UPDATE România a pierdut cursa pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate ONU / MAE: România s-a angajat mai târziu în campanie, dar acțiunile derulate au condus la dinamizarea relațiilor bilaterale

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 7 iunie 2019, 19:31 Actualitate | Esenţial


Adunare a ONU
Foto: ONU
România a pierdut în fața Estoniei cursa pentru o poziție de membru nepermanent în Consiliul de Securitate ONU, pentru perioada 2020-2021, anunță organizația internațională. Președintele Pro-România, Victor Ponta, este de părere că România a pierdut sprijinul țărilor din Uniunea Europeană în momentul în care fostul lider PSD, Liviu Dragnea, a anunțat că România mută Ambasada la Ierusalim. La rândul său, Rareș Bogdan a spus că ”asta se întâmplă când proștii și nepricepuții conduc Guvernul, Senatul și Camera Deputaților”. Ministerul român al Afacerilor Externe a reacționat, vineri, după ce România a pierdut alegerile pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU, subliniind că țara noastră ”s-a anagajat mai târziu în această campanie, practic din 2017”, dar ”indiferent de rezultatul final, acțiunile diplomatice derulate pe parcursul acestei campanii au consolidat profilul internațional al României”.

UPDATE 21.50: Dacian Cioloș a criticat și el guvernarea României, după țara noastră a pierdut competiția pentru a deveni membru nepermanent al Consiliului de Securitate al ONU, subliniind că ”Domnul Meleșcanu a fost ocupat cu propria incompetență acasă, batjocorind milioane de români din diaspora care nu au putut să își exercite dreptul de vot, iar doamna prim-ministru este complet debusolată după retragerea la răcoare a șefului ei”.

”Vedem concret cum incompetența, indiferența și inabilitatea de a atrage respectul interlocutorilor internaționali ne afectează direct și ne privează de oportunități importante. Teodor Meleșcanu este șeful diplomației române și cel care ar fi trebuit să negocieze locul României în Consiliul de Securitate, iar prim-ministrul are, de asemenea, canale diplomatice la nivel înalt pentru astfel de negocieri. Domnul Meleșcanu a fost ocupat cu propria incompetență acasă, batjocorind milioane de români din diaspora care nu au putut să își exercite dreptul de vot, iar doamna prim-ministru este complet debusolată după retragerea la răcoare a șefului ei care, desigur, nu a avut niciun interes să promoveze interesele României în Consiliul de Securitate al ONU, nici dacă ar fi avut habar de acest dosar”, a scris Cioloș pe Facebook.

Acesta a adăugat că ”în acest dosar, am inițiat discuții la cel mai înalt nivel în marja Adunării Generale ONU din septembrie 2016, care urmau să aducă sprijinul unor state și regiuni importante strategic pentru candidatura noastră în Consiliul de Securitate”, dar ”erorile diplomatice în lanț din ultimii trei ani au anulat acel sprijin. Rezultatul incompetenței este dureros și grav”.

UPDATE 21.20: Liderul USR, Dan Barna, a subliniat, vineri, pe Facebook, că ”am reușit chiar “performanța” de a pierde voturi față de primul tur, iar diferența la care ne-a învins astăzi Estonia este umilitoare”, din ”cauza gafelor diplomatice repetate și a minciunilor pe care Guvernul PSD-ALDE le-a livrat constant în exterior”.

”Toate eforturile diplomatice, toate negocierile tehnice și toate discuțiile la nivel bilateral și multilateral au fost degeaba pentru că partenerii noștri externi nu mai au încredere în România condusă de PSD și ALDE.
De câte insuccese și oportunități ratate pentru România mai e nevoie până să plecați la pensie, domnule Meleșcanu?”, a reacționat Barna.


UPDATE 20.25: Liberalul Rareș Bogdan a recționat și el pe Facebook, subliniind că înfrângerea în fața Estoniei este ”încă un cadou de la repetenții și ticăloșii lui Dragnea” și că ”asta se întâmplă când proștii și nepricepuții conduc Guvernul, Senatul și Camera Deputaților”.

”Asta se întâmplă când proștii și nepricepuții conduc Guvernul, Senatul și Camera Deputaților din România! RUȘINOS și mai ales fără precedent în istoria diplomației române. Încă un cadou de la repetenții și ticăloșii lui Dragnea. Ăștia trebuie îndepărtați de la putere cât mai repede posibil, sunt pur și simplu o calamitate pentru țara aceasta”, a scris Rareș Bogdan.

