Nou scandal la TVR: Reporterii relatează Jocurile europene de la București, în timp ce șefa Doina Gradea se plimbă pe la eveniment, cu delegația oficială/ ”O rușine uriașă / Tremurăm ca niște piftii ordinare”

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 iunie 2019, 19:46 Actualitate | Esenţial


Doinea Gradea, la Minsk
Foto: Facebook
Un nou scandal a izbucnit în TVR după ce șefa postului public de televiziune, Doina Gradea, a apărut în poze la Jocurile europene care se desfășoară la Minsk ,alături de delegația oficială, în timp ce departamentul de sport nu și-a permis să trimită niciun reporter la eveniment, comentatorii sportivi acoperind competiția din studiourile de la București. Jurnaliști din cadrul televizunii naționale au reacționat pe Facebook, calificând drept o ”rușine uriașă” ceea ce se întâmplă.

”O rușine uriașă. Niciun reporter TVR la Minsk, niciun comentator! Totul se face din studio. Suntem însă reprezentați la nivel înalt, normal, sunt peste 100 de ore de transmisiuni în direct. Era mare nevoie de așa ceva. Am auzit că acum își caută kimono pentru Tokyo”, a reacționat pe rețeaua socială unul dintre jurnaliștii departamentului de sport, Narcis Șelaru, după ce Doina Gradea a apărut în fotografii postate de Ministerul Tineretului și Sportului.

Jurnalistul Adelin Petrișor a intervenit și el, reluând mesajul colegului său. ”Da, reporterii comentează de acasă. Ce dreaq să caute ei pe teren, mai ales când terenul e peste hotare? Acolo merg șefii aia mari după cum vedem în pozele de la minister. Lipsește martie din post? Nu prea. A fost și la Eurovision. P.S. Cu mine-n Afganistan, Kosovo sau pe la diverse exerciții militare nu a venit. Așa sunt eu mai norocos”, a scris jurnalistul pe Facebook.



O altă reacție dură a venit din partea Marinei Almășan care a spus că îi este silă de ea însăși pentru că nu a luat atitudine până acum. "Tremurăm ca niște piftii ordinare! Iartă-ne, Adelin, te rog, pe noi ăștia, mulți și lași, care în schimbul unui os de ros, ne ascundem în fața unei reprobabile cumințenii și supuneri. Mi-a fost silă de lipsa mea de curaj, sau mai bine zis, de curajul manifestat doar în cercuri restrânse, împărtășit, e-adevărat, de alți atâția și atâția colegi", a fost reacția Marinei Almășan.

Cea de-a doua ediție a Jocurilor europene se desfășoară în perioada 21-30 iunie, fiind vorba despre 15 probe sportive care vor conta pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din anul 2020. România participă cu o delegație formată din 123 de sportivi.

Jocurile Europene reprezintă un eveniment multi-sportiv internaţional organizat de Asociaţia Comitetelor Europene Olimpice pentru atleţii europeni, iar prima ediţie a avut loc în vara anului 2015 în capitala Azerbaidjanului, Baku.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















22146 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Asa (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 19:56)

    florinos [utilizator]

    Asa se intampla in Epoca roșie PSD.
    Dragnea a eliminat Taxa radio - tv pentru a determina postul public sa fie dependent de banii de la guvern.
    • +1 (5 voturi)    
      o sa faca comentariile inepte doar din Romania ? (Duminică, 23 iunie 2019, 1:59)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      In loc sa le faca de acolo ?
      Nici-o problema, romanii nu vor sesiza nici-o diferenta.
      O sa aizim aceleasi observatii stupide si isterice.
      Hai baietiiiii !!! Trebuie sa rezistam !
      Ianiiiis... Iaaaaniiiiiis, IAAANIIISSS !
      Gool, goool, GOOOOL, GOOOOOOOOOL !
      Domne, merita banii.
    • +2 (2 voturi)    
      hai măi răule, (Luni, 24 iunie 2019, 9:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      avea femeia nevoie de liniște să pregătească răspunsurile în scris la întrebările comisiei parlamentare. Mai ales la întrebările privind prezența lui dragnea la tvr în timpul campaniei electorale.
      Și unde în altă parte putea, tihintă, să aștearnă în scris răspunsurile respective, decât la Minsk?
  • +22 (22 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:08)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Au fost multe cazuri, desigur, printre cele mai mediatizate fiind cele ale lui Dragos Patraru si Andreea Dumitrescu.

