Incident la prima ședință a noului Parlament European: Deputații partidului Brexit au întors spatele în momentul intonării imnului / ”E lipsă de respect” -VIDEO UPDATE

de DG     HotNews.ro
Marţi, 2 iulie 2019, 12:35 Actualitate | Esenţial


Parlamentul European
Foto: Hotnews
Parlamentul European, ales în cadrul scrutinului desfășurat în luna mai, s-a reunit marți, la Strasbourg, în prima ședință. Lucrările au debutat cu un incident, deputații Partidului Brexit condus de Nigel Farage întorcându-se cu spatele la sală în momentul intonării imnului Uniunii Europene. Președintele în exercițiu al PE, Antonio Tajani, le-a atras atenția că sunt lipsiți de respect.

Ședința a fost condusă de Antonio Tajani președintele Parlamentului European în legislatura trecută.

”Vă urez bun venit în Parlamentul European, casa democrației, singura instituție europeană aleasă direct de către cetățenii europeni. Spor la treabă celor noi și succes celor care au fost deputați până acum” a spus Tajani.

”Conform art. din 20 septembrie 1976 cu privire la alegerea PE prin sufragiu direct și art. 154 alin 2 din Regulamentul PE, declar deschisă prima sesiune a Parlamentul European după alegerile europene. Urmează imnul Uniunii Europene. Vă rog să vă ridicați în picioare”, a continuat Tajani.

Deputații Brexit s-au ridicat în picioare întorcând însă spatele sălii chiar în momentul intonării ”Odei bucuriei”. Președintele încă în exercițiu al forului european i-a apostrofat: ”Să te ridici în picioare este o chestiune de respect. Deci când se ascultă și imnul unei alte țări ne ridicăm în picioare de obicei”.



Parlamentul European îşi va alege noul preşedintele miercuri, pe 3 iulie, chiar dacă liderii Uniunii Europene nu vor reuşi să ajungă la un acord privind funcțiile de top din instituțiile europene, a declarat marţi un purtător de cuvânt al legislativului UE, într-o conferinţă de presă.

”Nu există nicio cale de a modifica decizia de organizare a votului pe 3”, a afirmat purtătorul de cuvânt, citat de Reuters.

Parlamentul a amânat totuşi cu câteva ore, până marţi, la ora 20:00 GMT, termenul limită pentru depunerea candidaturilor în vederea primul tur de scrutin de miercuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














13353 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Niste ghiolbani! (Marţi, 2 iulie 2019, 13:16)

    Cataleya [utilizator]

    ...
    • -11 (21 voturi)    
      Vor sa iasa. Ce au de pierdut? (Marţi, 2 iulie 2019, 15:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca deja sunt inafara UE-ului la nivel diplomatic.
      • +10 (14 voturi)    
        Pai si salariile? (Marţi, 2 iulie 2019, 16:22)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ma indoiesc ca au intors spatele salariilor si cheluielilor babane care se deconteaza. Apoi, mai e chestie de respect...si noi ne inflamam cand ungurii de fluierau imnul.
        • +7 (11 voturi)    
          nici rrusi nu sperau la un declin asa puternic (Marţi, 2 iulie 2019, 19:57)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui banel

          de la cea mai puternica natiune acum 100 de ani...la cea mai ****** in anii 2020...
          • -8 (10 voturi)    
            Sa vezi cum Mama Russia e mai proasta (Miercuri, 3 iulie 2019, 0:07)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Adica au PIB de Italia - castiga exact atat ca natiune per total. PIB/capita ca RO, adica populatia isi permite cat isi permite Romanul mediu. Dar au in PIB PPP ce ii pune in top 5, dar ala e valabil doar in situatii de razboi.
            Au 1 portavion de jumatate dimensiuni fata de cele Murikane cu o rampa ce nu poate lansa avioane complet echipate sau alimentate.
            Sau exact cat portavioane au UK. 1
        • -11 (13 voturi)    
          Salariile sunt platite de sarmanul englez (Miercuri, 3 iulie 2019, 0:01)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Adica UK contribuie si plateste multe lucruri de la bani pentru Comisie la bani pentru Parlamentul UE la bani pentru cercetare de care trebuie sa se chinuie sa profite. Plus ca platesc si bani "nerambursabili europeni" sau asa numitele fonduri oiropene sau crezi ca alea sunt create din neant?
  • +15 (21 voturi)    
    integritate (Marţi, 2 iulie 2019, 13:22)

