Cu toate ca oficialii americani sustin contrariul

Ministerul de Interne spune ca romanii ar putea calatori in SUA fara viza 

de Alina Neagu, D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 februarie 2008, 18:11 Actualitate | Esenţial


Romanii ar putea calatori, in curand, fara viza peste ocean, se arata intr-un comunicat al Ministerului de Interne. Expertii americani ar urma sa stabileasca, luna aceasta, un calendar de retragere a vizelor pe care cetatenii romani trebuie sa le obtina pentru a putea intra in Statele Unite. Ministrul de Interne, Cristian David, se afla de doua zile la Washington, unde a avut o serie de intalniri cu oficiali americani. Un oficial din Departamentul american pentru Securitate Interna declara, insa, ieri, ca un orizont de timp pentru scutirea romanilor de obligativitatea vizelor pentru SUA nu este prefigurabil, iar rata de refuz a vizelor este in acest moment foarte mare, crescand la 37,7%.

Oficialul american a adaugat ca "Exista criterii-limita in legea americana, dar nu suntem in pozitia de a defini o solutie pentru Romania in aceasta privinta".

Intre timp, ministrul de Interne, Cristian David, i-a prezentat asistentului Secretarului pentru Securitate Interna din SUA, Stuart Baker, o evaluare a stadiului de pregatire a Romaniei pentru Programul Visa Weiver, program parcurs in plan bilateral cu SUA , care urmareste eliminarea vizelor pentru cetatenii romani care doresc sa calatoreasca in Statele Unite.

Ministrul roman a informat partea americana ca tara noastra si-a intensificat eforturile pentru securizarea frontierelor, ca Romania se afla in plin proces de aderare la Spatiul Schengen si, totodata, face demersuri pentru introducerea pasapoartelor biometrice.

Cei doi oficiali au stabilit ca in scurt timp, cel mai probabil luna aceasta, un gup de experti americani se va deplasa in Romania, pentru a evalua stadiul in care se afla Romania. In urma vizitei, va fi stabilit un calendar de actiuni cu termene precise care sa duca la includerea Romaniei in Programul Visa Weiver.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3211 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Draga Hotz News, (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 18:25)

    HotzNews [anonim]

    e cu vize, sau fara vize pana la urma? s-a reusit performata de a a vea 2 articole despre acelasi subiect pe prima pagina, care afirma 2 lucruri diametral opuse..cum e pana la urma? ne mai trebuie vize..sau nu...sau da..sau nu..? :)
    • +1 (1 vot)    
      Pai Hotzule... (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 21:21)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui HotzNews

      tocmai asta spune si acest articol..... sint doua informatii care se vat cap in cap: una spun americanii, alta amicii lui Tariceanu, recte Troaca. Mai bine du-te de te spala pe ochisori si apoi mai citeste odata silabisind cu palma sub barbie.
  • -2 (2 voturi)    
    america e varza (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 19:46)

    miklos [anonim]

    cautati alte destinatii pt munca.
    • 0 (0 voturi)    
      what /? (Duminică, 10 februarie 2008, 17:37)

      Lee- Canada [anonim] i-a raspuns lui miklos

      Cand America va fi varza, nu va mai fi nimic EU cu 100 ani cat aveti deja toata EU la un loc in spate.
      Nu vezi ca oleaca s-a clatinat si ia darimat pe toti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Visa in America ? (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 19:58)

    Dan B. Charles [anonim]

    Incompetentii din guvernul PNL poarta raspunderea pentru neancrederea americanilor in aceptarea romanilor in USA fara viza.
    In aranjamentele bilaterale Romania trebuia sa respecte si rezolve un numar de legalitati cerute de departamentul de stat american.
    Ca deobicei, GOLANII PE LISTELE INCOMPETENTILOR, nu si-au facut tema. Cioroianu alt golan pe lista, este depasit de importanta RESPECTARII CU PRECIZIE SI IN MOD CORECT A ARANJAMENTELOR BILATERALE SI INTERNATIONALE.
    Romania pierde nu numai sute de milioane de dolari dar si respect, pentru felul neserios, superficial si in multe cazuri, necinstit in modul de rezolvare al relatiilor internationale.
    Dan din Canada/USA , nascut in Giulesti.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni la nivel inalt! (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 20:37)

    vizatu' [anonim]

    Inca unu' din aparat care minte!
    Inca o minciuna pentru a ,,da bine la imagine''!
    Ce dracu sa mai crezi asa ceva cand atatia omologi au vorbit aiurea pana acum!
    Fara viza in America? Vise tata, vise!
    Daca un asemenea personaj care stie ca militia isi face treaba in ,,stil'' european spune ca ,,mai evoluam'' cu viza de America este credibil atunci eu sunt popa!
    Veniti la spovedanie!
  • 0 (0 voturi)    
    Visa Waiver!!! (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 23:53)

