Teodor Meleșcanu îi răspunde șefului statului: Vinovat de votul în străinătate este practic președintele Iohannis

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 18:11 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a declarat miercuri că ”pur și simplu vinovat de votul în străinătate este practic președintele Iohannis”, pentru că a convocat referendumul după ce au fost stabilite secțiile de votare în străinătate, relatează Mediafax. Asta, după ce președintele Iohannis a cerut miercuri demisia „imediată” a miniștrilor de Externe, Teodor Meleșcanu, și de Interne, Carmen Dan, pentru problemele de la votul din diaspora.

”Domnul președinte are dreptul să își exprime orice opinie. Chestiunea când vorbim de o demitere trebuie să avem și o bază pentru a cere demisia cuiva, nu doar pe bază de gânduri, întrebări, presiuni și așa mai departe. (...) Nu e vorba de date mincinoase, pur și simplu vinovat de votul în străinătate este practic președintele Iohannis care la 2 săptămâni după ce am stabilit care sunt secțiile de votare la propunerea ambasadelor și la solicitările unor misiuni diplomatice de către un număr semnificativ de cetățeni români și am ajuns la numărul de 441, după două săptămâni dânsul a anunțat că face referendum în aceeași zi. În consecință din 2 secunde care durează votul în general în cabină, având referendum băgat peste votul parlamentarilor europeni, s-a ajuns în jur de 6-7 minute votul și practic nu au putut să voteze toți oamenii mai ales în secțiile aglomerate”, a declarat la Antena 3 Teodor Meleșcanu.

El a mai spus că principala preocupare a anchetei este în ce măsură evaluările au fost reale.

”Principala preocupare a anchetei pe care o avem este în ce măsură evaluările au fost reale, în ce măsură s-au luat măsuri administrative, în condițiile în care peste alegerile parlamentare europene s-a făcut și referendumul, toate aceste probleme vor face obiectul anchetelor noastre, de fapt în 400 de secții de votare nu au fost probleme, ci doar în aproximativ 40 și la astea ne vom ocupa”, a adăugat ministrul de Externe.

Președintele Klaus Iohannis a cerut demiterea de urgență a miniștrilor de Externe și de Interne, Teodor Meleșcanu, respectiv Carmen Dan pentru modul defectuos în care au fost organizate alegerile în țară și străinătate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7414 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    amice (Miercuri, 29 mai 2019, 18:16)

    keiser_soze [utilizator]

    esti senil!
    de 3 ani se doreste vot electronic si prin corespondenta si tu o tii langa, balanga, cu idioteniile tale psd-iste!
    marsh de-aici!
    • +2 (4 voturi)    
      astepti de la nesimtit sa se simta ? (Miercuri, 29 mai 2019, 21:38)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Asta e stulul peste tot in Romania.
      Te tii cu dinti de scaun, cand nu injuri si ameninti, te faci ca ploua. Ca mioritele sunt blande.
      csfncsf
  • +21 (23 voturi)    
    melescanu - culmea nesimtirii (Miercuri, 29 mai 2019, 18:19)

    un oarecare [utilizator]

    atitudine tipica PSDista.
    de vina mereu sunt altii.

    faptul ca la o sectie de votare cu mii de oameni in asteptare sunt 3 stampile si datele personale se trec de mana in 2 registre de catre un personal de 3 oameni... este evident vinovat Soros, Statul paralel, Basescu, CIA si Mosad!

    Daca ar avea un minim de caracter si-ar da demisia.
  • -19 (23 voturi)    
    Absolut corect (Miercuri, 29 mai 2019, 18:24)

    CalinMircea [utilizator]

    Deoarece ambasadorii din țările cu probleme la vot sunt oamenii lui Johannis, numiți de el, și poate chiar sfătuiți de el să creeze probleme pentru a genera din nou valul de emoție care a funcționat în 2014. Iar în politică scopul scuză mijloacele!
    • +3 (3 voturi)    
      Calineeee! (Miercuri, 29 mai 2019, 22:40)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Duhnesti a prostie de la o posta!!!
  • +7 (11 voturi)    
    sigur ca da.. (Miercuri, 29 mai 2019, 18:25)

    CRMS [utilizator]

    Presedintele trebuia sa tipareasca buletinele pentru sectiile unde la pranz ele deja se terminasera.
  • +9 (15 voturi)    
    TLDR: (Miercuri, 29 mai 2019, 18:25)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    Referendumul a incurcat tot. Sa fie demis presedintele!