    andrei9999 [utilizator]

    sa intoarca spatele si la salariul si decontarile primite de la UE daca sunt cu adevarat integri...a...stai...
    • -9 (23 voturi)    
      Salariile sunt platite de tara lor. (Marţi, 2 iulie 2019, 15:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui andrei9999

      Stii cum UE nu are productie sau PIB propriu. Si nici bani. Salariile sunt din bani de vin din UK. Nu in mod explicit. Dar dupa ce tragi linia de acolo sunt.
  • +11 (17 voturi)    
    Prostie (Marţi, 2 iulie 2019, 13:26)

    DrInOrice [utilizator]

    Ce mai lipseste, sa scoata limba, sa isi arate fundurile? Lor le-ar placea sa isi primeasca miile de euro salariu in plicuri din hartie igienica?
  • -7 (21 voturi)    
    lipsa de respect (Marţi, 2 iulie 2019, 13:29)

    Kosmos [utilizator]

    Desi sunt in total dezacord cu actiunile si limbajul betinvanului de Farage , UE trebuie sa se reformeze . englezii au atras atentia de risipa uriasa si biirocratia uriasa care macina acest establishment.
  • -16 (24 voturi)    
    Oda bucuriei (Marţi, 2 iulie 2019, 13:37)

    Tescovin [utilizator]

    Președintele încă în exercițiu al forului european i-a apostrofat: ”Să te ridici în picioare este o chestiune de respect. Deci când se ascultă și imnul unei alte țări ne ridicăm în picioare de obicei”.

    ------------------

    Dacă poate să ne spună dl. Tajani imnul cărei țări este Oda bucuriei ? Ce țară în particular se simte jignită de gestul britanicilor ? În afară eventual de Beethoven, nu văd cine ar trebui să se simtă jignit.
    • +9 (13 voturi)    
      E vorba de UE (Marţi, 2 iulie 2019, 16:23)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Dar cred ca ai inteles ce vrea sa zica Tajani....sau ma insel?
      • -2 (2 voturi)    
        UE nu e o țară (Miercuri, 3 iulie 2019, 10:42)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui banel

        UE e o construcție birocratică. Dacă e rea sau bună, e o cu totul altă discuție. Dar e o construcție birocratică, iar a o asimila unei țări prin asimilarea forțată a unei simbolistici specific naționale (imnul) e o caterincă jenantă la adresa conceptului de națiune.
  • +12 (18 voturi)    
    Respect (Marţi, 2 iulie 2019, 13:57)

    Arkantas [utilizator]

    Pai ce mai cauta aici ? Sa si-l ia pe Farage si afara cu ei ...
    • -6 (12 voturi)    
      Chiar crezi că UE poate continua așa? (Marţi, 2 iulie 2019, 22:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      România e a 7-a roată la căruța UE, dar Polonia și Italia s-ar descurca foarte bine și singure. Chiar vrei să le vezi pe urmele UK?
  • +12 (16 voturi)    
    totala badaranie si lipsa de respect din partea (Marţi, 2 iulie 2019, 14:01)

    bancher [utilizator]

    englezilor....sper sa le-o dea si UE peste bot cu prima ocazie, si tare daca se poate.
    Numai suporterii Ungariei mai intorceau spatele la meciul de fotbal cu Romania
  • -13 (21 voturi)    
    Respectul se câștigă, nu se revendică (Marţi, 2 iulie 2019, 14:13)

    Harald [utilizator]

