Câteva sute de taximetriști protestează în Piața Constituției

de MH     HotNews.ro
Marţi, 18 iunie 2019, 9:45 Actualitate | Esenţial


protest taximetristi
Foto: Hotnews
Câteva sute de taximetriști protestează la această oră în fața Parlamentului, față de proiectul de lege pentru ridesharing, care ar reprezenta o formă mascată de a face concurenţă neloială taximetriştilor, cu nerespectarea mai multor legi în vigoare. Taximetriștii estimau că la protest vor participa 800 de mașini.

Protestul este organizat de Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR) și a început la 09.00 în Piața Constituției, fiind programat până la ora 15.00.

Reprezentanții COTAR susțin că proiectul de lege pentru care au făcut lobby companiile care "pretind că fac ridesharing" sau că "revoluţionează" transportul de persoane va genera discriminări grave şi nelegale, deşi mai mulţi miniştri au promis că nu vor lăsa să se întâmple acest lucru.

Ei spun că, practic, aceeaşi activitate - cea de transport rutier de persoane, în regim de taxi - se doreşte a fi reglementată prin două legi diferite: una pentru cei cu maşini galbene, inscripţionate, care-i obligă pe taximetrişti să respecte foarte multe reguli şi să plătească multe taxe, iar cealaltă pentru oricine vrea să facă aceeaşi activitate, dar fără niciun fel de restricţie, nici măcar din punct de vedere al fiscalizării. "Cam aşa s-ar traduce legea pentru ridesharing - adică o altă activitate de taximetrie, denumită impropriu altfel".

"De fapt, unii rămân sub un control strict al organelor abilitate, atât din punct de vedere fiscal, cât şi din cel al controlului, pe când ceilalţi vor fi beneficiarii paradisului fiscal creat special pentru ei. Prin acest proiect se pare că nu se mai urmăreşte descongestionarea traficului, nu se doreşte reducerea poluării, nu se doreşte ca toate societăţile comerciale să fie fiscalizate şi controlate de organele abilitate, nu mai este prioritară siguranţa cetăţeanului în trafic. Peste tot în UE, traficul urban este corelat în funcţie de câte mijloace de transport în comun sunt - autobuze, tramvaie, taxiuri, etc. Nu pot fi lăsate marile oraşe la cheremul unor companii care fac activităţi după bunul lor plac", a declarat Tudorel Pesteleu, preşedintele preşedintele COTAR-CNTR- filiala Timiş, potrivit unui comunicat al COTAR.

Potrivit sursei citate, noul proiect de OUG pentru Uber, Clever go şi Taxify (Bolt) nu mai prevede ca maşinile să nu fie mai vechi de cinci ani, vechimea fiind crescută la 15 ani. Se va accepta achitarea cursei conform calculelor platformei, prin GPS, fără a fi verficată metrologic – ceea ce nu va fi valabil pentru taxiuri, arată transportatorii, care precizează că se va admite tariful dinamic, ceea ce înseammnă că la orele de maximă aglomeraţie ar putea depăşi 30 lei/km, aşa cum au declarat chiar reprezentanţii Uber.

Transportatorii mai acuză că profitul direct al companiilor care pretind că fac ridesharing va fi de 25 % în conturi din afara ţării, iar TVA-ul plătit pentru sumele încasate va fi de numai 9 % , cu toate că transportul se exercită pe teritoriul României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2731 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    disperare maxima (Marţi, 18 iunie 2019, 9:55)

    pehash [utilizator]

    astia nu inteleg ca e prea tarziu?.. asa or fi protestat si birjarii cand a aparut automobilul?
    • +13 (13 voturi)    
      niste nenorociti... (Marţi, 18 iunie 2019, 11:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      iar au blocat Piata Constitutiei din vina lor...m-am saturat sa se blocheze piata si drumurile dupa dorinta taximetristilor.
      Sa plece de acolo cat mai repede, si sa elibereze zona, eu am nevoie de trafic fluent sa imi duc copilul la scoala de vara si apoi sa ajung la serviciu...nu sa ajung in Piata Constitutiei si sa ma goneasca agentul de politie din parcare pe motiv ca protesteaza taximetristii. Intr-adevar, agentul a fost foarte civilizat, mi-a spus frumos ca nu pot sa parchez in piata acum pentru ca e un protest al taximetristilor, si sa plec imediat. Am plecat scrasnind din dinti, sper ca Uber si Bolt sa fie legalizate cat mai repede si taximetristii sa revina rapid cu picioarele pe pamant ca prea se cred stapanii traficului din Romania.
  • +20 (22 voturi)    
    demonstrati degeaba daca nu va schimbati comportam (Marţi, 18 iunie 2019, 10:02)

    alexman1 [utilizator]

    Mai bine imbunatatiti-va comportamentul si atunci oamenii vor merge si cu voi. Sint printre voi si oameni de bine, dar cam rari. Am fost scuipat de un taximetrist in trafic, asa ca va evit cat pot...Iau UBER,ridesharing,etc si tot ce e civilizat.
    • +11 (11 voturi)    
      bine ca doar te-a scuipat, (Marţi, 18 iunie 2019, 11:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

      pe mine erau sa ma ia la bataie pe motiv ca, bulangiu fiind, nu le-am acordat prioritate cand coborau de pe linia de tramvai.
  • +14 (14 voturi)    
    nuke them.... (Marţi, 18 iunie 2019, 10:04)

    Martha Logu [utilizator]

