Procurorul care a demarat dosarul împotriva jandarmilor pentru violențele din 10 august și-a depus candidatura pentru șefia Secției de anchetă pentru a o desființa

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 14:16 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul din 10 august
Foto: Agerpres
Procurorul Bogdan Pîrlog, cel care a demarat dosarul împotriva jandarmilor pentru violențele de la protestul din 10 august din Piața Victoriei, a precizat, pentru MEDIAFAX, că și-a depus candidatura pentru șefia Secției de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ).

În proiectul său, procurorul Bogdan Pîrlog arată că prevederile legislative care au dus la înființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție încalcă Constituția. El citează rapoartele MCV, GRECO și cel al Consiliului Europei.

Primul obiectiv din proiectul depus pentru șefia Secției de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ) este sistarea imediată a activității Secției.

"Obiective operaţionale pentru viitorul mandat, ținând cont de cele expuse:

– Sistarea imediată a activității Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție ca urmare a constituirii nelegale a acesteia.
– Sistarea imediată a activității procuroriilor din cadrul secției ca urmare a procedurii vădit ilegale de desemnare.
– Restituirea dosarelor către parchetele de la care au fost preluate ilegal.
– Restituirea dosarelor nou formate către parchetele competente potrivit legii.
– Sesizarea unităților de parchet competente a efectua urmărirea penală față de procurorii din cadrul secției, care au comis infracțiuni în activitatea desfășurată în cadrul secției (de ex. efectuarea cercetărilor în cadrul dosarului „Timmermans”)", se arată în proiectul procurorului Bogdan Pîrlog.
Bogdan Pîrlog este prim-procuror adjunct al Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar București.











Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










20700 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Sa aveti (Joi, 30 mai 2019, 14:26)

    TotLaFel [utilizator]

    Mult succes!
    • +16 (16 voturi)    
      Mult succes si la desfiintarea Brigazii Vlad Tepes (Joi, 30 mai 2019, 15:09)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui TotLaFel

      Aceasta unitate a fost pregatita de Dragnea ca un serviciu secret personal, menit a asigura paza demnitarilor corupti precum si activitati informative si de filaj pentru persoanele incomode. Armamentul greu si de precizie cumparat in ultima perioada prevestea asasinate sau masuri de reprimare in masa a demonstratiilor antiguvernamentale.

      Persoane ca Sintile si Paraschiv au fost special selectionate din anturajul lui Cordin Stefanescu, un personaj aflat si la conducerea Clanului Sportivilor. Acestia erau acoperiti de Brigada Vlad Tepes si beneficiau de suport informativ, si acces la arme si munitii.

      S-a ajuns astfel la formarea unei grupari de crima organizata in mijlocul statului. Cititi pe forumurile baietlilor din MAI ce se spune despre aceasta unitate, cine este acolo si ce se pregatea. Este vorba de informatie disponibila public!!!
      • -8 (14 voturi)    
        Mult succes la guvernare! (Joi, 30 mai 2019, 16:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

        Mult succes la guvernare!
        Fiind acolo, infiintati si desfiintati ce brigazi vreti voi. In lumea reala, nu pe feisbucile matale unde vezi Brigazi rosii si verzi pe ecran (pereti)!

        PS: Dragnea e la puscarie, n-ai aflat, nu? Nu mai influenteaza nici Brigazile, nici Tsunami, nici eclipsele de luna.
        • +1 (5 voturi)    
          Ai rabdare, venim si la guvernarea Rusiei (Joi, 30 mai 2019, 18:49)

          FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Va reeducam si va ridicam la statutul de fiinte umane.
          • -5 (7 voturi)    
            Pana una-alta, guvernati Romania (Joi, 30 mai 2019, 20:33)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

            Pana una-alta, guvernati Romania, n-o mai scaldati. Nu de alta, dar d'aia ati fost votati, sa dati jos PSD-ul.
            Si apoi poti guverna si Rusia si China si Statele Unite, si tot ce mai guvernezi matale pe joculetele de pe telefon.
            E destul de corect?
            • 0 (0 voturi)    
              OK, m-am razgandit, va repopulam Rusia (Vineri, 31 mai 2019, 1:36)

              FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Nu cred ca aveti sanse de resoftare. Nu-i problema, avem cu cine.
  • +23 (23 voturi)    
    Bravo lui (Joi, 30 mai 2019, 14:28)