UPDATE 20.10: Potrivit MAE român, ”indiferent de rezultatul final, acțiunile diplomatice derulate pe parcursul acestei campanii au consolidat profilul internațional al României”.

”Indiferent de rezultatul final, acțiunile diplomatice derulate pe parcursul acestei campanii au consolidat profilul internațional al României și au condus la dinamizarea și, în unele cazuri, relansarea relațiilor bilaterale cu state membre ONU din areale geografice îndepărtate și dificil accesibile, neacoperite de actuala rețea diplomatică a țării noastre. De asemenea, campania a generat o revigorare a dialogului României cu organizații regionale și subregionale din întreaga lume și o mai bună cunoaștere a realităților și provocărilor pe care acestea le înfruntă”, arată un comunicat al MAE.
-----------
Estonia a obținut locul de membru nepermanent după două tururi de scrutin, desfășurate pe data de 7 iunie la sediul Națiunilor Unite de la New York, în cadrul celei de-a 73-a sesiuni a Adunării Generale.

După un prim tur care s-a încheiat cu un rezultat neconcludent, Estonia a câștigat runda decisivă cu 132 de voturi, în timp ce România a fost susținută de 58 de țări, relatează Mediafax.

”România a pierdut competiția pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU ! Am pierdut în fața Estoniei - însa am pierdut în totalitate pe mâna noastră! Votul final a fost rușinos: 132 de voturi pentru Estonia și 58 pentru România!”, a scris Victor Ponta pe Facebook care a subliniat că de vină a fost și anunțul fostului lider al PSD, Liviu Dragnea, că România mută Ambasada României la Ierusalim.

”Cand Liviu Dragnea a anunțat că mutăm Ambasada României la Ierusalim am pierdut imediat 50 de voturi ! Când Viorica Dăncilă a mers la Washington și a susținut acestă idee a lui Liviu Dragnea am mai pierdut și sprijinul tarilor din Uniunea Europeana! Când Teodor Melescanu a acceptat această decizie politică (deși știa că este greșita) am pierdut definitiv! Trebuie să înțelegem faptul că greșelile grave ale câtorva politicieni aduc prejudicii colosale României și românilor! Poate luăm măsuri ca așa ceva să nu se mai repete niciodată! Sau ne mulțumim să spunem că “Dragnea a fost de vină” și cu asta basta?!?”, a comentat Ponta pe Facebook.

Consiliul de Securitate, care are 15 membri, este cel mai puternic organ din sistemul Naţiunilor Unite şi este singurul organism mondial care poate autoriza un război. Consiliul este format din cinci membri permanenţi cu drept de veto - Statele Unite, Rusia, China, Franţa şi Marea Britanie. Alţi zece membri au mandate de doi ani, după a căror expirare sunt înlocuiţi de ţări din aceeaşi regiune geografică.

Din 2020, devin disponibile cinci locuri - două pentru Africa, deţinute în prezent de Cote D'Ivoire şi Guineea Ecuatorială, unul pentru regiunea Asia-Pacific, deţinut de Kuweit, unul pentru America Latină şi Caraibe, deţinut de Peru, şi unul pentru Europa de est, deţinut de Polonia.

Pentru a fi aleasă în Consiliul de Securitate al ONU, o ţară trebuie să obţină sprijinul a două treimi din membrii Adunării Generale, adică cel puţin 129 de voturi din partea celor 193 de state membre cu drept de vot ale Naţiunilor Unite. Frecvent se întâmplă însă ca regiunile să decidă în cercul lor ce ţară să susţină pentru ocuparea locului vacantat, eludând astfel un proces electoral concurenţial. De fapt, astfel se întâmplă la actualele alegeri de la ONU în toate regiunile cu excepţia Europei de est: Nigeria şi Tunisia concurează pentru cele două locuri ale Africii, Vietnamul pentru cel al Asiei şi insulele Grenadine pentru locul regiunii America Latină/Caraibe.

