VIDEO Imagini șocante filmate pe Transfăgărășan. O fetiță hrănește un urs, oferindu-i mâncare din palmă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 2 iulie 2019, 10:31 Actualitate | Esenţial


Urs
Foto: Digi24.ro/ Getty Images
​O fetiță hrănește un urs, oferindu-i mâncare din mână, alături de un bărbat, probabil tatăl său, potrivit unor imagini postate pe Facebook. În imagini, filmate pe Transfăgărășan, se poate observa, de asemenea, cum copila încearcă să mângâie ursul.




În imaginile surprinse de turiști se vede cum un bărbat care o însoțește pe fetiță hrănește primul ursul, în timp ce copila vrea să îl mângâie. Apoi, fata ia o bucată de pâine pe care o întinde animalului, hrănindu-l din mână.

Filmarea a fost realizată pe Transfăgărășan, în zona kilometrului 60. Zilnic, pe acest drum se opresc turiști care hrănesc urșii.

"Nu trebuie să hrănească urșii. Există state în lume, cum ar fi SUA sau Canada, unde poți vedea ursul din mașină. Încetinești, te uiți. Nu-i dai de mâncare. Vorbeam cu un coleg care spunea că în SUA sunt amenzi dacă le dai să mănânce. Dacă înveți ursul să îi dai pe marginea drumului să mănânce va veni în continuare”, a declarat pentru Mediafax șeful Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu.

El consideră că turiștii trebuie să renunțe și la obiceiul grătarelor, deoarece urșii nu mai rămân în pădure dacă simt miros de mâncare: "Ursul nu mai rămâne în pădure dacă simte miros de carne. Va încerca să obțină și poate deveni agresiv".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14093 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    premiile Darwin (Marţi, 2 iulie 2019, 10:36)

    torna_fratre [utilizator]

    episodul 2...
    doar ce duminica trecuta mai erau unii calare pe masini facnd zig-zag-uri pe sosea...Planeta nu duce lipsa de idioti.
    Iar adultii de langa copil sunt si mai imbecili.Inteleg ,un copil nu constientizeaza pericolul dar adultul?Iar camera-man-ul alt idiot martor la alti idioti...
    • -13 (15 voturi)    
      Nah. Sunt doar mai multe camere. (Marţi, 2 iulie 2019, 13:13)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Suntem mai putin idioti pe zi ce trece.
      Plus ca scena de mai sus imi pare regizata. Ursi captivi imbralziti exista. Iar ursuletul ala nu era matur.
  • +24 (26 voturi)    
    In tarile (Marţi, 2 iulie 2019, 10:41)

    dealucaragiale [utilizator]

    Civilizate, asta e treaba de protectia copilului. La noi e lauda pe Facebook.
  • +20 (22 voturi)    
    Din articol (Marţi, 2 iulie 2019, 10:54)

    unins [utilizator]

    reiese clar ca oamenii sunt un pericol major pentru animalele salbatice.
  • +10 (14 voturi)    
    Ursulet (Marţi, 2 iulie 2019, 11:06)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ma mir ca nu a vrut sa-l ia acasă. Nu era un urs adult , oricum animalul poate reacționa imprevizibil dacă se sperie. Acuma ca sa fiu rău , prevăd niște mascați la nea gulie acasă ca sa-i ia fata... ca totuși trebui sa nu-ți pese ca sa faci asa ceva. Din păcate am întâlnit zeci de debili mintali care-și iau copii prin munți și dai de ei ca nu mai vor sa meargă sa agățați de lanțuri plângând.
  • +28 (30 voturi)    
    Educatie (Marţi, 2 iulie 2019, 11:09)

    oopinie [utilizator]

    Parintii acelui copil ii fac un deserviciu atat copilului cat si noua tuturor, pentru ca acel urs este acum invatat sa asocieze prezenta oamenilor cu sursele de mancare. Peste cativa ani, acel urs o sa fie mai mare si mai puternic, iar eu o sa ma aflu intr-o excursie prin munti si o sa ma asigur ca imi fac prezenta cunoscuta prin zgomote, astfel incat eventualii ursi salbatici sa se indeparteze de mine. Dar acel urs nu mai e un urs salbatic, este un urs care daca ma simte de la dinstanta, va veni la mine sa ii dau de mincare. Eu o sa ma speri de el, el de mine, numai ca el o sa ma prinda si o sa ma omoare, de ce, pentru ca acesti parinti isi pun copiii sa hraneasca un urs normal, salbatic si il transforma intr-un urs muuuult mai periculos, un urs care ma urmareste si se apropie cu curaj de mine. Hai Romania!
    • +6 (16 voturi)    
      Dar poti (Marţi, 2 iulie 2019, 14:21)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui oopinie

