VIDEO Cum a rămas Câmpia Libertății din Blaj, după vizita Papei. Zeci de mii de oameni și-au luat gunoaiele cu ei

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 2 iunie 2019, 16:45 Actualitate | Esenţial


Campia Libertatii, vizita Papa
Foto: Alba 24
Comportament exemplar al celor peste 50.000 de pelerini care au umplut până la refuz Câmpia Libertății din Blaj, pentru a-l vedea pe Papa Francisc. Toate sectoarele în care s-au aflat aceștia au rămas curate, scrie Alba24.

Oamenii și-au strâns toate gunoaiele și le-au luat cu ei. Nu au rămas hârtii, resturi de mâncare sau peturi.



În zona scaunelor, au rămas doar câteva sticle de apă, și acelea lăsate pe scaun, pentru a fi adunate mai ușor. Imediat după plecarea credincioșilor, voluntarii s-au mișcat rapid și au început să demonteze scaunele. Erau pregătiți să adune și resturile, însă nu prea au avut ce.

Duminică, în ultima zi a vizitei sale în România, Papa Francisc a mers la Blaj, unde a oficiat Sfânta Liturghie pe Câmpia Libertății și ceremonia de beatificare a șapte episcopi greco-catolici care au murit în închisorile comuniste. Acesta este unul dintre cele mai importante momente ale vizitei Suveranului Pontif.

La ceremoniile de la Blaj, un orășel cu 20.000 de oameni, au luat parte peste 120.000 de oameni, potrivit estimărilor Comitetului Interministerial pentru Securitate “Vizită Papa Francisc 2019”, pe Câmpia Libertății aflându-se 50.000 de oameni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















122195 vizualizari

  • +45 (57 voturi)    
    Cam ca la... (Duminică, 2 iunie 2019, 16:51)

    grongobar [utilizator]

    ...un miting psd sau o pupare de moaste organizata de madam Firea,n'asa?
    • +1 (13 voturi)    
      cum?! (Duminică, 2 iunie 2019, 21:07)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      nu a fost la mitingul P$D?!
  • -12 (50 voturi)    
    Acești oameni sunt de confesiune catolica. (Duminică, 2 iunie 2019, 16:53)

    quietguy58 [utilizator]

    Acești oameni sunt de confesiune catolica.
    • +21 (43 voturi)    
      aberant (Duminică, 2 iunie 2019, 17:22)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      daca dvs credeti ca acolo au fost doar catolici, sunteti un simpatic
      f frumos ca au pastrat curat TOTI credinciosii prezenti
      bravo lor
      ASTA e un comentariu sanatos la cap
      ce ati scris dvs e un gunoi
      • -8 (26 voturi)    
        Hai nu zău? Cu-n ghiocel nu se face primăvară. (Duminică, 2 iunie 2019, 20:49)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

        C-or fi fost și doi-trei ortodocși nu se pun.
        Nu-ți convine, aia este.
      • +30 (34 voturi)    
        Colectarea selectiva a gunoiului a fost gandita (Duminică, 2 iunie 2019, 21:39)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

        de catre organizatori. Au ramas si ei uimati de rezultat. Ambasadori straini prezenti la eveniment au spus dupa terminarea acestuia cam asa: Aici, pe acest camp, au fost 120000 de oameni?
        Se pare ca putem. Continuam?
    • +13 (15 voturi)    
      ardelenii astia... (Duminică, 2 iunie 2019, 20:13)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      poate 50$ au fost greco catolici iar 50% ortodocsi, adica tot fosti greco-catolici... Recensamantul din 1930 , primul din Romania Mare, arata oficial ca majoritatea romanilor din Ardeal erau greco catolici.... ortodocsii erau distribuiti doar in satele de sub munte, din sudul extrem al Ardealului...
      • 0 (2 voturi)    
        Asta e din cauza istoriei (Luni, 3 iunie 2019, 9:17)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        ortodocsii din Ardeal s-au unit cu Roma
        biserica greco catolica e de rit bizantin
        nu e nici o diferenta intre ei si ortodocxi
    • +17 (27 voturi)    
      CURĂŢENIE (Duminică, 2 iunie 2019, 22:11)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Nu stimate domn, la adunare au fost prezenţ oameni de diferite confesiuni, dar au fost ARDELENI ...
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 iunie 2019, 7:30)

