Ramona Strugariu, primele decizii în calitate de europarlamentar: Vor fi publicate toate cheltuielile, deplasările și întâlnirile cu lobbiști

de CP     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2019, 15:29 Actualitate | Esenţial


Ramona Strugariu
Foto: Facebook
Ramona Strugariu, unul dintre europarlamentarii din partea USR-PLUS, a anunțat, pe contul său de Facebook, primele decizii luate în noua calitate. Spune că va publica pe site-ul său toate cheltuielile cabinetului, scopul și costul deplasărilor sale profesionale, dar și întâlnirile cabinetului cu lobbiștii.

Ramona Strugariu mai arată că nu va accepta întâlniri şi discuții pe teme de legislație sau de orice alt fel cu organizații şi structuri care nu sunt înscrise în Registrul Transparenței. Europarlamentarul mai promite că ușa cabinetului nu va fi niciodată deschisă niciunei persoane/entități/ organizații care a obturat sau încălcat în vreun fel, în mod deliberat, libertatea presei, dreptul la liberă exprimare, drepturile şi libertățile fundamentale.

Ramona Strugariu își invită colegii europarlamentari să procedeze la fel.


















12637 vizualizari

  • -22 (26 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 31 mai 2019, 15:32)

    GigiIonescu [utilizator]

    Stai sa vezi pana isi da seama pisi cate perechi de pantofi poti sa iti ei cu salaru de europarlamentar... nu mai publica nimic dupa aia
    • +2 (2 voturi)    
      Indiferent (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 13:42)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui GigiIonescu

      cum va evolua situatia, intentia este buna, nu-i asa?
      Daca tot mai multe persoane ar avea asemenea idei, poate ar ajunge regula sau lege, pana la urma...
  • -21 (21 voturi)    
    Decat (Vineri, 31 mai 2019, 15:32)

    mitg [utilizator]

    "ușa cabinetului nu va fi niciodată deschisă niciunei persoane/entități/ organizații care a obturat sau încălcat în vreun fel, în mod deliberat, libertatea presei, dreptul la liberă exprimare, drepturile şi libertățile fundamentale"

    Daca organizatia are un microfon mare albastru cu un 3 pe el si e tinut de gadea probabil.
  • -17 (19 voturi)    
    So ..... (Vineri, 31 mai 2019, 15:47)

    gigiN [utilizator]

    ...be it !!! Promiti ???
  • -14 (16 voturi)    
    hahaha (Vineri, 31 mai 2019, 16:22)

    martel55 [utilizator]

    si ce intra la drepturi si libertati fundamentale? cam a o vaga banuiala...
    • -2 (4 voturi)    
      Banuiala este cat se poate de intemeiata (Vineri, 31 mai 2019, 17:00)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      E unul dintre principalele motive pentru care s-au dus acolo.
      Apropo, ce mai face extrem de periculoasa promotoare a "discursului urii"?

      https://vignette.wikia.nocookie.net/agt/images/e/ea/Laurabretannbc.png/revision/latest?cb=20160806131018
  • -3 (3 voturi)    
    vorba lu Banciu... (Vineri, 31 mai 2019, 17:35)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...si in ce limba comunicati acolo intre voi ? ... :)))
  • +4 (4 voturi)    
    severin, grapini, dancila (Vineri, 31 mai 2019, 17:36)

    Antenistontel [utilizator]

    nu sunt de acord cu asemenea abuzuri!
    ei aplica zicala: ce-a mancat lupul ...