UPDATE Sebastian Ghiță rămâne achitat definitiv în dosarul în care a fost judecat alături de foști șefi de poliție din Prahova

de MH     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2019, 14:05 Actualitate | Esenţial


Sebastian Ghita
Foto: TVR
Sebastian Ghiță, fugar în Serbia, rămâne achitat definitiv în dosarul de corupție în care a fost judecat alături de foști șefi din poliție și parchete din Prahova. Vineri, magistrații instanței supreme au luat act de retragerea apelului DNA de către Secția de anchetare a magistraților.

Completul de 5 judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție a luat act, vineri, de retragerea apelului DNA, demers inițiat de Secția de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ) în dosarul în care Sebastian Ghiță a fost judecat alături de foști șefi din poliție și parchete din Prahova. Astfel, decizia de achitare dată în faza de fond a procesului pentru fostul parlamentar și pentru ceilalți acuzați din dosar rămâne definitivă.

"Respinge cererea formulată de Ministerul Public - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție de disjungere a cauzei în ceea ce îl privește pe inculpatul Ghiță Sebastian Aurelian sub aspectul săvârșirii infracțiunii de șantaj (...). Ia act de declarația Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție –Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție de retragere a apelului formulat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva sentinţei penale nr.357 din data de 14 iunie 2018 pronunţată de Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția penală în dosarul nr.2457/1/2016, privind pe intimaţii inculpaţi Tudose Liviu Mihail, Dosaru Viorel, Ghiţă Sebastian Aurelian, Mihăilă Aurelian Constantin şi Ispas Constantin. (...) Onorariile cuvenite apărătorilor desemnaţi din oficiu pentru intimaţii inculpaţi Tudose Liviu Mihail, Dosaru Viorel, Ghiţă Sebastian Aurelian, Mihăilă Aurelian Constantin şi Ispas Constantin, până la prezentarea apărătorilor aleşi, în sumă de câte 313 lei, rămân în sarcina statului", se arată în minuta instanței.

Decizia de vineri a instanței supreme este definitivă.

Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție a decis la jumătatea lunii iunie să retragă apelul în acest proces, apreciind că "hotărârea instanței de fond este legală și temeinică, fiind în mod judicios motivată, având un puternic suport probator”.

Ulterior, Gheorghe Stan, fostul șef al Secției pentru anchetarea magistraților și noul judecător CCR, a susținut, într-un interviu pentru agenția Mediafax, că retragerea apelurilor din dosarele lui Viorel Hrebenciuc și Sebastian Ghiță a avut la bază corespondența cu șeful DNA, care ar fi împărtășit opinia.


În 14 iunie 2018, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) l-a achitat în primă instanță pe fostul deputat Sebastian Ghiţă, în dosarul în care a fost judecat alături de foşti şefi din poliţie şi parchete din Prahova. Magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie l-au achitat pe fostul deputat Sebastian Ghiţă pentru toate capetele de acuzare imputate în acest dosar, respectiv folosire de informaţii nedestinate publicităţii, dare de mită, cumpărare de influenţă, conducere fără permis, şantaj şi spălare de bani. Achitările au fost dispuse de magistraţii instanţei supreme fie pe motiv că faptele nu există, fie pe motiv că faptele nu sunt prevăzute de legea penală.

În acelaşi dosar, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis ca şi ceilalţi inculpaţi să fie achitaţi, pe motiv că faptele nu există sau nu sunt prevăzute de legea penală, fiind vorba despre Liviu Tudose, fost procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti, Viorel Dosaru, fost şef al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Prahova, Constantin Ispas, ofiţer de poliţie, şi Aurelian Constantin Mihăilă, fost procuror general adjunct al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti.

Fostul deputat Sebastian Ghiţă se află în Serbia. El a fugit din ţară în decembrie 2016 şi are pe rolul instanţelor şi parchetelor din România mai multe dosare penale.

















3290 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Justitia RO (Vineri, 28 iunie 2019, 14:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justitia româna e parte a statului securisto- mafiot instaurat prin CRIMELE din 89, iar aceasta otreapa de Guitza e unul dintre ei mai odiosi beneficiari ai lui.
    • +10 (14 voturi)    
      Sectia speciala a infiintat-o PSD (Vineri, 28 iunie 2019, 14:30)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asa ca te rog fii mai exact, nu " Statul securisto-mafiot instaurat prin Crimele din 89" ci chiar PSD-ul.
      Deci Justitia PSD-ului e cauza
    • -3 (9 voturi)    
      bah da cum a dat gres DNA-ul (Vineri, 28 iunie 2019, 15:12)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si cu Ghita, si cu Grebla care a fost achitat desi sub prezumptia de nevionovatie si-a pierdut mandatul la curtea constitutionala (hotznews nici macar nu a activat comentariile)

      incepe sa miroase rau DNA-ul a dosare politice, daca ancheteaza doar pe cei in functii, ii fugaresc cu televiziunile ca marii hoti ai natiunii, si apoi aflam ca au fost achitati

