Primarul din Baia Mare, după sesizarea ANI privind averea sa nejustificată: În 2009 am primit un dar, o donație din partea mamei mele, de un milion și jumătate de euro

de MH     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2019, 13:22 Actualitate | Esenţial


chereches catalin
Foto: Facebook
Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, în cazul căruia Agenția Națională de Integritate a constatat diferențe nejustificate de aproape 3 milioane de lei între avere și venituri, susține că acest dosar împotriva sa a fost făcut la presiuni. El a susținut că în 2009 a primit un dar, o donație de un milion și jumătate de euro de la mama sa, care avea banii din vânzarea unui imobil.

"Vreau să-mi exprim regretul pentru doamna care lucrează la ANI, că a fost pusă în această situație și știu presiunile care au fost asupra ei, atât din zona de conducere a ANI, cât și din zona unei alte entități tot cu trei inițiale, SRI. E o chestiune foarte simplă. La un moment dat, actualul director, domnul Hellvig, considera că eu am avut vreun rol în a se i realiza lui de către ANI, când era ministrul Dezvoltării, un astfel de dosar și bănuiesc că așa cum m-au băgat o dată în pușcărie... Domnul Hellvig considera că eu am fost la baza acestei chestiuni, am avut discuții concrete. (...) I-am întrebat pe cei de la ANI care este acuzația, pentru că ai dreptul să depui niște documente, să te justifici. N-au avut nici atât bun simț, ca să nu mai zic că nu au respectat legea, ca să îmi spună care este acuzația", a susținut Cherecheș, într-o intervenție telefonică la Antena 3.

Legat de împrumutul de 500.000 de euro pe care l-a acordat și pe care i-l impută ANI, primarul din Baia Mare a susținut că a avut acei bani de la mama sa, care i-a făcut un cadou de 1,5 milioane de euro.

"În 2009 am primit un dar, respectiv o donație din partea mamei mele de un milion și jumătate de euro. Această chestiune a fost verificată de către ANI în 2010. Mama mea avea banii în cont din vânzarea unui imobil și mi i-a transferat în numerar", a declarat Cătălin Cherecheş.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














23521 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    pe arbore in jos, banii curg gros (Luni, 1 iulie 2019, 13:25)

    U_swamp [utilizator]

    Se pare ca toti coruptii au aceeasi mama, aceeasi matusa, ambele extrem de bogate...
  • +26 (26 voturi)    
    pai (Luni, 1 iulie 2019, 13:33)

    alex34 [utilizator]

    manca-l-ar mama de baiat,..cum sa nu-i dai cadou 1.5mil eur.., lumea rea si invidioasa ca ei n-are..... mai era unu oprisan' caruia i-a luat mamica un jeep de 120mii eur.. au mamele astea la bani din pensie de le dau lectii la copiii lor care sunt niste sarmani politicieni..
    • +11 (13 voturi)    
      Cine are batrani, sa le fure pensiili (Luni, 1 iulie 2019, 15:59)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Sa tot ai mamici de-astea carora le-a marit Dracnea pensiili atat de mult, nu doar ca mananca zilnic la restaurant, dar le mai da si meleoane de ieuro cadou la copii lor bugetari si cinstiti.
  • +27 (29 voturi)    
    ĂSTA RÎDE DE NOI PE FAȚĂ!!! (Luni, 1 iulie 2019, 13:34)

    prec [utilizator]

