UPDATE Dacian Cioloș: USR-PLUS este gata să intre la guvernare

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 14:31 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos si Dan Barna
Foto: Facebook
”USR-PLUS este gata să-și asume inclusiv guvernarea, însă pentru asta are nevoie de certitudinea că poate avea un sprijin în Parlament, pentru a lua decizii care vor fi așteptate de către cetățeni să fie luate de un Guvern legitim instalat”, a declarat, la RFI, liderul PLUS Dacian Cioloș.

Dacian Cioloș speră în contextul moțiunii de cenzură că există suficienți oameni lucizi la PSD, care să înțeleagă că merg spre o fundătură cu Guvernul Dăncilă: ”Sunt totuși mișcări care au loc în Parlamentul României, pentru că eu cred că mulți, inclusiv de la PSD, înțeleg că au jucat un lot necâștigător, mai ales acum că și-au văzut liderul în spatele gratiilor, după ce s-a luptat cu justiția din România de trei ani de zile și cred că sunt suficient de mulți oameni lucizi acolo, raționali, care să înțeleagă că merg spre o fundătură, dacă continuă să susțină PSD. Deci în această logică, în mod normal, ar trebui să fie o majoritate, care să trimită acasă Guvernul Dăncilă, pentru că România nu are de câștigat prin rămânerea acestui Guvern la Putere”.

Fostul premier a precizat însă că alianța USR-PLUS pledează pentru ancitipate.

Întrebat de ce nu este Opoziția parlamentară mai unită în perspectiva moțiunii de cenzură, liderul PLUS a răspuns: ”Ceea ce numiți dvs. Opoziție e opoziție împotriva PSD. Una e să te unești împotriva PSD și alta e să te unești ca să construiești ceva în România (...). Dacă există un minim de bun simț și de interes pentru România, partidele care acum sunt în Opoziție față de PSD și vreau să subliniez lucrul acesta, chiar dacă sunt forțe politice eterogene, pentru că e o diferență între USR-PLUS și PNL, pe de o parte și Pro România și UDMR, pe de altă parte, care au cochetat cu PSD-ul mai mult sau mai puțin articulat (...) Și atunci, trebuie să avem în vedere o perioadă de tranziție, în care trebuie găsită o soluție minimală pentru ca lucrurile rele care s-au întâmplat în România până acum și prin dezarticularea justiției, dar și prin alungarea investitorilor, prin tot felul de decizii pe care le-a luat Guvernul, aceste lucruri să fie stopate. Deci să avem această perioadă de tranziție și să fim în măsură să organizăm alegeri parlamentare cât mai repede, ca să avem forțe politice legitimate în Parlament”.

Cioloș adaugă că ”USR-PLUS este gata să-și asume inclusiv guvernarea, dacă e nevoie, însă pentru asta, cred că toată lumea de bun simț poate să înțeleagă, are nevoie de certitudinea că poate avea un sprijin în Parlament, pentru a lua decizii care vor fi așteptate de către cetățeni să fie luate de un Guvern legitim instalat”.

Liderul USR, Dan Barna, a declarat că formațiunea sa nu ar intra la guvernare până la alegeri, dar ar susține un guvern ”non-PSD” în anumite condiții.

”Categoric, nu. Este un principiu pe care îl avem la USR. Practic, alegerile anticipate sunt soluția morală, corectă, pentru că orice Guvern s-ar crea acum după plecarea Guvernului Dăncilă, nu va putea funcționa la modul real pentru o Românie europeană, cu această majoritate parlamentară, care nu mai este legitimă.

















4338 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 12 iunie 2019, 14:36)

    liviu_ [utilizator]

    Ciolos nu a invatat nimic din cealalta perioada petrecuta ca premier...
    daca intra acum la guvernare USR o sa se manjeasca cu TOT ce a lasat psd... oamenii nu sunt bapabili sa inteleaga faptul ca daca intrii acum la guvenrare nu e vina ta pentru ce gasesti!
    • -5 (19 voturi)    
      dimpotriva (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:01)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ba a invatat. Si i-a placut.Si mai vrea. E omul compromisului - a stat drepti in fata PSD istilor, nu i-a deranjat decat poate cand pocnea din calcaie. I s-o fi facut iar dor de fostul sef - Tariceanu :)
      • 0 (2 voturi)    
        "oameni noi" in aceleasi dramolete (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:22)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        in fiecare secunda se mai naste un om nou
      • +5 (7 voturi)    
        Ce vă place să băgați bățul prin gard! (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:34)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Hai să vedem!
        Barna a zis că NU INTRĂ la guvernare DECÂT cu suficientă susținere parlamentară.
        Cioloș a zis că INTRĂ la guvernare NUMAI cu suficientă susținere parlamentară.
        Unde este contradicția?
        • 0 (2 voturi)    
          lasa-i (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:07)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          au prostul obicei sa manipuleze finut din cand in cand. de ce crezi ca a plecat Tapalaga. :)
          nu or sa raspunda si nici nu or sa schimbe titlul...
          sunt curios daca or sa ma publice :)
        • 0 (4 voturi)    
          Contradicția (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:41)

          rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          este că "minus" n-a fost în stare in viața lui să facă dintr-un leu doi (doar a mâncat bani de la stat), dar își imaginează că ar fi bun sa conducă o țară !
        • +1 (3 voturi)    
          exact (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:42)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          articol dubios "ridicat la fileu" pentru postacii anti USR-PLUS. titlul contrazice textul. cineva de la HN ar trebui sa citeasca mai antent.
        • -2 (2 voturi)    
          simplu (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:29)

          razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

          sustinerea aia parlamentara poate veni si de la PSD in acest moment. Din declaratie nu reiese ca il deranjeaza acest scenariu. La fel cum nu l-a deranjat in trecut. Barna a zis clar ca nu e interesat pana la viitoarele alegeri. Hai ca nu e asa de greu, daca mai recititi de cateva ori va prindeti si voi pana la urma. Sper.
    • +1 (1 vot)    
      Parerea mea... (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:28)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...este ca primul lucru care trebuie sa fie facut este inlocuirea guvernului Dancila, care ESTE un guvern toxic.
      Este imperativ necesara instalarea unui nou guvern care sa functioneze in baza principiilor din Acordul Politic (asa cum a fost anuntat de Presedintele Iohannis) si care sa pregateasca Alegerile Parlamentare anticipate. Guvernul Dancila nu mai poate ramane, se va opune in permanenta la modificarea Legilor necesare asigurarii unor alegeri corecte, inclusiv in strainatate. Acest guvern este ca o frana trasa pentru a impiedica avansarea vehicolului numit Romania pe calea dorita de popor. De aceea ii dau dreptate lui Ciolos. El a prezentat o suita de actiuni logice si pertinente, o cale practica. daca vrem doar teorie, caci la asta sunt buni romanii, mai putem astepta inca un deceniu ca psd-alde sa se schimbe, ei vor avea grija sa-si permanentizeze prezenta la guvernare prin schilodirea democratiei in folosul propriu, de aceea aceste partide sunt numite toxice, ele infecteaza tot ce ating.
    • -3 (3 voturi)    
      Te complici... (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Omul si cu partidul sau nici macar nu sunt in Parlament. Si vrea din nou sa fie Prim Ministru. A mai fost o data fara sa fie dintr-un partid care sa fi intrat macar in Parlament, d'apai sa castige alegerile si i-a placut. Mai vrea o tura.
      • +1 (3 voturi)    
        hAlde nici macar nu mai exista (Miercuri, 12 iunie 2019, 18:02)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        dar e in Parlament!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Se spune ca (Miercuri, 12 iunie 2019, 14:36)

    unins [utilizator]

    "copilul cu mai doua moase, va muri cu buricul netaiat!"
    • -4 (6 voturi)    
      asa (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:19)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui unins

      sa le ajute Dumnezeu!
  • -2 (10 voturi)    
    Să nu se grăbească. (Miercuri, 12 iunie 2019, 14:37)

    prec [utilizator]

    Vor trebui să repare ce-a stricat pesedeaua și va fi foarte greu. Trebuie lăsați băsiștii lui Bleaga și Țurcana să-și rupă gâtul. Și așa vor reface U.S.L.-ul.
  • +9 (13 voturi)    
    Nu-l contrazice (Miercuri, 12 iunie 2019, 14:42)

    rov [utilizator]

    Vorbeste despre preluarea guvernanii dupa obtinerea unei majoritati in parlament, anticipatele fiind o solutie.
    Barna a zis ca nu intra la guvernare fara majoritate in parlament, e tot una si aceiasi treaba.
  • +10 (14 voturi)    
    Care contradicție? (Miercuri, 12 iunie 2019, 14:44)

    rtsthrow [utilizator]

    Și Barna a zis că el acceptă să formeze un guvern cu susținerea parlamentului.

    Cioloș e idealist dacă își imaginează că parlamentul ășta de porci corupți (în frunte cu Șerban Porcolae, cel mai sinistru dintre ei) își vor schimba năravul și vor susține altceva decât planul preaslăvitului lider dictator pușcăriaș.
  • -7 (11 voturi)    
    manipulatilor! (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:27)

    miculescu-rucar [utilizator]

    pe astia nu-i intereseaza guvernarea!
    i-a interesat leafa de europarlamentar.
    au obtinut-o, acum pa si la re!
    dragnea e la puscarie, ei sunt europarlamentari, tinta a disparut,scopul a fost atins! a bulivard birjar!
    a mai ramas joianis, care s-a agatat si el de europarlamentare ptr un al doilea mandat, desi nu stie ptr ce ii mai trebuie, dar asa a primit ordin.
    • +2 (6 voturi)    
      De unde stii tu (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:58)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ce-i intereseaza “pe astia”?!
      Pe tine te interesa doar sa sustii ciuma rosie si programul de guvernare (mincinos si utopic) al lui Dragnea-puscarie!
      Mai taci draq din gura aia spurcata!
    • -1 (3 voturi)    
      ps (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:12)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      a bulivard birjat, a se citi " la bruxelles fripturisti"!
  • -3 (3 voturi)    
    se inteleg astia ca soarcele cu pisica (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:54)

    AndJorj [utilizator]

    li s=a comandat sa faca alianta, ca altfel nu intra ciolos in parlamentul european.. insa, din gestica, se vede de pe Marte cat de mult se inteleg ungurii astia doi intre ei.
    • +1 (3 voturi)    
      daca suntem asa de prosti (Miercuri, 12 iunie 2019, 21:08)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      incat sa nu deosebim graul de neghina, vom fi impartiti intre rusia, ungaria, turcia si tiganiada.
      Daca la viitoarele alegeri tot dobtoci vor polua parlamentul...ADIO Romania!