Singurele alegeri unde exista o concurenţă sunt cele pentru Europa de est, unde Estonia şi România au concurat pentru locul care urmează să fie lăsat liber de Polonia, în Grupul Est-European.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7950 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Proasta satului (Vineri, 7 iunie 2019, 19:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si sluga Ciocoiului de Teleorman se mai vrea PM si se viseaza sefa gruparii de infractori P$D :)
    • +3 (3 voturi)    
      Daca era Oprishan (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 8:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      URSS punea umarul
  • -21 (27 voturi)    
    Nu e bine sa fii membru nepermanent ONU (Vineri, 7 iunie 2019, 19:47)

    simplex1 [utilizator]

    Daca ești membru nepermanent ONU trebuie sa votezi tot felul de rezoluții de atacare a diverse tari, alt rol nu ai. Nu este în interesul nostru sa dam asemenea aprobări.
    • +6 (10 voturi)    
      Este mai bine sa fii membru permanent ONU? (Vineri, 7 iunie 2019, 21:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Oare stie ce inseamna asta?
    • +7 (9 voturi)    
      Permanent sub ciubota bullshevina (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 0:21)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Asta ti-e pohta ta, asa-i???
    • +8 (12 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 1:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ROEXIT !! Mai bine sa fim membri URSS, nu e asa, tovarase? Acolo nu votezi nimic, doar faci ce-ti spune stapanul. #slugoi4laif

      Scuza-ne, "santem" niste sorosisti nazisti drogati dezinformati cu viziuni optimiste despre occident, nu vedem "za big pic-ciar" a cracanatului, viziunea perfecta a tarilor comuniste unite, asa ca, cu permisiunea ta, poate ne mai dai o sansa. Multam in avans. Sau vrei sa zic Spasiba? Zic, tovarase! Orice pentru tine !
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 11:25)

      [anonim] i-a raspuns lui simplex1

  • +13 (13 voturi)    
    Păi și pe cine trimiteau (Vineri, 7 iunie 2019, 19:52)

    Captain Obvious [utilizator]

    Tot vreo fufa?
  • +13 (13 voturi)    
    Atentie la titlu (Vineri, 7 iunie 2019, 19:59)

    iCalin [utilizator]

    Ponta o mentioneaza si pe Viorica printre vinovati, nu numai pe Dragnea.Multi nu citesc tot articolul
    • +5 (7 voturi)    
      Nu am citit si nu citesc articolul. Spun ca am (Vineri, 7 iunie 2019, 21:46)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      pierdut aceasta ocazie, asa cum vom pierde si altele, datorita gafelor guvernului Dancila. Enorma gafa cu mutarea ambasadei la Ierusalim ne-a costa si ne va costa in continuare foarte mult. Avem nevoie de zeci de ani de guvernari coerente pentru a repara acest lucru.
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea si Dancila (Vineri, 7 iunie 2019, 20:04)

    levierul [utilizator]

    Sa nu o uitam pe proasta care inca raspunde la butoanele lui parnaie presedinte.
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 7 iunie 2019, 20:14)

    mitg [utilizator]

    Romanii au vrut dedi, nu prestanta internationala!
  • -12 (20 voturi)    
    sa ne spuna (Vineri, 7 iunie 2019, 20:22)

    martel55 [utilizator]

    acum Iohanis si cu Melescanu daca a meritat sa semnam pactul pentru migratie (in fapt colonizare, ca e clar ca vom fi tara de destinatie pentru imigrantii musulmani)? ca asta era jsutificarea, sa castigam sprijin pentru obitnerea unui loc intr-o institutie unde oricum nu am fi avut nici o influenta....cum se zice, si batuti si cu banii luati
  • -6 (12 voturi)    
    Guvernul are alte prioritati (Vineri, 7 iunie 2019, 21:20)

    eucomentez [utilizator]

    Romania a pierdut lupta pentru prezenta in ONU, dar a ocupat cimitirul eroilor unguri din valea uzului, alungand ungurii de acolo.
  • +11 (11 voturi)    
    Demisia (Vineri, 7 iunie 2019, 21:20)

    ctrlm [utilizator]

    Ministrului de Externe se impune imediat. Intai referendumul, apoi asta.
  • +6 (8 voturi)    
    Mai bine asa (Vineri, 7 iunie 2019, 21:24)

    ember [utilizator]

    Daca era aleasa Romania il trimiteau pe Severin sa mai faca ceva nenorociri si pe la ONU.
  • +8 (10 voturi)    
    melescanu (Vineri, 7 iunie 2019, 21:43)

    ------ [utilizator]

    Asa melescanule invarte si suceste ca atata stii ,ce dracu cauti acolo ca numai rau ai facut Romaniei Tu si politica externa.
  • +8 (8 voturi)    
    "Felicitari" cu coronita. (Vineri, 7 iunie 2019, 21:53)

    quietguy58 [utilizator]

    Macar asa, își pot da seama guvernanții cat de mult au reușit sa facă de impopulara Romania in lume.
  • 0 (8 voturi)    
    PSD-ul a fost votat de milioane de romani (Vineri, 7 iunie 2019, 21:55)

    quietguy58 [utilizator]

