Deputat ALDE, despre postul de la ONU: Iohannis era mai preocupat cu deschiderea de lupte interne, pe când președinta Estoniei umbla să facă lobby pentru ţara sa

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 9 iunie 2019, 14:35 Actualitate | Esenţial


Marian Cucsa
Foto: Facebook
Deputatul Marian Cucșa critică lipsa de implicare a președintelui Klaus Iohannis pentru ca România să obțină o poziție de membru nepermanent în Consiliul de Securitate ONU, spunând că omologul său din Estonia, țară care a câștigat postul, a făcut un țel din asta, relatează Mediafax.

"M-am întors ieri din Statele Unite, unde am avut întâlniri în cadrul cărora am discutat inclusiv subiectul votului pentru membru nepermanent în Consiliul de Securitate ONU. Sunt uimit de felul în care preşedintele Iohannis încearcă să găsească vinovaţi pentru faptul că România nu a obținut această poziție. Dl Iohannis nu ar trebui să uite, acum când situația nu îi convine, că politica externă e şi atributul Preşedintelui conform Constituţiei.

(...)În timp ce în România dl Iohannis era mai preocupat cu deschiderea de lupte interne şi umbla prin ţară pentru a spune cât de rău e un partid sau altul, preşedinta Estoniei umbla să facă lobby pentru ţara sa şi pentru a promova tot ce avea mai bun patria ei. De la preluarea mandatului de preşedinte al Estoniei doamna Kersti Kaljulaid a avut ca principal obiectiv câştigarea acestui loc în Consiliul de Securitate la ONU şi pentru asta a făcut front comun cu toţi factorii politici din Estonia, iar împreună cu aceştia a avut deplasări tematice în majoritatea statelor cu drept de vot, inclusiv în cele mai îndepărtate state, nu doar în Europa. Iar în săptămâna premergătoare votului preşedinta Estoniei a stat în Statele Unite unde a avut multe întâlniri la sediul ONU şi la sediile ambasadelor din ţările cu drept de vot. Cu alte cuvinte, a depus eforturi constante pentru a-şi promova ţara! Nu a stat în țară încercând să inventeze noi tactici electorale", scrie Marian Cucșa, deputat ALDE și vicepreședinte al Comisiei de Control SRI.

"Aşa fac alţii politică externă şi aceasta este diferenţa între preşedintii celor două state care au fost în competiţie : România cu un preşedinte care dezbină, preocupat mai mult de propria sa campanie electorală, care nu a făcut nimic într-un mandat de 5 ani, şi Estonia cu o preşedintă care a ştiut să unească o ţară şi pe politicienii ei! Estonia a făcut un “pas istoric”, spunea ieri preşedinta Kersti Kaljulaid. România încă se chinuie “pas cu pas” cu preşedintele Iohannis", mai spune parlamentarul.

Estonia a obținut o poziție de membru nepermanent în Consiliul de Securitate ONU, pentru perioada 2020-2021, în detrimentul României, informează organizația internațională. Estonia a obținut locul de membru nepermanent după două tururi de scrutin, desfășurate pe data de 7 iunie la sediul Națiunilor Unite de la New York, în cadrul celei de-a 73-a sesiuni a Adunării Generale.

După un prim tur care s-a încheiat cu un rezultat neconcludent, Estonia a câștigat runda decisivă cu 132 de voturi, în timp ce România a fost susținută de 58 de țări, relatează presa internațională.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1945 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    alde, 3%? cu noricica si jenanta somere? (Duminică, 9 iunie 2019, 15:23)

    optiunea-2 [utilizator]

    nici voturile de la cunoscuti si familiile lor n'au putut sa adune!
    zici alde si tragi apa!
  • +13 (15 voturi)    
    Hai sictir... (Duminică, 9 iunie 2019, 15:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...cu 4% in alegeri n-as mai avea tupeu sa comentez, dar Romanica e tara putorilor, infractorilor si hotilor din politica !
  • +15 (17 voturi)    
    Simpla diversiune (Duminică, 9 iunie 2019, 15:24)

