Firea: Premierul ne-a spus că nu a fost lăsată să se implice în realizarea legii bugetului de stat. Altcineva a făcut bugetul, politic

de MH     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 10:50 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Stirile ProTV
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, luni, înaintea ședinței Biroului Politic Național al PSD, că premierul Viorica Dăncilă le-a spus vineri în ședința Comitetului Executiv că nu a fost lăsată să se implice în realizarea legii bugetului de stat, precizând că "altcineva a făcut bugetul, politic".

Edilul a dat vina pe Guvernul Viorica Dăncilă, condus de facto de Liviu Dragnea, pentru riscul de faliment în care se află acum Primăria Capitalei și primăriile de sector.

"Guvernul României, cel care a fost condus de facto de către fostul președinte al partidului, este vinovat. Nu doar pentru situația de la Primăria Capitalei, ci și pentru situația de la sectoare, pentru că lor le-au dat mulți bani, dar doar pe hârtie, nu au mai ajuns acei bani. Eu le-am spus și colegilor mei, dacă erau solidari cu mine, probabil și nu mă lăsau singură anul trecut în fața fostului președinte al PSD, să ne calce în picioare, probabil că situația se îmbunătățea", a declarat Gabriela Firea.

Edilul a precizat că în acestă săptămână va avea loc o întâlnire a primarilor de municipii cu ministrul de Finanțe și cu premierul Viorica Dăncilă.

Ea a susținut că vineri, în ședința Comitetului Executiv, Viorica Dăncilă le-a spus că nu a fost lăsată se se implice în realizarea legii bugetului de stat și că și "altcineva a făcut bugetul, politic".

"Acum a promis că se va implica (Viorica Dăncilă -n.r.) astfel încât măcar ce este prevăzut în legea bugetului, așa puțin cât e, dar măcar acel puțin măcar să vină în mod sistematic și regulat și să vă spun și de ce, pentru că degeaba ar putea să vină la un moment dat pe sistemul regularizării sumele în decembrie pentru că noi nu mai putem să plătim nimic la acel moment", a adăugat Firea.

















6029 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ce imi place... (Luni, 10 iunie 2019, 11:00)

    M-Teo [utilizator]

    Mereu sunt altii de vina sau divina.....Divelor care sunteti ! Veorica, Fi Rea si Livia.
  • +21 (21 voturi)    
    Pfff (Luni, 10 iunie 2019, 11:06)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Va dati seama daca se implica Veorica in realizarea bugetului, eram departe...
    Maturam pe jos cu economiile subdezvoltate ale Japoniei, USA, China...
    • +9 (9 voturi)    
      Poate Melescanu ajungea chiar imparat al Japoniei (Luni, 10 iunie 2019, 11:52)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      asta ar fi fost riscul.
  • +15 (15 voturi)    
    emotionant !!! (Luni, 10 iunie 2019, 11:17)

    asada [utilizator]

    Ca sa vezi si sa te crucesti !!! Nu a fost lasata sa se implice !!! Daca ar fi fost lasata,cu marea ei pricepere si mai ales competenta , ar fi iesit o capodopera de buget ,real ,echilibrat si atotcuprinzator !!! Nerusinarea si impertinenta acestor borfasi este de neimaginat !!! Dragnea ,Dancila ,Valcov , Lazarovici ,Vasileasca si imensa lista PSD-ALDE-UDMR de lichele si borfasi, sa tragi apa dupa ei ,nu alta !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      se doreste o luare de pozitie (Marţi, 11 iunie 2019, 10:39)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui asada

      ca Firea are vina ei este de necontestat in acesti trei ani de conducere a primariei, se asteapta insa o luare de pozitie a lui Teodorovici pentru ca este si el invinuit pentru participarea sa la construirea bugetului(Vilcov si Dragnea sint acum in sac) poate doamna Dancila sa dea explicatii pentru ce a semnat Legea Bugetului.
  • +14 (16 voturi)    
    Aaa, de aceea ai inventat 22 de firme, nu? (Luni, 10 iunie 2019, 11:19)

    prec [utilizator]

    Te-ai bazat pe faptul că vor fi bani și te-ai și apucat să-i prăduiești prin aceste căpușe la bugetul miticilor. Nu că nu ar merita, odată ce te-au ales.
  • +13 (13 voturi)    
    Look who's talking! (Luni, 10 iunie 2019, 11:19)

    BEDE [utilizator]

    Dar ia să ne spună mai curând Firea cum e cu bugetul Bucureștiului! Și pe acela l-a făcut altcineva, tot politic?
  • +13 (13 voturi)    
    psd recunoaste (Luni, 10 iunie 2019, 11:23)

    zicsieu [utilizator]

    incompetenta vioricai si faptul ca este controlabila. ce nevoie avem de un pm fara coloana vetrebrala. stim ca e sluga, acum a cui sluga e? avem de ales intre slugarnica si incompetenta. oare ce este mai periculos pentru noi?
  • +12 (12 voturi)    
    Viorica,tot vinovată este. (Luni, 10 iunie 2019, 11:41)

    asavreau [utilizator]

    Ea și-a asumat bugetul,ea răspunde.Madam Firea a bătut palma și a fost de acord cu bugetul.Acum face fițe și se dă nevinovată.Ba veți răspunde madam Firea.Și tu și Viorica,și Olguța pentru neacordarea pensiei conform legii.Și Fifor,și Manda.Ne-ați porcăit când v-am spus că lucrați cu infractori la Guvern.Meritați o pedeapsă cât mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      CINE (Luni, 10 iunie 2019, 13:30)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sa le-o aplice si sa-i vedem/sa le vedem in zeghe, cu catuse ?

