Turiști germani, surprinși de doi urși, au fost salvați de jandarmii montani

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:40 Actualitate | Esenţial


Ursi
Foto: Facebook
Jandarmii montani prahoveni au intervenit, sâmbătă, la Sinaia, în zona 'Cota 1500' pentru recuperarea a doi turişti de naţionalitate germană care au fost surprinşi de doi urşi în pădure, lângă staţia meteo, rămânând astfel blocaţi în afara traseului.

Cei doi turişti au fost localizaţi, recuperaţi şi coborâţi în siguranţă până la staţia de telegondolă, scrie Agerpres, citând Inspectoratul Judeţean de Jandarmerie Prahova.

Tot sâmbătă, jandarmii din cadrul Postului Montan Cheia au îndepărtat un urs aflat pe traseul turistic care face legătura dintre DN 1 A şi cabana Ciucaş.

Jandarmii montani prahoveni le recomandă turiştilor să facă tot posibilul pentru a nu fi surprinşi de lăsarea întunericului în pădure. Dacă totuşi sunt surprinşi de lăsarea întunericului, să se deplaseze în grupuri organizate şi să facă gălăgie pe durata deplasării pentru a evita întâlnirea cu animalele sălbatice.

De asemenea, turiştii aflaţi în dificultate să apeleze cu încredere numărul unic de urgenţă 112 sau la dispeceratul Jandarmeriei Prahova.

















5819 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    sa vezi daca lua vreunul vreo laba(de urs) (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:48)

    AliKimiku [utilizator]

    Cum se schimba paradigma.
    Sa fim seriosi, e numai o chestie de timp pana cand un turist, roman sau nu, va lua o laba serioasa sau mai multe care vor duce la rani grave sau deces.
    Asta nu ca numarul turistilor/trekkerilor montani e mai mare decat in 1989 ci fiindca numarul ursilor e mult mai mare(indiferent de cat urla ecologistii)
    • 0 (0 voturi)    
      Sunteti, poate, (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 21:58)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      vanator amator?! De ursi ori de ciocarlii?!
      Supararea ecologistilor nu-i pe ursii/ciocarliile, doar aparent, excedentari/e, bineinteles!
      • +1 (1 vot)    
        stimate "Bunaziua" (Duminică, 23 iunie 2019, 15:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Nu trebuie sa fii vanator ca sa constati ca numarul ursilor e mult mai mare decat numarul sustenabil de catre padurile Romaniei.
        Si da, supararea ecologistilor a depasit de multa vreme numarul ursilor/ciocarliilor, ecologistii moderni sunt preocupati de incalzirea globala, dioxidul de carbon, geo-inginerii, reducerea populatiei, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          Aurul Verde al padurilor, (Duminică, 23 iunie 2019, 18:39)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          cine l-a diminuat, oare, pentru a indreptati vanatoarea, stiti dvs?!
          Da, efectul luat de cauza, hm!
          Parca era un scandal cu defrisarile abuzive (deforestarea si reducerea biodiversitatii ecosistemelor, nu doar in Romania!), gata, s-a reimpadurit, nu zau?!
  • +7 (13 voturi)    
    Ce-o fi si in mintea ursului? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 21:23)

    Mihail. [utilizator]

    "Daca astia ne taie toate padurile, noi pe unde mai zburdam?".
    Si asa, treptat, ursul devine eurosceptic.
  • +1 (3 voturi)    
    Se impune de urgenta UNIREA! (Duminică, 23 iunie 2019, 0:37)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar nu cu Basarabia, cu China. Ca sa avem spatiu unde sa plantam suficiente paduri pentru cei 11.800 de ursi pe care ii avem. Unde sunt vremurile din 1950 cind celor 850 de ursi pe care ii avea Romania pe atunci le ajungeau si chiar le prisoseau padurile existente? Si acum hai sa facem pronosticuri. Ce guvern credeti ca va avea barbatia sa spuna: "STOP! Destul am prăsit ursi. Avem in exces. A sosit vremea sa-i STÎRPIM! " . Eu cred ca la politicianismul guvernelor noastre si la lipsa lor de barbatie ne vom intilni in curind cu ursi pe Calea Victoriei. Pina nu le vor deranja ursii sedintele de guvern nu vor face absolut nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Reclamă pentru jegdarmi (Duminică, 23 iunie 2019, 1:07)

    NME [utilizator]

    Iar un articol publicitar pentru jegdarmi? Să vedem noi cât de necesari ne sunt jegdarmii, chiar dacă uneori mai bat și ei, așa, la întâmplare...

    RUȘINE, „ciobanilor”! 10 august nu vi-l mai spală nimeni!
  • 0 (2 voturi)    
    CE TARI SUNT URSII (Duminică, 23 iunie 2019, 8:35)

    Coresponedntu [utilizator]

    DUPA CE CA DIN CAUZA LOR NU POATE CONSTRUI PSD UL AUTOSTRAZI, ACUM NE SABOTEAZA SI TURISMUL.... APROPOS, LASAND GLUMA LA O PARTE, CE SA FACA SI URSII, SUNT LA EI ACASA, IN PADURE, AU FOST CURIOSI SA VADA CINE II VIZITEAZA, MAI ALES CA LI S-A MICSORAT TERITORIUL IN ULTIMII 30 DE ANI ... LOCUIESC LA MUNTE, LA NOI VINE URSUL IN FIECARE SEARA LA TOMBEROANE, DAR DOAR ACOLO UUNDE NU SE RESPECTA REGULI DE DEPOZITARE A GUNOAIELOR, SA FIE INCHISE... NU AM AUZIT DE UN ATAC MORTAL, DACA BATII DIN PALME FUG, PERICUOASE SUNT URSOAICELE CU PUI... SUGESTIE, UN URS VIU ADUCE MAI MULTI BANI CA UN URS IMPUSCAT TROFEU, AR TREBUI DOAR COPIATA EXPERIENTA CANADEI SI SUA IN MATERIE DE ACTIVITATI NEAR WATCHING PENTRU TURISTI... CELE MAI SCUMPE EXCURSII DE PE PLANETA SUNT IN ALASKA SI CANADA... IAR ROMANIA E IN MIJLOCUL EUROPEI, NU COSTA ATAT DE MULT TRANSPORTUL PENTRU TURISTII CU BANI CARE DORESC SA VADA URSUL IN HABITATUL LUI,,, DOAR INITIATIVA AR TREBUI, MULTE PENSIUNI SI HOTELURI AR TRAI DIN ASTA... SI NE AR LASA SI URSII SI LILIECII SA NE OCUPAM DE AUTOSTRAZI DACA AR FI OCUPATI CU SEDINTELE FOTO IAR PSD NU AR MAI FI SABOTATI IN PROIECTELE DE INFRASTRUCTURA
    • +1 (1 vot)    
      Ia spune-ne tu ceva... (Duminică, 23 iunie 2019, 17:40)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Daca ursii nu s-ar fi inmultit si ar fi ramas tot 850 citi erau in 1950, ai vreun dubiu ca nu le-ar fi ajuns spatiul de acuma? Evident, cu conditia sa-si caute singuri hrana prin paduri, nu prin tomberoanele oamenilor.