Viorica Dăncilă, către copiii din afara granițelor: România vă așteaptă să vă întoarceți acasă

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iulie 2019, 10:53 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dăncilă a spus, în discursul de la deschiderea taberei ARC de la Sulina, dedicată copiilor din țările aflate în jurul granițelor, că ei sunt foarte importanți pentru România și a subliniat că își dorește ca, în curând, să se întoarcă în țara care este casa părinților și bunicilor, relatează Mediafax.

„Lansarea unei noi ediții a taberelor ARC devenită tradiție, a unsprezecea ediție reprezintă un parteneriat între Guvern, autoritățile locale și comunitatea românilor de pretutindeni. Azi, din România, sunt peste 3.000 de copii în diferite colțuri ale țării. Iar noi ne dorim să păstrăm identitatea românească. Dragi copii români de pretutindeni, pentru noi sunteți foarte importanți, pentru România sunteți foarte importanți și încercăm să vă aducem în țara pe care părinții, bunicii noștri o consideră acasă. Sperăm ca acest lucru să-l faceți și voi. Dorim să descoperiți România, să fiți atașați de valorile românești. Veți întâlni oameni minunați, profesori dedicați, veți vedea locuri frumoase, veți cunoaște tradițiile noastre, dar și frumusețea sufletului de român. (...) Nu uitați un lucru, România vă așteaptă să vă întoarceți acasă”, a spus premierul Viorica Dăncilă.

Peste 3.000 de elevi şi tineri români din ţările aflate în jurul graniţelor şi Balcani, precum şi din diaspora participă la cea de-a XI-a ediție a taberei ARC, la Centrul de Agrement din Sulina, județul Tulcea și Oglinzi, județul Neamț, precum și Căprioara, județul Hunedoara.

Activităţile organizate în cadrul Programului se vor axa pe dezvoltarea abilităţilor de comunicare în limba română, pe informarea participanţilor asupra istoriei românilor şi aprofundarea cunoştinţelor de cultură şi civilizaţie românească.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















938 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar dacă sunteți fraieri vă puteți întoarce intr-o țară care nu vă oferă nici un viitor. O țară condusă de urmașii celor care in 89 au UCIS pentru ca acum să poată jefui totul si sa instaureze un regim securisto-mafiot.
    • +1 (1 vot)    
      Si acum (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 13:26)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dupa chemare emotinanta a doamnei docila vom vede siruri lungi de copii care se leapada de parinti si se intorc in tara muma ca sa contribuie cu netarmurit entuziasm la propasirea scumpei noastre patrii conduse de mareata ciuma rosie.
      hai sictir!
  • +5 (5 voturi)    
    Romania va asteapta sa va fure. (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:16)

    Marionette [utilizator]

    Daca sunteti necalificat va vor fura cel mai putin, dar daca aveti vreo calificare Romania vrea sa va fure cel putin 3000lei pe luna. Veniti sa fiti sclavi in Romania!. Nu mai spun ca in afara sclavagirii zilnice orice altceva vrei sa faci trebuie "autorizat", "reglementat" si "omologat" ( cu alte cuvinte va mai fura o data, tot folosesc cuvinte mari care inseamna toate la fel : va fura)
  • +8 (8 voturi)    
    Imi aduc aminte "cu drag" (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Foarte multi romani din diaspora au anuntat "partidul mult prea iubit" ca se vor intoarce pe 10 august. O parte nu au fost lasati sa intre simuland ambuteiaje artificiale, iar cei care au intrat au fost gazati.

    Stim foarte bine cu cat drag ne asteapta PCR.

    Si daca chiar e vorba sa se intoarca lumea, singurul motiv pentru care acesti incompetenti si-ar dori asta e pt ca vor mana de lucru sa-si acopere pensiile absurde. Niste oportunisti care nu au muncit o zi in viata lor si au fost sugative la stat.

    Lasati-ne... hai, puneti-va slugile la munca si apoi puneti si voi osul la treaba si discutam dupa.

    Si apropo, ca de obicei, politicienii nostri abia asteapta sa profite de orice ocazie sa-si lase amprenta pe munca altora. Tabara ARC e tabara ARC. Docila poate sa-si tina declaratiile plate pentru ea.
    • +1 (1 vot)    
      P$D=FSN=PCR (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Adica furt, minciuna, discurs duplicitar, incompetenta etc. PSD=PCR - grupare CRiMINALA care dupa ce a ucis in 1989 ca sa ia țara sub tutelsa si sa o jefuiasca, au pus la cale si CRIMELE de la Mineriade + barbaria si gazarile in masa din august 208. Intr-o tara in care JUSTITIA e de partea Ciumei Rosii, nimeni nu a fost inca tras la raspundere pentru aceste atrocitati, iar brutele numite jandarmi care ai apărat hotia si au executat ordinele CRIMINALE ale sefilor sunt libere!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa ce? (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:24)

    microbistu' [utilizator]

    Sa ce?
  • +2 (2 voturi)    
    Tre sa faci invers când zice PSD ceva (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:41)

    Alovi [utilizator]

    Se vor întoarce copiii când va face Dancilă măcar 5000 de pași...
  • +3 (3 voturi)    
    Bla- bla...... (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 12:02)

    gigiN [utilizator]

    ......bla-bla-bla..,.,
  • 0 (0 voturi)    
    Dragi copii (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 18:52)

    Alexa.99. [utilizator]

    intorceti-va acasa, pentru a trai intr-o tara pe care o conduc niste mascarici hapsani inumani care ne-au facut de ras peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    eu in locul acestei ..... (Duminică, 7 iulie 2019, 17:28)

    hanu [utilizator]

    nu mi-as dori sa se intorca nici un roman acasa...sincer nu as mai indrazni sa ies pe strada daca macar 1 milion s-ar intoarce...