Darius Vâlcov a scăpat de controlul judiciar. Judecătorii Curții de Apel i-au admis contestația. Fostul consilier al premierului vrea să plece în Elveția

de DG     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2019, 15:41 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: Guvernul Romaniei
Magistrații Curții de Apel București au admis contestația lui Darius Vâlcov și au revocat măsura controlului judiciar dispus de DIICOT în dosarul deschis după ce acesta a publicat pe Facebook protocolul SRI-Parchetul General, transmite Mediafax. Decizia este definitivă.

Darius Vâlcov s-a prezentat, vineri dimineață, la Curtea de Apel București, pentru a-și susține contestația față de controlul judiciar dispus de DIICOT în dosarul deschis după ce acesta a publicat pe Facebook protocolul secret între SRI și Parchetul General. Vâlcov ar vrea să plece în Elveția, susținând că trebuie să își ducă fiica în tabără.

În cadrul măsurii preventive pentru 60 de zile, Vâlcov nu putea părăsi Slatina decât cu încuviințarea organelor competente.

Demersul lui Vâlcov vine după ce procurorii DIICOT au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și l-au pus sub control judiciar pentru divulgarea secretului care periclitează securitatea naţională, după ce a publicat pe Facebook protocolul secret SRI-PÎCCJ.

„Prin ordonanţa din data de 18.06.2019, procurorii DIICOT-Structura Centrală au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale şi luarea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile faţă de inculpatul Vâlcov Darius-Bogdan, pentru săvârşirea infracțiunii de divulgare a secretului care periclitează securitatea naţională, faptă prevăzută şi pedepsită de art.407 al.3 CP. În fapt s-a reţinut că, la data de 23.08.2018, inculpatul a publicat pe pagina personală a unei reţele de socializare, o copie a unui document clasificat intitulat „Protocol privind organizarea cooperării între Serviciul Român de Informaţii şi Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru îndeplinirea obligaţiilor ce le revin potrivit legii”, informează DIICOT, printr-un comunicat de presă.

Potrivit sursei citate, postarea a inclus șase pagini din protocol, pe care erau înscrise numerele de înregistrare 09472/08.12.2016 (PÎCCJ) şi 03656/07.12.2016 (SRI), documentul fiind încadrat în clasa „secrete de stat”, nivel „secret”, conform art. 4 al.2 lit.c din H.G.585/2002.

La scurt timp după apariţia în cursul anului 2018, pe site-ul PÎCCJ a protocolului public dintre Parchetul General şi SRI, încheiat în anul 2016, Darius Vâlcov a publicat pe pagina sa de Facebook şi o variantă secretă a protocolului.

Deşi protocolul nu mai producea efecte, aşa cum au anunţat SRI şi Parchetul General, era un document secret. Protocolul ar fi provenit de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, de unde vine Adina Florea, candidată la șefia Secției de anchetare a magistraților.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6586 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Făceți-l scăpat și pe ăsta. Ca pe Niță, Hudrea... (Vineri, 21 iunie 2019, 15:50)

    prec [utilizator]

    Dă-o naibii de lege.
    • +3 (3 voturi)    
      Banii vorbesc (Vineri, 21 iunie 2019, 17:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Are bani in Elvetia si se duce sa transfere niste bani ca sa scape de judecata.
    • -3 (5 voturi)    
      A devoalat un protocol imootriva Constitutiei (Vineri, 21 iunie 2019, 19:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui prec

      A devoalat un protocol imootriva Constitutiei, dupa cum s-a dovedit atat anterior cat si ulterior. Asta-i crima lui. Criminalii au ascuns crima in spatele unui protocol "secret".

      Cat creier poate sa aiba cineva ca sa aleaga sa pedepseasca persoana care a deconspirat o crima, crima pe care criminalii au declarat-o secreta? Asta-i una....
      A doua e cam asa: Protocolul criminal secret "isi incetase efectele" ... dupa cum spun chiar procurorii. Totusi, aceiasi procurori il vor arestat pe cel care a devoalat protocolul criminal secret..."pentru posibile consecinte la adresa sigurantei nationale"! Nu e tare?
      • +3 (3 voturi)    
        bla bla bla (Vineri, 21 iunie 2019, 20:47)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        dar Valcu e tot o Jagardea!!!
  • +33 (33 voturi)    
    Valcov (Vineri, 21 iunie 2019, 15:51)

    Flavs [utilizator]

    Si asta vrea sa dispara din tara.Se duce la Udrea sau la Ghita?Chiar suntem atat de prosti???
    • +2 (2 voturi)    
      în Elveția (Vineri, 21 iunie 2019, 18:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Flavs

      se întâlnește cu celălalt mare afacerist pentru buzunarele proprii, Plahotniuc.
      De unde o avea bani de drum? Că parcă are conturile goale și nicio lețcaie prin buzunare.
  • +30 (30 voturi)    
    este un om demn de incredere (Vineri, 21 iunie 2019, 15:56)

    mos ion roata [utilizator]

