Florin Cîțu: ”Partidele din opoziție și UDMR trebuie să decidă urgent. Trântim guvernul și ne asumăm salvarea României sau găsim tot felul de scuze în timp ce PSD+ALDE distrug România”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2019, 11:09 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
”Partidele din opoziție și UDMR trebuie să decidă urgent” dacă dau jos guvernul Dăncilă și asumă guvernarea sau așteaptă până după alegerile din 2020, când ”există riscul ca economia României să fie de facto în afara UE”, spune senatorul PNL Florin Cîțu.

Liberalul afirmă că el nu vrea să-și asume riscul de a amâna preluarea guvernării pentru că ”românii s-au săturat de scuze și vor oameni de stat care să-și asume provocarea de a conduce România în condiții dificile.”

Ce scrie Florin Cîțu pe Facebook:

”Partidele din opoziție și UDMR trebuie să decidă URGENT.

Trântim guvernul și ne asumăm salvarea României sau găsim tot felul de scuze și comentăm de pe margine în timp ce PSD+ALDE și UDMR distrug România până în 2020. Este atât de simplu.

Eu merg pe varianta, trântim guvernul și salvăm România. Am văzut ce pot să facă PSD+ALDE și UDMR. Am văzut cum au asasinat economia prin taxe, accize, intervenții directe, suprareglementari, deturnări de fonduri etc. Încă doi ani la fel și FALIMENT scrie pe noi.

Dacă așteptăm până după alegerile din 2020 există riscul ca economia României să fie de facto în afară UE, controlată de ruși și chinezi iar sectorul privat să dispară în totalitate.

Eu nu vreau să-mi asum acest risc. Am intrat în politică în noiembrie 2016 pentru a schimba lucrurile și a readuce în prim plan sectorul privat, antreprenorii, oamenii care își asumă riscuri pentru noi toți.

Românii s-au săturat de scuze și vor oameni de stat care să-și asume provocarea de a conduce România în condiții dificile. Românii s-au săturat de PSD și ALDE. Mingea este în terenul partidelor politice acum.”










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










3059 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    PNL calul troian PSD in curtea Opozitiei (Vineri, 31 mai 2019, 11:17)

    Itsoc [utilizator]

    e clar ca trantirea guvernului pentru a forma un guvern de opozitie FARA a avea o majoritate parlamentara e sinucidere politica (vezi guvernarea ciolos) dar aparent PNListii sunt suficient de tampiti sau rau intentionati incat sa nu vada nicio problema in a scoate castanele fierbinti din foc in timp ce parlamentul le baga bete in roate.
    sper ca usr sa nu accepte ideea asta.
    singura varianta sunt anticipatele care oricum nu pot fi organizate inainte de prezidentiale deci baietii de la pnl, linistiti-va, toate la timpul lor, lasati guvernul de imbecili sa scufunde psd sub 20%
    • +1 (3 voturi)    
      procentele psd...sunt rock botom (Vineri, 31 mai 2019, 13:16)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      USR nu cred ca mai are potential de crestere, poate doar cei care nu au reusit sa voteze deja
      Plus ca la locale si parlamentare, va conta si oamenii de pe lista....multi USR-isti vor fi niste necunoscuti in comunitatile lor

      UDMR nu iese de la guvernare.....tu crezi ca intamplator au aprut voturi pt ei in fiefurile PSD? Acolo a fost troc....UDMR intra in parlament UE, altfel voturile lor ar fi fost pierdute si capitalizate de PNL/USR. Daca PSD a facut miscarea cu imprumutul de voturi, atunci a fost geniala

      USR/PNL pierde credibilitate si daca depun si daca nu depun motiune, exceptie cazul in care motiunea chiar trece. Slabe sanse fara ALDE, ProRomania si UDMR

      Aud sintagma opozitie unita....impotriva cui? Dragnea? Doar PSD ca e PSD?
      Ideologic este o falie inte partidele de opozitie:
      Ai extrema stanga: USR + Plus
      Ai stanga centru: ProRomania
      Ai UDMR: astia nici nu stiu ce sunt, ca sunt pe criterii etnice, dar par sa promoveze politici in jurul centrului
      Ai ALDE: centru Dreapta
      ai PNL: teoretic de dreapta....am ceva indoieli
      ai PMP: centru Dreapta

      Mi se pare foarte greu sa tii unite intr-o coalitie tot esicherul politic

      deci....despre ce vorbim?
  • +1 (13 voturi)    
    ha (Vineri, 31 mai 2019, 11:17)

    Adrian_1234 [utilizator]

    evident
    Dar explica asta lui Barna
  • -3 (7 voturi)    
    doh (Vineri, 31 mai 2019, 11:24)

    s@s@s [utilizator]

    e o fractura logica in ce spune dl. catu: psd+alte+udmr vs opozitia+udmr. sesizeaza cineva? :D
  • +3 (3 voturi)    
    vezi (Vineri, 31 mai 2019, 11:27)

    andrei1232000 [utilizator]

    Un excelent articol pe Contributors. Politicienii nostri ar trebui sa mai si invete. In plus Ludic Orban ar trebui sa faca un pas in spate, sa se apuce de munca, Iar cele doua "frumoase" din PNL, Turcan si Gorghiu, ar trebui si ele sa fie mai pargmatice, sa lase fitele si filosofia la o parte. Cei din PSD au motivatia banului public care este mai puternica decat motivatia binelui public. Plus ca PSD mai are si frica de puscarie, cea mai puternica motivatie.

    http://www.contributors.ro/editorial/despre-inutila-uniune-a-dreptei-care-nu-e-dreapta-si-solu%c8%9bia-pentru-invingerea-psd/
    • +1 (1 vot)    
      corect, cu o observație: (Vineri, 31 mai 2019, 16:36)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Alina gospodina si cu Țurcanu sunt mult mai nocive pentru PNL, mult mai praf decât Orban. Ele sunt primele care ar trebui nu sa faca un pas in spate, ci sa fie date afara de tot din PNL !
  • 0 (10 voturi)    
    Citu asta e praf (Vineri, 31 mai 2019, 11:27)

    salvatore [utilizator]

    Omul nici nu stie ce sa faca si nici nu intelege mare lucru.
  • -3 (9 voturi)    
    daca pnl si usr plus minus iau guvernarea.... (Vineri, 31 mai 2019, 11:51)

    demaGOGU [utilizator]

    ...guvernatorul din deal risca sa piarda prezidentialele iar PSD castiga alegerile din 2020 en-fanfare

    acesti baieti nu au proiect, idei, solutii, imaginatie politica...nimic!
  • +3 (3 voturi)    
    Opozitia nu se poate uni (Vineri, 31 mai 2019, 12:54)

    rectificare [utilizator]

    in primul rand pentru ca nu toate partidele doresc "salvarea Romaniei". UDMR-ul nu are nici o treaba cu salvarea Romaniei. Dupa cum nici partidul lui Ponta nu are treaba cu salvarea Romaniei (cand a mai fost Ponta framantat de salvarea Romaniei ?).