Jumătate dintre votanții PSD au votat și la referendumul convocat de președintele Iohannis

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 19:00 Actualitate | Esenţial


Profil votanti PSD, PNL si USR
Foto: IRES
Jumătate dintre votanții PSD au votat și la referendumul convocat de președintele Klaus Iohannis. Dintre aceștia, doar unul din patru a pus ștampila pe „Nu” pentru ambele întrebări, arată o analiză a Institutului de sondare IRES publicată miercuri.

Sondajul de opinie a fost derulat telefonic, prin metoda CATI, pe parcursul zilei de 26 mai, în timpul desfășurării procesului de vot, pe un eșantion de 60.210 subiecți, cu o marjă de eroare de ±2,4%

Principalele concluzii ale sondajului, potrivit unui comunicat IRES
  • Votanții Alianței 2020 – USR-PLUS sunt preponderent tineri din urbanul mare;
  • Cei mai mulți votanți PNL au studii medii, cei mai mulți votanți PSD au venitul sub 1.500 de lei lunar și unul din trei votanți ai Alianței 2020 – USR-PLUS a absolvit studii superioare;
  • Jumătate dintre votanții Alianței 2020 – USR-PLUS sunt angajați în mediul privat, aproape 6 din 10 votanți PSD sunt pensionari, iar în rândul votanților PNL se regăsește cea mai mare proporție de persoane neocupate;
  • Cea mai mică proporție de persoane interesate de politică este regăsită în rândul votanților PNL, iar votanții Alianței 2020 – USR-PLUS sunt mult mai activi în mediul online;
  • Jumătate dintre votanții PSD au votat doar la europarlamentare, nu și la referendum. Decizia de a se prezenta la vot este luată mult mai aproape de ziua votului de către votanții PNL și PSD;
  • Aproape un sfert dintre votanții Alianței 2020 – USR-PLUS au fost îndemnați să participe la vot la referendum. Unul din patru votanți PSD care au votat la referendum au pus ștampila pe „Nu” pentru ambele întrebări.
PNL are cei mai mulți votanți cu rezidența în mediul rural (56%), urmat îndeaproape de PSD (53%), în timp ce votanții Alianței USR-PLUS sunt preponderent tineri din orașe mari, cu peste 200.000 de locuitori (43%).

Dacă peste jumătate dintre votanții PNL sunt femei (54%), 57% din votanții USR-PLUS sunt bărbați.

Jumătate din electoratul USR are sub 35 de ani. Cel mai îmbătrânit electorat îl întâlnim la PSD (42% peste 65 de ani).

Mai mult de unul din trei votanți USR-PLUS are studii superioare (35%), în timp ce la PNL procentul este de 11% iar la PSD 9%. PSD are în schimb cei mai mulți votanți cu studii elementare: 55%.

83% din votanții USR folosesc Facebook. La PSD, procentul este de doar 35%.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9187 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 29 mai 2019, 19:19)

    complet_ret [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      .... este statistica ...... (Miercuri, 29 mai 2019, 21:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      Stii cum este, daca unul mananca doi pui si altul niciunul, statistic fiecare mananca un pui.
    • +3 (3 voturi)    
      și eu (Joi, 30 mai 2019, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      mă apropii de 60 ani și nu mă deranjează exprimarea care e foarte probabil să fie reală. Preponderent este o exprimare care arată un minim de 50%+1 tineri. Și atât.
    • +1 (1 vot)    
      o fi fost adevarat pana la alegerile astea (Joi, 30 mai 2019, 11:13)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      pana acum categoriile predominante care au votat cu ei care nu vor fi numiti au fost cei de 45-65 (grupa la care va incadrati) si doar apoi pensionarii (65+). doar ca vazand ca pnl-ul le musca din bucata de electorat pana in 65, s-au reorientat cat se poate de evident cu succes spre grupa de 65+ si dupa cum se vede din statistici, mai mult de jumatate din voturile pe care le-au primit sunt din grupa aceasta de varsta.

      deci daca pana acum nu era un cliseu tocmai adevarat, de data asta s-a adeverit din plin.
  • +8 (12 voturi)    
    Cred ca cel mai interesant detaliu este acela ca (Miercuri, 29 mai 2019, 19:58)

    Habermas [utilizator]

    doar 35% din votantii USR-PLUS au studii superioare. Asta arata ca USR-PLUS are un potential foarte mare de a-si extinde priza la publicul larg.

    Pe viitor cred ca un alt detaliu foarte interesant va fi procentul de maghiarofoni atrasi de catre USR-PLUS, PNL si PMP. Cu cat se distribuie mai uniform, cu atat mai bine, pentru ca asta ar insemna

    1. ca limba vorbita inceteaza sa fie un factor determinant, si ca toti cetatenii acestei tari vor vota dupa interesul lor concret, in functie de personalitatea si aspiratiile fiecaruia, si

    2. ca interesele tuturor cetatenilor Romaniei, indiferent de limba materna, se regasesc in programele partidelor.
    • 0 (0 voturi)    
      apreciez optimismul! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 9:37)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      va apreciez mult optimismul, dar nu stiu daca pot s ail impartasesc!

      "doar 35% din votantii USR-PLUS au studii superioare."

      In decembrie 2016 m-a scos din sarite ca atata lume a votat promisiunile populiste ABSURDE ale pedesereului. Nu trebuie sa ai trei facultati sau cinci doctorat, este de a ajus sa ai patru clase primare facute pe BUNE ca sa vezi ca NU TINE, c anu iese aritmetica treiplarii salariilor si pensiilor!

      "USR-PLUS are un potential foarte mare de a-si extinde priza la publicul larg. "

      Sa dea Domnul sa fie asa!
      Daca ramane un partid de nisa, nu va putea face mare lucru ...


      "procentul de maghiarofoni atrasi de catre USR-PLUS, PNL si PMP."

      corect, eu ziceam de mult - dar era doar POSIBILITATE, nu speranta ca va fi intr-adevar asa - ca in mod normal un etnic maghiar ar trebui sa viteze cu un partid care urmreste binele tarii, inclusiv al etniei dumnealu, nu neaprat cu UDMR!
      Sa voteze cu liberalii sau conservatorii, ecologistii sau progresitii, nu neapart o formatiune bazata pe originea etnica!

      Dar cum va fi in realitate??
  • +2 (2 voturi)    
    Cealaltă jumătate au fost votați. (Miercuri, 29 mai 2019, 21:55)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai aveau timp să bage în urnă și buletine pentru referendum.