Criza politică de la Chișinău. Meleșcanu susține varianta partidului lui Plahotniuc: Singura soluție este întoarcerea la electorat / I-am spus ambasadorului român să se întâlnească astăzi cu Plahotniuc

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 16:38 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Ministrul român de externe, Teodor Meleșcanu, a declarat luni că, în Republica Moldova, singura soluție sunt alegeri anticipate pe 6 septembrie. Această variantă este varianta Partidului Democrat al lui Vladimir Plahotniuc, forța politică ce a dizolvat, prin intermediul Curții Constituționale din R. Moldova, parlamentul ales anul acesta, declarând și că noul guvern al Maiei Sandu este în afara legii.

”Ca vechi politican, vă spun, când lucrurile se încurcă, singura soluție este să ne întoarcem iar la electorat”, a spus ministrul de externe, precizând că se referă la ”alegeri pe 6 septembrie, potrivit Constituției Republicii Moldova”.

Meleșcanu a adăugat că acesta este punctul său de vedere, nu al MAE român. Întrebat despre recunoașterea guvernului Maia Sandu, Meleșcanu a spus că ”din punct de vedere diplomatic nu există o instituție a recunoașterii guvernului, singura modalitate în dreptul internațional este recunoașterea statelor. Recunoașterea guvernului nu este o soluție pentru că fiecare stat are dreptul să-și aleagă guvernul pe care îl crede”.

Acesta a declarat și că ambasadorul României la Chișinău a avut o întrevedere cu președintele Igor Dodon și urmează să aibă discuții și cu președintele Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc.

„În cursul zilei de astăzi (luni-nr.) am dat intrucțiuni ambasadorului nostru de la Chișinău să participe la o întâlnire organizată de președintele Dodon, împreună cu alte state membre ale UE. Întâlnirea a durat 15 minute, în care a vorbit numai președintele Dodon. După care niciun alt stat membru al UE nu a vorbit nimic. În paralel cu această instrucțiune pe care i-am adresat-o ambasadorului i-am dat și o instrucțiune să aibă tot astăzi o întâlnire cu liderul partidului democrat, unde din punctul nostru de vedere credem că ar trebui și ei să fie implicați”, a anunțat Teodor Meleșcanu, în cadrul unei conferințe de presă.

Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate, Federica Mogherini și comisarul european Johannes Hahn au emis un comunicat în care scriu că UE este „pregătită să colaboreze cu guvernul legitim din punct de vedere democratic”.


















15994 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    mda (Luni, 10 iunie 2019, 17:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu e bine cu poporul, s-a vazut si in Romania de curand, voteaza tot felul de ciudati.
  • +3 (5 voturi)    
    Demisia !!! (Luni, 10 iunie 2019, 17:08)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Fiu de securist bolsevic !
  • +4 (6 voturi)    
    Vai de capul nostru (Luni, 10 iunie 2019, 17:10)

    Vladf555 [utilizator]

    In ce hal am ajuns -- ne conduc serviciile secrete de cumetrie.

    L-am luat in brate pe Plahotniuc cand SUA+UE+Rusia il vor eliminat.
    • 0 (0 voturi)    
      O varza comunista (Marţi, 11 iunie 2019, 15:45)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

      Asta e limbajul de "ne-amestec in treburili interne":

      "Recunoașterea guvernului nu este o soluție pentru că fiecare stat are dreptul să-și aleagă guvernul pe care îl crede."

      Cine e statul? Ce e constitutia statului, si de ce nu are importanta? Cum are un stat, care e o institutie, drepturi de a alege? Melescanu ar trebui sa puna intrebarile aste la radio Erevan.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu a zburat? (Luni, 10 iunie 2019, 17:13)

    aqualung [utilizator]

    Ăsta încă n-a zburat de acolo? Câte tâmpenii să mai facă până să fie demis odată?

    Ce fel de poziție picată din Lună mai e și asta? Pe Plahotniuc l-au aruncat peste bord și Rusia, și UE, și SUA, numai Meleșcanu și PSD încă îl mai ling. Până când?
  • +5 (7 voturi)    
    oribil (Luni, 10 iunie 2019, 17:13)

    IDontKnow [utilizator]

    mi-e absolut scarba de omul asta.
  • -5 (7 voturi)    
    hai că e tare (Luni, 10 iunie 2019, 17:17)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis îl susține pe Igor Dodon, iar Meleșcanu pe Plahotniuc. Fiecare cu pro-rusul său.
  • +4 (6 voturi)    
    Intoarcerea la electorat? (Luni, 10 iunie 2019, 17:21)

    constan [utilizator]

    Oare asta nu-ti suna si tie mosule,sau ai vrut sa spui "intoarcerea cu spatele la electorat" si apoi cum poate sa emita un ministru ,sef al diplomatie pareri personale diferite de cele ala institutiei pe care o conduce?Dute la Moscova mosule si lasa-ne!
  • +3 (3 voturi)    
    Floarea Soarelui (Luni, 10 iunie 2019, 17:24)

