Ministrul Justiției, după suspendarea ședinței CSM: Tensiunile se agravează. Nu tolerez agresivitatea. Fac apel la președintele Consiliului să depășim acest impas

de DG     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2019, 9:49 Actualitate | Esenţial


Ana Birchall
Foto: Agerpres
Ministrul Justiției, Ana Birchall, a spus luni, după ce ședința CSM a fost suspendată din lipsă de cvorum pentru a treia oară, că există tensiuni mai vechi și că, din păcate, acestea se agravează. Ea a făcut apel la președintele CSM, Livia Savonea, pentru depășirea impasului, precizând că o încearcă ”un sentiment de mâhnire„.

”În realitate, aceste tensiuni există de mai multă vreme și se agravează. Fac apel la președintele CSM de a încerca să găsească un consens și să ieșim din acest impas. În rest nu am ce să comentez, i-am asigurat că ministrul justiției va fi un partener de dialog”, a spus Birchall.

Întrebată dacă există tensiuni între ea și președintele CSM, Birchall a comentat: ”Vreau să vă spun că nu înțeleg tonalitatea asta de agresivitate. Eu sunt dispusă să las tot ce a fost în trecut, i-am spus că pentru mine colaborarea instituțională este normală, firească, dar agresivitatea sau a se spune altceva decât este în realitate nu am de gând să tolerez”.

Birchall a fost acuzată că boicotează ședințele CSM. Ministrul Justiției a mai spus că au fost situații în care a anunțat că nu poate participa la discuțiile din CSM pentru că trebuia să meargă la ședința de guvern.

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii nu a reușit nici a treia oară validarea rezultatelor concursului pentru numirea Adinei Florea ca procuror-șef al Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție (SIIJ). Ședinta de luni dimineață a fost suspendată din lipsă de cvorum.

Ultimele două ședințe ale plenului Consiliului Superior al Magistraturii au fost amânate din lipsă de cvorum. Mai exact, șapte membri ai CSM, respectiv Anamaria Chiș, Mihai Bălan, Bogdan Mateescu, Cristian Ban, Florin Deac, Tatiana Toader, dar Nicolae Solomon, vicepreședinte al forului, care nu au participat la aceste ultime două ședințe și prin urmare acestea au fost amânate, au cerut public amânarea tuturor discuțiilor cu privire la Secția de Investigare a magistraților până la traducerea raportului Comisiei de la Veneția și a raportului GRECO.

Aceștia au cerut și organizarea unei dezbateri publice asupra activităţii Secţiei întrucât, potrivit informațiilor apărute în spațiul public, Comisia de la Veneția și GRECO ar fi solicitat autorităților române desființarea acestei Secții, considerându-o un instrument suplimentar pentru intimidarea și exercitarea unor presiuni asupra judecătorilor și procurorilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5138 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    pai (Luni, 1 iulie 2019, 10:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa se procedeze ca la privat, ca in societatile de „de dreapta”: dati afara urgent cei care nu vin la job
    • +4 (4 voturi)    
      Ca sa ramana doar oamenii mafiei ? (Luni, 1 iulie 2019, 15:09)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De ce ?
      Ca sa ramana doar likelele, aflate in solda mafiei psd ?
      Dimpotriva, magistratii corupti sau santajabili, aflati in slujba mafiei psd, trebuie sa fie revocati si arestati.
    • 0 (0 voturi)    
      Aoleau? (Luni, 1 iulie 2019, 17:04)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sa procedam asa si in Parlament?
    • +1 (1 vot)    
      si uite asa..... (Luni, 1 iulie 2019, 17:38)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ....fara sa vrei ai explicat limpede de ce misuni cu strajnicie peste tot !!! Iti tremura chilotii de frica sa nu te taie borfasii de la cascaval daca nu iti faci norma !!
  • -1 (1 vot)    
    ai experienta cum se rezolva asta ... (Luni, 1 iulie 2019, 10:36)