      explica ce cauti tu "prin munti" adica in casa ursului? Tu, daca iti intra cineva in casa, cum reactionezi? Omul nu este stapanul planetei, asa cum gresit a fost invatat sa creada, ci doar una din milioanele de vietati, care au exact aceleasi drepturi ca si omul, de a trai aici pe planeta Pamant!
      • -10 (14 voturi)    
        Animalele au drepturi mai nou? (Marţi, 2 iulie 2019, 16:56)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Aceleasi ca si omul? Te rog continua... Sunt numai ochi.
        • +6 (10 voturi)    
          Cred (Marţi, 2 iulie 2019, 21:39)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ca esti numai "numai ochi" asa ca roaga pe cineva care are si creier sa acceseze google si sa tasteze UNIVERSAL DECLARATION OF ANIMAL RIGHTS sau Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor sau https://ro.wikipedia.org/wiki/Drepturile_animalelor si apoi spune-mi ce ai inteles. Te pot ajuta cu explicatii suplimentare.
          • -1 (1 vot)    
            "Drepturi ca si noi" (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:00)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

            Si tu imi pui in fata Legea 205/2004.
            • +1 (1 vot)    
              Ai dreptate (Miercuri, 3 iulie 2019, 12:36)

              unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              e prea greu ptr. tine sa intelegi o lege. Dar nu ai rugat pe nimeni sa-ti explice cum este cu DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR ANIMALELOR? Aici o gasesti in limba romana: http://jose.kersten.free.fr/aap/pages/ro/UDAR_ro.html, iar la Introducere, pct. 5 din Considerente scrie: "Considerand
              ca respectul oamenilor pentru animale este acelasi cu respectul unui om fata de alt om" Si apoi urmeaza drepturile pe care le au animalele, multe identice cu ale oamenilor. Dar asa se intampla cand unii oameni nu isi cunosc nici macar drepturile lor...
              • 0 (2 voturi)    
                Drepturi la ce? Invatamant? Proprietate? (Miercuri, 3 iulie 2019, 13:07)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

                La mai ce au drepturi? Nu o sa citesc o lege, cand noi avem sute.
                • 0 (0 voturi)    
                  Eu vorbeam (Miercuri, 3 iulie 2019, 15:25)

                  unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  strict de "drepturi ca si omul, de A TRAI aici pe planeta Pamant" iar in Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor se Consideara
                  ca coexistenta speciilor implica recunoasterea de catre specia umana a dreptului celorlalte specii sa TRAIASCA. Nicidecum nu vorbeam de dreptul la educatie, vot, etc. Dar exista si drepturi ale animalelor similare cu ale oamenilor.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Anexa (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:03)

                    unins [utilizator] i-a raspuns lui unins

                    DECLARAŢIA UNIV. A DR. OMULUI - DO
                    DECLARATIA UNIV. A DR. ANIMALELOR -DA

                    DO-Art. 3 Orice fiinţă umană are dreptul la viaţă, la libertate...
                    Arti. 9 Nimeni nu trebuie să fie arestat, deţinut sau exilat în mod arbitrar
                    Art.4 Nimeni nu va fi ţinut în sclavie, nici în servitute; DA-Art.4-a) Toate animalele apartinand speciilor salbatice au dreptul sa traiasca libere, in mediul lor natural si au dreptul sa se reproduca!
                    b) Orice privare de libertate, chiar in scopuri educationale este in opozitie cu acest drept! Art.2-b) Omul, ca specie, nu are dreptul de a extermina alte animale sau de a le exploata.

                    DO-Art. 5 Niciun om nu va fi supus torturi, nici la pedepse sau tratamente crude....
                    DA-Art.3a) Nici un animal nu trebuie supus abuzurilor sau actelor de cruzime!
                    DO-Art.24 Orice persoană are dreptul la odihnăşi recreaţie, inclusiv o limitare rezonabilă a zilei de muncă
                    DA-Art. 7 Animalele folsite in diverse munci,trebuie sa "lucreze" perioade limitate de timp si nu sa lucreze pana la epuizare!Aceste animale trebuie sa aiba mancare si odihna adecvate.

                    Noul cod civil Art.72: Dreptul omului la demnitate
                    DA -Art.10a) Nici un animal nu trebuie folosit ca mijloc de amuzament.
                    b) Spectacolele cu animale si parcurile ZOO sunt incompatibile cu demnitatea fiecarui animal!

