Un youtuber influent din Spania, condamnat la 15 luni de închisoare după ce a umilit un cerșetor român plus despăgubiri de 20.000 de euro

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2019, 21:26 Actualitate | Esenţial


Biscuiti umpluti cu pasta de dinti
Foto: Captura YouTube
Un youtuber influent din Spania a fost condamnat după ce a umilit un cerșetor român din Barcelona, căruia i-a dat biscuiți umpluți cu pastă de dinți, a anunțat vineri justiția, citată de AFP.

Kan-Hua Ren, alias ReSet pe YouTube, 19 ani la momentul faptelor, în 2017, a fost condamnat în primă instanță de un tribunal din Barcelona la 15 luni de închisoare, închiderea pentru 5 ani a canalelor sale și despăgubiri de 20.000 de euro pentru victima sa.

În general, în Spania pedepsele cu închisoarea sub doi ani sunt însoțite de suspendare, în absența antecedentelor judiciare.

"Provocat" de unul dintre abonații săi, acesta a filmat cum a înlocuit crema din biscuiți cu pastă de dinți, după care a oferit acești biscuiți, alături de o bancnotă de 20 de euro, unui cerșetor român.

"Poate că am mers prea departe, dar priviți și partea pozitivă, îl va ajuta să se spele pe dinți, nu cred că s-a spălat prea mult pe dinți de când a devenit sărac", spunea tânărul, atunci.

Victima sa a început să vomite, notează judecătorul, în decizia datată 29 mai.

Acesta a încercat apoi să împiedice victima să depună plângere în schimbul a 300 de euro și a unui nou clip în care își petrece noapte cu cerșetorul.

Polițiștii au descoperit ulterior că acesta folosea clipuri similare cu persoane vulnerabile pe canalul său de YouTube, care îi aduceau profituri prin intermediul reclamelor.

"Fac lucruri pentru show, oamenii iubesc ce este morbid", s-a apărat el, în fața tribunalului.

Vineri, cele două canale ale acestuia, cu peste 1,2 milioane de abonați și, respectiv, 250.000, erau în continuare online.

















6819 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    La ce nivel sa fii (Vineri, 31 mai 2019, 21:51)

    Alexa.99. [utilizator]

    incat sa umilesti niste oameni care deja sunt vai de capul lor? Si la ce nivel sa fie si cei care urmaresc un asemenea individ si li se pare interesant ce aberatii face el?
    De cand e lumea lumea, un lucru nu se poate schimba: rautatea oamenilor.
    • +12 (12 voturi)    
      Si in ce lume traim (Vineri, 31 mai 2019, 22:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      ... de el primeste bani facand astfel de "glume".
    • -18 (22 voturi)    
      O fost amuzant (Vineri, 31 mai 2019, 22:25)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Nu e pentru oricine. Daca nu iti place nu te uiti.
      • +21 (21 voturi)    
        Ce funny (Vineri, 31 mai 2019, 22:56)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Abia astept sa fac si eu un video cand te umileste si pe tine unul cu Lamborghini cand tu iei troleul! Ca doar e funny, atat doar ca "nu oricine gusta".
      • 0 (0 voturi)    
        Mda... (Duminică, 2 iunie 2019, 2:27)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Presupun ca sunteti simpatizant PSD, nu?
    • -5 (9 voturi)    
      Este la nivelul (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 9:44)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      la care suntem toti, numai ca el foloseste o metoda mai neconventionala. Ceea ce face el , face pentru a castiga bani, adica ceea ce fac multi altii, dar prin metode "acceptabile". De exemplu producatorii de alcool, tigari, alimente contrafacute si nesanatoase, etc. contribuie la degradarea si umilirea celor care sunt fortati (prin reclame mincinoase, saracie, samd.) sa le foloseasca. Scopul scuza mijloacele!
      • +6 (6 voturi)    
        Inteleg (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 10:28)

        Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Doar ca e o diferenta. Cine cumpara tigari, alcool, junk food, vede pe eticheta ce mizerii sunt inauntru. Acel cersetor a fost pacalit intr-un mod josnic. Si nu, nu suntem toti la acel nivel, pentru ca eu sau multi altii, nu ne-am bate joc de oameni saraci.
        • -2 (6 voturi)    
          Eu si tu si altii (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:08)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

          ne batem joc, poate nu in mod constient, orbiti de interesele noastre. Doar un banal exemplu: cand folosim autoturismul propriu pentru a ne rezolva "problemele"(satisface placerile!!!) mii de saraci suporta fortat, cosecintele poluarii noastre. Poate noi nu consideram acest fapt o umilire si o degradare a sanatatii lor, dar chiar asa este. Si iar, scopul scuza mijloacele!
          • +1 (3 voturi)    
            In plus (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 18:31)

            Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui unins

            Cei care i-au dat bani sa faca asta au ramas nepedepsiti. Instigarea stiu eu ca se pedepseste altfel comandantii nazisti - care nu au omorat cu mana lor ci i-au pus pe altii sa omoare - nu ar fi fost spanzurati.
  • +3 (3 voturi)    
    Noi sintem si mai morbizi (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 17:01)

    Orizont [utilizator]

    La noi, PSD-istii isi bat joc de cei saraci, ne fac pe noi si mai saraci, dupa care spun ca ne mai mareste o pensie ceva.
    Si la noi cei mai saraci tot cu ei voteaza.
    PSD-istii tot pe spinarea noastra fac bani, de fapt ne fura cu milioanele si ne simti ofensati cand un youtuber face bani din reclamele pe care vizitatorii le acceseaza.
    Noi avem probleme cu mult mai mari decit idiotul ala de youtuber si nu facem nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Un imbecil (Duminică, 2 iunie 2019, 9:54)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ma bucur insa pentru cersetorul care va primi despagubiri importante.