaza si - pentru un miliard de dolari se pisa pe el de anti-koruptionen. Pentru ca asta-i interesul national, sa recupereze banii nu sa se bucure ca proasta-n targ ca a bagat pe unul la puscarie cu pretul unui milion de salarii medii.
  • +8 (8 voturi)    
    banii ,unde-s banii.. (Joi, 11 iulie 2019, 17:37)

    sareta [utilizator]

    Nici un cuvant despre recuperarea banilor ! Halal legi si justitie ,asa s-a incurajat marea HOTIE .....De ce sa nu se fure in continuare , daca stai 2-3 ani la mititica ,la iesire duci o viata de nabab
    • -2 (4 voturi)    
      Citeste mai sus si vei intelege (Joi, 11 iulie 2019, 19:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Citeste mai sus si vei intelege "De ce nu-s ... banii".
    • +5 (5 voturi)    
      Pai nu Justitia (Joi, 11 iulie 2019, 22:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      a facut legile. Parlamentul le-a facut in asa fel incat chiar ei se fure linistiti.
  • +6 (6 voturi)    
    Intreb si eu... (Joi, 11 iulie 2019, 21:05)

    DurAndrei [utilizator]

    Dobitocul asta nu avea cancer in faza terminala si manca mici in Statele Unite ala Americii acu vreo cativa ani???