Comisarul european pe justiție: România nu este în situația activării Articolului 7

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 10:57 Actualitate | Esenţial


Vera Jourova
Foto: Facebook
Comisarul european pentru Justiție, Vera Jourova, a declarat, miercuri, la București, că la acest moment România nu se află în situația în care ar putea fi activat Articolul 7, subliniind că procedura este declanșată atunci când într-un stat are loc o încălcare sistematică a statului de drept. În ultimul an, România a fost amenințată de mai multe ori cu "opțiunea nucleară", ultima dată fiind în luna mai, când prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, avertiza că va fi declanșată o procedură preliminară activării Articolului 7 dacă vor intra în vigoare modificările la Codurile penale.

"Articolul 7 există pentru momentele când recunoaștem că situația dintr-o țară este serioasă, când este o încălcare sistematică a statului de drept. Nu suntem în această situație în România, în acest moment”, a declarat, miercuri, Vera Jourova, comisar european pentru Justiție, potrivit Mediafax.

Declarațiile au fost făcute la Parlament, la reuniunea ministerială UE-SUA a miniștrilor justiției și afacerilor interne.

Până acum, oficialii europeni au fost extrem de critici și au transmis numeroase avertismente către Guvernul României, după modificările controversate la legile justiției și la Codurile penale.


Oficialul CE avertiza că, "în lumina acestor îngrijorări majore, dacă măsurile necesare nu sunt luate în scurt timp, sau dacă sunt făcuți noi pași înapoi, cum ar fi promulgarea noilor amendamente la codurile penale, Comisia va declanșa fără întârziere ”Rule of law Framework” (Cadrul UE pentru Statul de Drept)".

Procedura - care prevede un dialog de corectare a problemelor și evitarea a declansării Articolului 7 al Tratatului Uniunii Europene - ar înlocui, cât timp este în desfășurare, Mecanismul de Cooperare și Verificare. "Țintele și recomandările MCV vor fi abordate în Cadrul pentru Statul de Drept. Bineînțeles, România rămâne obligată să respecte angajamentele luate la momentul aderării, iar criteriile MCV rămân până când sunt îndeplinite în mod satisfăcător și în totalitate".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2908 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    He he (Miercuri, 19 iunie 2019, 11:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ultima oara ne amenintara cu articolul 7 (eu chiar fusei putin speriat) pe 13 Mai 2019. Ce s-a schimbat de atunci pana acum? Pai Dragnea a juns in puscarie iar PSD-ul a iesit pe locul 2 cu putine procente la alegeri. De fapt astea erau motivele amenintarilor.

    Politicianism de cea mai joasa speta.
  • +5 (19 voturi)    
    aoleo (Miercuri, 19 iunie 2019, 11:10)

    liviu_ [utilizator]

    sunt si astia cam idioti...
    ce s-a schimbat mai exact?! nimic... si-au pus deja slugile, codul penal e la ccr... etc etc...

    UE renunta prea usor si asta o sa le dea si mai multa apa la moara hotilor!
    astia chiar cred ca toata mafia a disparut odata cu dracnea?!
  • -5 (17 voturi)    
    vae victis.. (Miercuri, 19 iunie 2019, 11:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...poate pentru ca Ro a cedat la toate capitolele si e acum in genunchi in fata MCV, GRECO, Venetia si restul puterilor care sunt? de ce ar mai fi nevoie de art 7 daca s-a obtinut ce s-a dorit?
  • -3 (15 voturi)    
    Manipulari (Miercuri, 19 iunie 2019, 11:32)

    Unforgiven [utilizator]

    Marca UE. Statul de drept nu a fost incalcat in Romania de catre cei de la guvernare, ci de catre guvernul corupt din umbra, iar procoalele secrete de colaborare au reprezentat o plaga imensa in ceea ce priveste independenta justitiei si exercitarea atributiilor acesteia, cu dosare strategice facute la comanda celor care conduc tara in realitate.
    Transformarea justitiei intr-un instrument de control si exercitare a puterii prin schimbarea realitatii cu una derivata din necesitatea de a compromite pe unii si de a-i albi pe altii - o adevarata CATASTROFA.
    Acum se vede cu ochiul liber ca toata propaganda pe care s-a bazat o mare parte a populatiei s-a prabusit subit si nu mai are niciun temei.
    Dar raul a fost facut tarii ireverisbil, deci bucurati-va, ca scopul a fost atins!
    • 0 (4 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:23)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Statul cde drept a fost pulverizat de mafia psd si alde.
      Nu exista niciun guvern din umbra.
      Protocoalele sunt documente tehnice, privind colaborarea dintre institutiile statului, in vederea armonizarii luptei impotriva infractorilor.
      Nu exista absolut nimic ilegal, absolut nimic neconstitutional, absolut nimic anormal in aceste protocoale.
      Nu scrie nicaieri in protocoale sa fie facute dosare unor nevinovati, nu scrie sa fie fabricate probe, nu scrie sa fie falsificate probe, nu scrie sa fie arestat vreun nevinovat.
      Bica si Udrea au putut fi arestate in Costa Rica doar pentru ca intre Politia Romana si Interpol exista niste protocoale de colaborare.
      In toate tarile exista protocoale de colaborare intre institutii.
      Sectia Speciala a dovedit deja ca este un instrument de intimidare si de hartuire a procurorilor si judecatorilor cinstiti, corecti, competenti, incoruptibili si nesantajabili, instrument aflat in miinile mafiei psd.
      • -1 (3 voturi)    
        Foarte corect... (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:57)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Ce comenteaza @cosmin30!
  • -1 (7 voturi)    
    Ce manipulare ieftină (Miercuri, 19 iunie 2019, 12:30)

    CalinMircea [utilizator]

    Articolul 7 e imposibil de aplicat deoarece presupune unanimitate, așa că problema nu există.