    De ce nu-i încă în pușcărie ipochimenul am vrea să știm!?
    • -6 (10 voturi)    
      pt ca suntem un popor de nesimtiti (Luni, 1 iulie 2019, 16:05)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui prec

      care am face la fel daca am fi in locul lui.
      csf?ncsf
      • +7 (7 voturi)    
        Tu poate. (Luni, 1 iulie 2019, 18:22)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Eu nu. Și am avut ocazia și și de unde să fur dar nu am putut. Mi s-au băgat în cap prostii de felul lui: „Nu minți, nu fura, nu înjura, nu chiuli, fi politicos...”
        • 0 (0 voturi)    
          aoleu! (Marţi, 2 iulie 2019, 10:45)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui prec

          deci si tu suferi de probleme din astea, nu doar eu?
          naspa frate, naspa!
    • +12 (14 voturi)    
      Pai nu era? (Luni, 1 iulie 2019, 16:07)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu asta e primarul care era in puscarie, si din puscarie a candidat, si sa fost reales de boborul pesedist primar ?
      • +2 (2 voturi)    
        Ceva asemănător cu Vulvuța. (Luni, 1 iulie 2019, 19:49)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        Asemănător, doar, nu identic.
  • +32 (32 voturi)    
    Si mama de unde avea imobilul? (Luni, 1 iulie 2019, 13:36)

    IoPaNet [utilizator]

    Am intrebat-o si eu pe mama, ea nu are nici un imobil care sa valoreze cateva milioane de euro...
    • +4 (4 voturi)    
      Eiii, de unde.... (Luni, 1 iulie 2019, 21:16)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      De la ta-su, bineinteles. Chereches senior, Dumnezeu sa il ierte, a facut parte in calitate de sef la paduri din prima generatie de dupa '90 de devalizatori/combinatori/taietori de lemne din Romania, pe vremea cand nu se puneau multe intrebari.
      Acuma se mira lumea din Baia Mare ca ploua cu grindina cat pumnul dupa ce s-au taiat padurile.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 2 iulie 2019, 9:23)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

  • +29 (29 voturi)    
    bine boss! (Luni, 1 iulie 2019, 13:39)

    dandra [utilizator]

    puteam sa jur ca tot mami ti-a dat si tie meleoanele de euro
    se pare ca unele mame sunt mai bogate ca altele.

    mama voastra de corupti!
  • +36 (36 voturi)    
    Lol (Luni, 1 iulie 2019, 13:42)

    mitg [utilizator]

    Asa "mamici" sa tot ai ...
    • +17 (17 voturi)    
      Isi bate joc de ei. (Luni, 1 iulie 2019, 14:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      la fel ca Oprisan.
    • +17 (17 voturi)    
      si unde mai pui (Luni, 1 iulie 2019, 14:16)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ca daca o deranjeaza dna'ul imediat se duce la antena3 si demonizeaza procurorii ca se iau de bunici amarate cu pensii mici
    • +16 (16 voturi)    
      locul (Luni, 1 iulie 2019, 14:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de mătușă fusese deja adjudecat de Năstase, pe numele de Tamara.
      Sunt curios dacă și mama lui Cherecheș trăiește ca și mătușa Tamara, tot într-o garsonieră, dintr-o pensie de mizerie, dui care va reuși, inevitabil, să-i mai facă un cadou de 1,5 milioane euro.
      • +11 (11 voturi)    
        ii se spune local (Luni, 1 iulie 2019, 15:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Cere chesh
  • +37 (37 voturi)    
    ce naiba de imobiil avea mama lui?? (Luni, 1 iulie 2019, 13:50)

    vali2 [utilizator]

    deci mama lui a avut 1.5 milioane de euro din vanzarea UNUI imobil. Ce imobil era oare? catre cine si cum l-a vandut de s-a ajuns la o suma din asta?

    Pentru ca suna a furt si spalare de bani
    • +21 (21 voturi)    
      Exact (Luni, 1 iulie 2019, 14:15)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      iar eu as vrea sa vad declaratia notariala si taxele platite pe o valoare de un milion jumate!
      • +12 (12 voturi)    
        conform expresiei din poveste (Luni, 1 iulie 2019, 15:34)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        La soare te poti uita, dar la declaratia notariala ba!
  • +31 (31 voturi)    
    O mama, dulce mama ce m-a crescut in poala (Luni, 1 iulie 2019, 13:51)

    Plagarus [utilizator]

    Urmeaza matusile.?
  • +34 (34 voturi)    
    Serios ? (Luni, 1 iulie 2019, 13:55)

    Cuca [utilizator]

    1.5 milioane cadou de la mamitica ?

