După patru amânări, CCR ar putea pronunța astăzi decizia în cazul completurilor specializate de la instanța supremă / O hotărâre favorabilă l-ar fi putut scăpa pe Dragnea de închisoare

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 7:41 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: CCR.ro
​Curtea Constituțională ar putea pronunța miercuri decizia privind conflictul dintre Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor specializate în cazurile de corupţie de la instanța supramă, sesizare formulată de vicepreședintele Camerei Deputaților Florin Iordache. CCR a amânat până acum de patru ori pronunțarea unei decizii, care avea o miză foarte mare pentru Liviu Dragnea, condamnat între timp la trei ani și jumătate de închisoare în dosarul privind angajările fisctive de la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman.

O hotărâre favorabilă l-ar fi putut scăpa pe Liviu Dragnea de condamnarea la trei ani și jumătate de închisoare în procesul angajărilor fictive. Lipsa completului specializat a fost invocată de avocații fostului lider al PSD, care ceruseră desființarea sentinței de condamnare din prima instanță și rejudecarea cauzei de către un complet specializat pentru judecarea cauzelor de corupție.

Acum, potrivit avocaților din dosar, o decizie prin care CCR ar constata un conflict de natură constituțională între Parlament și instanța supremă nu ar mai putea fi folosită, nemaiexistând nicio cale de atac a sentinței din 27 mai, când Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat definitiv pe fostul președinte al PSD la închisoare cu executare.

În acest caz, Florin Iordache a sesizat CCR în luna martie, după ce Liviu Dragnea l-a lăsat pentru o săptămână președinte la Camera Deputaților. În sesizarea depusă la CCR, este invocat un conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) pe Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție, pe tema completurilor specializate.

Mai exact, Florin Iordache susține în sesizare că toate procesele de corupție din prima instanță de la Înalta Curte de Casație și Justiție ar fi trebuit judecate de completuri specializate în fapte de corupție. Este invocat articolul 29, alineatul (1) din Legea 78/2000: "Pentru judecarea în prima instanță a infracțiunilor prevăzute în prezenta lege, se constituie completuri specializate”. În fața judecătorilor constituționali, vicepreședintele Camerei Deputaților a susținut că Înalta Curte a refuzat să aplice legea 78/2000 și să constituie completuri specializate pe corupție, că "a sfidat Parlamentul și a încălcat statul de drept".

La rândul său, șefa instanței supreme, Cristina Tarcea, a spus că toate completurile au fost specializate în corupție și că instituției i se cere acum "să pună cu mâna" judecătorii. Ea a mai spus că în fiecare an, începând cu 2005, toate completurile de la secția penală au fost specializate în fapte de corupție.

















13180 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Nu va fi favorabila. (Miercuri, 5 iunie 2019, 8:14)

    Lok [utilizator]

    Asa ca ... la multi ani!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      ccr mai infailibila decat Papa ? (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:55)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pe astia cine ii trage la raspundere pentru gravele prejudicii aduse tarii ?
      Au imunitate de imunitate ?
      • +6 (6 voturi)    
        Alesi prin vot direct CCR (Miercuri, 5 iunie 2019, 11:37)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Sa fie o lista de 30 de persoane curate (din sistemul judiciar) pe buletinul de vot la alegerile generale si sa punem stampila pe cei 9 judecatori.

        De ce sa-i aleaga si mizeriile din pezede?
        • +2 (4 voturi)    
          Cine spune ca gasesti curati. (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:07)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui rov

          De ce crezi ca nu pot fi cumparati ulterior? Si cine le verifica competentele? Pentru ca pe aia vreau eu sa ii votez. Sau exact cum avem noi acuma de fapt.
          • +2 (2 voturi)    
            se duc la a3 si spun ca sunt oameni de bine (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:53)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            plang de soarta tarisoarei.
            Eventual ii injura pe udmr-isti (ca sa apara si la Gusa TV)
  • +10 (12 voturi)    
    daca iese Dragnea din inchisoare (Miercuri, 5 iunie 2019, 8:44)

    Crup [utilizator]

