Primăria Capitalei, despre cele două schele desprinse de pe faţade: Rafalele de vânt au înregistrat şi 36 km/h

de S.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 iunie 2019, 3:14 Actualitate | Esenţial


schela cazuta pe Stirbei Voda
Foto: Cristina Filip
Primăria Municipiului Bucureşti (PMB) susţine că rafalele de vânt, care au înregistrat şi 36 km/h, potrivit datelor oficiale, au făcut ca schelele să se desprindă de pe faţade şi că ploaia a căzut într-o cantitate de peste 28 de litri pe metru pătrat în zona Ştirbei Vodă, relatează Agerpres.

"În această după-amiază, factori care nu puteau fi prevăzuţi au făcut ca cele două schele să se desprindă de pe faţade. Ploaia care a căzut într-o cantitate semnificativă, peste 28 de litri pe metru pătrat în zona Ştirbei Vodă, într-un timp foarte scurt, a îngreunat atât plasa de protecţie, cât şi schela metalică. Rafalele de vânt, care au înregistrat şi 36 km/h potrivit datelor oficiale, au făcut ca schela să se desprindă din ancore, acestea rămânând înfipte în imobile. Precizăm faptul că nu au fost înregistrate victime sau pagube materiale. Societatea care are în proprietate ambele schele metalice s-a prezentat de urgenţă la faţa locului şi a demontat toate elementele care puteau fi un pericol", se arată într-o precizare transmisă de PMB.

De asemenea, alături de angajaţii Companiei Municipale Consolidări Bucureşti a fost demarată o acţiune de verificare a tuturor schelelor metalice şi a plaselor de protecţie montate pe clădiri incluse în programul de consolidări, menţionează sursa citată.

Conform acesteia, cele două imobile care au fost afectate de "episodul de vreme severă" se află în programul de reducere a riscului seismic derulat de Administraţia Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic şi Compania Municipală Consolidări.

"Ambele imobile se află într-un amplu proces de consolidare, iar schela metalică a fost montată pentru realizarea lucrărilor necesare la faţade. În cazul ambelor imobile, aceste schele metalice au fost montate de către o firmă specializată în acest domeniu, care este şi proprietara schelelor metalice. Între această societate şi Compania Municipală Consolidări Bucureşti există un contract de închiriere şi mentenanţă. Pentru montajul acestor schele au fost respectate normativele în vigoare, iar societatea care le are în proprietate deţine toate autorizaţiile necesare", precizează municipalitatea.

De asemenea, toate aceste schele sunt verificate după fiecare episod de vreme rea, menţionează PMB.

"Plasa imprimată (mesh) montată pe schelă are, în primul rând, rol de protecţie şi este obligatorie în cazul şantierelor aflate în aglomerări urbane. Această plasă nu a fost montată doar pentru a promova campania derulată de Primăria Capitalei, aşa cum tendenţios se insinuează", subliniază sursa citată.

Conform acesteia, "episodul de vreme severă care a lovit în această după-amiază Bucureştiul" a afectat mai multe zone centrale.

Potrivit monitorizării făcute de Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti, poliţiile locale de sector şi ISUBIF, au fost raportate incidente în patru dintre cele şase sectoare. Astfel, s-au înregistrat copaci căzuţi pe carosabil în mai multe zone din sectoarele 1 şi 5, două prisme publicitare au căzut peste maşini în sectorul 3, iar în sectorul 4 au fost raportate acumulări de apă.

"Primăria Capitalei, prin Administraţia Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic şi Compania Municipală Consolidări Bucureşti, derulează cel mai amplu program de reducere a riscului seismic din ultimii 30 de ani. În acest moment, sunt începute lucrări în cazul a aproape 200 de imobile, iar până la sfârşitului anului vor fi incluse în program restul celor aflate în prima clasă de risc seismic", a adăugat PMB.

