      Noroc cu europarlamentarii nostri ca ne dau flegme si urla ca vor MCV, Greco, Comitia de la venetia, dna, etc


      Bah..baieiti...tefelistii din strada au luat iar teapa...de fapt era vorba de putere, cine pe cine, functii, bani, privilegii, n-avea legatura cu justitia
      • +2 (4 voturi)    
        Bravo maestre (Vineri, 28 iunie 2019, 19:34)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Modifici codul penal, anulezi acorduri, anulezi probe, pui laba pe CCR sa spuna "ca co"mpleturiel nu "iera bune", dai procurorii afara, faci SS, retragi toate apelurile, te... pe ele de comisia de la Venetia, MCV si Greco. Pe cale de rezultat judecatorii ii elibereaza ca nahhh nu mai ramane nimic din dosar si apoi voi strigati "IA UITEEE IERA NEVINOVATI!!!". Fugi la A3
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca daca aveai dreptate era in titlu (Luni, 1 iulie 2019, 8:27)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

          Adica: "Masinaria de comasare a Justitei de la PSD mai spala un nevinovat. Traiasca PSD"
          Dar e cam subtire motivul pentru care este achitat. De unde eu trag simpla concluzie ca dosraul era subtire de la bun inceput.
  • -7 (17 voturi)    
    Alooo, Kovesi aude? (Vineri, 28 iunie 2019, 14:18)

    Lok [utilizator]

    Adica asta e dosar de al tau. 99% condamnare pe naiba. Dar acuma ce facem cu ala 1% achitat care spune ca fugeai dupa el sa iti cureti doctoratu?
    • +2 (2 voturi)    
      buna .... (Vineri, 28 iunie 2019, 17:17)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...sectia speciala infiintata si pusa in functiune de stapanii vostrii borfasii PSD-ALDE !!!!Nici un cuvant despre aceasta baietica !!! Ma nu vi se apleaca ,nu vi se face greata ca de dimineata pana seara zi de zi sa mancati acelas fel de c...at !!??? Mai schimbati ba si voi meniul !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Am avut referendum. (Duminică, 30 iunie 2019, 22:05)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui asada

        E gata cu coruptii si Jusitia este pura. Fi in rand cu anul curent baiete.
    • +1 (1 vot)    
      Troll (Vineri, 28 iunie 2019, 17:23)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pacat de tine, ca pari a avea ceva minte in caputz!!!
  • +9 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 28 iunie 2019, 14:27)

    SoulSearcher [utilizator]

    maine poimaine il vedem pe sebi inapoi in tara, gata sa ne mai faca niste softuri de`ale lui celebre....
  • +9 (11 voturi)    
    Ăsta nu-i un vajnic om de-al „acoperiților”? (Vineri, 28 iunie 2019, 14:27)

    prec [utilizator]

    Cu bani și comenzi de la stat și cu intermediere de-a serviciilor? Un „succes” om de afaceri de tip dîmbovițean?
  • +7 (11 voturi)    
    in ultimul timp (Vineri, 28 iunie 2019, 14:29)

    mos ion roata [utilizator]

    achitarile se tin lant.Cine a gresit? cei care au trenat procesele timp de mai multi ani su cei care iii achita pe infractori azi? O sa ne trezim ca cei achitati zilele astea o sa vina cu tupeu sa ocupe din nou scaune inalte in guvern
  • +11 (15 voturi)    
    Am inteles acum (Vineri, 28 iunie 2019, 14:34)

    midufi [utilizator]

    Deci SIIJ, precum si tov, Ghe. Stan, sunt modalitatile legale prin care marii mafioti / escroci / politicieni pot scapa nestingheriti de raspundere, in pofida DNA.
    Furati, dragi tovarasi de partid, furati fara frica.
    Ciuma rosie va apara.

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • -2 (12 voturi)    
      fusese deja achitat, la apel il achitau iar (Vineri, 28 iunie 2019, 14:54)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      dar daca nu vrei sa pricepi.....
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 iunie 2019, 18:02)

      [anonim] i-a raspuns lui midufi

      • -1 (1 vot)    
        Exact. (Duminică, 30 iunie 2019, 22:09)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui

        Si lumea a fost indemnata la lupta sa o apere :))))). Ce am mai ras cand chiar au iesit.
  • +1 (1 vot)    
    indeferent ce va face SS (Vineri, 28 iunie 2019, 18:30)

    Kosmos [utilizator]

    Ghita va ramane Iuda pt Romnania . si nu se va mai utea intoarce vreodata precum Pacepa..
    • 0 (0 voturi)