    Atunci e bai mare pentru tara asta! Bai mare de tot! Nu doar fiindca iese un infractor din inchisoare, chiar de notorietatea infractorului de fata, ci prin forta precedentului. Iese rau de tot pentru tara daca iese acest infractor din inchisoare.
    • +5 (9 voturi)    
      Precedentul nu are atata valoare in RO (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:21)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Justita noastra nu se bazeaza pe precedent.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce nu cititi articolul intai? (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:54)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      "Acum, potrivit avocaților din dosar, o decizie prin care CCR ar constata un conflict de natură constituțională între Parlament și instanța supremă nu ar mai putea fi folosită, nemaiexistând nicio cale de atac a sentinței din 27 mai, când Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat definitiv pe fostul președinte al PSD la închisoare cu executare."
  • -3 (17 voturi)    
    FREE DADDY! (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:10)

    complet_retard [utilizator]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Libertate pentru Dracnea!

    Sa se adreseze la CEDO, sa primeasca 20 de milioane despagubiri pentu incarcerare!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai el tocmai ce rezolvase cu aglomerarea. (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      Nu stia ca taie din banii lui de la CEDO. Ironic.
    • +4 (4 voturi)    
      La CEDO se constata daca ti-au fost incalcate (Miercuri, 5 iunie 2019, 11:16)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

      drepturi, proceduri si nu daca esti vinovat sau nu !!! Stiu ca asa ti-a spus Mafiotul dar , te-a mintit !!!!
      • +2 (2 voturi)    
        O sa primeasca despagubiri (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:01)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui deval

        O sa primeasca despagubiri de la CEDPO nu pentu c a fost condamnat pe nedrept, ci pentu ca nu a avut conditii bune la puscarie!
        Evident ca sta in conditii de lux, mai bune decat apartamentul meu de bloc, dar comparatia se va face cu domeniile lui Dracnea din Brazilia sau de pe malul Dunarii, si se va constata ca i-au foist reduse drepturile - la Rahova poate ca are piscina, dar sigur nu are unde sa se dea cu barca cu motor de mare viteza!
        Asa ca va primi niste bani frumosi ca despagubire pentru "aglomeratie" si "conditii de detentie necoresopunzatoare"!
  • +12 (12 voturi)    
    “Pana una alta mai bagam..... (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:14)

    gigiN [utilizator]

    ...niste amanari-ca ,oricum dragnea...locuieste la 4 stele- iar de Craciun il facem scapat,sa se mai insoare si el,saracul”!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Inchisoarea ca inchisoarea. (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:22)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Da de ce il trimiti in maritis? Asa tare te-a suparat?
  • +3 (3 voturi)    
    Să vedem.CCR o secție a PSD? (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:02)

    asavreau [utilizator]

    Dacă va fi așa,CCR trebuie desființată.Dacă face ce spune PSD,este doar pierdere de timp.Trebuie lăsat PSD să decidă.Cu PSD mai discutăm și noi,CCR nu discută cu noi și ,cu toate că i se spune CCR,nu se mai ocupă de respectarea Constituției.Unde scrie în Constituție că justiția trebuie terciuită,făcută zob ,să fie sluga infractorilor?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce credeti ca opreste CCR a PCR sa faca la fel ca (Miercuri, 5 iunie 2019, 12:03)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      si cu completurile de cinci ?!
      Mqai interesant ar fi sa spuna cineva-inclusiv Ciordache care a ridicat exceptia- in ce consta specializarea ??!! Cum e aceasta atestata ?!
      Spun ce dna Tarcea nu a spus destul de clar : cei care lucreaza in Inalta Curte sunt teoritic toti specializati (prin conditiile de promovare) caci NU EXISTA nici o modalitate/procedura/etc care sa ateste ''specializarea''judecatorilor in vreun mod !!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    CCR la rascruce (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:12)

    tontu [utilizator]

    Sper ca cei din CCR sa fie constienti de importanta dciziei in primul rand pentru ei.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce să înțelegem? (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:54)

    finutza [utilizator]

    În articol, la un paragraf se spune că Dragnea poate scăpa de închisoare, iar la următorul că nu se mai aplică în cazul său.
    • +2 (2 voturi)    
      Se aplica! (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:02)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Se aplica, fiti fara grija!
      Ca maine iesem, si isi anunta candidatura!