Un episcop abia numit de Papă și-a dat demisia după ce a spus că există un motiv pentru lipsa femeilor la Cina cea de Taină

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iunie 2019, 11:46 Actualitate | Esenţial


Cina cea de Taina
Foto: pixabay.com
Un episcop chilian numit în funcție de Papa Francisc acum mai puțin de o lună a demisionat după ce a făcut câteva declarații controversate despre lipsa femeilor de la Cina cea de Taină, scrie Guardian.

Carlos Eugenio Irarrazaval a fost numit în funcție de Suveranul Pontif pentru a contribui la eforturile de restabilire a credibilității Bisericii Catolice după un masiv scandal sexual, cu sute de acuzații la adresa clericilor, acum anchetate de procurorii chilieni.

Arhidioceza de Santiago nu a precizat care este motivul demisiei lui Irarrazaval, dar a spus că Papa Francisc i-a acceptat demisia pentru ”unitatea și binele Bisericii”.

Scurtul mandat al episcopului a început în mai, cu un interviu în care a spus că nu există femei la masa de la Cina cea de Taină și trebuie să respectăm acest lucru.

”Iisus Hristos a luat niște decizii, ele nu erau ideologice…și noi vrem să-i fim credincioși lui Iisus Hristos”, a spus el pe acest subiect.

El a adăugat că poate femeilor ”le place să stea în camera din spate”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30415 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    A fost o masura de prevedere (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 13:11)

    Intermezzo [utilizator]

    Ce? Ca nu le-au acceptat la Cina cea de Taina. Se stia ca peste mii de ani ele vor deveni inutilizabile din cauza pasiunii de a trancani in continuu la telefonul mobil.
  • +4 (12 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 13:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Unii tot nu au aflat ca suntem in 2019. Nostalgici dupa "Evul Mediu", fie el metaforic, fie la propriu.
    • -4 (4 voturi)    
      Nu te obliga nimeni sa fii crestin ! (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 21:20)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca crezi ca a fii crestin inseamna Evul Mediu, inseamna ca mai ai mult de invatat, ceea ce nu este specific generatiei actuale.
  • +4 (12 voturi)    
    Am si o intrebare (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 14:13)

    quietguy58 [utilizator]

    Am si o intrebare: dilimacii astia religiosi nu sunt nascuti de o femeie ca rezultat unui act sexual intre un barbat si o femeie?
    • -3 (9 voturi)    
      Dilimacii atei nu pricep ceva (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 17:53)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Că femeia aia care naste oameni a fost inzestrata cu aceasta capacitate de Dumnezeu. Dar ca asta n-o ridica prea tare in rang fiindca este o favoare divina pe care a capatat-o, nu un drept al ei CONSTITUTIONAL. Understoodio?
      • +5 (7 voturi)    
        OK (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 19:06)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

        Deci, drepturile "constitutionale" apar in biblie? si sa inteleg ca dumnezeu face favoruri? Mai sa fie. Pai poate ma ajuta si pe mine cu un favor divin sa castig la Loto ca nu e un drept constitutional.

        Si legat de femeia nascatoare de oameni, esti printre cei care doresc sa fie restrictionata casatoria la femeie si "om" cumva? Ca sa stiu sa deosebesc femeile nascatoare de animale si cele care se casatoresc cu extraterestri,

        Scuze ca cer clarificari. Nu le am cu spalatul cre... religia.
        • -5 (9 voturi)    
          Alt smecher ateu ! (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 21:26)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Poate crezi ca libertatile pe care le avem acum, n-au originea in crestinism. Nu-i nimic, nu esti singurul "inocent" care crede democratia europeana a aparut datorita lui Marx si Lenin si este desavasita de "politica corecta".
        • -3 (3 voturi)    
          A 11-a porunca biblica ... (Sâmbătă, 15 iunie 2019, 23:26)

          Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Este: nu bate campii daca n-ai talent pentru asta. Adica sa fii in stare s-o faci cu gratie, nu chinuit, scremut si balbait. Daca n-ai inteles rolul primordial al barbatilor intr-o lume in care toate femeile trancanesc necontenit la telefonul mobil inseamna ca nu meriti nicio favoare divina, nici sa cistigi la loto si nici sa devii vreodata mama. Inteleg ca cu necistigatul la loto te-ai mai consola...
        • +1 (1 vot)    
          Omul (Duminică, 16 iunie 2019, 11:17)

          Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          are probleme. Chiar n-are rost sa ii raspunzi, mai bine il lasi sa peroreze, sa ne mai amuzam si noi.
      • 0 (0 voturi)    
        Complet fara sens (Duminică, 16 iunie 2019, 11:14)

        Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

        tot ce scrieti aici. Nu raman gravida pentru ca am capatat o favoare divina, ci pentru ca eu si partenerul avem aparate reproducatoare si le folosim. E ceva strict anatomic.
        Ce legatura au Constitutia si a ramane gravida?
        Va faceti de ras, mai bine va opriti din aruncat inutil cu argumente.
  • 0 (0 voturi)    
    Femeia la Cina cea de taina (Marţi, 18 iunie 2019, 6:54)

    lioara [utilizator]

    In fapt si in realitate , la Cina cea de taina era prezenta Regina Maria Magdalena din vita regilor Solomon si David . Hristos a comunicat discipolilor ca urmeaza apostolatul Mariei Magdalena . Un bolnav psihic cu numele de Paval a ridicat cutitul si s-a adresat Mariei Magdalena : "Iti tai gatul tarfa "
    Asa a ramas Maria Magdalena "prostituata " iar prostituatii si bolnavii psihici si creaturile si greselile noastre ( greseala de a-i face si ai creste) s-au autointitulat aprostolari, marturatori , bortezatori si trimisii Diavolului.