​Un biciclist din Hunedoara a murit după ce a fost lovit de portiera unei maşini şi călcat apoi de un alt autovehicul

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 16:06 Actualitate | Esenţial


Politia Rutiera
Foto: Facebook / Politia Romana
Un bărbat de 53 de ani, din Lupeni, şi-a pierdut viaţa după ce a fost lovit accidental cu portiera unei maşini care staţiona pe banda I de mers, iar apoi, prăbuşit la pământ, a fost călcat de un autoutilitară care venea din spate, a informat joi Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara, scrie Agerpres.

Potrivit datelor poliţiştilor, biciclistul nu a fost observat de şoferul unui autoturism parcat pe prima bandă, care a deschis portiera fără să se asigure. Lovit de uşa maşinii, bărbatul s-a dezechilibrat şi a căzut pe carosabil, imediat fiind lovit de autoutilitara condusă de un tânăr de 21 de ani, din Lupeni, care se deplasa pe aceeaşi direcţie de mers.

În urma traumatismelor suferite din cauza accidentului, biciclistul a decedat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4687 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    civilizatia romaneasca (Joi, 20 iunie 2019, 16:20)

    stefan2008 [utilizator]

    cu asta am spus tot
  • +7 (13 voturi)    
    Animalul cu portiera trebuie să măcar 30 de ani. (Joi, 20 iunie 2019, 16:22)

    prec [utilizator]

    Dacă nu 40. Și pus la muncă, nu la odihnă.
    • -1 (1 vot)    
      munca (Joi, 20 iunie 2019, 17:16)

      dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui prec

      SILNICA!
  • -9 (23 voturi)    
    Cine este de vina? Cel cu ușa sau biciclistul? (Joi, 20 iunie 2019, 16:30)

    simplex1 [utilizator]

    Mi s-a întâmplat de câteva ori, ca biciclist, sa trec pe lângă o mașină parcata pe marginea drumului și exact în momentul acela șoferul sa deschidă portiera. Am evitat impactul în ultimul moment.

    Întrebarea este cine se face vinovat în asemenea cazuri? Șoferul mașinii întrucât a deschis ușa fără sa se asigure sau biciclistul deoarece nu a păstrat distanta suficienta fata de lateralul autoturismului. Ar părea ca biciclistul este cel care nu s-a asigurat în depășire.
    • 0 (6 voturi)    
      toti trei au partea lor de vina (Joi, 20 iunie 2019, 17:10)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      cel cu masina trebuia sa se asigure cand a deschis usa - din moment ce a oprit era foarte posibil sa-l depaseasca cineva, mai ales biciclistul pe langa care tocmai trecuse
      biciclistul trebuia sa se asigure cand a depasit masina, mai ales daca masina oprise relativ repede dupa depasire
      iar celalat sofer era obligat sa pastreze o distanta mai mare fatade biciclist nu sa mearga la limita ca se repliaza biciclistul. uite ca bicilistul nu s-a putut replia pentru ca a fost lovit cu usa. daca avea distanta mai mare putea evita el
    • +6 (6 voturi)    
      Codul rutier are și soluția logică (Joi, 20 iunie 2019, 17:38)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Art. 101 pct 14 din OUG 195/2002
      "14. [...] deschiderea uşilor autovehiculului atunci când acesta este oprit sau staţionat, fără asigurarea că nu se pune în pericol siguranţa deplasării celorlalţi participanţi la trafic;"
      https://legeaz.net/oug-195-2002/art-101-raspunderea-contraventionala

      Ca biciclist sunt mereu atent la trecerea pe lângă mașini oprite, dar asta pentru că nu mă pot baza că oamenii respectă legea (și regulile de bun simț). Așa cum mă asigur ca biciclist în intersecții chiar când trec pe verde, pentru că prefer să rămân în viață indiferent dacă am legea de partea mea sau nu.

