VIDEO. O stradă „modernizată” din Suceava blochează oamenii în curți după ce constructorul a înălțat-o cu peste un metru

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2019, 22:01 Actualitate | Esenţial


Strada Suceava
Foto: Captura video
O stradă din Suceava care trebuia asfaltată s-a transformat într-un zid în fața curților oamenilor, și asta deoarece constructorul a înălțat-o cu un metru și chiar peste în unele locuri, potrivit realitateadesuceava.net.

Este vorba despre strada Mihail Sadoveanu, unde mai multe familii au fost nevoite să improvizeze scări pentru a putea ieși din gospodării. Potrivit sursei citate, primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a declarat că se va încerca remedierea problemelor pe banii constructorului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















46001 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    de la ce partid e primarul? (Vineri, 28 iunie 2019, 22:05)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca era de la psd sunt sigur ca apare in titlu....deh...
    • -19 (25 voturi)    
      de ce iau minusuri? e o intrebare legitima. (Vineri, 28 iunie 2019, 22:19)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      in articol nu se precizeaza partidul. Nu e important daca nu e de la PSD.......deh...
      • +20 (24 voturi)    
        Iei minusuri pentru ca le meriti. (Vineri, 28 iunie 2019, 23:43)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ti-ai castigat acest privilegiu prin munca depusa in folosul borfasilor. Felicitari si la mai mare!
        • -5 (11 voturi)    
          de la ce partid e primarul deci? (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 9:13)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          de ce tot ocoliti raspunsul? In schimb ataci la persoana.
          • +2 (2 voturi)    
            romani carora le pasa de romani (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:36)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            indiferent de partid.
            Asta e tara nesimtirii agresive.
          • +1 (1 vot)    
            tu nu esti persoana postacel (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 18:29)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Tu esti un individ platit sa sustina aberatii si PSD-ul.
            In cazul in care ma insel si nu esti platit pentru prostiile tale inseamna ca intelectul tau oricum nu te califica ca persoana.
    • -1 (7 voturi)    
      Am verificat eu. Este membru (Vineri, 28 iunie 2019, 22:41)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      .
    • +10 (10 voturi)    
      Ce treaba are partidul cu prosia omeneasca? (Vineri, 28 iunie 2019, 23:11)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Bine, recunosc ca e oleaca de pleonasm... Indiferent de partid, doar nu partidul a facut lucrarea. Ca poate a favorizat firma, da, dar nu le-a si spus cum s-o faca...
    • +1 (1 vot)    
      Numai prostii ajung primari propusi de partide (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 15:22)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Monopol absolut la "alesii " neamului, de la stanga la dreapta si pisentru.
  • -16 (22 voturi)    
    Cand proiectezi casa cu c*rul asa se intampla! (Vineri, 28 iunie 2019, 22:29)

    Marionette [utilizator]

    Cel care a facut casa trebuia sa mai dea 1000 de euro la cei 100. 000 dati unui arhitect/proiectant/inginer. Daca au facut proiectul ei pe genunchi ca era voie acum ce sa le faca primaria? Sa le inalte casa la nivelul de bun simt? Sa le muiasca posmegii? Nu vor si un masaj pe spate de la primar?
    • +8 (8 voturi)    
      IQ sub nivelul marii (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 8:31)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      deci stim cu cine votezi.. :)

      cand a fost proiectata casa, cum ar fi putut sti proiectantul ca in viitor drumul va fi inaltat cu 1 metru?
  • +14 (16 voturi)    
    "se va încerca remedierea" (Vineri, 28 iunie 2019, 23:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Doar atat. Se va incerca. Nu se va putea, asta e. Vor trebui alti bani ca sa repare. La pariu toate materialele alea au costat o groaza.

    Bataie de joc.
    • -6 (8 voturi)    
      ce conteaza! (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 9:22)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      se stie ca de vina e pds/iliescu/dancila/tariceanu...
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 10:47)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Eu stiu ca esti sarcastic, dar asa e. Ei sunt de vina. Cand timp de 30 de ani a fost la putere PCR2 sub "estetica" denumire de USL, cu institutii politizate, rude, amante si soferi in functii cheie, unde cei destepti au plecat din tara, ramanand doar "Doreli", cand cei de jos si cu initiativa vad ca in sus sunt numai ipochimene imbecile sau slugi si ca se poate si cu munca de proasta calitate, se conformau majoritatii.