    Nici nu cred ca va fugi in Costa Rica (deja sunt prea multi pititi pe acolo) nici Madagascarul nu e prea bun nici Indonezia nici USA nici Serbia,nici Ungaria .Macar sa-i lase pasaportul diplomatic ca sa poata circula in voie pana cand decide unde sa se refugieze. Cat despre recuperarea prejudiciului... numai de bine!
    • -2 (4 voturi)    
      Ce prejudiciu, mai vere? Tu stii sa citesti? (Vineri, 21 iunie 2019, 19:09)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Mai baiete, despre ce prejudiciu vorbesti? Nu de alta, da' nici pe procurori nu i-a dus mintea sa scorneasca vreun prejudiciu in cazul asta.
  • +34 (34 voturi)    
    si dus va fi ! (Vineri, 21 iunie 2019, 15:57)

    sfarleaza [utilizator]

    Ce justitie de rahat...
  • +35 (35 voturi)    
    in momentul in care o va tuli (Vineri, 21 iunie 2019, 16:17)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    ar trebui ca judecatorul care a facut asta sa faca el parnaie in locul lui pana este gasit/adus
  • +24 (24 voturi)    
    justitia independanta (Vineri, 21 iunie 2019, 16:53)

    carmen_i [utilizator]

    Oamenii au iesit in strada ca sa apere independenta justitiei. Amintiti-va de 10 august, dar si de alte ocazii.

    Iar justitia, cum isi foloseste independenta? Facand pe sluga in fata infractorilor pesedisti. Vor sa fie slugi din tot sufletul, altfel nu se simt bine.
    • +1 (1 vot)    
      Justitia independenta (Vineri, 21 iunie 2019, 17:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      este libertatea judecatorilor si procurorilor de a face aranjamentele asa cum vor ei sa condamne sau sa nu condamne sa urmareasca penal pe unii nevinovati sau sa nu urmareasca penal pe unii vinovati ca asta e independenta fata de Lege. Justitia este afacerea personala a judecatorilor si procurorilor si a retelelor formate cu ajutorul avocatilor. Asta e Justitia.Ai bani ai Justitie cum vrei tu.
    • +2 (2 voturi)    
      Credeți că degeaba s-au dat pensiile „speciale”!? (Vineri, 21 iunie 2019, 17:55)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Uite mostră de utilitate. Cui i-a fătat mintea chestia cu aceste pensii a știut ce face.
  • +1 (1 vot)    
    emotionant !!!! (Vineri, 21 iunie 2019, 16:55)

    asada [utilizator]

    Chiar nu este nimeni curios ce se intampla la aceasta curte de apel care , daca urmariti cu atentie sentintele date se dovedeste o mama buna pentru borfasii si hotii de toate felurile !!! Sa fie procurorii si judecatorii din celelalte instante de judecata inconpetenti si nedrepti cu infractorii sau sant alte interese si matrapaslacuri la aceasta curte de apel .Poate cineva din ziaristii de investigatie care au acces la documente sa ne arate ce hram poarta acesti judecatori !!???Cat despre Valcov sant curios daca amaratii furati de acest borfasi si-uapermis sa isi duca copii intr-o amarata de tabara pe aici prin Romania !!???
  • +1 (1 vot)    
    Cu escala in Rusia? (Vineri, 21 iunie 2019, 17:06)

    Habermas [utilizator]

    Si nu Elvetia ci Venezuela?
  • +2 (2 voturi)    
    Secret doar pentru Unii (Vineri, 21 iunie 2019, 17:50)

    florinos [utilizator]

    Sa inteleg ca Documentele Secrete nu sunt secrete daca sunt facute publice de PSDisti, frumos, inca o pagina neagra pentru PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar cu tablouri in Cavouri (Vineri, 21 iunie 2019, 18:03)

    Dalinar [utilizator]

    Si banutii din pereti cum ramane? Le ia cu el in Elvetia?
  • 0 (0 voturi)    
    Statul va cheltui pt. extradarea din Père Lachaise (Vineri, 21 iunie 2019, 18:04)

    Plagarus [utilizator]

    Asa-s din pacate"imbunatatirile" facute de nea Iordache & psderbedei. !
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 18:38)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Lada de gunoi (Vineri, 21 iunie 2019, 18:55)

    Juga [utilizator]

    A ajuns Elvetia lada de gunoi a Romaniei??? Cine poate sa ne spuna unde este ca sa-i facem o primire pe cinste!
  • +1 (1 vot)    
    Eu zic sa incepem (Vineri, 21 iunie 2019, 19:34)

    Ion B [utilizator]

    pariurile:
    - 1/5 ca nu se întoarce
    - 1/10 ca se întoarce după ce si-a depus tablourile in vre'o banca din Elveția
    - 1/1 ca își bagă picioarele (... si nu numai) in justiția româneasca.
  • +1 (1 vot)    
    In Elvetia, sa-si admire tablourile din seifuri (Vineri, 21 iunie 2019, 20:46)

    KTerinca [utilizator]

    Iubitor de arta, ce mai.
  • 0 (0 voturi)    
    ooo! obrazul subtire, cu cheltuiala se tine! (Vineri, 21 iunie 2019, 22:52)

    revo [utilizator]

    Ce Madagascar! Ce Costa Rica! Elvetia, nene! Ba, da cate miliarde a furat asta?