    VladOcan [utilizator]

    te-a cumparat si pe tine, oricum esti ieftin...seminte!...Ponta, Sarbu, Constantin, Voiculescu, Poroshenko
  • +5 (5 voturi)    
    Lol (Luni, 10 iunie 2019, 17:28)

    mitg [utilizator]

    Securistul stie cel mai bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Meleshkanu santajat de Plahotniuc ? (Luni, 10 iunie 2019, 17:30)

    un domn [utilizator]

    Bizar meleshkanu asta
  • +5 (5 voturi)    
    Pipi contra vantului (Luni, 10 iunie 2019, 17:32)

    Y [utilizator]

    Pana si Rusia felicita noua majoritate parlamentara. Melescanu iar isi uda pantalonii...
  • -5 (7 voturi)    
    Alegeri anticipate (Luni, 10 iunie 2019, 17:32)

    Kepler [utilizator]

    ar fi mult mai razonabile si mult mai logice.
    Altfel, se incearca colaborari care de fapt par imposibile si injustificabile. Poate doar daca rezultatele alegerilor anticipate ar fi aceleasi.
  • +6 (6 voturi)    
    de tot rasul.... (Luni, 10 iunie 2019, 17:36)

    asada [utilizator]

    .....daca nu ar fi de plans !!!! Ministrul de externe al Romaniei...._ca vechi politician sant de acord cu Plahotniuc _ si o spune ca punct de vedere al sau nu al MAE !!! Apoi..._ am dat ambasadorului o instructiune sa se intalneasca cu Plahotniuc _ dar nu ne mai spune in ce calitate .... Si uite asa macatul de rahat a acestui senil care se ocupa de politica externa a Romaniei nu poate sa ne aduca decat deservicii !!! Apropo ,nu ne spune daca sa consultat cu presedintele cand a luat hotarari in "nume propiu ",sau nu merita sa se oboseasca !!! De fapt prestatiile lui sant pe linia oobisnuita ca si cu alegerile din diaspora ,usturoi nu a mancat _gura nu ii miroase ,altii sant vinovati !!! Are dreptate _vechi politician _ dar si cu state vechi in ale lichelismului !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    baiat de incredere (Luni, 10 iunie 2019, 17:37)

    Alex_100 [utilizator]

    pare baiat de incredere puteti sa vadeti aici: https://www.rise.md/articol/video-paradisul-oligarhului/
  • +5 (5 voturi)    
    nu e de mirare (Luni, 10 iunie 2019, 17:39)

    andimi [utilizator]

    ce sa te astepti de la Melescanu si Veorica, ei atat pot! Pana si UE si SUA, Rusia au alta pozitie, noi cu diplomatia asta de doi lei atat putem.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce altceva putea sa zica (Luni, 10 iunie 2019, 17:48)

    utilizator1 [utilizator]

    Omul lui Putin la București?
  • +3 (3 voturi)    
    nu inteleg .... (Luni, 10 iunie 2019, 17:57)

    msk [utilizator]

    Toata Europa, USA, chiar si Rusia - spun ca ala e mafiot.
    De ce trebuie sa se intalneasca ambasadorul roman cu el ?
  • +3 (3 voturi)    
    politic (Luni, 10 iunie 2019, 18:01)

    emoticon [utilizator]

    meleșcanuL se întoarce la matcă,firul roșu cu moscova...
  • +3 (5 voturi)    
    Dublu standard (Luni, 10 iunie 2019, 18:03)

    benicio [utilizator]

    Destul de suspecta sustinerea unui oligarh de catre un ministru de externe care se mai pretinde si cu staif.

    Apoi, tovarase Melescanu, daca intoarcerea la electorat e singura solutie, hai sa facem anticipate si in Romania. Ca electoratul a demonstrat ca nu mai vrea neo-bolsevici.
  • +3 (3 voturi)    
    Incompetența Guvernului Dăncilă (Luni, 10 iunie 2019, 18:04)

    Fisherman [utilizator]

    Parlamentul Republicii Moldova rezultat din alegerile din 24 Februarie 2019 a fost validat și este legitim.
    Acest Parlament a validat Guvernul Maia Sandu deci a legitimat deja ”monstruoasa alianță” dintre Blocul ACUM și socialiștii pro-ruși ai lui Igor Dodon. A fost decizia lor deci ei vor fi nevoiți să suporte consecințele.
    Acest Guvern a fost deja recunoscut de Marile Puteri (UE, SUA, Rusia) ca fiind legitim.
    În acest context poziția lui Meleșcanu este în contradicție flagrantă cu realitatea geo-politică !