    Gogu27 [utilizator]

    din partea unui neica nimeni membru al unui partid de 2 bani, renegat de structurile europene.
    Atata timp cat prim ministrul Dancila (un zero barat per total, avand carente isurmontabile in domeniul diplomatiei) a dinamitat pozitia avuta de Romania in cadrul diplomatiei internationale jucand alba - neagra cu subiecte ultrasensibile , iari MAE nu a acordat atentia necesara acestui moment (onor dinozaurii comunistoizi au incercat sa estompeze prostia crasa prin "demararea tarzie a tratativelor), s-a erodat imaginea tarii in toate cercurie diplomatice (acesta poate fi chiar o misiune indeplinata cu brio de catre cei aserviti unora sau altora).
    Ce demersuri sa mai poata face Presedintele pentru a strange voturi pentru Romania ,in conditiile in care scandalurile diplomatice vin in cascada si cresc in aplitudine?
    • +12 (14 voturi)    
      Melescanul este tot membru al 4%DE. (Duminică, 9 iunie 2019, 15:45)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      Urmeaza linia partidului. Incearca sa spele fata tradatorului aruncand cu noroi in presedinte.

      Potrivit logicii lor, presedintele se ocupa cu referendumuri anticoruptie in tara in loc sa organizeze sectiile de votare din diaspora.
  • +5 (7 voturi)    
    Cucșa (Duminică, 9 iunie 2019, 16:11)

    mitg [utilizator]

    Ș-am incalecat pe-o șa, și v-am spus povestea la cum am ajuns la 4%.
  • +5 (7 voturi)    
    Acu', pe bune, ... (Duminică, 9 iunie 2019, 16:13)

    Eu the first [utilizator]

    ... la ce guvern si parlament avem in momentul de fata, ar fi fost dupa parerea mea iresponsabil din partea lu' Johannis sa se bata pentru un loc pentru Romania in consiliul de securitate. Ca si cand as sti ca frate-miu e betiv, da' io ma duc sa-l fac sofer pe autobuzul cu care io fac naveta la lucru. Ajungea sa ne reprezinte in consiliul de securitate unu' desemnat de Melescanu - ala sclerozat care crede ca Johannis e de vina ca n-au putut vota mai multi romani in strainatate. Chiar ne doream asa ceva? Nu ne-ajunge c-avem un pavian cu mantie in functia de premier? Ne lipseste cumva si-un babuin in consiliul de securitate?
  • +5 (7 voturi)    
    OH. (Duminică, 9 iunie 2019, 17:29)

    letsoc [utilizator]

    De departe ti se pare prost , dar cand te apropii te convingi .
  • +5 (7 voturi)    
    Ăștia de la ALDE nu au înțeles nimic. (Duminică, 9 iunie 2019, 18:06)

    asavreau [utilizator]

    Au obținut un scor mizerabil la alegeri și o țin pe aceiași linie.Proști grămadă.Normal că nu-i vom mai vota.Noi votăm oameni să ne reprezinte,nu să fie slugile lui Dragnea și alți infractori.PSD-ALDE au avut cei mai tâlhari parlamentari,din toată perioada de după 1989.Trebuie scoși cu totul din viața politică și judecați pentru ce au făcut.Au ținut România 4 ani în loc din punt de vedere democratic și economic.
  • +4 (6 voturi)    
    politic (Duminică, 9 iunie 2019, 18:41)

    emoticon [utilizator]

    CUȘCĂ-pașol na turbinca ciorti
  • +2 (2 voturi)    
    Iohannis, ca noi toti, (Duminică, 9 iunie 2019, 20:52)

    John M. [utilizator]

    eram preocupati sa va aruncam afara din vietile noastre si sa nu mai auzim niciodata de niste ticalosi ca voi. Doar nu crezi ca ar fi facut lobby pentru Rovana, Olgutza sau Codrin!!!