Valerie Cioloș vrea introducerea cursurilor de mindfulness în școli, pentru a combate stresul

de DG     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2019, 8:50 Actualitate | Esenţial


Valerie Ciolos
Foto: Captura Youtube.com
​Valerie Cioloș-Villmen propune introducerea în programa școlară a cursurilor de mindfulness pentru a-i ajuta pe copii să facă față stresului și anxietății cu care se confruntă inclusiv din cauza presiunii de a obține note cât mai bune.

”Stres și anxietate la copii este o dură și tristă realitate. În Australia un copil din 7 are cel puțin un episod de Tulburare mintală pe an. Cauzele? probleme personale, goana după note bune, presiuni de la social media... Mai mult de 50% din condițiile de sănătate mintale își iau rădăcinile înaintea vârstei de 12 ani”, spune soția liderului PLUS, într-o postare pe Facebook.

În context, ea spune că a introduce Mindfulness în programa școlară este ”o modalitate de a adresa această realitate și de a dezvolta abilitățile relaționale și de rezilienta la viitori adulți”.

Valerie Cioloș susține deja cursuri de mindfulness, fiind trainer autorizat de MBSR® - Programul de Reducerea Stresului prin Mindfulness, Massachusetts University, USA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5810 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    eu zic (Joi, 13 iunie 2019, 8:55)

    nellino [utilizator]

    sa o tineti ascunsa pana dupa alegeri
    • +2 (6 voturi)    
      puteti sa ne traduceti? (Joi, 13 iunie 2019, 9:41)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      ce este aia "mindfulness"? ca va mai citesc si fanii psd ca mine si noi suntem prosti, nu intelegem cuvinte d-astea straine.
      • +1 (1 vot)    
        hm (Joi, 13 iunie 2019, 13:26)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        la prima citire, ar fi intregimea mintii....
        de unde ca_copiilor romanesti le'ar lipsi din minte...
        sau, ar fi cu e ratacinda....
        ........................
        Mindfulness is the basic human ability to be fully present, aware of where we are and what we’re doing,
        adica, cum spuneau stramosii nostri, mind what you're doing...
        mi se pare o materie de studiu f. buna pt. grupa mica la gradinita....
      • -2 (2 voturi)    
        Religie pentru atei (Joi, 13 iunie 2019, 15:15)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Budism, dar ii spumem asa sa nu trezim suspiciuni
    • +2 (4 voturi)    
      ehem (Joi, 13 iunie 2019, 10:35)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      pai cine sa plateasca madamo?
      ''Valerie Cioloș susține deja cursuri de mindfulness, fiind trainer autorizat de MBSR® - Programul de Reducerea Stresului prin Mindfulness, Massachusetts University, USA. ''

      hehehe,cursuri care te invata sa fii fericit...
      da' pe bani
  • +5 (15 voturi)    
    A propos de stress (Joi, 13 iunie 2019, 9:00)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva ar putea copiii să ajungă să fie stresați și de teama că vor lua o notă mică la mindfullness?
    Ce să se bage în programa școlară și ce să se scoată? Mare problemă... Fiecare găsește că este important să înveți câte ceva, iar dacă este să înveți to ce spun unii și alții dintre personalitățile cu oarece renume, atunci pur și simplu nu-ți ajung vreo nouă vieți... Cum-necum, trebuie să fii selectiv și să renunți la a te preocupa cu anumite chestiuni. Și programa școlară trebuie deci să se limiteze la a include ca obligatorii câteva chestii, iar în rest să fie opțiunea pentru a învăța anumite lucruri sau nu. Aici e o chestiune delicată: a cui să fie opțiunea? A părinților? Dar dacă părinții au niște ambiții care nu corespund aptitudinilor și capacităților copilului? A copilului? Dar ce poate el să șite? Prin urmare cred că ar trebui să fie fie un fel de perioadă în care să se descopere aptitudinile copilului. Această perioadă mi se pare că ar fi cel mai potrivit să fie între 12 și 14 ani, iar de la 14 ani încolo să fie învățământul orientat cert spre ceva anume, nu chestiuni generale și o acumulare de cunoștințe, care însă nu ajută la rezolvarea problemelor din lumea reală. Și, bineînțeles, până la 12 ani să fie învățământul primar uniform, numai cei care vor manifesta anumite talente excepționale în vreo direcție (înțelegând că aceștia ar fi să fie mai puțin de 1%) urmând să facă ceva mai diferit ca să nu fie timp și talent irosit.
    • +4 (18 voturi)    
      Frica de nou. (Joi, 13 iunie 2019, 9:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ne ține înapoiați.Când nu înțelegem ceva,reacționăm prin respingere.Ne mirăm după aceea de ce nu ne merge bine.
  • +1 (15 voturi)    
    E bine, dar nu suficient (Joi, 13 iunie 2019, 9:03)

    holinessdani [utilizator]

    Bravo doamna Ciolos dar trebuie mult mai mult, ca de exemplu o zi pe saptamana la plaja sau piscina, o zi la mall, o zi clubing, o zi vizionare filme, etc.
    Doar asa copii vor creste fara stres.
    Sunt destui care deja aplica un astfel de program si vedem ce bine se descurca. Uite un exemplu recent, e unu care vaneaza din elicopter, si se vedea pe fata lui ca n-avea nici un stres!
    • +2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 iunie 2019, 10:36)

      [anonim] i-a raspuns lui holinessdani

      • +1 (1 vot)    
        Buna perspectiva... (Joi, 13 iunie 2019, 18:39)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui

        si se poate adauga : sar cu parasuta ? intra in cusca leului ? etc, etc...Dar nu e mai usor sa preia din programa scolara din Finlanda , cel mai performant si nestresant sistem de invatamant din lume ? Acolo copiii chiar isi traiesc copilaria , scoala devine atractiva pt ca doar ii ghideaza spre ce pot ei deveni, nu ii obliga si nu-i streseaza , acolo se joaca mai mult .
  • +4 (14 voturi)    
    daca e in locul religiei, e ok! (Joi, 13 iunie 2019, 9:07)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca se mai adauga o ora sau doua peste ce este, nu mai este ok!
  • 0 (8 voturi)    
    Contracte cu statul (Joi, 13 iunie 2019, 9:35)

    Tescovin [utilizator]

    Păi sigur, dacă tot am o firmă care vinde țucumbăre, de ce să nu cumpere și statul de la mine niște țucumbăre acolo, nu ?... Văd că ăștia de la USR Plus-Minus nu-s proști deloc. Adică îi măturăm pe PSD pentru toate relele pe care le-au făcut, dar ceea ce e bun trebuie păstrat !
  • 0 (4 voturi)    
    bun asa! (Joi, 13 iunie 2019, 9:41)

    Bolovanul [utilizator]

    In sfarsit altceva decat amenzi sau interdictii cum stiu retardii de USR-isti!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 iunie 2019, 10:34)

    [anonim]

  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 13 iunie 2019, 10:44)

    complet_ret [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    uau,,cati troli.. (Joi, 13 iunie 2019, 11:31)

    rochiri [utilizator]

    ..oricum idea este buna..dar sa iesim din evul mediu..si dupa ...
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 iunie 2019, 14:51)

      [anonim] i-a raspuns lui rochiri

    • +1 (1 vot)    
      Iesim din evul mediu (Joi, 13 iunie 2019, 15:18)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      cu practici de pe vremea lui Buddha
  • +2 (2 voturi)    
    in mod sigur (Joi, 13 iunie 2019, 13:17)

    nash pandelica [utilizator]

    in locul celor de istoria romaniei.