    Ovidiu [anonim]

    Nu se scri visa weiver!!!
  • 0 (0 voturi)    
    caltabosul PeNaL (Duminică, 10 februarie 2008, 0:06)

    caltabosul PeNaL [anonim]

    inca o "gogoasa" electorala PeNaLa. Cat timp vom avea la guvernare PeNaLii, nu vom pupa liber la vize in USA
  • 0 (0 voturi)    
    Vise si aberatii (Duminică, 10 februarie 2008, 8:56)

    gaspy [utilizator]

    Odata la cateva luni, iar se zice ca romanii s-ar putea sa calatoreasca in SUA fara vize.

    De fiecare data stau si ma intreb daca cei ce spun asta sunt naivi sau intentionat dezinformeaza.

    SUA se afla in plin razboi "anti-terror"; din 2001 sunt tot pe "alerta portocalie"; in fiecare luna se mai inaspreste cate un control, se mai adauga cate o cerinta. Oricine a zburat in SUA a putut masura nivelul de paranoia.

    In contextul asta, in care guvernul american si DHS (Department of Homeland Security) vor sa le impuna cetatenilor lor un National ID (americantii nu au echivalentul cartii de identitate din Ro. si alte tari europene), ideea ca s-ar putea simplifica intrarea in SUA pentru o tara, este total aberanta.
  • 0 (0 voturi)    
    insolenta (Duminică, 10 februarie 2008, 11:19)

    Florian [anonim]

    Tipic pentru incompetenta guvernului Mototicneanu II. Cand oficialitati din strainatate le arata clar ca nu sunt in starea sa-si respecte angajamentele, imediat contreaza cu micii pasi facuti, fara sa-si asume intarzierile sau greselile comise. David, care l-a aparat pe ORBIT de la transporturi, in povestea cu accidentul rutier (din obligatie ca-l sprijinise la numirea ca ministru de interne), nici macar nu a avut vreo reactie la raportul procurorilor asupra accodentului comis. In schimb trage fumigene din State cu povesti despre vize, ca sa-si refaca imaginea.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca vom fi seriosi, vom fi tratati ca atare. (Duminică, 10 februarie 2008, 12:20)

    Vendom [anonim]

    Cine sa negocieze pentru poporul roman ??? Pana nu vom avea persoane competente - profesionisti in toate domeniile, capabili sa inteleaga multe din acest hatis al diplomatiei, al relatiilor , acesti "piticei" oamenii de serviciu a unor grupuri de interes mafiot, instalati vremelnic la conducerea Romaniei, vor pierde si timpul, dar in special demnitatea si ceea ce este mai important SANSELE Romaniei si ale romanilor. Chiar daca multi sunt in GDS dintre aceste personaje, ele nu sunt decat niste biete persoane parvenite, puse pe capatuiala individuala si asta se vede din prima. Apoi , trebuie sa devenim un stat credibil, care are institutii serioase si capabile sa-si educe populatia si sa o civilizeze.
  • 0 (0 voturi)    
    Editare (Duminică, 10 februarie 2008, 13:27)

    bb [anonim]

    Va rog sa aveti mai multa grija la editare: "waiver"., nu
    "weiver"
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Luni, 11 februarie 2008, 15:53)

    iron [anonim]

    dupa "expertul" Ciolos de la Agricultura, care dadea cu stingul in dreptul CE in legatura cu "traditia" taiatului porcilor, a venit rindul lingaului de la interne sa se faca de cacao.
    astia nu inteleg limbile straine, sau cum?
    by the way, asta nu era o chestie pe care trebuia sa o aflam de la Externe, in cazul in care ar fi fost adevarata ?
    dupa guvernul Nastaxe unde in toate stirile, fie externe sau interne, fie politice sau economice, protagonist era unul si acelasi prim-ministru, in calitate de one man show al propriului guvern,
    iata ca am ajuns si vremurile cind aflam de la Interne chestii ce tin de diplomatie.
    cu ce s-o fi laudat alde David la americani, cu super-buletinele romanesti cu care circulam liber in Europa, si de pe care dupa niscaiva timp de purtat in buzunar incepe sa se stearga poza?
  • +1 (1 vot)    
    adevarat!!! (Luni, 11 februarie 2008, 16:58)

    constantza [anonim]

    romanii pot calatorii in USA fara viza daca au si pasaport canadian! :)))