Liderul USR Dan Barna ar vota o lege privind căsătoriile între persoane de acelaşi sex, dar spune că acum societatea românească nu este pregătită

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 17:16 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook/ Dan Barna
Liderul USR, Dan Barna, este convins că într-un anumit orizont de timp şi românii vor fi pregătiţi să accepte căsătoriile între persoane de acelaşi sex, în Europa existând deja state care au reglementat astfel de căsătorii. Întrebat, la emisiunea Marius Tucă Show, dacă ar aproba o lege care să reglementeze căsătoria între persoane de același sex, Barna a spus că dacă o astfel de iniţiativă ar ajunge în dezbaterea publică şi ar rezulta că ar fi o prioritate, nu ar vedea nicio problemă.

Întrebat dacă este de acord cu căsătoriile între persoane de același sex, Dan Barna a spus că în Europa există state care au acest lucru reglementat și nu vede o problemă din acest punct de vedere, dar la acest moment societatea românească nu este pregătită.

"Am spus şi la dezbaterea din Parlament legată de modificarea Constituţiei pe această temă - mi se pare că societatea românească nu este la momentul acesta acolo, nu e pregătită ca societate, dar vom ajunge cu siguranţă, nu ştiu dacă în 5, în 10 sau 20 de ani”, a declarat Dan Barna.

Liderul USR nu se opune adoptării unei legi care să dea liber căsătoriilor între persoane de acelaşi sex, dacă măsura ar fi o prioritate. “În momentul în care vom ajunge şi o astfel de iniţiativă ar ajunge în dezbaterea publică şi ar rezulta lucrul acesta ca fiind o prioritate, nu aş vedea nicio problemă”, a afirmat liderul USR.

Întrebat de Marius Tucă dacă este de acord ca familiile formate din persoane de acelaşi sex să înfieze copii, Dan Barna a răspuns: “La momentul acesta, din nou, societatea nu e acolo”.

În octombrie anul trecut, preşedintele USR, Dan Barna, a anunţat că parlamentarii formaţiunii vor vota împotriva modificării Constituţiei pentru redefinirea noţiunii de familie, considerând că este o temă falsă, iar a doua zi după referendum viaţa niciunei familii nu va fi mai bună cu absolut nimic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3044 vizualizari

  • -8 (36 voturi)    
    barna si usr vor pierde masiv (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:52)

    johnescu [utilizator]

    votul majoritatii celor din bazinul electoral al usr ce se vor orienta spre pmp sau pnl. barna reconfirma temerile celor ce isi vad votul terfelit in ultimul hal ! barna devine corpul strain in ochii propriului electorat. asta e si cauza pentru care usr nu publica un contract cadru cu propriul electorat asupra a ceea ce vrea sa faca cu votul cetatenilor ! vor pierde masiv !!! nu face decat sa irite si mai rau oamenii, nu vor sa asculte cerintele oamenilor ci ale sponsorilor partidului, atata tot, nu le pasa...
    • +6 (22 voturi)    
      dimpotriva, vor castiga masiv (Joi, 13 iunie 2019, 2:06)

      george33 [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      acum sunt al doilea partid din Romania, singurul care s-a impotrivit referendumului homofob sustinut de tooate partidele, BOR si Rusia.
      • -2 (12 voturi)    
        Din pacate (Joi, 13 iunie 2019, 6:20)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui george33

        Vor castiga masiv cu programul anticoruptie, vor manipula masiv cu largul concurs al presei ca anti-coruptia inseamna casatorii homosexuale, Multi nu ii vor crede, dar nu conteaza. Dupa ce au castigat alegerile cu program economic vor face ce vor vrea in plan social. Asa s-a intamplat in multe tari, de ex. In America latina. Vor lua exemplu de la tine si vor incepe sa arunce cu noroi in conservatori, cum s-a facut la referendum, ducand comentariile de pe bloguri la nivel de politica de stat, cum se face in mult ravnitul occident, ca doar asa pot capitaliza politic, manjindu-i pe altii
  • -7 (33 voturi)    
    da. (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:03)

    miculescu-rucar [utilizator]

    asta veti primi de la usr!
    casatorii intre persoane de acelasi sex!
  • -10 (26 voturi)    
    Talcuire pe intelesul tuturor (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:51)

    Setalcott [utilizator]

    Masinaria propagandistica de manipulare nu si-a facut inca treaba, mai asteptam.
    Romanii sunt prosti si inapoiati, dar nu le-o pot spune pe sleau, ca trebuie sa ma voteze.
    Votati-ma pe mine, ca sunt anti-coruptie, si va fac cadou obligatoriu casatorii homosexuale.
    Am boicotat referendumul spunand ca e inutil, dar evident ca la momentum potrivit ne va conveni de minute ca nu vom avea litera constitutiei sa stea in cale.
    Trecem deocamdata cu vederea ca "drepturile homosexuale" sunt drepturile omului si lupta contra discriminarii nu poate astepta pana se pregateste societatea.
    La drept vorbind, nici americanii nu au fost pregatiti cand curtea constitutionala le-a redefinit casatoria si nici romanii n-au fost pregatiti cand inaltele curti europene le-au spus ca trebuie sa considere doi barbati sot si sot, dar tehnica pasilor marunti e eficace.
  • -10 (24 voturi)    
    Aveti dreptate, (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:58)

    dincannes [utilizator]

    … nu suntem pregatiti ! La anu' si la multi ani !
    Romania are nevoie de copii, adica de FAMILII capabile sa-i aduca pe lume (nu sa-i infieze).
    In consecinta ei trebuiesc sustinuti, ajutati, detaxati, nu LGBT-istii !
    • +3 (19 voturi)    
      get over (Joi, 13 iunie 2019, 2:08)

      george33 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ati pierdut referendumul. Ati fost invinsi. Canta la alta masa.
      • -3 (9 voturi)    
        Argumente (Joi, 13 iunie 2019, 10:34)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui george33

