Viorica Dăncilă cere demiterea lui Narcis Neaga de la șefia Companiei de Drumuri

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 8 iulie 2019, 19:46 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
Premierul Viorica Dăncilă a cerut ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, revocarea lui Narcis Neaga din funcția de director general interimar al Companiei Naționale pentru Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), din cauza „întârzierilor nejustificate și a managementului slab în implementarea proiectelor de infrastructură de transport”.

Într-un comunicat difuzat luni, Guvernul anunță că premierul Dăncilă a cerut Departamentului pentru dezvoltarea, promovarea și monitorizarea proiectelor de investiții în infrastructură - înființat recent - o analiză referitoare la stadiul mai multor proiecte de investiții în infrastructura de transport.

„Astfel, premierul a solicitat explicații cu privire la întârzierile de proiectare și execuție pentru tronsoanele 2 și 3 ale Autostrăzii Sibiu-Pitești, precum și la întârzierea lansării procedurii de execuție pentru tronsonul 4 al aceluiași proiect. Totodată, șeful Executivului a cerut să-i fie prezentate explicații cu privire la faptul că nu a fost relansată procedura de licitație pentru execuția secțiunilor 3 și 4 din Drumul expres Pitești-Craiova, ca urmare a contestării procedurilor inițiale. În același timp, prim-ministrul și-a exprimat ferm nemulțumirea legată de faptul că actuala conducere a Companiei Naționale pentru Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a dezinformat în legătură cu stadiul lucrărilor pentru loturile 3 și 4 ale Autostrăzii Lugoj-Deja, asumate a fi finalizate la sfârșitul anului 2018”, se arată în comunicat.

Guvernul informează astfel că, „în urma analizei, din care au rezultat întârzieri nejustificate și un slab management al conducerii CNAIR în implementarea proiectelor de infrastructură de transport și având în vedere determinarea Guvernului de a nu mai admite întârzieri în realizarea investițiilor, prim-ministrul Viorica Dăncilă a cerut ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, revocarea lui Narcis Neaga din funcția de director general interimar al CNAIR”.


Narcis Neaga a fost numit director general interimar la Compania de administrare a infrastructurii rutiere CNAIR în mai 2018, după ce anterior fusese desemnat să conducă noua Companie de Investiții Rutiere, rezultată din spargerea în două a fostului CNADNR.

Narcis Neaga a fost și directorul general al CNADNR, în perioada 2012-2015, sub mandatul său fiind închisă autostrada A1 Orăștie - Sibiu din cauza unor lucrări defectuoase.

Asociația Pro Infrastructură, cea mai activă voce din societatea civilă pe transporturi, a caracterizat mandatul lui Neaga la CNADNR drept "cea mai nocivă pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere din România din ultimii ani".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7565 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Hopaaa.... Veorica neconflictuala ce face? (Luni, 8 iulie 2019, 20:11)

    prec [utilizator]

    Dă cu muncii-n fasole? Păi daddy știe, i-a dat voie?
    • +6 (6 voturi)    
      Stai nu topai de bucurie (Luni, 8 iulie 2019, 23:50)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ...probabil ca daddy - in spiritul rotatiei cadrelor- il va aduce pe Ionita la loc. Adica fostul drac....mai vadem...
  • +14 (16 voturi)    
    .... ce minune ..... (Luni, 8 iulie 2019, 20:19)

    cbogdan [utilizator]

    Ce minune, nu pot sa cred. Narcis Neaga si PSD erau lipiti "ca marca de scrisoare " prin intermediul CNAIR. Spuneai CNAIR spuneai Narcis Neaga. Vreau sa vad daca se darama CNAIR prin plecarea lui Narcis Neaga.
  • +18 (22 voturi)    
    Tehnici de guvernare PSD (Luni, 8 iulie 2019, 20:31)

    Anonym [utilizator]

    1) marit din pix pensii si salarii (foarte usor)
    2) demis diversi directorasi a.i. sa nu stea mai mult de 6 luni la locul de munca ca poate fac ceva concret
    3) dat vina pe altii, KI sau PNL sau Ciolos sau Basescu
    • +12 (12 voturi)    
      4) (Luni, 8 iulie 2019, 21:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Dat terenul de la Antipa la consultantii israeleni pentru manarii specifice imobiliare
  • +22 (22 voturi)    
    nu cred pana nu-l vad pe tartor plecat (Luni, 8 iulie 2019, 21:12)

    voxpopulix [utilizator]

    Ar merge si o acheta interna - cine ce spaga a luat, de la cine si pentru ce.

    Si sa vedem cate milioane de euro au strans mama si matusile tartorului de Neaga.

    Si din ce motive a SABOTAT autostrada SIBIU - BRASOV?

    Pe lanca alte zeci de proiecte. Acest mizerabil ne-a costat peste 100 miliarde de euro.
  • -1 (15 voturi)    
    ZERO anchete DNA la CNAIR (Luni, 8 iulie 2019, 21:17)

    floriniulian [utilizator]

    Asta ce ne spune?Faptul ca sunt zero anchete la cea mai corupta institutie din Romania,

    Ne spune ca banii care se fura la CNAIR sunt atit atit de multi incit nici DNA-ul nu are voie sa faca anchete.

    Ne mai spune ca DNA-ul este un instrument politic controlat de statul mafiot a carui scop este sa creeze diversiuni cu anchete de 2 bani pentru a acoperi adevaratele hotii unde se fura miliarde de euro cum ar fi ...CNAIR.

    Pina ce aceste institutii compromise si corupte gen Parchet/SRI/DIICOT/ANI/DNA/IPJ nu vor fi desfiintate si re-infiintate de la zero hotiile vor continua nestingherite in aceasta tara.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu auzise... (Marţi, 9 iulie 2019, 9:27)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Nu ii stia / stie nimeni pe directorasii din aceste firme de stat. Ca urmare un scandal mediatic cu girofaruri si catuse ar fi fost inutil. Pe Dragnea il stia o tara intreaga …
  • +13 (13 voturi)    
    Strategia psd e sa scoata in fata (Luni, 8 iulie 2019, 23:34)

    kokos [utilizator]

    vreo 2-3 sefuti de prin niste institutii pe care dupa ce-i vor face cu ou si cu otet ii vor da afara cu mare tam-tam ca fiind marii vinovati pentru nerealizarile guvernului veorica prostila.
  • +16 (16 voturi)    
    multumumim (Luni, 8 iulie 2019, 23:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar pe to'arasha secretara, cand o dai jos de la MAI?
  • +3 (3 voturi)    
    Oare de cate ori va mai reveni.... (Marţi, 9 iulie 2019, 6:36)

    gigiN [utilizator]

    ...in functie aceasta nulitate absoluta,dar... pretioasa ???
  • +2 (2 voturi)    
    neaga (Marţi, 9 iulie 2019, 11:46)

    Soorriin [utilizator]

    Tare sint curios s-o vad si p-asta ; cel mai mare nenorocit in viata = el fiind cel care a propus acel plan monstruos de 8,5 miliarde euro pentru cei 57 de km de autostrada Comarnic - Brasov , pe linga multe - multe alte bazaconii.