      [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

    • +7 (9 voturi)    
      nu fraiere, (Luni, 3 iunie 2019, 7:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      sunt oameni educați. Adică tot ce urăște psd mai mult.
      • +7 (7 voturi)    
        bunica nu avea scoala (Luni, 3 iunie 2019, 10:41)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        dar nu lasa un gunoi pe jos..de fiecare data cand mergea la oras se imbraca cu ce avea mai frumos si se comporta civilizat..evident ca muncea mult la casa ei , fara ajutor sau pensie de la stat , in schimb avea tot ce -si dorea si un trai sustenabil
        • +4 (4 voturi)    
          când (Luni, 3 iunie 2019, 12:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          mă refer la oameni educați nu mă refer la oameni școliți, cum multă lumea face eroarea de judecată.
          Doar nu-și închipuie cineva că nu există țopârlani printre cei care au făcut o școală?!
  • +35 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 2 iunie 2019, 17:10)

    complet_ret [anonim]

    • +11 (13 voturi)    
      da da!` (Duminică, 2 iunie 2019, 21:08)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      exemplu clar de ne=patrioti!

      Patriotii ar li lagam munti de gunoaie + pancarde.
  • +22 (48 voturi)    
    Inca un dovada a marei..... (Duminică, 2 iunie 2019, 18:19)

    gigiN [utilizator]

    ...diferente intre ardeleni si cei din sudul/estul tarii.
    • +18 (32 voturi)    
      Aici ai dat-o-n bara (Duminică, 2 iunie 2019, 19:15)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Fiindca la mitingurile #rezist din REGAT toata lumea-si stringe gunoaiele. Prin REGAT inteleg fosta Tara Romaneasca cu capitala la Bukale.
      • +12 (18 voturi)    
        Exceptia..... (Duminică, 2 iunie 2019, 19:51)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

        ...confirma regula !
        • +2 (12 voturi)    
          Uite unde a fost exceptia si unde a fost regula... (Duminică, 2 iunie 2019, 20:35)

          Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

          Exceptia a fost acolo, la Blaj, fiindca a fost pentru prima oara si doar odata. Regula este la Bukale unde mitingurile #rezist au fost nenumarate.
    • +7 (15 voturi)    
      cum adica?! (Duminică, 2 iunie 2019, 21:09)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pai nici la Iasi nu au ramas gunoaie...
      Plus ca la blaj au fost pelerini de peste tot, nu numai din ardeal.

      Cam din palarie concluzile astea trase de tine...
    • -4 (4 voturi)    
      Ai vorbit ca sa nu taci. (Luni, 3 iunie 2019, 10:34)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      O propozitie (nici aia intreaga) si trei prostii mari si late.
  • +36 (38 voturi)    
    Educatie (Duminică, 2 iunie 2019, 18:26)

    TinuF [utilizator]

    Indiferent de religie si credinta, aici e vorba de educatie!
    • +5 (9 voturi)    
      Este vorba de organizare! (Duminică, 2 iunie 2019, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      Se poate. Iata dovada.
  • -15 (21 voturi)    
    e un lucru bun, fără îndoială (Duminică, 2 iunie 2019, 20:42)

    Tom2 [utilizator]

    Dar de unde obsesia asta de a verifica fiecare adunare dacă și-a strâns sau nu mizeria?

    La adunări publice, organizatorul ar trebui să aibă grijă ca la sfârșit să asigure curățenia locului, fără discuții din astea absolut inutile...
    • +12 (16 voturi)    
      Ești pesedist, monșer! (Duminică, 2 iunie 2019, 23:04)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

      Sau bugetar?
      • +6 (8 voturi)    
        Partial are dreptate! (Luni, 3 iunie 2019, 8:41)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui prec

        La sfarsitul oricarei adunari ORGANIZATORUL este cel care ar trebui sa asigure ca locul sa ramana curat!
        Dar asta nu exclude faptul ca si participantii ar trebui sa aiba mai mult bun-simt (asa cum a fost si in cazul de fatza).
        Diferenta intre "ce e legal" si "bun-simt" probabil este ceea ce se numea pe vremuri "cei 7 ani de-acasa" ;)
  • -13 (17 voturi)    
    Nedumerire (Duminică, 2 iunie 2019, 21:05)

    Gabu [utilizator]