    VaseaV [utilizator]

    mergi si da -i o spaga lui “Mihaela, dragostea mea!”
  • +2 (2 voturi)    
    Hercule a jupuit leul nemeean (Luni, 1 iulie 2019, 10:37)

    ruskimushki [utilizator]

    cu propriile lui gheare.
    Iar din pielea lui, impenetrabila, si-a facut armura ce I-a conferit invincibilitatea.
    Pentru cine intelege ce insemneaza asta.
    Nu poti distruge mafia asta decat cu uneltele ei, dar folosite de catre oameni drepti. E un semn bun inceputul mancatului intre ei, insa ei din asta se hranesc. Numai asta nu ajunge, ba e chiar periculos sa stam si sa ne hlizim.
  • +2 (2 voturi)    
    este clar (Luni, 1 iulie 2019, 11:02)

    Dizidentul [utilizator]

    membri din CSM nu o vor pe Adina Floarea si se incearca debarcarea Liei Savonea. Ministrul Justitiei este prins intre doua scaune si deocamdata nu stie cum sa reactioneze, se vede clar ca Savonea cu Birchall nu pot face o echipa in Min.Justitiei viitorul v-a arata cine are o mai mare sustinere.
  • +1 (1 vot)    
    livia poate face multe (Luni, 1 iulie 2019, 11:16)

    liviu_ [utilizator]

    ca sa iasa csm din impas... de exemplu sa-si dea demisia!

    oricum de remarcat ca psd nu s-a schimbat, in caz ca spera cineva acest lucru!
  • +3 (3 voturi)    
    Arestarea grupului infractional organizat psd (Luni, 1 iulie 2019, 11:35)

    Cozmin30 [utilizator]

    Ministrul Justitiei, daca vrea sa arate ca a inteles ceva din rezultatul alegerilor si din referendum, trebuie sa se pozitioneze clar, ferm, fara echivoc, de partea celor 7 membri CSM.
    Trebuie sa ceara in guvern, in parlament, in partid desfiintarea Sectiei Speciale si abrogarea tuturor modificarilor aduse legilor justitiei.
    Sa nu mai faca pe prostii.
    Pentru a remedia abuzurile comise impotriva independentei justitiei si statului de drept, pot fi date Ordonante de Urgenta.
    Magistratii cinstiti, corecti, competenti, incoruptibili si nesantajabili trebuie sa-i sustina pe cei 7 membri ai CSM si sa ceara, in plus, revocarea celor doua likele, chipurile, din partea Societatii Civile, dar, de fapt, din partea mafiei psd, plus revocarea sefei CSM.
    Este evident ca in justitie actioneaza un grup infractional organizat, care incearca sa promoveze in toate functiile cheie persoane corupte sau santajabile, aflate in solda mafiei psd.
    Se impune arestarea intregului grup infractional organizat psd.
    Justitia este o putere in stat.
    Sa nu mai piarda vremea cu proteste pe treptele tribunalelor.
    Nu se poate sa nu aiba destule probe impotriva grupului infractional organizat psd. Nu se poate sa nu aiba suficiente probe pentru a-i trimite pe infractori in judecata in dosarul 10 august, nu se poate sa nu aiba destule probe in dosarul TelDrum.
  • +1 (1 vot)    
    Vrea sa zica (Luni, 1 iulie 2019, 11:39)

    ipolitic [utilizator]

    nu tolereaza agresivitatea altora:)
  • +2 (2 voturi)    
    adevarul este.... (Luni, 1 iulie 2019, 11:55)

    asada [utilizator]

    ..ca mahnirile dansei ne cam lasa reci pentru ca face parte din gasca borfasilor si este partase la guvernarea penibila a acestora !!! Daca se agraveaza tensiunile nu ar trebui sa elimine cauzele care au generat si care le intretin pe acestea !!! Are posibilitatea de a propune desfiintarea magariei mosita de Toader si sustinuta frenetic de madam Savonea, o ferventa PSD-ista, care a fost promovata la sefia CSM de catre sleahta borfasilor pentru bunele servicii aduse acsteia de foarte multa vreme !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Pe tovarasa aia pe care vreti (Luni, 1 iulie 2019, 13:38)

    John M. [utilizator]

    sa ne-o bagati in c..., (ca pe gat nici nu poate fi vorba), puneti-o la dispozitia lui Putin pe cand deschide un nou Gulag in Siberia CA NOUA NU NE TREBUIE!