    Super. Asa da, parinti generosi.

    Unde mai pui ca ti i-a dat si cash, adica de netrasat - a venit cu o valiza plina de bani (in hartii mari), ca in filmele cu mafioti.

    Unde nu am avut si eu asa parinti ?
    • +17 (17 voturi)    
      Astia ne cred prosti (Luni, 1 iulie 2019, 14:11)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Si de ce ANI acum nu verifica cui a fost vandut imobilul, de unde a avut banii respectivul cumparator, care este valoarea reala a imobilului, care sunt legaturile de afaceri intre familia Chereches si familia cumparatorului si de unde a avut respectivca doamna bani sa cumpere/construiasca acel imobil. Cred ca e vorba de un hotel sau o cladire de birouri la valoarea asta de 1 meleon juma de ioroi.
    • +1 (15 voturi)    
      Ce înseamnă... (Luni, 1 iulie 2019, 14:18)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      "netrasat" ? :) Aș îndrăzni să ghicesc...vine de la "untraceable" cumva,tradus în olteneasca timpurie? Un fel de "furculision", adicătelea? :)
      • +8 (8 voturi)    
        Da, da, de netrasat. (Luni, 1 iulie 2019, 15:43)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui modream

        Unde mai pui ca imi inchipui ca s-a dus baba la banca unde avea contul de 1.5 milioane de euro si le-a spus "Maine vreau sa vin sa scot 500.000 de euro, cash - va rog sa-i aveti disponibil in cupiuri mari, ca ma dor salele, nu pot cara valize atat de grele !"
  • +29 (29 voturi)    
    vai, suntem impresionati (Luni, 1 iulie 2019, 13:55)

    moka [utilizator]

    parintii nostri nu au avut asa capacitati antreprenoriale precem cele ale parintilor de politicieni.
    • +16 (16 voturi)    
      Pai mai e si mamita primarului (Luni, 1 iulie 2019, 14:07)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Chrica. Mamita aluia a mancat numai paine goala (si la sarbatori iaurt) si a cumparat intregii familii, inclusiv nepotului de cateva luni, proprietati de sute de miii de euro. Vedeti unde duce cumpatarea, si cum va distruge risipa ?
    • +10 (10 voturi)    
      Autocorect (Luni, 1 iulie 2019, 14:22)

      M-Teo [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Cred ca ai vrut sa spui : .... parintilor de hoti.
  • +12 (12 voturi)    
    Ca orice pesedist (Luni, 1 iulie 2019, 14:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un borfas, dintre cei care s-au imbubat distrug\nd RO> IN P$D numai asemenea unfractori sunt, pentru ca nu e partid, ci grup infractional pus e jaf.

    (A se vedea si imbuibatul M. Chirica, inca in libertate, deși a luat mita cu ambele maini de la rechinii imobiliari pentru a distruge Iașiul si a face din oras cel mia poluat din Românika)
  • +14 (14 voturi)    
    Dragoste maternă (Luni, 1 iulie 2019, 14:19)

    osica [utilizator]

    Constat că mama mea nu a avut grijă de mine :(
  • +14 (14 voturi)    
    Suspectez.. 2 lucruri (Luni, 1 iulie 2019, 14:19)

    M-Teo [utilizator]

    Suspectez 2 lucruri :

    1. Mama cred ca tine banii pentru ea. A iesit la pensie ...dar nimic. Cred ca "umbla" aiurea cu banii mei.
    2. M-am nascut in familia gresita.

    Domnule primar

    Nu doriti ceva frati ...?
  • +9 (9 voturi)    
    sa intre si mamicutza la parnaie! (Luni, 1 iulie 2019, 14:26)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +9 (9 voturi)    
    o, vai, saracutul de el (Luni, 1 iulie 2019, 15:04)

    Gobelin [utilizator]

    A vrut si el sa depuna la ANI documente justificative, da' nu l-or lasat aia, l-au tinut la usa, blocat in antecamera etc ...
    Sa vedem ce spune ANI:
    „Cherecheș Cătălin nu a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere în acest sens. Precizăm că Agenția a transmis în atenția persoanei evaluate șase solicitări de a prezenta date sau informații relevante” ...