      Ai vreo idee ?
      • +2 (2 voturi)    
        Noi,la vot. (Luni, 10 iunie 2019, 13:54)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Și vor avea curaj și procurorii/judecătorii.Acum,PSD au transformat jandarmeria în poliție de partid și amenință pe toată lumea.Le-a îmbunătățit și dotarea cu armament,Carmen Dan,că să poată lupta cu românii nemulțumiți de hoțiile PSD-ALDE:
        • 0 (2 voturi)    
          Chiar mai sunt unii car cred (Luni, 10 iunie 2019, 15:09)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          ca un judecator stramb, care a beneficiat atatia ani de relatii stranse cu toti mafiotii, si care a dispus arderea multor dosare, va deveni corect odata ce va afla rezultatele exit-poll-urilor.
  • +15 (15 voturi)    
    declaratia doamnei Firea (Luni, 10 iunie 2019, 11:41)

    Dizidentul [utilizator]

    acum dupa patru luni de la aprobarea bugetului Romaniei (care oricum a fost cu alte patru luni intirziat) primarita Firea scoate din sac afirmatia "doamna Dancila nu a fost lasata sa participe la Legea bugetului" o afirmatie cu potential explosiv. Doamna Dancila a semnat legea bugetului prin semnatura domniei sale s-a angajat in fata poporului ca totul este in ordine si finantele statului vor fi gestionate cu raspundere. Opozitia poate acum sa cheme Primul Ministru in fata procurorilor sa raspunda pentru ce a semnat. Nu se stie daca Firea a facut afirmatia cu buna stiinta(de a turna nzina peste focul care deja arde de doua saptamini)
    • -3 (5 voturi)    
      rusnacii vor reusi cu mana romanasilor (Luni, 10 iunie 2019, 13:29)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      ce n-au reusit cu mana lor: dezmembrarea
      • +3 (3 voturi)    
        nu te supara? a cui dezmebrare? (Luni, 10 iunie 2019, 14:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Articolul e despre un buget intocmit de niste infractori si semnat de o inconstienta.
        Deci despre ce dezmebrare e vorba? A Federatiei Ruse?
        • -3 (3 voturi)    
          Nu e clar ? (Luni, 10 iunie 2019, 15:48)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          familiile sunt impartite in "pro-patrioti" si "pro-tradatori".
          Impartirea teritoriului e doar o chestiune de timp.
          Au pierit imperii, de ce-ar rezista o tara populata de mizerabili diversi, prea multi pentru a avea o populatie apta sa cladeasca o civilizatie normala.
          • 0 (0 voturi)    
            Sunteti fara minte (Marţi, 11 iunie 2019, 9:15)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            ori doar va faceti ca nu aveti ?
  • +9 (9 voturi)    
    niciodata nu e vina lor (Luni, 10 iunie 2019, 11:47)

    liviu_ [utilizator]

    ca doar nu a facut decat 18 sau 20 de forme declarate ILEGALE !!!
  • +5 (5 voturi)    
    buget cu accent precum muget. (Luni, 10 iunie 2019, 11:53)

    anion [utilizator]

    Firea trebuie sa dea inregistrarea convorbirii. Discutia a avut loc inainte de a iesi la iarba pentru...pascut.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca nu a fost lasata,este.... (Luni, 10 iunie 2019, 11:56)

    gigiN [utilizator]

    ...foarte bine. Ca l- au clocit doi puscariabili,este foarte rau.Dar ceilalti...papagali au marait oare ???
    • +5 (5 voturi)    
      "da tovarasu" (Luni, 10 iunie 2019, 13:28)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      "asa facem tovarasu"
      "da da, sigur"
      "mari in iuropa, tu-le mama lor de banditi, le luam toti banii si-i arestam pe toti"
    • -1 (1 vot)    
      Ieri era ceva gretos la rtv (Luni, 10 iunie 2019, 14:07)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      filmari cu incetinitoru cu flaushat omagiat (...) de toate duduile pe care le-a calarit (la propriu si la figurat) pe melodia con te partiro
      dupa care au bagat baietii nunta unui mare bastan, un baron pardon - sa aibe prostimea la ce sa se uite din praful de balta in care se taraste

      mai jos decat mormolocii sunt viermii romaniei

      dupa care urmau burtierele cu ordinele date de puterile straine si marturiile cutremuratoare

      daca s-ar dori, s-ar inchide...
      doar ca moscova utilizeaza toate canalele
      intr-un singur scop
      • 0 (0 voturi)    
        Deci am confirmarea ca tot mai sunt (Marţi, 11 iunie 2019, 9:15)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        idioti.
    • +1 (1 vot)    
      ca nu a fost lasata (Luni, 10 iunie 2019, 17:33)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ar trebui sa fie ...dosar penal de fapt.
      cum sa zici asa ceva ca prim ministru?pai sa plece acasa..daca nu e lasta si ea permite asta
  • 0 (0 voturi)    
    Nu preiau si rtv si a3 stirea asta ? (Luni, 10 iunie 2019, 14:25)

    ruskimushki [utilizator]

    marturii cutremuratoare…

    aceste posturi criminale si infractorii ce lucreaza acolo se desfiinteaza si personalul dupa gratii.
  • +2 (2 voturi)    
    asa si? (Luni, 10 iunie 2019, 15:08)

    CRMS [utilizator]

    De ce n-a iesit Viorica sa spuna acest lucru in Parlament atunci cand s-a dezbatut bugetul ?
    Daca a tacut inseamna ca a fost de acord cu ce contine acesta !
  • 0 (0 voturi)    
    Daca (Luni, 10 iunie 2019, 20:18)

    unins [utilizator]

    nu s-au autosesizat institutiile competente, trebuie urgent sesizate. A fost o lovitura de stat!