    .. zic si eu.
  • +11 (11 voturi)    
    ma (Marţi, 18 iunie 2019, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    dar fac uberu legal... care e problema taximetristilor?!
    aaaa nu vor concurenta pentru ca stiu ca nu pot sa nu fie niste hoti ordinari!
  • +12 (12 voturi)    
    ciubucul... (Marţi, 18 iunie 2019, 10:46)

    AdrianAdr [utilizator]

    inteleg ca taximetristii sunt suparati, au platit licenta cu varf si indesat si daca ar trece toti la UBER si alte aplicatii nu ar mai putea ciupii clientii. Sau ca sa ii ciupeasca ar trebui sa fie mult mai inteligenti decat sunt acum. cat nu intra in legalitate si folosesc aparatele cand vor ei nu cred ca ar trebui sa vorbeasca (multi dintre ei).
    • +4 (4 voturi)    
      ce licenta prietene? (Marţi, 18 iunie 2019, 11:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      Ea e de 10 000 euro pe companie....si o companie are 300 masini.
  • +10 (10 voturi)    
    Taximetria clasica (Marţi, 18 iunie 2019, 10:52)

    Vinceroy [utilizator]

    E ca si disparuta.
    Acum ramane de vazut daca Uber si alte platforme reusesc sa se "se fereasca" de taximetristii "traditionali", sau reusesc sa-i "educe". Nu de alta, dar au inceput sa se infiltreze de peste un an prin Uber & Co.
    Daca nu, macar avem mecanismul de feedback, pe care va incurajez sa-l folosim din plin mereu, pentru ca numai asa ii vom putea imbunatati lucrurile.
  • +8 (10 voturi)    
    Conspiratie patroni-sindicate (Marţi, 18 iunie 2019, 11:38)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Este un caz probabil unic de solidaritate/complicitate intre patroni si angajati.
    Angajatii apara, in acest caz, interesele patronilor.

    In mod normal, existenta unor variante concurente ar trebui sa-i bucure pe angajati.

    Firmele de ridesharing ofera conditii mai bune angajatilor, deci te-ai astepta ca taximetristii sa treaca in masa la uber si sa le dea cu tifla patronilor.
    Ceea ce si fac, unii dintre ei, nu chiar putini dar…

    Dar, ca sa vezi.... majoritatea nu pot fiindca sunt de depasit niste conditii "imposibile": masina curata, bine intretinuta, sofer amabil, curat, bine imbracat.

    Aia cu aparatele metrologice e gogorita cat toate zilele: taxarea in sistemul UBER nu are nevoie de metrologie si (deci) nu poate fi masluita pentru ca se bazeaza pe masuratori prin GPS – cui sa dai spaga ca sa-l fentezi? lu’ gugal map?
    • +4 (4 voturi)    
      totusi, (Marţi, 18 iunie 2019, 11:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      taximetria nu trebuie interzisa. Trebuie lasata sa concureze cu Uber, Taxify, Clever si alte aplicatii de car-sharing.
      daca dispare taximetria, li se urca la cap celorlalti, si vor deveni un soi de taximetristi care fac car-sharing.
      Cel mai bine esta sa fiel lasati toti pe piata si fiecare sa aleaga masina in functie de tarif, conditii, comportamentul soferului.
      • +3 (3 voturi)    
        de ce ar fi interzisa? (Marţi, 18 iunie 2019, 12:10)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Trebuie sa li se impuna niste reguli similare ca, de exemplu, taxarea calatoriei prin sistem pe baza de GPS/google-map si tarif fixat la inceputul calatoriei, norme de conduita obligatorii, calificative date de client pe net... ?
        Dispare casa de marcat conectata la kilometraj? O cheltuiala mai putin pentru taxi - care e problema? Aha, nu cumva e o problema pe aici, pe sub bord?
  • +8 (8 voturi)    
    Concurență neloială (Marţi, 18 iunie 2019, 11:47)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Adică servicii bune, costuri la vedere, posibilitate de feedback, plata cu cardul online, comenzi online... ce mai, curat neloială!
    Nu iau taxi nici dacă ar trebui să merg pe jos prin ploaie!
  • +7 (7 voturi)    
    in Bucurestiul iubit (Marţi, 18 iunie 2019, 12:01)

    floarealbastra [utilizator]

    De cate ori a trebuit sa merg in Bucuresti am gasit un taximetrist care: a uitat sa puna ceasul, a trebuit sa ocoleasca de doua ori prin acelasi loc, mi-a luat 65 de lei de la gara de nord la ambasada SUA,mi-a explicat ca s-a nascut hotz si trebuie sa fure, etc.
    Desi ar fi mai ieftin sa plec din Bucuresti cu avionul prefer sa platesc in plus decat sa mai am de-a face cu aceasta categorie de oameni. In sfarsit cineva pare sa sparga mafia si desigur provoaca durere mare. Succes UBER si celorlalte alternative la lipsa de corectitudine, cinste, omenie si caracter a taximetristilor din Bucuresti.
    • +5 (5 voturi)    
      da, ti-a luat mult. (Marţi, 18 iunie 2019, 13:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      O cursa pana la aeroport costa 40 RON, pana la Ambasada SUA ar trebui sa fie 20 RON.
      Da, te-a tepuit, ti-a luat triplu.
  • +5 (5 voturi)    
    degeaba (Marţi, 18 iunie 2019, 14:31)

    Dragoon [utilizator]

    Ani de zile au tratat clientii cu dispret si acum cand clientii au o alternativa se plang ca de ce prefera lumea sa mearga in conditii decente in loc sa fie jecmaniti pe fata si cu tupeu.