Alba: Poștașii din Sebeș au ”uitat” să distribuie peste 10.000 de plicuri, între care și citații de la instanțe. Acestea au fost găsite în subsolul oficiului poștal și la angajați acasă

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2019, 12:40 Actualitate | Esenţial


Oficiu postal
Foto: Posta Romana
Peste 10.000 de plicuri care nu au ajuns la destinatari, între care și citații de la instanțe, au fost găsite în subsolul Oficiului Poștal din Sebeș, județul Alba și acasă la foști și actuali angajați, în urma perchezițiilor efectuate de polițiști, transmite corespondentul Mediafax.

Polițiștii din Alba au reținut opt persoane bănuite că nu și-au îndeplinit obligațiile de serviciu și nu ar fi livrat corespondența destinatarilor. La perchezițiile făcute de oamenii legii au fost găsite în subsolul Oficiului Poștal Sebeș, județul Alba, aproape 7.000 de plicuri care nu au fost înmânate destinatarilor, depozitate în saci de plastic, iar peste 3.000 de plicuri au fost găsite acasă la foști și actuali angajați.

„Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au luat măsura reținerii față de opt persoane din municipiul Sebeș și localitățile rurale din apropierea acestuia, care sunt cercetate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de abuz în serviciu și fals intelectual. Cu ocazia celor 23 de percheziții care au avut loc ieri (joi – n.r.), la domiciliile acestora au fost găsite 3.380 de plicuri expediate de instanțe de judecată, instituții publice și furnizori de servicii, iar la sediul societății comerciale specializată în furnizarea de servicii poștale au fost găsite 6.904 plicuri neexpediate destinatarilor în termen”, a declarat Luminița Prodan, purtător de cuvânt al IPJ Alba.

Cele opt persoane reținute vor fi prezentate, vineri, procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.

Poliţiştii din Alba au făcut percheziţii la oficii poștale din județ și la locuințele a 21 de angajați și foști angajați, suspectați că, timp de un și jumătate, nu au livrat destinatarilor corespondența trimisă de instanțele de judecată și au semnat în fals dovezile de livrare.

Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada ianuarie 2018 - iunie 2019, aceștia nu ar fi înmânat destinatarilor corespondența expediată de către instanțele de judecată din municipiul Alba Iulia și ar fi semnat, în fals, în numele destinatarilor, dovezi și borderouri de livrare, primele fiind expediate ulterior instanțelor de judecată.

Poșta Română a anunțat, joi, în legătură cu perchezițiile la câteva oficii poştale din judeţul Alba, că fiecare angajat este direct răspunzător pentru modul în care îşi desfăşoară activitatea, iar dacă suspiciunile se vor adeveri, se vor lua măsuri drastice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15543 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    arestati? (Vineri, 28 iunie 2019, 13:12)

    g01an [utilizator]

    foarte interesant daca pot fi arestati pentru ca nu si-au indeplinit obligatiile de seviciu. m-as mira daca are fundament juridic, sincer.

    asta inseamna ca orice angajat care cauzeaza probleme unui client/beneficiar sa poata suferi consecinte similare? gen daca personalul unui restaurant nu asigura conditiile minime de igiena necesare? ma indoiesc ca vreun judecator ii va putea pedepsi pentru chestiuni de acest gen, chiar si cand consecintele sunt grave. responsabilitatea este una colectiva, nu poate doar un angajat sa greseasca singur, unitatea ce pazea de nu i-a prins din timp si nu a luat masuri sa corecteze situatia? ca au facut fals in scris, ok, poate pentru asta, dar raspunderea pentru consecinte este a postei ca institutie si a celor care trebuiau sa ii supervizeze pe acesti indivizi, nu are cum sa doar raspunderea angajatilor, niciodata o astfel de problema nu este una izolata, fara un context la fel de problematic.
    • +9 (11 voturi)    
      arestati pt ca ... (Vineri, 28 iunie 2019, 18:00)

      CipiM [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      "ar fi semnat, în fals, în numele destinatarilor, dovezi și borderouri de livrare, primele fiind expediate ulterior instanțelor de judecată" - precum e explicat in articol, nicidecum pt ca "nu si-au indeplinit obligatiile de seviciu" - precum sustii tu.

      Din acelasi motiv m-am trezit dupa 3 ani cu o executare pt lipsa rovigneta - lucru de care habar n-am avut, pt ca un curier CNADNR (nu era postas) a facut acelasi lucru - a adunat acasa saci de PV-uri pe care i-a fost lene sa le distribuie si pt care a semnat in fals. I-am actionat in instanta si judecatorul a avut mila de idiotul ala, mi-a anulat PV-urile (erau 2 facute in aceeasi zi - alta ilegalitate) pe unul dintre capetele de acuzare dar a precizat ca nu mai e necesar sa se pronunte pe celelalte capete (printre care era si falsul dovedit).
      • -8 (12 voturi)    
        - (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 0:15)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui CipiM

        Puteai macar sa citesti articolul inainte sa comentezi:
        "Polițiștii din Alba au reținut opt persoane bănuite că nu și-au îndeplinit obligațiile de serviciu și nu ar fi livrat corespondența destinatarilor."