    ...Deci, va sa zica, mai intai au facut mizerie si mai apoi au strans, sau cum?
  • +9 (15 voturi)    
    Gunoaie... (Duminică, 2 iunie 2019, 23:49)

    MisuG [utilizator]

    Sunt convins ca cei care au lasat gunoaie in urma lor sunt gunoaiele Romaniei. Am vazut cateva gunoaie pe scaunele din fata, erau #ciumati rosii gen Dancila, Orlando, samd.
    Daca ar fi fost un miting al #ciumeirosii ar fi fost tone de gunoaie in urma lor. Aici este marea dferenta: la mitingurile ciumei, participantii-asistatii sociali-sunt adusi cu autocarele si habar n-au ce cauta pe acolo sau prin santaj si lasa in ura lor ceea ce sunt, aici au fost cativa #ciumati si numai aia au lasat gunoi in urma lor! Jos #ciumarosie, la tomberonul de gunoi al Romaniei sa ajunga! Doamne ajuta!
  • +12 (12 voturi)    
    Clar, a fost mana lui Soros!! (Luni, 3 iunie 2019, 0:15)

    Dalinar [utilizator]

    O conspiratie Fina o sa spuna Mircica la LaTrei!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Aceia sunt din alta (Luni, 3 iunie 2019, 2:39)

    Namaste [utilizator]

    tara, de alta limba, din alt aluat...
    • +6 (10 voturi)    
      Ai dreptate pe alocuri (Luni, 3 iunie 2019, 4:12)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      dar aici, la Blaj, 99% au fost etnici romani, la Sumuleu Ciuc 99% maghiari, intradevar in ambele locuri n a curatat nimeni dupa ei, inca peste jumatate din populatia Ardealului este de aluat educat indiferent ca s de la sat, oras, venit...cum si dupa manifestatiile #rezist nu raman gunoaie in Bucuresti;desi vor avea de munca cu prostimea, merita...diferenta intre culturi este data de nivelul maselor, asa-numitei 'prostimi", parerea mea...
  • +4 (4 voturi)    
    Papa F (Luni, 3 iunie 2019, 7:39)

    Alice Stierl [anonim]

    In sfarsit...! macar aici sa fim cu bun simt si civilizati!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Curătenia de pe Campia Libertatii, dupa... (Luni, 3 iunie 2019, 7:59)

    Azra [utilizator]

    Toate Televiziunile din aceasta tara ar fi trebuit sa dea de mai multe ori imaginea curata a Campiei Libertatii, după plecarea celor 100 000 de pelerini!!Laudabil!
    A fost o lectie de civilizatie pentru toti romanii, din intreaga tara, despre cum ar trebui sa arate intotdeauna Romania: curati in suflet dar curata si tara in care traim, atat de frumoasa, cum o lauda si Papa in mesajul trimis de la bordul avionului, spre casa.TOTUL DEPINDE DE NOI ROMANII, sa facem din acest lucru o obisnuinta zilnica si nu numai la festivitati importante!
  • +8 (8 voturi)    
    nu (Luni, 3 iunie 2019, 8:56)

    andrei1232000 [utilizator]

    mai avem nici o speranta. Daca un fapt de normalitate (a nu arunca gunoaie si a pleca cu ele in punguta) starneste asa o dezbatere si o polemica, e nasol.
    Cine a fost in mall-uri la film a vazut de ce sunt capabili unii concetateni de-ai nostri. Cocina de porci e curata fata de cum arata o sala de cinema la sfarsitul filmului. De la gradinita copiii trebuie invatati sa lase curat, sa-si educe si parintii cu riscul de a mai incasa cate o palmuta, sa ridice frumos gunoaiele de pe strada: "Nenea v-a cazut tigara" (mucul). Mergeti in spatele Teatrului National Bucuresti sa vedeti ce inseamna spiritul gospodaresc la bucuresteni. Mizerie in centrul Capitalei ca la groapa de gunoi.
  • +6 (6 voturi)    
    POLEMICA (Luni, 3 iunie 2019, 10:54)

    cepreudonim [utilizator]

    Nici nu a plecat PAPA bine si ati uitat invataturile transmise de EL.

    Nu mai despartiti Romania dupa culoare si apartenenta politica sau dupa apartenenta la confesiuni.
    Ca ortodox, imi este rusine cu cei din fruntea BOR, dar nu a fost alegerea mea sa fiu ortodox. (poate e timpul de o schimbare)