    Totusi, PSD-ul a fost votat de milioane si milioane de romani, guvernatii si alegatorii fiind la fel de "inteligenti".
    • +2 (4 voturi)    
      Ai schimbat macazul? (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 9:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      @mazeta este editorialist Sputnik?
  • +5 (5 voturi)    
    "consolidat profilul internațional"... (Vineri, 7 iunie 2019, 22:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ...al Romaniei ca tara condusa de interlopi. Un succes binemeritat si exclusiv al PSD-ALDE.
  • -6 (12 voturi)    
    Despre Consiliul de Securitate (Vineri, 7 iunie 2019, 23:00)

    Theros [utilizator]

    Citesc cu mare surpriza ce declara,descreeratul, tampitul de rares bogdan, cat de isteric si charoghios este. Eu sunt gata sa ma spanzur in Piata Victoriei , daca acest bou stie una din regulile de procedura de la ONU in privinta alegernii in Consiliul de Secutitate!! Astept ca boii de rares bogdan, barna ,johannis , ciolos etc sa-mi raspunda si sunt gata sa le prezint de o maniera profesionista , articulata care sunt regulile de procedura care guverneaza alegerea uniui membru nepermanent in Consiliul de Securitate , unde nici presedintii sau sefii de stat nu pot face nimic , nici ministrii de externe . Exista o regula a ROTATIEI GEOGRAFICE, pe care prostii care sunt limitati, desi prostia este nelimitata, nu o stiu!! Astept reactia lor si sunt gata sa particip la dezbatere!!
    • 0 (2 voturi)    
      Daca stii... (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 3:01)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      ...procedura si cum se face spune aici ca 1-2-3 comentarii de cite 2000 de semne.
      Eu unul vreau sa stiu mai multe.
      Ceea ce eu stiu e spus in articol, ca e o lupta in culise pentru a fi sprijinit. Si de cele mai multe ori se pierde fiindca nu se reuseste sa se convinga 1-2-5 state d-astea mici, deranjate de cite o declaratie a vreunui oficial. Si da multe din state sunt tinute intr-o sfera de influenta. Ma refer pentru o buna imagine, la state pe care le vedeti defilind la JO de vara cu 1-2 sportivi.
      Romania nu e SUA. Si vedeti ca nici ele inca n-au mutat-o, in ciuda declaratiei lui Trump, care de fapt aminteste de o hotarire legiferata de Congres acum ceva vreme.
      Si atentie la ce spune articolul, Romania a intrat in campanie in 2017 pentru un post ce va fi liber in 2020!!!
      Si sunt convins ca in contra Estoniei au jucat altii mult mai tari, ca doar a fost a lor!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Vineri, 7 iunie 2019, 23:02)

    Intermezzo [utilizator]

    Romania n-a pierdut nimic. Si asa nu era in stare sa valorifice acea pozitie fiindca noi suntem la nivel de genunchiul broastei.
    • +2 (2 voturi)    
      Inteleg ca ocazia asta asta se iveste rar ! (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 6:55)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      In 14 ani poate eram capabili sa o valorificam pentru binele comun si Romania de alti reprezentanti !!!!!!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Cine-s fraierii aia din 50 de tari (Vineri, 7 iunie 2019, 23:19)

    Lucian Ilea [utilizator]

    care o votat pt tara asta?
    poate e Ramad Nilan
    poate sunt io
    poate sunt americanii
    poate a armata
    poata e SG1
    poate doar vor dsa fure tot de la mine
  • +1 (1 vot)    
    Consiliul de securitate a fost salvat de un spagar (Vineri, 7 iunie 2019, 23:57)

    deval [utilizator]

    !!!
  • +2 (2 voturi)    
    repetati GAFA! (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 8:15)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu e gafa: e prostie si ticalosie in forma pura. Interese mai mult sau mai putin obscure, care aruna RO de pe drumul unei politici internationale echilibrate.
  • +3 (3 voturi)    
    ONU SI...ROMANIA (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 8:44)

    yura [utilizator]

    AU INCEPUT SA APARA(si vor mai aparea!!!)EFECTELE PSDRAGNEA!!!!POATE VAD SI ROMANII CAT RAU A FACUT DRAGNEA&PSD ROMANIEI!!!POATE LA ALEGERILE URMATOARE NU VOR TRECE DE 5 %
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne Ajuta sa scapam de Ciuma P$D (Sâmbătă, 8 iunie 2019, 12:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui yura

      Iar in 2024 sa nu treaca pragul electoral pentru Parlament