        … aveti?
        IT-istii, medicii, invatamintul superior, antreprenorii, profesorii, trebuiesc incurajati !
        Cum se poate inbogatii Romania, daca sunt scutiti de taxe LGBT-istii ?
        De asemenea, care este interesul celor multi, sa plateasca pensii nesimtite? Salarii mari, stimulente in favoarea muncii si a performantei, da.
      • -5 (9 voturi)    
        Va este un pic (Joi, 13 iunie 2019, 10:38)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui george33

        ... sila de limba romana, nu? (get over = intelectual)
        Ne cunoastem? Nu. Folositi deci pluralul !
  • +12 (24 voturi)    
    "Amuzante" comentarii (Miercuri, 12 iunie 2019, 22:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "USR pierde masiv, iata ce va ofera USR blah blah".
    Sa fim sinceri si obiectivi:
    1. s-a dovedit "ce mult au pierdut" cei de la USR la referendumul familiei dracneviene
    2. tot atunci s-a curatat si USR de extremisti radicali si intoleranti
    3. faptul ca interzici casatoriile intre persoane de acelasi sex nu faci ca relatiile lor sa dispara... nu ai cum sa interzici cuiva ce face acasa
    4. faptul ca s-ar casatori nu ar insemna ca ar putea si adopta
    5. inca astept sa vad cum pica natalitatea, cum incep razboaiele, cum vine apocalipsa in tarile unde asa ceva e permis; astept exemple care sa ma contrazica
    6. e normal? poate da, poate nu. nu cred ca am eu dreptul sa judec asa ceva sau sa dictez cuiva ce sa faca cu viata sa (aceeasi parere despre avort: femeia e stapana suprema asupra corpului sau)
    7. una este sa nu fie permis prin lege, in sens ca nu e reglementat si alta e sa interzici si sa devina ilegal
    8. bun, vi se pare ca fac ei ceva aiurea si va deranjeaza. de ce? cu ce? ce va fac ei voua? hai sa reformulez, ce va fac ei voua, comparativ cu raul pe care il fac altii ca voi, lor?

    OK, acum sa o zic p-aia dreapta: ce as face eu daca mi-ar zice copilul ca are alte "placeri"? Nu stiu. Dar stiu sigur ca primul instinct nu ar fi sa ii tin predica cu cine sa se iubeasca, nu as renega/dezmosteni sau alte cele. M-ar bucura? Poate ca nu. Dar nu e dreptul meu sa judec. Inca nu e cazul si e simplu sa zic, daca se intampla, nu stiu, dar sa devin un extremist intolerant homofob nu ma vad sigur.

    Mi se pare fascinant ce experti sunt oamenii. Si-au rezolvat toate problemele si hop - hai sa dictam altora ce sa faca.

    Din punctul meu de vedere, fiecare cu treaba lui, atata vreme cat nu imi face mie rau sau familiei mele si daca duce o viata onesta.

    E simplu.
  • -11 (21 voturi)    
    Stapanii trebuie multumiti (Miercuri, 12 iunie 2019, 23:50)

    Irina25 [utilizator]

    Ura populatiei fata de Dragnea si fata de psd nu putea duce la ceva bun. Oricum, e bine ca face declaratii in acest sens, ca sa stim ce ni se pregateste.
  • -10 (20 voturi)    
    trecand puntea fara busola (Joi, 13 iunie 2019, 0:12)

    richter [utilizator]

    omu ami pare fara comvingeri si principii solide...acum vrea sa se puna bine cu toti dupa zicala "Da mana cu dracu' pana treci puntea.." doar ca dracu nu te mai lasa de mana nici dupa ce treci puntea-daca o treci- te tine de mana strajnic pana in iad...acolo, scucesele politice sau de alta natura nu mai "racoreste"pe nimeni cu nimic in veci...
  • +1 (9 voturi)    
    Absolut normal. Bravo! (Joi, 13 iunie 2019, 8:14)

    boink [utilizator]

    Nu mai suntem in Evul Mediu sa condamnam homosexualii. Cine vrea "valori crestine" sa se duca in Rusia.
  • -1 (11 voturi)    
    Nu este normal!! (Joi, 13 iunie 2019, 8:34)

    Gogu27 [utilizator]

    Acest subiect foarte sensibil trebuie abordat cu seriozitate, cu implicare si cu asumare. Oricare ar fi riscurile, trebuie sa acceptam ca din punct de vedere biologic , casatoria intre persoane de acelasi sex nu este normala / benefica societatii . Din punct de vedere democratic , fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui daca nu afecteaza prin acesta restul cetatenilor. Din punct de vedere moral , consider ca tot ce este contra naturii nu trebuie sa fie propagat (cu sau fara mandrie) - insasi promovarea cu mandrie a unei situatii particulare / minoritare , este o actiune agresiva la adresa restului societatii.
    Dar ce ne facem cu statistica, doar traim intr-o lume a cifrelor, nu? Cum se poate ca o minoritate sa vrea sa fie pe picior de egalitate cu majoritatea? Cum ar fi ca limba maghiara sa fie obligatorie in administratia din Romania, indiferent de proportia etnicilor maghiari din teritoriu?
    Parerea mea este ca emiterea de aprecieri pe astefel de teme sa fie facute numai de catre oameni completi : care au plantat un pom, care au facut o casa , care au facut un om. Cei care mai au de lucru la cel putin unul dintre aceste aspecte, sa se abtina de la discurs public si sa se desfasoares strict in spatiul privat !