    Unde sunt diplomații adevărați ai României ?
    Această clică de incompetenți din Guvernul Dragnea 3 a acoperit de rușine Diplomația Românească !
  • +2 (4 voturi)    
    Mizerie de rusofil ... (Luni, 10 iunie 2019, 18:12)

    Davidias [utilizator]

    Mă întreb, cu uimire, cum mai poate ține România un astfel de specimen în fruntea Ministerului de Externe !!! Sper ca Iohannis să ia atitudine față de o așa declarație, chiar și personală.
    Oameni buni dacă nu știți ce dictatură a impus în Moldova, Plahotniuc ar fi bine să vă informați de la sursă, nu de la cozile de topor ale rușilor. Da, sunt multe aspecte de discutat în privința alianței ACUM+PSRM, dar asta este, cel puțin acum, singura variantă posibilă de dezoligarhizare a Moldovei. Se pare că multe cozi de topor ale rușilor sunt la București. Ponta cu Iurie Leancă și alții, prieteni vechi cu Plahotniuc. Ambasadorul Ioniță are alte interese pe la Chișinău, nu interesele românilor. El e mai prieten cu Plahotniuc decât cu Maia Sandu. Rușine!
  • -3 (7 voturi)    
    Pai si nu e ok (Luni, 10 iunie 2019, 18:14)

    edux [utilizator]

    să se întoarcă la electorat? Ce naiba logică mai e și asta? Întoarcerea la electorat e ceva rău, doar pentru că o susține și Plahotniuc? Păi pe principiul ăsta și Dăncilă ar tebui să îți vadă de treabă liniștită, nu? De ce naiba mai cer unii anticipate? Alo, Hotnews...
    • +3 (5 voturi)    
      Păi nu e ok ... (Luni, 10 iunie 2019, 21:51)

      Davidias [utilizator] i-a raspuns lui edux

      ...pentru că și așa au fost multe fraude și forțări ale electoratului la ultimele alegeri. La următoarele alegeri, având CC-ul total de partea lor, toată Justiția, CNA-ul (DNA-ul moldovenesc) și cam tot ce mișcă în Moldova, din autorități, vor putea frauda în voie obținând ce vor. Vor putea scoate din cursa electorală, prin decizie a CC, pe cine vor ei. Au anulat alegerile pentru primăria Chișinăului, câștigate de Andrei Năstase, fără nici o problemă. Nu prea înțelegeți ce se întâmplă în Moldova. De aceea credeți că alegerile anticipate sunt soluția.
      • -2 (4 voturi)    
        frate, eu înțeleg, (Marţi, 11 iunie 2019, 0:37)

        edux [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

        dar nu are legătură cu Moldova...Să respecți ce decide Curtea Constituțională, indiferent ce crezi depre ea, și să te întorci la popor atunci când ești într-o fundătură, ține de esența democrației...

        Altfel, ne dăm în cap și ia puterea cine e mai tare...
        • +2 (2 voturi)    
          n-ati inteles mare lucru (Marţi, 11 iunie 2019, 9:02)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui edux

          De ce n-am respecta deciziile Parlamentului, de exemplu?
          De ce, CCR-ul, un organ politic numit are dreptul sa demita Parlamentul, un organ politic ales? Sau nu are dreptul si e un abuz mare cat capul lui Plahotniuc?
          • 0 (0 voturi)    
            Pai are dreptul... (Marţi, 11 iunie 2019, 13:43)

            edux [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ...sau nu are...mă întrebi pe mine? Nu aveți legi? Nu scrie în ele? Bănuiesc că dacă nu scria în Constituție nu se întâmpla, nu?
  • +1 (5 voturi)    
    Etc. (Luni, 10 iunie 2019, 18:14)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Gică contra - comunistul! UE recunoaște guvernul Sandu, comunistul votează cu oligarhul. Apoi să vezi zbierături că moldovenii pe colo și pe dincolo, că Rusia etc
  • +4 (6 voturi)    
    ! (Luni, 10 iunie 2019, 18:14)

    jaoju [utilizator]

    Ipochimenul asta ! ... cand stim cu totii ca plahotniucul anuleaza orice alegeri al caror rezultat nu-i convine !? unde mai pui ca urecheatul se aseaza de-a curmezisul intelegerii trump-ue-putinu'... sa fie senilitatea o scuza ?
  • -3 (5 voturi)    
    Electoratul este suveran ! (Luni, 10 iunie 2019, 18:50)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Alegeri pentru clarificarea situatiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu știți ce se-ntâmplă în Moldova ... (Luni, 10 iunie 2019, 21:53)

      Davidias [utilizator] i-a raspuns lui Anti_CiumaRosie

      ... citiți comentariul meu de mai sus să înțelegeți de ce alegerile anticipate nu sunt soluția.
  • +4 (6 voturi)    
    E clar (Luni, 10 iunie 2019, 19:22)

    oxbridge [utilizator]

    E senil, săracul.
    Când se aliniază astrele (UE, SUA, Rusia), el e in offside, ca de obicei.
  • +4 (6 voturi)    
    E cineva surprins? (Luni, 10 iunie 2019, 20:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La ce altceva sa te astepti din partea unui dinozaur comunist?