    Cat despre servilism, nu are sens sa amintesc de Viata Satului, nu?

    O sluga buna ca ea, rar gasesti. Si stie sa se faca remarcata.

    Lumea e socata si nu intelege pentru ca aparent, s-a intamplat peste noapte.

    Mai oameni buni, asta se intampla daca nu veniti la vot. Se politizeaza institutiile de stat si se pun numai slugi, amante, soferi si rude. Luati atitudine. Postarile pe Facebook nu va schimba viata, votul da!
    • +4 (4 voturi)    
      Cam așa (Duminică, 23 iunie 2019, 8:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      O instituție de slugi asta merită. Spotul sau Fest Enescu sunt pentru alte canale, cele care nu fac propaganda odioasa de partid si nici nu mine 24/7. TVR E COMPLET COMPROMISA SI FARA AUDIENTA.
      • +3 (3 voturi)    
        Cerbul? Eurovision? (Duminică, 23 iunie 2019, 16:43)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Cate emisiuni care merita sunt pierdute, dar "Viata Satului" cu Nea Livache trebuei pastrata.
  • -5 (23 voturi)    
    Se burzuluiesc nulitatile din TVR ? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:21)

    Plagarus [utilizator]

    Departamentul de sport este praf si pulbere,comentariile lor sunt doar " patriotice " in rest sunt O la orice sport.
    Almasan dupa 30 de ani de il nullafacente in sanul TVR are "remuscari " ???
    • +1 (5 voturi)    
      Serios? (Duminică, 23 iunie 2019, 8:32)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Serios, prietene? Acesta era subiectul articolului?
      Deci tu blamezi reporterii si sa inteleg ca o aprobi pe psd-ista Gradea care face acolo ce vrea muschii ei?
      Bravo esti tare.
      • +1 (3 voturi)    
        Nulitatile din TVR au o sefa pe acelasi calapod (Luni, 24 iunie 2019, 8:32)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Atarnati politici au mai condus magaoaia :PDG TVR :Theodorescu, Everac,Nicolau, Sassu,Lazescu,Cristea,Radu.....Gradea.
        Codasi la audiente,dar fruntasi la datoriile pubice. !!!
  • +6 (12 voturi)    
    Si...? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 21:37)

    Sthelian [utilizator]

    ...exista si institutia demisiei de pe acolo, ca doar sunt si alte posturi de televiziune.
    Dar p-asta n-o s-o vezi aplicata...
    Povestea cu c...l in gaj la stapinire.
    Imi amintesc povestea circulata cu scandalul intre Cornel Pumnea si Cristian Topescu la transmiterea simultana a doua meciur de forbal intre 2 echipe de club. Primul a cerut sa i se dea legatura cu 4-5 minute inainte de primul fluier, in timp ce Topescu n-a pus conditie si i-a reprosat lui Pumnea ca nu e instare sa tina de vorba telespectatorii 10-15 min. Ce vreau sa spun: ca tovarasii comentatori inainte de a incepe meciul ar putea sa spuna: „Buna seara, dragi telespectatori, transimtem meciul... pe care noi il comentam din studiou ca tovarasa presedinte sau tovarasul X nu a aprobat deplasarea noastra acolo.” Sau ceva de genul asta.
    Pe de alta parte sunt atutea transmisii sportive, toate de la fata locului cu multe camere de vederi si preluari ale multor televiziuni, cu comentariul din studio, deci... Se platesc drepturi de televizare, mai dai si bani pentru transmisia la fata locului, fara a avea si un ce de cistigat. Un interviu inainte de meci, interviuri dupa meci...
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 23:38)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai, sa o puna pe umflata aia de Gradea sa transmita live.
  • +2 (2 voturi)    
    ciudat (Duminică, 23 iunie 2019, 0:24)

    cpvoinea [utilizator]

    Doar mie mi se pare ciudat ca gazdele aceste competitii au fost Baku si Minsk, urmand Kracovia? Am fost luat prin suprindere de eveniment dar am vazut imediat o legatura cu scandalul de dopaj al olimpicilor rusi urmat imediat si din senin de o olimpiada paralela in tari prietene rusiei.
    Cu tot respectul pentru atletii romani probabil infometati de competitii dupa dezastrul din sportul romanesc, dar nu cred ca e decent si oportun sa se discute despre ceea ce e evident propaganda rusa spre destabilizarea UE.
    E doar o impresie neinformata, imi cer scuze daca evenimentul este unul serios si am fost ignorant.