Două sancțiuni de la CNCD pentru Ludovic Orban după ce a comparat Guvernul PSD cu "țiganul ce omoară calul ca să-i ia potcoavele"

de MH     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 10:05 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Liderul PNL, Ludovic Orban, a primit două avertismente de la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) pentru o declarație referitoare la "scroafele suite în copac" și pentru o alta în care compara Guvernul PSD cu "țiganul ce omoară calul care trage ca să-i ia potcoavele".

Președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Asztalos Csaba, a precizat, joi, pentru Mediafax, că Ludovic Orban a fost sancționat cu avertisment pentru două declarații considerate discriminatorii.

În mai 2018, aflat la Tulcea, Ludovic Orban îi cataloga pe unii funcţionari din administraţie ca fiind "luaţi de la coada vacii" sau "scroafe suite în copaci".

"În condiţiile în care noi avem o criză pe piaţa forţei de muncă, în condiţiile în care foarte mulţi dezvoltatori nu-şi dezvoltă afacerile sau foarte mulţi investitori care vor să vină să investească în România, nu iau decizia de a investi în România tocmai pentru că nu găsesc mână de lucru calificată. Şi noi ne permitem să ţinem toate beizadelele plantate de PSD de ALDE şi de celelalte partide, toţi incompetenţii, toţi oamenii luaţi de la coada vacii, toate scroafele suite în copac care populează în momentul de faţă administraţia şi care şi-au bătut joc de adevăraţii funcţionari, care au încercat cu adevărat să facă o carieră în administraţie, bazată pe profesionalism, pe competenţă şi pe criterii obiective", spunea Orban.

Liderul liberal a mai fost sancționat pentru declarația potrivit căreia : ”Guvernul PSD este ca țiganul care omoară calul care trage ca sa-i ia potcoavele”.

















2409 vizualizari

  • -24 (30 voturi)    
    asta e nivelul.... (Joi, 11 iulie 2019, 10:16)

    noi2013 [utilizator]

    nu cred sa vad vreodata in Romania un politician care sa nu balacareasca si care sa vorbeasca despre ce si cum ar face el ...
    • +28 (28 voturi)    
      mai mai (Joi, 11 iulie 2019, 10:32)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      asa ceva...ne scuzati,v-a cazut batista de matase din poseta.
      va recomand,atat dvs cat si cncd-ului sa cititi arghezi.
      inviorator si realist,cinic si visator,pozar cu experienta
      asta ar fi murit de foame daca exista politia gandirii
      reprezentata prin cncd.sau alti flacaiasi cu dantelute.
      • +3 (11 voturi)    
        nu mai recomanda (Joi, 11 iulie 2019, 11:54)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Point

        mai usor cu...cititul pe scari. avem 43 de licee cu promovare zero la bacalaureat. deci e cam greu cu Arghezi asta al tau. chiar, de la ce partid este? ca sa stim si noi daca il citam la scoliile de vara. alea care pregatesc cadrele de nadejde.
    • +3 (7 voturi)    
      nu treci de nivelul de postac psdist... (Joi, 11 iulie 2019, 10:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      nu treci de nivelul de postac psdist...
    • +8 (8 voturi)    
      și tu (Joi, 11 iulie 2019, 13:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      și psd și CNCD v-ați înecat ca țiganul la mal.
      În acest caz, CNCD pe cine va considera discriminat? Malul, pesedeaua sau țiganul?
      În cazul lui Orban, acesta pe cine a discriminat? Calul, țiganul sau pesedeaua?
  • +24 (28 voturi)    
    Politia gandirii (Joi, 11 iulie 2019, 10:19)

    xolv [utilizator]

    in actiune. E bine ca CNA doarme, dar CNCD e ochiul atotvazator.
    • +3 (5 voturi)    
      hei (Joi, 11 iulie 2019, 13:17)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      CNCD este o institutie anti-constitutionala care ar trebui desfiintata.
  • +15 (25 voturi)    
    Cu ce-a greșit???? (Joi, 11 iulie 2019, 10:21)

    prec [utilizator]

