Lia Olguța Vasilescu, replică pentru Orban: Păi, au câștigat alegerile pe mâna lor! Să o facă, zic!

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iunie 2019, 20:43 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: HotNews.ro, EurActiv.ro
Fostul ministru al Muncii Lia Olguța Vasilescu a reacționat ironic, pe Facebook, după ce Ludovic Orban a spus că lui nu i se pare normal ca IT-iștii să fie scutiți de plata impozitului pe venit.

"Păi, au câștigat alegerile pe mâna lor! Să o facă, zic!", a scris fostul ministru al Muncii Lia Olguța Vasilescu, pe Facebook.

"Mie nu mi se pare normal ca IT-iștii să fie scutiți de plata impozitului pe venit. IT-iștii câștigă cel mai bine în România. A fost o perioadă în care să stimulezi, ca oamenii să se ducă spre zona de IT, acuma nu mi se pare normal, vă spun sincer. De ce? Păi un angajat dintr-o forjă sau un șofer de TIR care muncesc în condiții extrem de grele trebuie să plătească impozit pe venit și altul care încasează venituri semnificative și altul care încasează venituri dintr-o muncă mai mult intelectuală, mentală fără discuție, de ce să nu plătească impozit? Neutralitatea fiscală e un principiu fundamental. Orice venit trebuie impozitat”, a spus Orban, într-o conferință de presă .

El a susținut că nu pot fi create "facilități fiscale care îmbracă forma unor privilegii".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















20528 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Mandolinata (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:17)

    andrejk [utilizator]

    Faptul ca PNL a luat acum niste voturi in plus i se datoreaza lui Rares Bogdan! I s-a cam suit la cap lui Mandolina, insa el ramane un bolovan de gatul PNL!
    • +10 (16 voturi)    
      Ludovic Orban e plecat cu pluta! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:31)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui andrejk

      PNL are nevoie de o alta conducere. Siegfried Muresan trebuie sa preia acest partid, altfel va pierde la scor urmatoarele alegeri in fata USR-PLUS. Am votat USR-PLUS, dar imi pasa cine conduce PNL.
    • +5 (7 voturi)    
      vad (Duminică, 2 iunie 2019, 11:46)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui andrejk

      Vad ca PNL abia a castigat aceste alegeri si incep sa dea cu batul in balta adoptand acelasi discura populist cu care PSD a pierdut foarte multe voturi. Daca o continua asa avem toate sansele ca la alegerile de anul viitor castigatorul sa fie USR+, si pe buna dreptate.
      PNL vrea cu tot dinadinsul sa ne reaminteasca faptul ca nu demult formau USL impreuna cu PSD.
    • -4 (6 voturi)    
      prosti,dar multi (Duminică, 2 iunie 2019, 11:55)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui andrejk

      Are dreptate de data aceasta,Orban,nu este normal sa fiu scutiti de impozit IT-isti. De plecat nu o sa plece din tara pt ca nu sunt asa de bine pregatiti. Cunosc destui care daca ar pleca dincolo, cu greu ar prinde un post de administrator de site- un fel de paznic modern.
      O mare parte dintre ei nu stiu sa scrie o linie de cod,dar au scutire de la impozit si sunt angajati de mamica sau taticu pt a beneficia de scutirea de la impozit .
  • +13 (17 voturi)    
    Tudorel Toader, rector UAIC IASI (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:22)

    florinos [utilizator]

    Tudorel Toader, rector UAIC IASI, a scris in declaratia de avere de la finalul mandatului de ministru ca a avut venituri lunare de 14.000 de euro, Olguta Vasilescu probabil a avut la fel.
  • +9 (17 voturi)    
    IT-istii au votat in bloc USR-ul (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:28)

    mircea_cjn [utilizator]

    De asta si-a permis Sica să spuna prostii.
    Nu-l afecteaza.Da' il pune in situatii penibile pe Rares Bogdan.
    Oricum, locul lui Orban e lângă Căcărău.
  • +8 (14 voturi)    
    PNL a castigat (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 21:58)

    unins [utilizator]

    pe mana (catastrofala) a PSD-ului.
  • -4 (14 voturi)    
    PNL n-a luat voturi din IT, macar atat putea (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 22:04)

    Maspp [utilizator]

    sa stie si Olguta. D-aia ii si da mana lui Orban. Ma rog, IT-ul nici nu reprezinta un volum mare de angajati.
  • +4 (12 voturi)    
    Impozitare IT (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 22:16)

    florinos [utilizator]

    Poate ca întâi ar trebui sa se faca o analiza cine din IT primește scutire de impozit, la Amazon sunt scutiți de impozit si cei care lucrează la cataloage adică sunt traducători nu ITsti.
  • -1 (7 voturi)    
    MIT și REALITATE (Duminică, 2 iunie 2019, 2:02)

    MosTeaca_ [utilizator]

    DUPĂ CE AU PLĂTIT IMPOZITE, ZECI DE ANI, PENSIONARII SUNT, IAR, IMPOZITAȚI !!!