    "În consecință din 2 secunde care durează votul în general în cabină, având referendum băgat peste votul parlamentarilor europeni, s-a ajuns în jur de 6-7 minute votul și practic nu au putut să voteze toți oamenii mai ales în secțiile aglomerate"

    Eu am votat in mai putin de 10 secunde. Sa-l anunte cineva pe melescan ca au fost doar trei buletine de vot!
  • +9 (15 voturi)    
    ha ha ha ! (Miercuri, 29 mai 2019, 18:26)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Asa face un dinozaur comunist !
  • +9 (11 voturi)    
    Meleșcanu sa tâmpit. (Miercuri, 29 mai 2019, 18:30)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul organizează alegerile.Guvernul este vinovat de ce sa întâmplat.Pe de altă parte cred că CCR ar trebui să se autosesizeze pentru faptul că Guvernul nu a asigurat condițiile ca toți românii să poată vota.Dacă Viorica Dăncilă nu-i pedepsește pe vinovați devine vinovată.
  • +11 (13 voturi)    
    Dar ce te-a impiedicat tupeistule batran sa (Miercuri, 29 mai 2019, 18:32)

    Habermas [utilizator]

    modifici numarul sectiilor si infrastructura ca sa aduci situatia la zi atunci cand s-a anuntat referendum-ul? Sau voi faceti ceva doar 5 minute odata la 2 saptamani, sau cum??
  • +9 (11 voturi)    
    gândire fosilizată (Miercuri, 29 mai 2019, 18:38)

    MG [utilizator]

    de parcă se construiau de la zero acele secții de votare
  • +10 (12 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 29 mai 2019, 18:39)

    lasa [utilizator]

    mai bine tacea.....
  • +10 (12 voturi)    
    Ce fel de aritmetica e asta? (Miercuri, 29 mai 2019, 18:46)

    GIlie [utilizator]

    Cica de la 2 secunde cat i-ar fi luat unui om sa voteze doar la parlamentare, s-a ajuns la 6-7 minute sa voteze si la referendum. Ce naiba logica e asta? Un asa om nu l-as numi nici macar administrator pe scara mea, cu atat mai putin ministru. Eu zic sa pleci singur si sa-ti dai si un sut in fund.
    • +1 (1 vot)    
      aritmetica de kgbist senilizat (Joi, 30 mai 2019, 14:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui GIlie

      fosila asta are niste directive clare si nu-l intereseaza cat de penibil este sau cat rau face tarii din functia pe care o ocupa. #ciumarosie.
  • +8 (10 voturi)    
    Demisia! (Miercuri, 29 mai 2019, 18:55)

    constantinmarian [utilizator]

    “Pe 25 aprilie, purtătorul de cuvânt al Președinției, Mădălina Dobrovolschi, a anunțat semnarea de către președinte a decretului pentru organizarea referendumului și a făcut publice cele două întrebări la care trebuie să răspundă alegătorii.”
  • +10 (12 voturi)    
    Măi Moș Mele, (Miercuri, 29 mai 2019, 18:57)

    Rescator [utilizator]

    Nu îți este rușine să minți cu nerușinare la venerabila
    vârstă de 78 de ani.Ești la al doilea caz de sabotare,
    cu multă rea voință sovietică,a alegerilor in diaspora.
    Dispari in ceață ipochimenule.
  • +9 (11 voturi)    
    armetica (Miercuri, 29 mai 2019, 19:01)

    metri [utilizator]

    Fff inteligent, iata cum 2s x 3=360s !!!
    ....si se mai mira de ce au sub 5% ������
  • +9 (11 voturi)    
    Obraznicia, impertinenta si fariseismul... (Miercuri, 29 mai 2019, 19:14)

    Lucky1 [utilizator]

    ...sunt cele mai reprezentative "calitati" ale pesedistilor.
  • +8 (10 voturi)    
    minte de 2 sec (Miercuri, 29 mai 2019, 19:19)

    clencix [utilizator]

