Șeful DNA Constanța, pus sub învinuire de Secția de anchetare a magistraților pentru trei infracțiuni

de MH     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 16:32 Actualitate | Esenţial


Stema DNA
Foto: Wikipedia
Șeful DNA Constanța, Andrei Bodean, care a instrumentat dosare în care au fost trimiși în judecată fostul primar al Constanței Radu Mazăre și fostul președinte al Consiliului Județean Constanța Nicușor Constantinescu, a fost pus sub învinuire luni de Secția de anchetare a magistraților pentru abuz în serviciu, represiune nedreaptă și cercetare abuzivă.

Șeful DNA Constanța a spus că i s-au adus la cunoștință învinuirile și nu a fost luată nicio măsură restrictivă împotriva sa.

"Într-o atmosferă cordială, doamna procuror Zarafina Puiu, cu care mă știu foarte bine, pentru că vine tot din Constanța, mi-a adus la cunoștință învinuirile, faptele și obligațiile. Am fost pus sub învinuire pentru abuz în serviciu, represiune nedreaptă și cercetare abuzivă (...) Nu îmi fac griji pentru că știu că nu am greșit cu nimic", a declarat pentru HotNews.ro șeful DNA Constanța.

Surse judiciare au precizat pentru HotNews.ro că Andrei Bodean a fost pus sub învinuire de Secția de anchetare a magistraților condusă de Adina Florea într-un dosar deschis în urma sesizării avocatului Sorin Calaigii, pe care șeful DNA Constanța l-a trimis în judecată pentru trafic de influență. Avocatul a fost condamnat de Curtea de Apel București și de Înalta Curte de Casație și Justiție la 4 ani de închisoare, iar între timp a fost eliberat condiționat. El l-a acuzat pe Bodean că l-a trimis în judecată deși era nevinovat. Avocatul a contestat de mai multe ori modul în care șeful DNA Constanța a instrumentat dosarul său, dar și deciziile de condamnare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3438 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    pt mizeriile astea (Luni, 10 iunie 2019, 16:36)

    Kosmos [utilizator]

    Guvernul ar trebui dat jos si Parlamentul dizolvat iar cei din Sectia Speciala anchetati pt adeziune la grup de crima organizata, folosirea institutiilor pt a pune presiune pe procurorii care au anchetat faptele mafiotilor etc
  • +12 (12 voturi)    
    Se intoarce roata (Luni, 10 iunie 2019, 16:40)

    Frank777 [utilizator]

    O sa le vina timpul cand o sa fie pusi ei ,complicii lui Dragnea sub acuzare pentru abuz in serviciu si represiune nedreapta. Andrei Bodean munceste si se lupta cu mafia din justitia constanteana.Au luat terenuri si case restituite ilegal de la Mazare si acum le este frica
  • +12 (12 voturi)    
    o razbunare (Luni, 10 iunie 2019, 16:40)

    Bokila [utilizator]

    pentru ca mazare si nicusor au primit ce au meritat
  • -13 (15 voturi)    
    deci (Luni, 10 iunie 2019, 16:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    alt penal care impartea dreptatea prin Romania ... (sigur, e o victima a Gestapo, bla, bla). Fara penali !
    • +1 (1 vot)    
      represiune nedreapta si cercetare abuziva (Luni, 10 iunie 2019, 17:01)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dezvolta te rog..
    • +2 (2 voturi)    
      tovarase (Luni, 10 iunie 2019, 17:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ai inviat...
      ti-au platit pesedeii restantele?!
      a scuze... am uitat, tu nu esti cu psd, tu esti cu corectitudinea... intamplator doar psd e corect si dracnea e arestat ilegal, corect?!

      in rest ce sa zic.. la fel de slugarnic si abvberant ca intotdeauna...
      macar esti consecvent!
    • +3 (3 voturi)    
      PS (Luni, 10 iunie 2019, 17:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      apropos tovarase...
      ICCJ a zis ca SS i-a pus control judiciar lui Kovesi fara NICI O DOVATA (alta decat declaratia lui ghita)...
      acolo nu te-am vazut sa zici ca SS e naspa... ipocritule!
  • +2 (2 voturi)    
    traiasca SS (Luni, 10 iunie 2019, 17:12)

    liviu_ [utilizator]

    vai de capu nostru...
    asta e reforma psd?! pastram o institutie ILEGALA!?!
  • +2 (2 voturi)    
    SS (Luni, 10 iunie 2019, 17:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gestapou, cu sluga Adina Flore in rol pricipal - fosta sustinatoare a hotilor din Cta. un nou ABUZ flagrant al Komisariatului Poporului (=Hoților) inventat de gunoiul T. Toader,
  • +3 (3 voturi)    
    ce facatura ordinara (Luni, 10 iunie 2019, 17:33)

    Gobelin [utilizator]

    ca si la Kovesi ... inculpat doar pe baza denuntului ... de data asta le-a fost frica sa mai ia masuri preventive, ca sa nu se vada, la contestatie, toata mizeria si facatura.
  • +3 (3 voturi)    
    SS " lucreaza " ? (Luni, 10 iunie 2019, 17:42)

    Plagarus [utilizator]

    "Generalul " Mazare are aparatori din oficiu, de nadejde