Dăncilă, despre contactarea ambasadei SUA în cazul fetiței din Mehedinți: Trebuie să vedem ce putem face pentru copil

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 iunie 2019, 16:26 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă a precizat sâmbătă, întrebată în legătură cu contactarea ambasadei SUA în cazul fetiței de opt ani de la Baia de Aramă, că, dincolo de modul incalificabil în care autoritățile au intervenit, trebuie luate măsuri pentru ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple. Dăncilă a mai spus că trebuie văzut ce se poate face pentru copil.

”Dincolo de modul în care s-a procedat, dincolo de instituții, dincolo de faptul că am spus și repet: este incalificabil modul în care a fost tratată fetița, trebuie să vedem ceea ce putem face pentru copil și acest lucru trebuie să-l judecăm nu numai din punct de vedere al Executivului, al funcțiilor pe care le deținem, cred că acest lucru trebuie să-l judecăm cu sufletul și să dăm un exemplu pentru ca astfel de lucruri să nu se mai întâmple. Nimeni, indiferent de ce funcție ocupă, nu are dreptul să aibă un asemenea comportament față de un copil”, a spus premierul, întrebată în legătură cu contactarea ambasadei SUA.

Anterior, premierul ceruse corpurilor de control ale Autorității Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie și Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială să fie luni dimineață la prima oră în Dolj și Mehedinți, pentru controale în cazul fetiței luate de acasă.

Dăncilă a precizat sâmbătă că a aprobat și trimiterea unui mesaj către Ambasada SUA, cu dorința de a avea o strânsă colaborare în ceea ce privește situația Sorinei.

„Împreună cu Marius Budăi, ministrul Muncii, urmărim acomodarea fetiței la noul mediu și vrem să ne asigurăm că este în siguranță și că are parte de o bună îngrijire”, a adăugat premierul. Fetița a fost luată cu mascaţii vineri din casa în care a fost crescută de un asistent maternal, din Baia de Aramă, județul Mehedinți, după ce copila a fost înfiată de o familie din America.

















3243 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Servilism extrem (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 16:41)

    unins [utilizator]

    "Noi suntem romani; Noi suntem pe veci aici stapani!"
  • +4 (8 voturi)    
    Totuși, un PM, chiar și mai încet la minte, nu (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 16:50)

    prec [utilizator]

    ar trebui să aibe alte preocupări? Cum ar fi guvernarea?
    Știu că dă bine la prostime faptul că se „implică” sau că-i pasă, dar, la nivelul ei, ar trebui să se ocupe de lucruri mai serioase. Cum ar fi faptul că de ce nu s-a lansat încă o anchetă în legătură cu acea procuroare care se implică așa mult într-o mică țigăneală de adopție?
    • -2 (2 voturi)    
      Daca nu (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 18:44)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui prec

      s-ar fi implicat ati fi fost si mai vehement. Tocmai de aceea cred ca e o gogoasa cerinta unora ca un factor de decizie sa asculte poporul, sa ia decizii in functie de
      parerea unora sau altora. Cred ca cea mai buna solutie e sa nu citeasca presa si sa ia hotarari proprii, in functie de ceea ce considera ca e corect.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:07)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      a zis luni la prima ora. intelegi si tu ca e weekend si afara de golanii din militie nu lucra nimeni. iar pe aia nu mai are curaj nici macar sa-i trimita sa schimbe proverbialul bec la cat sunt de berbeci.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta e stilul (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 20:56)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui prec

      In democratie, ce ii preocupa pe oameni, trebuie sa-i preocupe si pe politicieni. Viorica, asa docila cum e, se pare ca a invatat ceva la Bruxelles...
  • +3 (5 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 18:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si copiii care au nevoie de "imunoglobina"? Pt aia nu trebuie sa faceti nimic, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai bun lucru pe care poate sa-l faca! (Duminică, 23 iunie 2019, 8:52)

    Alui [utilizator]

    E sa-si dea demisia! Daca era un sefa unui guvern competent am fi observat deja! Daca era competenta, poate lucrurile s-ar fi schimbat deja in bine si in domeniul asta. Dar ce ironic, marioneta lui Dragnea sa faca ceva bun pentru copiii abandonati, cand el le fura banii! Nu poate femeia de servici face operatii pe creier! De fapt poate, dar pacientul...
  • +1 (1 vot)    
    sorina (Duminică, 23 iunie 2019, 13:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dedesubturile afacerii cu infiatul nu-s clare, ca massmedia are N versiuni (dupa cum i se comandă). Dar pt.mine e clar ca cu acel copil de NOUĂ ani nimeni nu a vorbit de situatia lui - deci acest copil a fost tratat ca un OBIECT si traumatizat pe viată de niste adulti imbecili, oricare ar fi ei. Adulti care acum dau fiecare vina pe celalalt.