        De ce a iesit PSD la putere? Au fost suficienti care i-au votat si care se simt reprezentati de catre o pleava de hoti, escroci, mafioti si interlopi. De ce era sa iasa USR acum pe primul loc daca Diaspora era lasata sa voteze? Pentru ca au fost votati de cei care au vrut o schimbare.

        Hai sa o dam pe non-politica. Este o firma. Seful d-acum este ok, eficient, bun, toti clientii multumiti, nota 10 la clietn service, punctualitate, calitate. Vine alt sef in locul lui prost, lenes. Daca el promoveaza un astfel de comportament, cum crezi ca vor fi subalternii? Un client se plange, dar noul sef ii da cu flit, iar angajatul nu e pedepsit. Va vedea ca "merge si asa."

        De ce? Romanul, nu intotdeuana, dar de multe ori, face treaba buna cand stai cu parul pe el.

        Pe scurt: trebuie ca cineva sa fie cel mai mare imbecil sa nu realizeze ca in functie de cine este la conducere, asa se vor purta si subalternii.

        Dar stai calm ca ti-ai castigat banii si pe postarea asta.
      • +1 (1 vot)    
        Normal. (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 17:19)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        A si tu dreptate o singura data: tara este in situatia de rahat de acum multumita PSD-ului si milioanelor de idioti care l-au votat (caci si cei care l-au votat, majoritatea, au caracterul borfasilor pe care i-au votat).
    • +1 (1 vot)    
      se pregateste studiul de fezablt pt scari rulante (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 13:17)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      din fonduri europene varsate in fondul de dezvoltare redistribuit prin pndl si ieconomia tot creste.
  • +2 (4 voturi)    
    Treaba adevarata (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 0:05)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Proiectantul o fi unul agreat de primarie, care dupa ce a mai dat si spaga de rigoare la primar iau mai ramas bani doar de o proiectare din birou. Altefl legea este destul de aspra cu greselile de proiectare si acesta are raspundere grea n carca,Problema este ca proiectul nu s-a implementat peste noapte, beneficiarul nu a fost pe teren in tot acest timp? nu a vazut grozavia?
  • +4 (4 voturi)    
    ...mda... (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 9:06)

    Observatore [utilizator]

    ..." Noua mesteri mari , calfe si zidari " ...
  • +2 (2 voturi)    
    Pe vremea când eram copil şi la trup curat! (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 15:22)

    mirce [utilizator]

    De asemenea năzdrăvănii este plină România celor cca.30 de ani de Democracy! Îmi aduc aminte de pe vremea lui ghiţă ori nea nae, când se "asfaltau străzile, cam cum se făce! 1-Se dezbrăca drumul de detoate până la primul strat de pământ. 2-Se punea terasamnet din piatră care se compacta. 3-Se punea unstrat de pământ argilos, care se compacta şi se uda. 3-Se putea un strat de pietris din piatră spartă şi se compacta. 4-Se mai punea un strat mai subţire de nisip argilos care iarăşi se compacta. 5-Se aşternea un stat de pietriş bitumat compactat. 6-Se punea cămaşa de protecţie bitumonoasă. Şi tăte acestea se făceau numai după ce îniţial se rezolvau traseele de conducte, apă, canal, gaze telecomunicaţii, electricitate. Dar asta înseamnă MUNCĂ şi pe vremea ceea nici măcar nu era gama actuală de utilaje! Câtă muncă vie făcută cu mănuţa! Unde să se fi întămplat ca trotoarul să se ridice deasupra pragului Porţii? Era vai de ei!
  • 0 (0 voturi)    
    de unde vine constructor (Duminică, 30 iunie 2019, 15:53)

    sbangi [utilizator]

    de unde vine nu l-au învățat că pentru a face fundație în loc de creștere în înălțime puteți chiar sa sapati pentru a reduce nivelul, dar este prea multa munca sa sapi.
  • 0 (0 voturi)    
    Primarul "Ion Lungu" de la PNL (Luni, 1 iulie 2019, 15:52)

    mmagic [utilizator]

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Lungu
    Aici sunt de acord ca daca nu e de la PSD nu se scria in titlu, altfel ce tamtam se facea.

    NU e vina primarului ca s-a gresit dar e vina primarului daca lasa treaba asa prost si nu pune firma cu forta chiar si contra cost sa repare aceste daune produse cetatenilor. Este primarul sau nu in slujba cetatenilor ?!