                    CP Art. 172.-Genocid
                    (1) Săvârșirea în scopul de a distruge în întregime sau în parte o colectivitate sau un grup național, etnic, ... este crima împotriva umanitatii.
                    DA-Art. 12-a) Fiecare actiune care cauzeaza moartea mai multor animale salbatice este genocid,adica o crima impotriva speciei. Art.14-b) Drepturile animalelor trebuie aparate de legi,ca si drepturile omului.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Demnitate zici? (Miercuri, 3 iulie 2019, 16:08)

                      Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

                      Dar cum recent am dat sa aflu cu exces de stupare, zoofilia se pare ca e inca legala in tara asta. :)))))))
                      • 0 (0 voturi)    
                        Dupa cum (Miercuri, 3 iulie 2019, 19:25)

                        unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                        o dai din una n`tralta, ai lucrat sau lucrezi la Radio Ereavan! Bine, ai castigat! Ramai unde esti.
      • -1 (1 vot)    
        Solutia (Miercuri, 3 iulie 2019, 15:41)

        oopinie [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Respectand rationamentul dvs, adica oamenii nu pot sa viziteze teritoriul animalelor salbatice pentru ca le incalca dreptul la proprietate, in acest caz omul ar trebui sa se limiteze la a ramane in perimetrul oraselor sau satelor si a nu pasi niciodata in padure pentru a respecta drepturile animalelor. In celalalt sens, animalele salbatice nu au dreptul sa intre in oras sau sat, pentru ca incalca drepturile omului. Problema e ca nu ai cum sa te intelegi cu animalul si sa-i explici ca facand o vizita prin sat, va incalca legea. Asa ca singura solutie, intr-un astfel de rationament, este sa se instaleze niste garduri mari care sa inconjoare toate padurile, astfel incat sa nu ne mai incalcam unii altora drepturile.
  • -13 (23 voturi)    
    cee?? (Marţi, 2 iulie 2019, 11:14)

    Martha Logu [utilizator]

    ce vedeti atat de socant? si ursii se bolanzesc si se blazeaza, devin lenesi, cand au mancare la discretie.. credeati ca doar la oameni e asa?
  • -10 (18 voturi)    
    12 morti pe an. Ai sanse mai mari sa te fulgere. (Marţi, 2 iulie 2019, 11:15)

    Lok [utilizator]

    Dar fata, ca fetita nu e, aia si-o cauta cu lumanarea. Vreau si partea a doua.
  • +27 (29 voturi)    
    Parinti? (Marţi, 2 iulie 2019, 11:15)

    Eu123 [utilizator]

    Acela nu este un parinte, este un om inconstient, plin de el, care crede ca nimic pe lumea asta nu poate sa i se intample lui.

    Cum naiba sa te pui si pe tine si pe copil intr-o situatie de acest gen, chiar daca aparent hranesc un pui de urs si nu un urs adult.

    Nu pot sa concep ca poate exista un parinte cu o minte atat de ingusta si obtuza.

    Acea persoana nu este demna de a fi parinte.
  • +9 (17 voturi)    
    Omul are de invatat de la animalele salbatice (Marţi, 2 iulie 2019, 13:16)

    GabrielNegrila1 [anonim]

    Pana una alta omul este cel mai salbatic animal si care omoara din placere! Animalul salbatic omoara pentru a se hrani, devine agresiv daca este agresat, stie sa respecte daca este respectat. Omul are multe de invatat de la regnul animal! Dovada este acest urs salbatic care sta linistit si apuca cu grija mancarea din mana fetitei fara sa provoace o zgarietura!
    • -1 (17 voturi)    
      Asta este un mit. (Marţi, 2 iulie 2019, 15:46)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui GabrielNegrila1

      Vulpile deseori omoara vreo 12 gaini in timp ce pot manca doar una. Leii omoara mult peste ce pot manca. Etc. Sunt animale ... nu detin moralitate de Dalai Lama.
    • -8 (8 voturi)    
      daca prostia ar durea (Marţi, 2 iulie 2019, 20:14)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui GabrielNegrila1

      ai urla ca un animal salbatic
  • +10 (14 voturi)    
    pericol (Marţi, 2 iulie 2019, 14:50)

    Mihail. [utilizator]

    Animalele care se trag din maimuta sunt mult mai periculoase decat puii de urs. E un mister cum s-a ajuns aici, pentru ca maimutele sunt niste fiinte decente.
    • -5 (7 voturi)    
      Supraestimezi maimuțele (Marţi, 2 iulie 2019, 18:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Vezi Pan troglodytes, adică cimpanzeul comun - poate nu întâmplător, cel mai apropiat animal d.p.d.v. genetic de Homo sapiens alături de bonobo.
  • -7 (17 voturi)    
    Sondaj de opinie (pentru parintii buni) (Marţi, 2 iulie 2019, 15:47)

    Irina25 [utilizator]

    Ce credeti ca-i mai periculos?

    a) sa-ti lasi copilul sa hraneasca un pui de urs

    b) sa iei copilul cu tine la proteste antiguvernamentale
  • -8 (10 voturi)    
    Mileniali de Romania (Marţi, 2 iulie 2019, 16:44)

    ap101 [utilizator]

    Nimic rau nu ni se poate intampla, sa fim una cu natura. Aaa si renuntam la proprietate privata.
  • +4 (4 voturi)    
    Pariniti de azi au tot genitori idioti genetic.... (Marţi, 2 iulie 2019, 20:37)

    Plagarus [utilizator]

    .....din iepoca de haur.