La doua luni dupa ce a iesit din inchisoare

Miron Cozma anunta ca isi face partid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 februarie 2008, 11:39 Actualitate | Esenţial


Fostul lider sindical al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma, a declarat, sambata dimineata, ca doreste sa infiinteze un partid muncitoresc. Miron Cozma spune ca nu stie, inca, data la care va lua fiinta partidul sau, dar cu siguranta, acesta nu va intra in cursa la alegerile locale, anunta Realitatea Tv. Miron Cozma a precizat ca vrea sa intre in politica pentru a rezolva problemele minerilor, facand referire la minerii aflati in spatele gratiilor.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului a fost eliberat din inchisoare la inceputul lunii decembrie a anului trecut, dupa ce si-a ispasit pedeapsa primita pentru organizarea mineriadelor din iunie 1991, de la Bucuresti, si de la Costesti, din 1999.

Inalta Curte de Casatie si Justitie il condamnase pe Miron Cozma, in septembrie 2005, la zece ani de inchisoare pentru subminarea puterii de stat. La sfarsitul aceluiasi an, instanta suprema a admis cererea sa privind contopirea pedepsei de 10 ani cu cei aproape 8 ani executati de Cozma pentru mineriada din 1991.

In perioada in care a fost incarcerat, Miron Cozma a incercat de mai multe ori, fara succes, sa obtina eliberarea conditionata din inchisoare. In decembrie 2004, el a fost gratiat de Ion Iliescu in ultimele zile din mandatul de sef de stat al acestuia. Ulterior, decretul de gratiere a fost anulat la presiunea opiniei publice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1636 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 12:04)

    nike [anonim]

    O luam de la capat? Vezi-ti nene de treaba si lasa-ne!! Nu ai facut destul rau tarii asteia? Saracii mineri si acum au de platit pierderile de atunci, din salar.
    Si un partid ar trebui sa ii protejeze pe toti, nu doar o anumite categorie. Sau sa facem cate un partid pentru fiecare categorie de oameni defavorizata intr-un fel sau altul.
    Observ ca politicienii sunt din ce in ce mai dezastru, in loc sa se imbunatateasca lucrurile(asta pentru mi-am amintit si de Sisu si Puya sau cum i-o fi zicand, ca au intrat in Partidul Verde)...
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:00)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui nike

      Nu stiu de ce am impresia ca il va injura bine pe Iliescu de data asta. Poate vrea sa-i fure electoratul ca sa se razbune pentru toti anii astia traiti in puscarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul luceferilor si al huilei (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 12:25)

    Cosmin [anonim]

    :)))Hai ca este amuzant domnul cozma!Sa-i scoata si pe ailalti batausi din puscarie si, in frunte cu el, sa inceapa sa imparta pumni si bate in popor recitand totodata si cate ceva de inspiratie eminesciana:
    "La bata care-a rasarit e cale atat de lunga
    Ca zece ani i-au trebuit bataii sa v-ajunga"
    Hai ca m-am fortat un pic....
    • 0 (0 voturi)    
      voi uitati ceva (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 13:34)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      cati l-au votat pe iliescu in 90? 85%? da' dupa?

      si eu sunt oameni, si eu au fost manipulati ca toti restul. daca faci parte din cei 85% macar fii intelegator. sunt sigur ca si minerii, chiar daca mult mai putini, s-au desteptat de atunci...

      cred ca daca ar fi stiut cozma ce se va intampla, sunt sigur ca luau la bataie pe altcineva...
      erau putini cei care stiau, restul au fost orbiti de mirajul libertatii si n-au luat in seama avertizarile.
      si pretul ce-l platim e zilnic pe prima pagina pe hotnews.

      hai sanatate
  • 0 (0 voturi)    
    ADICA CUM???? (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 15:38)

    gogu [anonim]

    adica, un bandit cu cazier si cu o multime de alte fapte penale nepedepsite inca, are dreptul sa-si faca partid???!!!! ce tara e asta?
  • 0 (0 voturi)    
    PPSD (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 15:45)

    nevermind [anonim]

    adica Partidul Puscariasilor Social Democrat .
    Si unde o sa ai nene sediul, la Jilava?
    Si o sa agatzi portretul lui tataia ilici pe pertete?
    Si ce insemne o sa aibe: bata si sisul?
    Garfield Motanul, Tractoristule, eu am plecat sa ma impusc!
    aveti grija de voi!
    bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    Sugestie (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 15:51)

    furnicul [anonim]

    Nea Miroane, zii la partidul matale simplu, sa nu uiti: PPP, adica Partidul Poetilor Puscariasi.
  • 0 (0 voturi)    
    si sa puna secretar general... (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 16:06)

    judex [anonim]

    pe Fane Spoitoru si ceilalti cu care s-a inhaitat.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine! (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 16:51)

    florin [anonim]