    Muahaha ... 6 solicitari frumoase :) ... apropos, micutul asta nu cumva e ala de a canddat la primarie diret din puscarie, si a castigat, nevinovatul de el ?
  • +9 (9 voturi)    
    Cata aroganta...sa crezi atata lume proasta (Luni, 1 iulie 2019, 15:45)

    tam-tam [utilizator]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol....
  • +12 (12 voturi)    
    adevarul... adevarat (Luni, 1 iulie 2019, 15:51)

    Crup [utilizator]

    Adevarul este urmatorul. Tatal lui Chereches - intre timp decedat - a fost pe vrema comunistilor (si multi ani dupa) seful padurarilor din Maramures. Cine are minim 30-40 ani, stie ca pe vremea comunistilor (si mult dupa) sa fii padurar insemna sa fii bogat; era o coruptie enorma la padurari. Evident, ca seful lor judetean isi lua partea. De acolo isi are familia Chereches primii bani frumosi.
    Acel imobil despre care vorbeste Catalin Chereches chiar exista, ca de altfel si acea vanzare. Este vorba despre un teren de vreo 20-30 de arii intr-o zona relativ centrala a Baii Mari. Familia Chereches a vandut acel teren unui spaniol, intr-adevar pe 1-2 milioane de euro. Care a fost intelegerea oculta intre ei, eu nu stiu, caci acel teren sub nici o forma nu valoareaza atat de mult. Dar evident exista o intelegere ascunsa.
    Ei bine, acel spaniol a cumparat acel teren ca sa faca un bloc de locuinte. Spaniolul, dupa ce a cumparat terenul a facut un proiect si s-a dus sa obtina autorizatie de construire de la primaria Baia Mare, unde primar era (si este inca).... Chereches! Adica vanzatorul. E celebra treaba asta printre oamenii informati din oras: Chereches i-a refuzat autorizatia peste 5 ani! Era disperat spaniolul ce teapa i-a tras Chereches (e stilul lui Chereches, indiferent ca e vorba de 200 de lei sau 1 milion de euro, te va insela, asa este caracterul lui, asa s-a nascut). Inclusic primul lui avocat pe penal a luat o teapa grozava de la Chereches... avocatul in persoana mi-a povestit amarat toata povestea...
    Se pare ca pana la urma, dupa peste 5 ani de lupta si disperare, spaniolul a primit o autorizatie de construire, dar pentru un amarat de bloculet, nici vorba pentru ce visa el. Cum a obtinut-o pana la urma, nici asta nu stiu.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa da... (Luni, 1 iulie 2019, 16:00)

    Crinulet [utilizator]

    asta da iubire de mama, pe mine cred ca nu ma iubeste mama îndeajuns....
  • +10 (10 voturi)    
    Alo! (Luni, 1 iulie 2019, 16:04)

    Crinulet [utilizator]

    Alo, mama, citesti? uite asa se iubesc copii….
  • +2 (2 voturi)    
    Furaciosul ipocrit. (Luni, 1 iulie 2019, 17:10)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A furat pana la maxim.
    Se vedem mai papagalule de unde are ma-ta banii?
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 iulie 2019, 17:57)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    mamele din lumea'ntreaga (Marţi, 2 iulie 2019, 10:44)

    tahomir [utilizator]

    Stiti cum sunt mamicile, fac totul ptr copiii lor indiferent de varsta.
    uite si eu am primit zilele trecute niste placinte cu visine, bestiale.
    Dl primar a primit tot de acasa un milion jumate de euro.
    E normal, fiecare mamica da ce are prin casa in ziua respectiva, chiar nu inteleg care e problema.