Un tânăr din Gorj a tras cu un pistol cu bile spre un polițist și un jandarm: „Nu și-au dat seama că este un pistol cu bile, au fugit, a tras în ei, nu i-a nimerit”

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iunie 2019, 16:15 Actualitate | Esenţial


Politisti
Foto: Facebook / Politia Romana
Un tânăr de 28 de ani, din orașul Rovinari, este acuzat că a tras de două ori cu pistolul cu bile spre un polițist și un jandarm, sâmbătă, pe Drumul European 79, în localitatea Drăguțești, după ce oamenii legii i-au cerut șoferului să se legitimeze, transmite Mediafax.

Tânărul care a tras cu un pistol cu bile spre polițist și jandarm a fost dus la audieri, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu.

Potrivit prim-procurorului Camelia Caragea, bărbatul de 28 de ani este acuzat că, sâmbătă dimineața, în jurul orei 04.00, ar fi făcut uz de un pistol cu bile, în localitatea Drăguțești.

„Au fost sesizați polițiștii de către o persoană că, pe Drumul European de la Drăguțești, există o persoană care vomita în mijlocul drumului și care s-a urcat într-o mașină. Urmare a apelului, un polițist și un jandarm s-au deplasat în acel loc, persoanei respective i s-au solicitat documentele. Acesta a refuzat și s-a adresat amenințător față de ei și a scos un pistol. Nu și-au dat seama nici polițistul, nici jandarmul că este un pistol cu bile, au fugit, a tras în ei, nu i-a nimerit, prima impresie a fost că este o armă de foc. Deși au scos armele, nu au tras. Când și-au dat seama că este un pistol cu bile, l-au imobilizat și nu li s-au produs leziuni traumatice, nu au fost loviți”, a spus prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu.

Oamenii legii fac dosar pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj și urmează să dispună măsura reținerii tânărului, întrucât fapta prezintă pericol, în opinia procurorului.

















6489 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Desi au scos armele, nu au tras... (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 16:43)

    aladdin [utilizator]

    Normal in seara asta ar fi trebuit sa inceapa priveghiul...
    • -5 (7 voturi)    
      Sau au tras (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 17:27)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Dar gloanțele erau trase și nu au mai declansat
  • +8 (14 voturi)    
    Politistilor le e frica (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 17:58)

    Irina25 [utilizator]

    Nu de infractori, ci pentru ca a doua zi ar putea fi obligati sa-si dea demisia.
    In tarile civilizate, daca un cocalar schiteaza un gest nelalocul lui este ciuruit. In Romanica, infractorii fugaresc politistii...
    • +2 (8 voturi)    
      In romanica .. (Duminică, 16 iunie 2019, 8:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      ... infractorii conduc tara, ca ii alegeti voi.
      • +1 (3 voturi)    
        adevarul este altul... (Duminică, 16 iunie 2019, 9:33)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ei conduc,isi fac legi pentru ei si tot ei NUMARA voturile, au pus la punct impiedicarea la vot (sectii si stampile putine ,indivizi pusi sa incetineasca procesul de votare ,etc).Toate acestea se fac cu complicitatea Institutiilor unde-s amplasati cei din grupul infractional BINE organizat ! S-au jucat la votul din 2014,au repetat la cel din mai 2019 si vor continua .Parchetul general tace s-au se face ca lucreaza .......Unde-s catusele ,s-or gatat ?
    • 0 (4 voturi)    
      Politistii apara infractorii de oameni cinstiti. (Duminică, 16 iunie 2019, 10:44)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Mai ales jandarmii. Cine l-a protejat cu credinta pe infractorul Dragnea? Jandarmii. Pai asa e fratica atunci cand esti prieten cu infractorii. Mai reactioneaza si ei.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Duminică, 16 iunie 2019, 21:07)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      In tarile normale, este extrem de imprudent sa scoti un pistol de jucarie sau cu bile la oamenii legii, aceia au dreptul sa considere ca este o arma de foc, si sa risposteze cand sunt ataccati!
  • -1 (1 vot)    
    Cam mulți “trigger happy” (Duminică, 16 iunie 2019, 12:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Aviz celor ce cred ca armele rezolvă ceva.
    Cred că am avea zilnic știri despre schimburi “amicale” de focuri.