    Sa-si faca si partid si gondola de navigat pe Jiu!
    Voi chiar credeti ca politica se face cu vorbe?!
    Si-a cumparat becali (nu merita B) partid, A facut ceva cu el la europarlamentare dupa ce a impartit in mod jenant si jignitor pungi de ulei si zahar? A facut Petre Roman Forta Democratica. Ati mai auzit de ea? Partidele trebuie sa aiba sustinere interna (oameni FOARTE influenti care sa poata beneficia de serviciile secrete) si sustinere externa. Credeti ca peste un an veti mai auzi de partidul umanist-conservator-voiculesciano-antenos? Si nu au bani cei de acolo? Au de ne ingroapa in ei!
    Nu au bani, influenta si infrastructura pen(A)elistii?
    Au calcat pe bec nu vor mai fi sustinuti (nici intern nici extern). Asa ca daca vor fi alesi, vor fi ceva amuzant in parlament.
    Asa ca sa-si faca cozma si partid si sindicat si casa la tara! Nu mai are sustinerea lui iliescu sau poate o are dar iliescu nu mai reprezinta nimic si deci MC nu mai are acces decat poate la postul de radio valurile jiului daca o exista
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca partidul ... (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:04)

    :-( [anonim]

    Era si cazul! El mai lipsea din scenariul mioritic.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai.... (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 18:09)

    Weather [anonim]

    La citi nemernici sint in politica romanesca ce mai conteaza unul in plus...
  • 0 (0 voturi)    
    Gunoiul (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 20:51)

    Teo [anonim]

    In loc sa-i para bine ,ca nu a fost executat ,pentru subminarea statului de drept,al economiei cu complicitatea anumitor structuri ale statului vrea GUNOIUL sa mai infiinteze si partid ca cei de la udmr
    .De unde fonduri,cine sponsorizeaza aceste structuri mafiote? Cei mai mari restantieri la bugetul statului sant cei din valea Jiului si totusi sant tolerati de bucuresteni.Este REVOLTATOR. Pacat de securitate si CEAUSESCU !!
  • 0 (0 voturi)    
    Extraordinar (Duminică, 10 februarie 2008, 10:55)

    stroici [anonim]

    Nu se poate asa ceva!!! Cred acest miner are ceva PROBLEME LA MANSARDA. Nici nu a iesit bine de la puscarie si ii arde de razbunari. Sigur o sa avem probleme cu asta. Sa ii spuna cineva ca acum suntem in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    si Dumnezeu e sus si vede (Duminică, 10 februarie 2008, 12:46)

    mircea [anonim]

    dupa ce vedem si citim prin presa ca se intimpla prin Valea Jiului si in alte bazine miniere este o realitate ca DUMNEZEU E SUS SI VEDE SI EL NU DA CU PARU. mai bine mai tirziu decit niciodata. sa nu ma blamati.
  • 0 (0 voturi)    
    locul lui e in puscarie (Duminică, 10 februarie 2008, 13:31)

    stalin [anonim]

    Foarte bine. Sa-si faca un partid. Dar sa si-l faca in puscarie, unde ar trebui sa fie acum, alaturi de ilici iliescu
  • 0 (0 voturi)    
    miron cozma -presedinte ! (Duminică, 10 februarie 2008, 15:57)

    marius ge [anonim]

    decat sa votez vreun porc din actuala clasa politica mai bine pe cozma . miroane candideaza si vei vedea ca vei ajunge departe .
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai pot (Duminică, 10 februarie 2008, 18:42)

    Carlos [anonim]

    HAHAHAHAHAHAHA
  • 0 (0 voturi)    
    Sediul (Luni, 11 februarie 2008, 8:20)

    Nik-a [anonim]

    Partidul lui cosma isi are sediul la camara.
    camara asta e un interlop din Comanesti, care a facut mai multe afaceri dubioase, e prieten cu fane spoitorul, hrebenciuc si altii de teapa asta si care-l gazduieste pe cosma.
    La ulima chindie (nunta fetei lui camara), au participat toti. Atunci sa se fi aruncvat o bomba (a se citi o razie cu mascati) si scapam de toti.
  • 0 (0 voturi)    
    directia e clara (Luni, 11 februarie 2008, 11:45)

    Noroc bun [anonim]

    In cateva zile vom auzi de la Rudotel Tudor ca Luceafarul huilei s-a inscris in PRM. Si ca impreuna vor lupta cu mafia, cu americanii care fura alegerile, cu masonii, cu extraterestrii, cu baietii aia in halate albe, cu balaurii, cu zmeul cel rau, cu Basescu.
    Noroc ca mai avem un pic si se trage apa dupa lupatorii astia.
  • 0 (0 voturi)    
    N-avem nevoie de frustrati! (Luni, 11 februarie 2008, 12:33)

    iantzul [anonim]

    Incetati sa va mai bateti joc de tara asta si sa o transformati in teatru de razboi pentru vendete personale!
    Romania are nevoie de schimbare, nu de dinozauri frustrati dornici de razbunare!
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Luni, 11 februarie 2008, 13:18)

    je [anonim]

    hahahahaha - asta-i buna...nebunii astia cu cazier au voie sa infiinteze partide politice, care sa mai si fie recunoscute ca fiind parte a lumii noastre de kkt politice?
    Asta mi-a placut! Traiasca romania :))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    MIRON COZMA NU E DE CAPUL LUI !!! (Luni, 11 februarie 2008, 13:48)

    gogu [anonim]

    Lui Miron i s-a spus sa-si faca partid.
    I s-a spus sa agite apele.
    Nu are ce sa faca, desi nu prea are chef...
    Tinta ? Aceeasi ca la utlima mineriada. Va las pe voi sa ghiciti care e.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 12 februarie 2008, 11:26)

    payu [anonim]

    eu zic sa pastreze banii pentru batranete
    ca o sa-i trebuiasca