      Deseori este imposibilă menținerea unei distanțe față de vehiculul depășit care să asigure evitarea unui impact la deschiderea portierei, iar atunci încetinesc ca să pot opri în orice moment. Dar asta n-ar fi funcționat aici, pentru că înțeleg că l-a lovit cu portiera când trecea pe lângă mașină...
    • +6 (8 voturi)    
      Eu cred ca gresesti! (Joi, 20 iunie 2019, 19:47)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Dar daca in locul biciclistului trecea o masina....si ii rupea usa masinii celui ce nu s-a asigurat cand a deschis-o?
      Vina exclusiva este a celui ce a deschis usa (fiind oprit pe prima banda)fara sa se asigure!
      • -10 (12 voturi)    
        Ai voie sa oprești pe banda de lângă margine (Joi, 20 iunie 2019, 22:38)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        - Ai voie sa oprești pe banda de lângă marginea drumului. In multe cazuri nu este permis sa staționezi dar de îndată ce șoferul a deschis ușa sa iasă înseamnă ca de-abia oprise.
        - Daca venea o mașina și zbura ușa staționatului era de vina cel cu automobilul în mers ca nu a păstrat distanta laterala corespunzătoare la depășire.
        • +4 (4 voturi)    
          ? (Vineri, 21 iunie 2019, 9:43)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Ai voie sa opresti si sa stationezi numai daca banda respectiva este speciala penru asa ceva!
          Daca ai oprit pe prima banda in trafic (fara sa ai puse avarii)si te dai jos din masina fara sa te asiguri, o faci pe riscul tau!
          Culpa iti apartine in totalitate!

          Pentru unii conducatori auto nu ar fi rau ca din cand in cand sa mai puna mana pe codul rutier si sa-l mai citeasca...daca au uitat anumite reguli de circulatie si mai ales conduita in trafic...
        • +1 (3 voturi)    
          Tu nu ai permis, nu? (Vineri, 21 iunie 2019, 9:49)

          TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          ...Sper.
        • 0 (2 voturi)    
          Cod Rutier? (Vineri, 21 iunie 2019, 12:20)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Ar fi util sa citesti Codul Rutier, nu de alta dar e evident ca nu ai facut-o.
          • +1 (1 vot)    
            @adrianborza... (Vineri, 21 iunie 2019, 21:55)

            paonipao [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

            Cu ce nu esti de acord din ceea ce am postat?
            Am spus ceva gresit?
            Hai exprima-te, contrazice ce am spus cu argumente din Codul rutier...
      • -3 (5 voturi)    
        e culpa comuna (Vineri, 21 iunie 2019, 1:42)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        in primul rand, vina este a soferului autoutilitarei, care nu a pastrat o distanta suficient de mare fata de vehiculul din fata sa, in speta bicicleta. daca te loveste unul din spate cu masina, indiferent de ce ai franat, e vina lui.
        in cazul de fata, soferul care stationa, daca stationa legal (putin probabil), este si el vinovat ca nu s-a asigurat. cel mai probabil amandoi vor fi acuzati de omor din culpa, dar la cum merge justitia din Romania procesul va dura 2 ani, timp in care vor conduce in continuare, si la final vor primi 3 ani cu suspendare...
    • +3 (5 voturi)    
      Soferul e vinovat (Joi, 20 iunie 2019, 20:36)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu biciclistul.
    • +4 (8 voturi)    
      Marginea drumului nu-i loc de parcare sau (Joi, 20 iunie 2019, 20:40)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      staționare! Deci șoferul este de vină. Sau trebuie să ți se deseneze?
    • +1 (5 voturi)    
      Dacă ești biciclist și te întrebi asta (Joi, 20 iunie 2019, 23:04)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Ori ești bătut în cap ori te dai cu bicicleta în jurul blocului.
    • +8 (8 voturi)    
      E 101 in materie de reguli rutiere (Joi, 20 iunie 2019, 23:51)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Soferul trebuie sa se asigure cand deschide usa masinii, chiar si in parcare.
      Tu n-ai permis asa-i?
      • +1 (1 vot)    
        Probabil ca si-a luat (Vineri, 21 iunie 2019, 21:57)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        permisul cu spaga la ...Pitesti!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred.. (Vineri, 21 iunie 2019, 10:20)

      SmithJohn [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Articolul spune ca masina s-a oprit pe banda intai. Banda intai nu este parcare
      • +1 (1 vot)    
        Foarte multi cocalari (Vineri, 21 iunie 2019, 21:59)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

        opresc masina in trafic pe prima banda, incuie si pleaca...pur si simplu!