Curtea Constituțională a validat referendumul pe justiție

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2019, 12:51 Actualitate | Esenţial


Alegeri europarlamentare 2019 și referendum
Foto: AGERPRES
Curtea Constituțională a validat joi rezultatele referendumului pe justiţie inițiat de președintele Klaus Iohannis și a respins cele cinci contestaţii referitoare la respectarea procedurii pentru organizarea şi desfăşurarea referendumului din 26 mai.

Contestațiile au fost respinse deoarece judecătorii constituționali au constat că procedurile de desfășurare a referendumului au fost corecte, potrivit unor surse din CCR.

De asemenea, Curtea Constituțională a validat referendumul din 26 mai, constatând că acesta este unul consultativ. Decizia de validare a referendumului a fost luată în unanimitate de judecătorii Curții Constituționale.

Potrivit legii, "înainte de a fi publicată în Monitorul Oficial, hotărârea Curţii Constituţionale este prezentată Camerei Deputaţilor şi Senatului, întrunite în şedinţă comună".

Curtea Constituțională a primit zilele trecute cinci contestații referitoare la respectarea procedurii pentru organizarea și desfășurarea referendumului. Printr-una dintre contestații se cerea anularea decretului emis de președintele Klaus Iohannis pentru organizarea referendumului și infirmirareea rezultatelor scrutinului.

În 14 iunie, preşedintele Curţii Constituţionale, Valer Dorneanu, a transmis o solicitare Biroului Electoral Central (BEC) în care cere lămuriri referitoare la listele pentru referendum, întrebând, printre altele, de ce numărul votanţilor nu a fost identic la cele două întrebări.

Biroul Electoral Central (BEC) i-a răspuns președintelui Curții Constituționale, Valer Dorneanu, că numărul diferit de alegători la cele două întrebări de la referendumul din 26 mai se datorează unei "erori generate de formularea ambiguă a legii" privind organizarea și desfășurarea referendumului.

BEC arată în documentul trimis CCR că "lista pentru referendum" este mai mare decât lista electorală permanentă pentru că unii președinți de secții de votare i-au adaugat și pe cei care au votat pe listele sumplimentare la numărul celor care au votat pe liste permanente. Biroul Electoral Central spune că fost o eroare generată de formularea ambiguă a legii, iar BEC nu a putut interveni pentru că nu intră în atribuțiile instituției.

La referendumul din 26 mai, cetăţenii au fost chemaţi să se pronunţe prin "Da” sau "Nu” la întrebările:
  • "Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?"
  • "Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?”.
Potrivit datelor centralizate de BEC, din 7.922.591 de participanţi la referendum, 6.459.383 de răspunsuri au fost favorabile întrebării referitoare la interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie. De asemenea, la întrebarea privind interzicerea adoptării OUG în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare, 6.477.865 de răspunsuri au fost favorabile.


















8405 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Domnule presedinte, (Joi, 27 iunie 2019, 12:55)

    ABBV [utilizator]

    daca ati fi sustinut si initiativa fara penali in functii publice. Acum randurile PSD/PCR ar fi fost un pic mai subtiri! E ok si asa, dar se putea mai bine din prima!
    • -2 (16 voturi)    
      putea s-o refuze pe Dancila, de exemplu! (Joi, 27 iunie 2019, 13:18)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      daca chiar vroia sa faca ceva.
    • -6 (10 voturi)    
      Ahhh... pai a trecut... nu mai conteaza. (Joi, 27 iunie 2019, 13:30)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Adica crezi ca daca sustinea Klaus era alt rezultat? Cum? Poti sa treci referendumul si mai tare?
      Problema de la bun inceput era ca nu ar avea nici un efect major. Ok Dragnea a fost condamnat dar nu putem stii daca a fost din cauza referendumului. As vrea sa fie doar asta, dar rezultatul PSD l-a bagat in inchisoare prin pierderea suportului intern.
  • +21 (27 voturi)    
    „Consultativ”??? (Joi, 27 iunie 2019, 13:22)

    rubberduck [utilizator]

    Wtf!!! Cum dreaq un ditamai referendumul este „consultativ” si o potlogărie secretată de barlament este literă de lege și voința poporului? Oare câte „voințe” are poporul? Nu este referendumul manifestarea superioară a voinței poporului? Să vezi dacă nu cumva clovnii de pradă din barlament vor anesteiza aceste referendum asa cum l-au anesteziat pe cel din 2009. Nu mi-a fost dat să văd o adunătură mai ticăloasă si mai scârbavnică decât asta care trage vânturi în mlaștina fetidă numită parlamentul României.
    • -9 (15 voturi)    
      Ti se pare ca nu iti este respectat referendumu? (Joi, 27 iunie 2019, 14:03)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      Daca parlamentarii PSD ramasi nu au condamnari la activ, raman. Ce voiai sa ii scoata pe toti in catuse? Mai citeste odata ce ai votat.
      • +4 (4 voturi)    
        dracnea (Joi, 27 iunie 2019, 15:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        a fost in functie de conducere pana a intrat in puscarie, deci avea condamnare cu suspendare!

        dar apara-ti sefii in cotinuare... sunt convins ca sunt oameni care-ti cred manipularile!
        • 0 (2 voturi)    
          Si daca nu era condamnat inca odata. (Vineri, 28 iunie 2019, 8:49)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Tot era dat afara de la sefia partidului. Pentru ca au ratat alegerile Eurovision si pentru ca isi pierdea functia/imunitatea. In fine PSD-ul nu accepta un lider slab. Sau motivul pentru care inca nu au unul.
    • -9 (15 voturi)    
      nu (Joi, 27 iunie 2019, 14:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      Comisia Europeana stie prea bine de ce nu recomanda referendumurile: fiindca cetatenii sunt manipulati pe baza emotiilor negative si nu rationeaza; asta s-a vazut la fiecare referendum
      • +2 (4 voturi)    
        Comisia europeana este ocupata de ingradirea (Joi, 27 iunie 2019, 14:52)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        drepturilor si puterilor locale prin marota diversitatii si egalitatii. Referenudumurile sunt dorinta poporului si pot fi abuzate dar nu fara voia poporului. Prin voia poporului se intelege alegerea democrata a unora ce abuzeaza de puterile statului.
      • +3 (3 voturi)    
        "Comisia Europeana . . . nu recomanda (Joi, 27 iunie 2019, 14:54)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        referendumurile"?
      • +3 (3 voturi)    
        ahahaha (Joi, 27 iunie 2019, 15:59)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        da mai ales elvetienii
        mama ce saraci si amanati sunt
  • +3 (5 voturi)    
    poncifele ccr-ului n-au reusit sa-i (Joi, 27 iunie 2019, 14:03)

    ...!?! [utilizator]

    naduseasca pe 'mnealor, sinecuristii constitutionalisti!?