6192 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Ingrozitor! (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 8:06)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Este ceva greu de imaginat, desigur ca nimeni nu putea prevdea asa ceva, este impozibil sa proiectezi schele care sa reziste la asemnea viteze de tornada ale vantului:

    "Rafalele de vânt au înregistrat şi 36 km/h"

    Slava Domnului ca nu au picat mai mulkte schele!
    Si multe, multe felicitari concitadinilor care au votat-o pe Duamna Fierea!
    • +1 (1 vot)    
      36 km/h ? Adica dublul vitezei unui tren expres!! (Duminică, 23 iunie 2019, 1:18)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      in Romania.
      Tara nesimtitilor, unde nimeni nu raspunde de nimic.
  • +20 (20 voturi)    
    Da a fost o .... tornada,..... (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 8:39)

    gigiN [utilizator]

    .....- tornada firea,care, in scurt timp va...”termina” complet Bucurestiul! Banuiesc ca o veti realege la anul !!
  • +26 (26 voturi)    
    va dati seama? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 8:44)

    thebblack [utilizator]

    36 de kilometri pe ora... si probabil era si beat!
  • +27 (27 voturi)    
    Incompetenta (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 8:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Vant de 36 la ora este un vant normal, deloc spectaculos.
    Daca compania municipala X care le-a montat nu este in stare sa faca nici macar atata lucru, va dati seama ce rahat face la lucrarile complexe...
    • +13 (13 voturi)    
      Pfft (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 12:15)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cate schele nu am vazut improvizate cu jumatati de scanduri sau metale ruginite, suruburi prinse pe jumatate, pironi bagati ca sa fie sau scoci?

      Si sigur si voi ati vazut.

      Daca respecti regulile, nu are ce sa se intample. Daca !
  • +20 (20 voturi)    
    Sa supărat Dumnezeu pe voi. (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 9:09)

    asavreau [utilizator]

    Pentru-că sunteți fățarnici.Adică Firea și gașca ei.Dacă le spun că au lucrat prost nu pricep.Nu știu ce înseamnă a lucra.Ei doar fură.
  • +20 (20 voturi)    
    Așa „lucrează” oamenii lui Duamna Fierea. (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 9:39)

    prec [utilizator]

    Scump, prost și fără rost. La taifunul de 36 km/h cât a avut vântul, ne mirăm că nu au căzut toate schelele?
  • +20 (20 voturi)    
    Aproape uragan (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 10:02)

    Martinezu [utilizator]

    la 36 km/h te poti astepta la orice. In Bucuresti mai ales.
  • +18 (20 voturi)    
    Doamne! (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 10:08)

    minus [utilizator]

    36 km/h= 3600/100 km/h.
    Va dati seama, nimic nu putea rezista daca primarul PSD nu veghea si nu se lupta cu vantul turbat...

    Harta de zonare din indicativul CR 1-1-4/2012 da o presiune de baza pentru Bucuresti de 0.5 kPa (care este echivalenta cu o viteza de 28 m/s adica 100 km/h), dar asta este doar cifra de baza, calculele se fac cu coeficienti ce amplifica considerabil aceste cifre.
    Iar voi va tanguiti pentru o viteza de 3 ori mai mica decat cea de baza din normativ?
    Hai ca Inteleg ca nu vreti sa faceti puscarie si de ce ziceti ca sunteti nevinovati: habar nu aveti de faceti (in afara de a va baga mainile in banii nostri).
  • +12 (12 voturi)    
    Ar trebui să redefinim scala uraganelor (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 10:54)

    Nyk1 [utilizator]

    Să nu mai fie nevoie de 120 km/h viteza vântului pentru a declara un uragan de categoria 1, ci 30 km/h.
  • +14 (14 voturi)    
    efectul Dancila se extinde in Buuresti (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 11:10)

    John_english [utilizator]

    nu se aștepta nimeni la asta.

