Teheran: Israelul ar fi distrus în 30 de minute, dacă SUA atacă Iranul

de DG     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2019, 16:24 Actualitate | Esenţial


Israel - Iran
Foto: Wikimedia Commons
Israelul ar fi distrus în jumătate de oră în cazul în care SUA ar ataca Iranul, a amenințat luni un lider din parlamentul de la Teheran, transmite Reuters, citând presa locală.

"Dacă SUA ne-ar ataca, Israelul ar mai avea de trăit doar jumătate de oră”, a spus Mojtaba Zolnour, președintele Comisiei parlamentare pentru politică externă și securitate.

Tensiunile din ultimele săptămâni dintre Iran și SUA au culminat în iunie cu decizia președintelui american Donald Trump de a aproba un atac asupra Iranului, după doborârea unei drone americane. Trump a spus ulterior că și-a anulat ordinul cu 10 minute înainte de declanșarea atacului, pentru a evita pierderea de vieți omenești.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7354 vizualizari

  • +6 (32 voturi)    
    e rau sa fii prost... (Luni, 1 iulie 2019, 16:30)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e rau sa fii prost... Israelul va rade de pe fata pamantului pana sa va treziti din betia dictaturii in care sunteti.
    • -7 (21 voturi)    
      Probabil (Luni, 1 iulie 2019, 17:31)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ca e doar o aroganta a parlamentarului iranian. Totusi, nu poti numi prosti urmasii unui imperiu (Persan) care atingea apogeul acum 2500 de ani. Noi cunoastem foarte putin din cultura si civilizatia iraniana, in special cea moderna, din cauza unei anumite izolari a Iranului.
      Am vizionat acum ceva timp un pachet de imagini referitoare la arhitectura moderna iraniana si credeti-ma ca am ramas foarte impresionat.
      • +7 (13 voturi)    
        Imperiul (Luni, 1 iulie 2019, 18:56)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        persan e una,iar urmasii...alta.Ce mai vezi tu acum ,tine de Mohamad Reza Pahlavi Aryamehr care i-a trimis la invatatura in lumea civilizata.
        O imformatie incompleta e mai rea ca o minciuna,poate fi chiar o manipulare involuntara.
        Cam ce se practica la voi,la pesedisti.
      • +6 (10 voturi)    
        ba cred ca pot fi numiti prosti toti oamenii care (Luni, 1 iulie 2019, 18:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        sunt si se comporta ca atare.
        Peru, Mexic, India, Egipt, Grecia si cu voia dvs Italia au avut mari imperii in pedigree! Si ce-i cu asta? Sunt respectivele popoare mai destepte decat altele?
  • +6 (22 voturi)    
    Mare pagubă-n ciuperci. (Luni, 1 iulie 2019, 16:32)

    prec [utilizator]

    Deși: „Lauda de sine nu miroase-a bine”. Nu au ei capacitatea asta. Și Saddam era tot așa lăudăros.
  • +13 (29 voturi)    
    Baietii incep sa semene din ce in ce mai mult (Luni, 1 iulie 2019, 16:40)

    AliKimiku [utilizator]

    cu falitii lui Sadam.
    Cat despre jumatatea aia de ora mi-e sa nu fie ca la Radio Erevan. Nu e jumate de ora e un sfert de ora si nu e vorba de Israel ci de durata de zbor a aviatiei iraniene.
  • -9 (23 voturi)    
    Eliminarea siitilor (Luni, 1 iulie 2019, 16:50)

    xolv [utilizator]

    scopul comun al cabalei republicane SUA-Israel-Arabia Saudita.
    • -4 (10 voturi)    
      Nema problema. (Luni, 1 iulie 2019, 16:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Are balta pește.
  • -2 (12 voturi)    
    Cand Vadim din Parlamentul (Luni, 1 iulie 2019, 17:30)

    Kosmos [utilizator]

    Iranian vorbeste si presa occidentala preia mesajul ca fiind mesajul Iranului..
    Se forteaza de catre Israel un razboi inutil cu Iranul .
    Europa oricum nu va uita ca Israelul joaca la 3 capete.
    • +2 (8 voturi)    
      In raport cu Rusia, Germania la cate capete joaca? (Luni, 1 iulie 2019, 18:58)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      In raport cu Rusia, Turcia la cate capete joaca?
      In raport cu Rusia, Franta la cate capete a jucat (cand s-a dus sa faca pace in Gorgia si ... s-a intors cu un contract de vanzare de amphibii catre Rusi?

      La cate capete ai vrea sa joace Israelul daca se afla prins intre cel putin trei tabere politice fiecare cu ideile ei: Iranul & Co, SUA si UE?

