SRI suspectează că în spatele atacurilor cibernetice asupra spitalelor se află hackeri din China

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 21 iunie 2019, 14:26 Actualitate | Esenţial


Atac cibernetic
Foto: SRI
Specialiștii Centrului Național Cyberint din cadrul SRI suspectează că autorii atacurilor cibernetice asupra spitalelor din România sunt din China, informează reprezentanții Serviciului, citați de Mediafax.

Centrul Național Cyberint are suspiciunea că atacatorii sistemelor informatice din unele spitale din România sunt de origine chineză, au precizat reprezentanții Serviciului Român de Informații.

”Au fost luate în calcul luând orele la care hackerii chinezi au fost activi și indiciile lăsate în mesajele de răscumpărare”, a precizat Ovidiu Marincea, purtătorul de cuvânt al SRI.

Patru spitale au fost afectate de atacul cibernetic: București, Huși, Dorohoi și Alba, au precizat, joi, reprezentanții SRI. De asemenea, tot joi, Pintea anunța că cinci spitale din Capitală au fost afectate.

















2103 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 14:35)

    [anonim]

    • -1 (9 voturi)    
      Dacă nu au știu să-și angajeze un (Vineri, 21 iunie 2019, 14:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      administratorrr de rrrețea „priceput”, unul dintre cei ce dau sfaturi pe internet și se pricep la de toate, în special la politică și economie pe site-uri ca HN...
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 16:53)

        [anonim] i-a raspuns lui prec

  • 0 (6 voturi)    
    Ce aplicatii folosesc spitatlele? (Vineri, 21 iunie 2019, 14:48)

    taro [utilizator]

    Au nevoie de aplicatii CAD sau jocuri de ultima ora? Nu cred asta. Prin urmare de ce au nevoie de windows care este foarte vulneratbil si in plus costa 200 de euro bucata.

    Solutia cea mai simpla este instaleze Linux, este gratuit si este foarte greu de infectat. In plus aplicatiile businesses sunt scrise in Java si ruleaza fara probleme. Si economisesc 200 de euro.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 21 iunie 2019, 17:01)

      [anonim] i-a raspuns lui taro

    • -1 (1 vot)    
      a bagat... (Vineri, 21 iunie 2019, 19:46)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ...solitaire pe ultima varianta de ubuntu?
  • -6 (12 voturi)    
    Din China? Păi nu mai sunt mujicii de vină??? (Vineri, 21 iunie 2019, 14:53)

    prec [utilizator]

    Cum vine aia? Nu se poate, rușii sunt de vină, Sputnik, Putin și cu comuniștii.
    • -1 (1 vot)    
      Considerand fusul orar (Vineri, 21 iunie 2019, 18:29)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pot fi si mujici siberieni.
  • +3 (5 voturi)    
    normal (Vineri, 21 iunie 2019, 15:02)

    young_e [utilizator]

    tot hakerul noaptea doarme.
  • +3 (5 voturi)    
    nu-i problema (Vineri, 21 iunie 2019, 16:14)

    ras-putin [utilizator]

    ca punem 5g de la huawei si e mai bun decit orice antivrus. ca nu mai au nevoie sa ne viruseze!
    • +1 (3 voturi)    
      S-a pus deja (Vineri, 21 iunie 2019, 19:09)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      la Pta Victoriei din ce stiu- asta asa, sa testeze nr de noi cazuri de cancer intr-o luna. Deci multikill
  • -1 (3 voturi)    
    orice hacker care se respecta (Vineri, 21 iunie 2019, 17:29)

    gigiduru_ [utilizator]

    foloseste un IP din china, ca doar n-o s-o faca cu IP-ul din Ro. LOL.

    Long live Hackersville!