    Frank777 [utilizator]

    Institutia inventata de Dragnea trebuie distrusa si complicii lui Dragnea respectiv Adina Florea si altii ca ea trebuie trimisi la pensie.
    • +16 (16 voturi)    
      Vrei sa spui la puscarie (Joi, 30 mai 2019, 15:10)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Pensia e pentru cei ce au muncit, nu pentru cei ce au furat.
      La facut autostrazi cu Florea!
  • +22 (22 voturi)    
    Foarte tare ! (Joi, 30 mai 2019, 14:44)

    FlorinAndrei [utilizator]

    Vrea sa fie șef acolo... pentru a o distruge din "interior" :)
    Bravo lui !
  • -19 (23 voturi)    
    Simpatic... (Joi, 30 mai 2019, 15:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    Inca un procuror care se crede CCR. Doamne fereste!
    • +16 (16 voturi)    
      mai grav e cand aia de la CCR (Joi, 30 mai 2019, 15:18)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      se cred procurori, judecatori, parlamentari sau presedinti de stat, pen'ca aberatiile debitate de ei sunt "general obligatorii" !
      • -8 (12 voturi)    
        Iaca asa zice Constitutia: "general obligatorii" (Joi, 30 mai 2019, 16:10)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Iaca asa zice Constitutia: "general obligatorii". Nu-ti place? Schimba Constitutia !
        • +2 (4 voturi)    
          oare e aceeasi constitutie (Joi, 30 mai 2019, 17:01)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          care spune ca Presedintele numeste care persoane ocupa anumite functii, sau e alta?
          Pentru ca atunci, baiete, avem o problema: CCR a aberat ca presedintele a asa, de forma, ca de fapt cei care numesc sunt fie ministrul justitiei, fie prim-ministrul, de la caz la caz.
          E aceeasi constitutie care spune ca doar Presedintele si cele 2 camere parlamentare POT sa CEARA urmarirea penala a ministrilor parlamentari, iar CCR a zis ca PARLAMENTUL da AVIZ obligatoriu in cazul ministrilor si FOSTILOR MINISTRI parlamentari?
          Te-ai prins, baiete, care-i faza cu CheCheReul?
          • -3 (3 voturi)    
            Nu te certa cu mine (Joi, 30 mai 2019, 20:38)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

            Nu te certa cu mine.

            Cand schimbi Constitutia, ai grija ca singurul care o va interpreta sa fii tu, nu CCR.

            Vezi, deja ai castigat!
        • -4 (8 voturi)    
          Dragi minusaci (Joi, 30 mai 2019, 17:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dragi minusaci,

          Inteleg ca nu va place Constitutia, d'aia dati minus unui citat din Constitutie.
          E ok, sunt foarte ok cu asta. Va respect parerile (chiar daca nu sunt de acord cu ele).

          Acum, chiar mai mult: va respect votul si insist ca reprezentantii votati de voi sa preia guvernarea. De ce nu impingenti lucrurile in directia asta? Sa ajungeti la guvernare, sa schimbati legi si Constitutia. Cum va doriti!

          Numarul comentariilor #rezist de pe forum in directia evitarii angajamentului la guvernare depaseste net numarul comentariilor normale, de bun simt: "Am castigat alegerile, hai sa guvernam" (va rog, nu-mi spuneti ca - in afara de eticheta - recentul vot popular a avut ceva de-a face cu europarlamentarele). De ce va bateti joc de votul #rezistilor si lasati tot PSD-ul sa guverneze?

          Hai, la guvernare dragi #rezisti! E timpul vostru!
      • +3 (3 voturi)    
        nu faptul ca-s general obligatorii e problema (Joi, 30 mai 2019, 17:04)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        ci faptul ca-s aberatii.
        Faptul ca CheCheRe vine si spune ca in constitutie scrie altceva decat ceea ce scrrie.
        Asta-i buba!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu ai mai ... (Joi, 30 mai 2019, 16:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      murit de ras? Asteptam evenimentul. O sa sarbatorim.
  • +10 (10 voturi)    
    nu asta e solutia (Joi, 30 mai 2019, 15:14)

    Gobelin [utilizator]

    Nu poti merge impotriva legii, din pacate, nici macar din interior.
    Singura solutie este abrogarea reglementarilor legale care au creat-o si operationalizat-o.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 30 mai 2019, 15:59)

    dumnezeu [utilizator]

    bravo!