        Scrie cat se poate de clar, probabil ca au preluat din declaratiile politiei.
        • +8 (10 voturi)    
          Se pare că tu trebuia să citești articolul până la (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 10:42)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Sfârșit înainte de a comenta:
          "Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada ianuarie 2018 - iunie 2019, aceștia nu ar fi înmânat destinatarilor corespondența expediată de către instanțele de judecată din municipiul Alba Iulia și ar fi semnat, în fals, în numele destinatarilor, dovezi și borderouri de livrare, primele fiind expediate ulterior instanțelor de judecată."
    • +8 (10 voturi)    
      Au fost arestați (Vineri, 28 iunie 2019, 21:35)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Pentru că i-au semnat pe destinatari cum că ar fi primit citațiile. Asta se numește fals intelectual și te arestează pentru el. Sper să facă și pușcărie.
      • -6 (6 voturi)    
        sunt perfect de acord (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 0:18)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        asta am spus si eu, doar ca prima infractiune listata este cea de abuz in serviciu: "sunt cercetate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de abuz în serviciu si ..." eu am facut referire cat se poate de clar la asta.
        • +5 (5 voturi)    
          Se încadrează și la abuz în serviciu: (Duminică, 30 iunie 2019, 15:19)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Art. 297 alin 1 Cod penal: "Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică."
      • 0 (0 voturi)    
        intelectual ?! (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 8:01)

        Soro [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Cred ca e doar fals si uz de fals.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e furt (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 7:59)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Daca i-au gasit plicuri acasa e furt.
  • 0 (6 voturi)    
    Foarte bizar! (Vineri, 28 iunie 2019, 13:49)

    Habermas [utilizator]

    Si cu atat mai bizar cu cat nu este vorba de o persoana (caz in care ar fi putut fi vorba de, sa zicem, niste afectiuni psihice nedetectate) ci de 8, posibil chiar mai multe!

    Primul lucru la care ma gandesc este ca cineva face acolo studii si experimente sociale care vizeaza serviciile publice ale Romaniei. De aici in colo, motive destul de serioase pot fi suspectate - Inclusiv legaturi care duc la cineva care considera institutiile Occidentale "invechite" si considera oligarhia nucleara si terorismul de stat drept viitorul omenirii.

    Prea ciudata si prea grava treaba asta ca sa fie ignorata.
  • +1 (9 voturi)    
    Postasii sunt cumva din Vaslui? (Vineri, 28 iunie 2019, 15:37)

    Tommy Bahama [utilizator]

    Ca altfel nu se explica. Nu fac ardelenii asa ceva, ca ei sunt perfecti.
  • +1 (5 voturi)    
    Posta (Vineri, 28 iunie 2019, 16:08)

    GICOMANU [utilizator]

    Adica cum fiecare angajat va fi raspunzator ,sefii ?
    • +5 (5 voturi)    
      Sefii? (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 18:58)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui GICOMANU

      Ce sa faca sefii?Sa mearga cu fiecare pe teren sa vada daca isi fac datoria niste tineri fara pofta de munca si lipsiti de interes.Altii oricum nu vin, la salariile de cacao din Posta Romana.De unde sa alegi altii:toti sunt o apa si-un pamant.In sediile postei puteau sa observe mai multi angajati mantocareala sesizata de politie dar sefii sunt ca subordonatii:incompetenti.
  • +7 (9 voturi)    
    Scrisori furate-pierdute? (Vineri, 28 iunie 2019, 18:59)

    Juga [utilizator]

    Mi s-a intamplat si mie sa-mi dispara scrisori trimise din Elvetia la diferite adrese din Romania. La reclamatiile mele, posta elvetiana a raspuns simplu: in Romania totul se fura!
    • +7 (7 voturi)    
      Sper (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 13:20)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Juga

      sa fie inceputul unor puneri la punct.Sunt si multe firme de curierat care te cheama prin parcari sau diverse locuri pentru livrarea pachetului.Nici gand sa vina la usa cu el,alearga clientul dupa coletul pe care da o groaza de bani.Curierii se simt stapanii inelelor si au un comportament mizerabil;chiar daca platesti 21 lei se intampla frecvent sa vina coletul in 3 zile ,ca o scrisare trimisa prin posta clasica!.
      • +2 (2 voturi)    
        Inca e bine (Joi, 4 iulie 2019, 9:26)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        mie un pachet trimis prin DHL din Germania nu l-am mai primit niciodata. Am urmarit online si se oprise la depozitul Urgent Cargus din Brasov (partenerul DHL din RO). Am contactat Urgent Cargus si mi-au raspuns prin email ca, coletul meu se afla la depozitul lor de colete neexpediate pt ca nu avea nr meu de tel. Am dat reply cu 2 telefoane la care sa ma contacteze si nimic... Am luat (dupa un timp si mai multe incercari nereusite de a contacta Urgent Cargus) legatura cu nemtii care dupa ce au incercat si ei sa dea de urma coletului mi-au raspuns ca considera coletul pierdut si mi-au platit valoarea pachetului + costul expedierii.
  • +2 (2 voturi)    
    pai (Luni, 1 iulie 2019, 0:01)

    spy [utilizator]

    inseamna ca probabil nu faceau nimic toata ziua, era vreo forma de protest? cit de inconstient poti sa fii? si sa le mai si pastrezi. si dupa 18 luni s-au trezit destinatarii?
  • 0 (0 voturi)    
    Se intampla si in Timis (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 8:05)

    Soro [utilizator]

    Postasii nu vin nici un Timisoara. Din pacate serviciul de carnete de conducere foloseste exclusiv servicii le Prioripost. Nu vin niciodata! La recomandate nici vorba. Iti lasa in posta direct notificarea sa vii la posta ca nu ai fost acasa. La o sesizare scrisa mi-au raspuns ca agentul a sunat si batut la poarta dar ca nu i-a raspuns nimeni.... nesimtiti. Sper ca posta asta sa dispara cat mai curand.