    :))
  • +17 (17 voturi)    
    36Km/h (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 11:11)

    Ilidia [utilizator]

    Mai bine taceau. Sa dai vina pe un vant de 36Km/h este perostie crasa...Este viteza unui sprinter care alearga 100m in10 secunde. Exista standarde care indica viteza vantului de luat in calcul.
  • +6 (8 voturi)    
    sa stim si noi ....... (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 11:36)

    iareu [utilizator]

    pe baza caror competente au castigat "licitatia" pentru prestare de ...."servicii"??!!!
    si cam cat costa serviciile lor ??????
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 11:58)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    Sigur vantul a fost de vina (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 12:11)

    nero61 [utilizator]

    Schelele trebuiau ancorate bine de cladire. Plasa aia de protectie a fost legata de schela cu legaturi mai bune decat schela de perete. Plasa, oricat ar avea ochiurile, este ca o vela de corabie in fata vantului. Opune rezistenta la vant si trage dupa ea tot. Vina o au constructorii care nu au ancorat bine schela, nu vantul imprevizibil
    • +8 (10 voturi)    
      si cred, ca se va incerca musamalizarea (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 13:43)

      nero61 [utilizator] i-a raspuns lui nero61

      Va dati seama ca pe schelele alea puteau fi zeci de muncitori? Asta este caz de Inspectie a muncii si procuratura. Daca nu ploua, puteau fi zeci de muncitori pe schela luata de rafala de vant, numai vorbesc de pietonii din zona. Parca nu am citit sa fi venit inspectoratul pt protectia muncii dupa incident.
      • +2 (4 voturi)    
        zeci? (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 14:31)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui nero61

        la mine la bloc e companie privata. nu stiu cati sunt la compania municipala, dar astia 3 muncitori de la mine cred ca le dau praf alora....
    • +3 (3 voturi)    
      vinovatii (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 21:06)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui nero61

      Vinovati sunt analfabetii din firma SPECIALIZATA ,care au pus asa zisa plasa pe toata suprafata schelei(adica sute de metri patrati),si NU stiau ca un vant de 10 m/sec apasa pe acea plasa cu zeci de tone ! In rest traiasca prostia si mai ales ce mare noroc ca n-au fost victime .....
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-i plasa vinovată.Este prostia. (Duminică, 23 iunie 2019, 11:09)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        Plasa are și rol de antivântuire,pe lângă rolul de protecție a pietonilor și mașinilor care circulă în zonă..O pală de vânt poate dezechilibra un muncitor și să-l doboare la pământ,dacă este cu o bucată de polistiren în mână.Plasa ajută să nu se formeze curenți periculoși.Deci nu plasa-i vina,ci prostia,lenea,hoția,incompetența.
  • +14 (16 voturi)    
    Compania Municipală Consolidări Bucureşti (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 13:45)

    anonimicus [utilizator]

    Evenimentul neprevăzut a avut loc pentru că nu există Compania Municipală de Prognoze Meteorologice, și nici Compania Municipală pentru Confecții Textile și Metalice.
    • +2 (4 voturi)    
      A lipsit o sarma (Sâmbătă, 22 iunie 2019, 19:39)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      S-a rupt sarma care fixa schela.

      Duamna Firea sa mai dea bani la Biserici sa scapam de astfel de necazuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Uragan de categoria 5 (Duminică, 23 iunie 2019, 0:18)

    Irina25 [utilizator]

    36 km/h inseamna 10 m/s. Si Viorica Dancila atinge viteza asta cu bicileta, fara probleme. Nu-i indicat sa pui panze cu gaurele la corabii, dar aici ar fi fost cazul...
  • +1 (1 vot)    
    Tendențios (Duminică, 23 iunie 2019, 1:02)

    NME [utilizator]

    „Această plasă nu a fost montată doar pentru a promova campania derulată de Primăria Capitalei, aşa cum tendenţios se insinuează”, subliniază sursa citată.

    Cine e tâmpitul din cadrul Primăriei care, la fiecare comunicat, folosește cuvântul „tendențios”? Nu mai știe alte cuvinte? I se pare că sună interesant? Nu, sună fix ca o p#l@...
    Calmați-vă cu „tendențiozitatea”, că deveniți penibili!