      Cinstit, hai!
      • 0 (6 voturi)    
        nu cred ca Israelul are drept (Marţi, 2 iulie 2019, 15:38)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        sa judece. avand in vedere ca s-a facut un compromis urias pt a le oferi evreilor o tara si s-a venit cu o solutie dublu stat care a fost respinsa
    • +4 (6 voturi)    
      Sa intelegem ca Vadim ala e platit de Israel (Luni, 1 iulie 2019, 19:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Sa arunce cu r _hat in ventilator?
      Ca n-am inteles cum forteaza Israelul razboiul? Aruncand cu rachete la nimereala in Gaza sau peste Hezbolahu din Liban?
      • -2 (8 voturi)    
        de ce se arunca cu rachete (Marţi, 2 iulie 2019, 10:57)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        foame de teritoriu luat cu japca peste noapte ..vreti pace? potoliti-va ..va vede toata lumea
        • +1 (3 voturi)    
          Poate o fraza inteligibila ar ajuta discutia. (Marţi, 2 iulie 2019, 17:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Ce inseamna foame de teritoriu? care teritoriu? care noapte?
          Cui ii este adresat "potoliti-va"? Cred ca va e clar ca nu sunt Bibi si nici ruda cu el si in general nu am rude de origine evreiasca.
          PS Sa imi aduce-ti aminte care a fost momentul in care arabii au vrut sa isi intemeieze un stat propriu in Palestina si evreii s-au opus(vorbim de perioada 1947-1967)
          • 0 (0 voturi)    
            momentan (Miercuri, 3 iulie 2019, 17:18)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Palestina este de acord cu stat dublu Israelul nu Mr AliKosher
  • -9 (13 voturi)    
    Se pot (Luni, 1 iulie 2019, 17:35)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    pune cateva intrebari:
    De ce Iranul nu ameninta SUA ci Israelul, desi agresorul ar fi SUA?
    De ce Israelul poate detine arme nucleare si Iranul nu?
    De ce Europa poate respecta acordul cu Iranul si SUA nu?
    Astept raspunsuri, cu multumiri anticipate pt efort.
    • +4 (8 voturi)    
      1. Pentru ca Iranienii-s dusi cu pluta (Luni, 1 iulie 2019, 18:54)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

      2. Pentru ca Iranienii-s dusi cu pluta
      3. Pentru ca Europenii inca nu au realizat ca Iranienii-s dusi cu pluta.
      Cu placere.
    • +1 (7 voturi)    
      Iranul (Luni, 1 iulie 2019, 19:06)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

      ameninta Israelul ca sa solidarizeze lumea araba;
      Israelul detine arme nucleare pentru ca le controleaza SUA;
      Europa respecta acordul cu Iranul cu gandul la petrol ieftin,da' Iranul nu respecta acordul cu SUA;
      SUA nu ataca Iranul pentru ca ar creste pretul titeiului,ceea ce i-ar ajuta pe rusi:
      Uite,noi facem efort,da' greu la deal cu boii mici.
      • -3 (7 voturi)    
        nu le controleaza SUA (Marţi, 2 iulie 2019, 10:57)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Ultimna oara cand au vrut sa le controleze au asassinat un presedinte SUA
  • -4 (12 voturi)    
    Hmmm, poate-ar fi cazul sa lasam mistourile... (Luni, 1 iulie 2019, 18:23)

    ofCAER [utilizator]

    Si sa cugetam nitel: sa fie-acesta motivul care l-a facut pe Trump sa se razgindeasca atit de iute?
    Ca gogonata aia "am intrebat citi civili vor muri/mi-au raspuns ca 150/am anulat ordinul" nu se sustine defel: vedeti ce se-ntimpla cu mii de civili Siria. Cu atit mai mult cu cit - absolut elementar de logic! - aceasta intrebare insotita de raspuns trebuiau analizate mai 'nainte de ordinul de atac.
    Ori poate acel ordin sa fi fost un fake?
    Poate cineva stie mai multe...
  • +2 (6 voturi)    
    Conflicte (Luni, 1 iulie 2019, 20:27)

    tddrg [utilizator]

    Vad aici tot felul de discuții, care pe care ataca. Iranul subestimează statul evreu. Cum de altfel au facut si toate statele arabe vreme de 70 de ani. Pana una alta sa ne ferească Dumnezeu de un conflict serios...

    P.S. Nu sunt nici de-o parte, nici de alta, dar nu cumva presedintele Woodrow Wilson a fost cel care a aparat cauza Romaniei la Trianon? Si nu cumva ala de care zice poetul: "Împărați pe care lumea nu putea sa-i mai încapă ...." era Darius, al Persiei? S-a schimbat ceva?
  • +1 (1 vot)    
    Unde dai si unde crapa (Marţi, 2 iulie 2019, 16:30)

    Koczka [utilizator]

    De unde pana unde Israelul era forta beligeranta in conflictul asta ? Oricum nu le duc grija , si nici Iranului . Mai rau va fi de oamenii simplii nevinovati ce vor deveni victime colaterale. Unde mai pui ca vreo nucleara indreptata spre Tel Aviv poate fi deturnata si in ricoseu poate lovi o alta tara sau un alt popor (fasia Gaza de exemplu ).
    • 0 (2 voturi)    
      asta cu nuclearele ricosate e de Nobel (Marţi, 2 iulie 2019, 19:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Pentru pace.
      Fiindca in momentul in care un focos nuclear poate fi deturnat/ricosat deja bombele nucleare sunt istorie. Dar nu numai ele, ganditi-va la artileria nord-coreeana ale carei proiectile ar ricosa inapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i de (Miercuri, 3 iulie 2019, 1:37)

    Namaste [utilizator]

    gluma! Profil scazut, deci...