Record istoric: temperaturi de peste 32 de grade în Alaska

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 5 iulie 2019, 21:12 Actualitate | Esenţial


Alaska
Foto: Captura video
​Record istoric în Alaska unde temperatura a depășit joi 32 de grade Celsius în Anchorage, cel mai mare oraș al statului american, au anunțat meteorologii.

Joi, 4 iulie, în zona aeroportului s-au înregistrat 32,2 grade Celsius. Precedentul record fusese înregistrat în urmă cu 50 de ani, pe 14 iunie 1969, când temperatura a fost de 29,4 grade Celsius, scrie AFP.

Potrivit meteorologilor, temperatura medie maximă pentru data de 4 iulie în Anchorage este de 18,3 grade.

Potrivit oamenilor de știință, în Alaska se încălzește de două ori mai repede decât media globală. Din 1901 până în 2016, temperaturile medii din Statele Unite au crescut cu un grad Celsius, în timp ce în Alaska, acestea au crescut cu 2,6 grade, precizează cercetătorii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16019 vizualizari

  • +10 (30 voturi)    
    Doar zăludul de urangutan zice că nu e (Vineri, 5 iulie 2019, 21:39)

    prec [utilizator]

    încălzire globală. Și, culmea, mai sunt și destui amerloci care-l cred.
    • -12 (18 voturi)    
      Si daca are dreptate ce te faci? (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 0:22)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Adica temperatura maxima in Alaska e de 38 de grade. Ca unele maxime locale se mai darama e normal. Dar nu e ceva extraordinar.
      • +4 (8 voturi)    
        Si daca se inseala ce te faci? (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 9:50)

        domos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Consensul stiintific e clar, incalzirea globala exista si omul are o contributie importanta.
    • -11 (19 voturi)    
      Chestiunea cu incalzirea globala (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 0:50)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      E un soi de religie pt toti astia de stanga. Fereasca Sfantul sa nu crezi in ea!!
      Trump nu zice ca nu e, spune doar ca se exagereaza f mult pe tema asta si solutiile propuse nu sunt viabile (America baga o galagie de bani si tot ea poate fi trasa usor la raspundere). Asta e motivul pentru care s a retras din tratatul de la Paris.
      • +2 (10 voturi)    
        Chestiunea tine de stiinta, nu de religie (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 9:51)

        domos [utilizator] i-a raspuns lui ap101

        Opiniile tale tin de religie, imune la argumente rationale si bazate pe credinte nu pe fapte si date stiintifice.
        • -2 (4 voturi)    
          Faptele și datele științifice pot fi măsluite (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 14:16)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui domos

          Dacă eu îți dau un contor Geiger care poate măsura doar maxim 3.6 Roentgeni și te trimit la Fukushima în clădirea reactorului explodat să măsori radiația, tu vei ieși de-acolo și vei spune că s-au măsurat 3.6 Roentgeni, ceea ce nu este grozav, dar nici groaznic.
    • -1 (7 voturi)    
      Incalzirea e expirata, esti in urma. (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 18:05)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Trendul e Climate Change, care culmea, se schimbi continuu de miliarde de ani. Tu ai auzit de Little Ice Age si de Clima in Perioada Vikingilor???
      • -2 (4 voturi)    
        Inca cred ca vorbim de ploaia acida. (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 22:58)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Sa nu mai spun de gaura de ozon.
  • +7 (13 voturi)    
    Să-și păstreze căldura de partea lor a strâmtorii. (Vineri, 5 iulie 2019, 22:04)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Bering. Ursuleților polari din Ciukotka nu le priește căldura. Plus că în curând sosește acolo și centrala nucleară plutitoare, care trebuie să aibă răcire adecvată.
  • -10 (16 voturi)    
    Nu pricep. (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 0:21)

    Lok [utilizator]

    "The highest temperature ever recorded in Alaska occurred in Fort Yukon on June 27, 1915, when it reached 100 °F or 37.8 °C."
    • -8 (14 voturi)    
      stirea e despre Anchorage (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 8:14)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Recordul din Anchorage poate sa fie diferit de recordul din toata Alaska. A ajuns stire pentru ca se potriveste cu naratiunea alarmista care trebuie promovata.

      Ai sa iti primesti minusuri pentru ca vii cu date care infirma naratiunea si ofenseaza, desi stii bine ca sentimentele intotdeauna primeaza in fata realitatii. Esti un eretic.
      • -1 (1 vot)    
        Istoric era daca trecea de 37.8. (Luni, 8 iulie 2019, 9:19)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui xan

        Asa e de duzina.
  • +2 (4 voturi)    
    Daca se alarmau atat oamenii (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 18:07)

    Dalinar [utilizator]

    Cand ieseam din ultimul Ice Age, nu mai existam ca specie astazi.
  • +2 (2 voturi)    
    Stiati ca...?! (Duminică, 7 iulie 2019, 9:31)

    John M. [utilizator]

    -Alaska are 3000 de rauri si 3 milioane de lacuri?
    -a fost cumparata de la rusi cu 2 centi pentru un acru (4000m2) ?
    -populatie: 800,000 ?
    -25% din petrolul Americii vine de aici?
    -e de doua ori mai mare ca Texas sau Franta?
    -e un stat care nu percepe TVA?
    -steagul statal a fost conceput de un elev de 12 ani: pe un fond albastru, stelele din Ursa Mare si Steaua Polara
    -are 55,000 de km de coasta maritima?
    -e legal sa impusti ursi?
    -cel mai mare somon prins vreodata avea 60 kg?