    C.N.C.D.-ul ăsta trebuie desființat de urgență!
    DAR DE URGENȚĂ!!!!
    • -5 (11 voturi)    
      Nu cred (Joi, 11 iulie 2019, 11:17)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui prec

      De ce sa fie desfiintat de urgenta? Pentru asta exista, sa ia apararea celor mai slabi si discriminati: femeile, minoritatile etnice sau sexuale, etc. De data asta a luat apararea potcoavelor si scroafelor. Nu va simtiti bine cand sunteti aparati?!
      • +4 (6 voturi)    
        aparati? (Joi, 11 iulie 2019, 14:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Defineste "aparare". S-a ajuns sa nu mai poti spune unui prost ca e prost.
  • +24 (26 voturi)    
    asa (Joi, 11 iulie 2019, 10:24)

    Ilidia [utilizator]

    Si n-are LO dreptate? Expresiile astea populare le foloseste toata lumea. Pudibonderie...
  • +26 (26 voturi)    
    Ce anume este descriminatoriu? (Joi, 11 iulie 2019, 10:32)

    Habermas [utilizator]

    Ca s-a referit numai la beizadele? Sau simtit sefii PSD-UDMR-ALDE ignorati?
    • +4 (4 voturi)    
      Nah ca si eu i-am insultat pe sefii aia ... (Joi, 11 iulie 2019, 10:50)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Am scris "sau" in loc de "s-au", adica am ignorat ca au si ei personalitatea lor proprie si personala. Adica ei pe sine s-au simtit, sefisorii, manca-i-ar mama (iadului).
  • +23 (23 voturi)    
    Orban a spus adevarul !!! (Joi, 11 iulie 2019, 10:35)

    Habermas [utilizator]

    In mod logic, oamenii PSD-UDMR-ALDE au sarit sa-l avertizeze, penalizeze si alte -zeze.
  • +5 (5 voturi)    
    Sunt niste expresii consacrate (Joi, 11 iulie 2019, 10:39)

    cetatean_orasean [utilizator]

    Asta e noua politie a gandirii, mi se pare aberant sa fii sanctionat pentru niste expresii consacrate! Si da, au fost folosite intr-un context potrivit si nu pentru a denigra vreo minoritate.

    S-a inecat ca tiganul la mal cand facea niste muschi tiganesc.
  • +4 (6 voturi)    
    Asztalos (Joi, 11 iulie 2019, 10:41)

    Holodan [utilizator]

    Ludovic e mai roman decit Asztalos. Utilizarea expresiilor neaose romanesti este dovada unei exprimari colorate, sugestive si de loc jignitoare pentru porci sau alte alea....
    Sigur ca ungurul in pustietatea limbii lui nu are organul cu care sa inteleaga.
    Ehe, ia sa fi fost in continuare un ungur la Cultura, ce curatenie mai facea el in exprimarea noastra buruienoasa !
  • +5 (7 voturi)    
    normal... (Joi, 11 iulie 2019, 11:25)

    asada [utilizator]

    ....asa este cand te simti cu musca pe caciula !!! Cam cati taietori de frunza la caini sant aciuati pe la aceasta sandrama CNCD si mai ales pe ce lefuri !!! Sugestie ....sa fie trecuti si astia la categoria cu pensii speciale pentru ca saracii au activitati importante in slujba borfasilor PSD-ALDE-UDMR !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Jalnic (Joi, 11 iulie 2019, 15:46)

    Florinius [utilizator]

    Cu ce a gresit? Nu mai e voie sa folosim cuvinte ale limbii romane? Zicale, proverbe pline de adevar? Pun pariu ca daca ar fi spus romani, crestini, orice altceva, nu era nicio problema. Majoritarii, crestinii, credinciosii, heterosexualii etc. pot fi discriminati in voie. Unde am ajuns?
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 11 iulie 2019, 18:34)

    exilatul [utilizator]

    nu cred ca mai e nevoie de vreo "proba" pt a demonstra cit de incult si badaran ( cu toate diplomele lor de "doctoranzi si masteranzi"...cumparate in majoritate ) e o mare parte din poporul ala....pina la urma analfabeta care se vrea presedinte cred ca ar reprezenta cel mai bine acel popor... dpdv "inteligenta" si cultura....