    Dumnealor, așa-zișii IT-iști, nu ?! Ce ce kestie ? Numai pentru că kotkodăcesc asurzitor ?

    PROPUNEREA DLUI ORBAN ESTE ȘI LOGICĂ, ȘI DE BUN-SIMȚ, ȘI CORECTĂ !

    Vă bateți joc, DIN PARTEA CONCURENȚEI, de Președintele PNL, pentru că VĂ LIPSESC CEI 20 ANI DE-ACASĂ !
    =====

    IT = Înaltă Tehnologie.
    Dar să fie TEHNOLOGIE, nu programe contabile, de gestiune a stocurilor, pentru facturi telefonice, de electricitate, gaz etc etc.

    Sunt IT, programele care proiectează și/sau supraveghează (identifică, controlează, optimizează) tehnologii mai vechi, ca să le facă mai performante, sau noi, ca să le facă operaționale, alte procese înrudite (programarea ECU etc).
    Noțiune preluată complet incorect. Una e în State, alta e în România, unde contabilitatea firmelor-mamă este covârșitoare pentru zisa IT de la noi !

    HABAR N-AVEȚI ce înseamnă, și ce implică, să muncești, cu succes, în IT-ul real !

    Pseudo-ITul are o pondere foarte mică în creșterea performanțelor sectoarelor care livrează produse finite !

    Un aspect ”colateral”: care este cuantumul impozitelor, din IT, vărsat în Vistieria statului, și cât este externalizat în Străinezia ?

    Statul își bate joc de Buget nu numai în zisa IT, ci și privind redevențele din domenii foarte importante.

    Ajunși la fripturică, faceți jocuri politice !
    Vă pricepeți la toate !
    Știți cum se numește diagnosticul ?
    • -2 (6 voturi)    
      Corect (Duminică, 2 iunie 2019, 10:06)

      Krokus [utilizator] i-a raspuns lui MosTeaca_

      Multi dintre asa zisii IT-isti nui stiu ce-i ala un pointer....dar au salariul net de 12-15 mii de lei,sunt angajati pe pile,cunosc destui
  • +1 (7 voturi)    
    clanta mai mica stimata doamna (Duminică, 2 iunie 2019, 8:57)

    Dizidentul [utilizator]

    in toate tarile se opreste impozit pe venit statul trebuie finantat. Daca PSD-ul nu a facut reformele cu cap si au astupat niste gauri la o patura sau alta de salariati nu trebuie sa mire pe nimeni ca sint nedumeriri. Numai veniturile mici trebuiesc scutite in rest venituri din cistiguri la bursa,pensii speciale, mosteniri, cistiguri din speculatii imobiliare si multe altele,ironic sa spui noi v-am dat si cei noi taxeaza nu este constructiv si aduce dezbinare. Salariatii din IT pot primi dublu in Romania cind primesc oferta din afara oricum vor pleca.
  • +2 (8 voturi)    
    Patriotism înseamnă să plătești impozit (Duminică, 2 iunie 2019, 9:17)

    asavreau [utilizator]

    Olguța Vasilescu crede că ești patriot dacă furi de la stat.Este o diferență de filosofie.Olguța lucrează cu filozofia infractorului.Hai la furat,care pe care.Cine nu mai poate se duce.La pușcărie.Ceilalți preiau ce a furat cel dus.
  • -1 (5 voturi)    
    linii de cod (Duminică, 2 iunie 2019, 9:48)

    Krokus [utilizator]

    Are dreptate,nu este normal sa fiu scutiti de impozit IT-isti. De plecat nu o sa plece din tara pt ca nu sunt asa de bine pregatiti. Cunosc destui care daca ar pleca dincolo, cu greu ar prinde un post de administrator de site- un fel de paznic modern.
    O mare parte dintre ei nu stiu sa scrie o linie de cod,dar au scutire de la impozit si sunt angajati de mamica sau taticu pt a beneficia de scutirea de la impozit . Sa de-a banii inapoi,din urma !
    • 0 (2 voturi)    
      poti sa mai postezi de 3-4 ori?! (Duminică, 2 iunie 2019, 16:16)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Krokus

      .
  • -2 (4 voturi)    
    Impozitarea (Luni, 3 iunie 2019, 9:12)

    andrei1232000 [utilizator]

    ... IT trebuie sa mearga la pachet cu desfiintarea pensiilor speciale. Un primar ales, un parlamentar, ministru, etc. sa-si mute cartea de munca la noul loc de munca si sa plateasca taxe si impozite. Noul loc de munca ii va plati un salariu, nu indemnizatie. Si se va aplica pricipiul contributivitatii. Cam asta ar fi inceputul reformarii clasei politice.