    Modul în care se comportă în prezent oficialii europeni nu e tocmai demn de respect.
  • +12 (16 voturi)    
    niste marlani (Marţi, 2 iulie 2019, 14:25)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Niste marlani! Anglia nu mai e ce-a fost, adica o referinta in materie de politete si respect!
  • +9 (11 voturi)    
    Lol (Marţi, 2 iulie 2019, 14:35)

    mitg [utilizator]

    Sper ca si salariile le vor refuza in scris sah dona 100%!
    • -2 (4 voturi)    
      Marea Britanie este al 3lea cotizator la bugetul (Miercuri, 3 iulie 2019, 9:14)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      UE ... Deci nu cred că UE le plătește lor salariile ...
  • +11 (19 voturi)    
    Spatele către înainte (Marţi, 2 iulie 2019, 14:42)

    Niste tarani [anonim]

    Respect acordat cu spatele. Oare la ce fel de înțelegere speră? Dacă vor fi tratați tot cu spatele vor striga „discriminare”. Din păcate se pare că gândesc tot cu spatele.
    Farage se pare că nu și-a depășit condiția de „clovn de serviciu”. Mai rămâne să-l „primească” pe Boris Johnson ca prim-ministru și rețeta dezastrului este completă. Biata regină, să-și vadă țara distrusă de niște caricaturi...
  • +12 (16 voturi)    
    Imnul Europei (Marţi, 2 iulie 2019, 15:18)

    GICOMANU [utilizator]

    Cum ar fi ca toate statele EU sa le arate curul englezilor la intonarea imnului lor,democratic nu.
    • -9 (19 voturi)    
      Chiar democratic. (Marţi, 2 iulie 2019, 15:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui GICOMANU

      Uite ca esti primul care intelege asta.
  • +11 (15 voturi)    
    daca nu sunt in stare sa plece (Marţi, 2 iulie 2019, 15:20)

    Antenistontel [utilizator]

    incearca sa fie dati afara!
  • +12 (16 voturi)    
    Impostura si lipsa de integritate (Marţi, 2 iulie 2019, 15:22)

    viorrell [utilizator]

    Nu-i obliga nimeni sa fie acolo... din păcate n-o sa întoarcă spatele si la salarii si alte avantaje obținute pentru acest stat cu spatele la activitatile PE, asa cum au facut si pana acum. UK era liber sa iasa din UE, doar ca ei, britanicii, n-au fost in stare sa se puna de acord cu privire la ieșirea din UE. Acest gest e deci de un ridicol in fata căruia nu știi daca să-ți fie greață sau mila.
  • +12 (18 voturi)    
    Garbage!!! (Marţi, 2 iulie 2019, 15:32)

    Stef_and [utilizator]

    Atat despre astia.
    Nu au ce cauta acolo!
  • +13 (17 voturi)    
    Saracii... (Marţi, 2 iulie 2019, 15:34)

    Lucian P. [utilizator]

    Is obligati sa stea acolo si sa adune banii aia din salar, platiti de europeni. Dar lor nu le place, e un chin pentru ei. Cata nesimtire la unii, si ne miram ca lucrurile merg tot mai prost.
    • -11 (19 voturi)    
      Platiti de ce ? (Marţi, 2 iulie 2019, 15:56)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Adica vrei sa spui ca tarile nu contribuie pe masura salariului? Sa nu fim absurzi.
    • -1 (5 voturi)    
      De cātre care europeni sunt plătiți englezii ... (Miercuri, 3 iulie 2019, 9:15)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Când ei sunt al treilea cotizator la bugetul UE?
  • +12 (18 voturi)    
    Niste ... (Marţi, 2 iulie 2019, 15:37)

    persuasiv [utilizator]

    frustrati.
  • +11 (17 voturi)    
    mama, ce lovitura (Marţi, 2 iulie 2019, 15:41)

    eduardst2 [utilizator]

    Le-au facut-o, frate. Le-au intors spatele. Cred ca se tavalesc in chinuri cei din PE... nu mai e cale de intoarcere