    Si cu și fără referendum, culegerea datelor personale ia același timp de câteva minute, că se face scriere cu mâna pentru cei neînscriși pe liste. Secunde durează să pui o stampilă, deci câteva secunde pentru stampile și minute pentru înscriere. Pentru fals în declarații pe probleme de serviciu și tot trebuie dat afara mișelescu.
  • +8 (10 voturi)    
    Ne crede prosti! (Miercuri, 29 mai 2019, 19:39)

    ber [utilizator]

    Melescanule! Sa nu ne crezi prosti! Aglomeratia la centrele de vot nu a fost creeata de introducerea referendumului. Daca ar fi fost numai alegerile
    europarlamentare ar fi fost aceeasi aglomeratie! Doar
    n-oi fi crezand ca romanii au venit acolo numai pentru referendum.
  • +7 (11 voturi)    
    Respect tataie (Miercuri, 29 mai 2019, 19:46)

    feisbuk [utilizator]

    Parcurgerea listei de partide din buletinul europenelor se facea in 2 secunde dar a venit neamtul sorosist si paralel cu doua intrebari existentialiste. Si uite asa, de la 2 sec s-a ajuns la 7 minute.


    Iti doresc o suferinta lunga.
  • +10 (12 voturi)    
    e clar (Miercuri, 29 mai 2019, 19:52)

    alex34 [utilizator]

    melescanu trebuie demis si anchetat, e irecuperabil, e psd-ul intruchipat, minte fara nici un scrupul si da vina pe oricine altcineva, auzi de la 2 secunde cat dura votul la alegeri s-a ajuns la 6-7 minute pt inca 2 stampile la care nici nu trebuia sa cauti patratul cu DA.... La fel a facut si in 2016, acum in 2019, si la fel va face si la anul, aceeasi strategie si dupa face pe prostul si arunca vina pe altul
  • +8 (10 voturi)    
    Taci, ajunge (Miercuri, 29 mai 2019, 19:57)

    stefana_dan [utilizator]

    taci, taci,taci si nu te acoperi de ridicol mai mult. Pleaca. Ajunge. Nu va mai victimizati. Fii barbat si inceteaza sa dai vina pe altii pentru ceea ce ai facut tu.
  • +4 (8 voturi)    
    mda... (Miercuri, 29 mai 2019, 19:58)

    exilatul [utilizator]

    sa plece ...ca sa i fie "coleg de camera" fostului sef...dar sa ia cu el si toate put-rile de functionari din ambasade , consulate si ministerul de externe pt ca , dupa mine, aia sunt pincipalii vinovati...
  • +1 (1 vot)    
    Dinozaurii sunt vinovati ca erau in calea asteroidului (Miercuri, 29 mai 2019, 21:43)

    V. Istina [utilizator]

    In aceeasi logica,vorantii sunt vinovati, e clar, ce cautau acolo? De parca nu putea Partidul sa puna voturile in urne pt binele Tarii, nu?
  • +1 (1 vot)    
    da si nu (Miercuri, 29 mai 2019, 23:46)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cam cum era in "yes minster"
    deci da cu siguranta ca votul in plus pentru referendum a ingreunat clar votul pentru ca trebuia sa scrii datele pe 2 liste separate deci se putea lucra la maxim 2 perechi de oameni si atat. Daca era o singura chestie de votat, respectiv parlament atunci se putea scrie la 4-5 maini si ar fi fost de 3-4 ori mai rapid. Deci da are dreptate
    Pe de alta parte daca MAI ar fi facut liste pe fiecare sectie de votare la care oamenii se puteau inscrie din timp, gen man eu votez in munchen sau in leipzig, atunci totul era plimbare in parc. Veneai frumos la sectia unde te-ai inscris, dadeai buletinul, iesea ca esti numarul 548 pe lista, semnai frumos si votai in 30 de sec flat. Evident ca se putea ca asa fac si polonezii si toti ailalti. Dar deh la noi se face altfel. Sta toata lumea cu degetul in fund si cand se sparge buba toti urla. De ce nu au facut listele astea din timp ? Ca sunt incompetenti si nimeni nu gandeste, evident.
  • 0 (0 voturi)    
    care "seful statului"? (Vineri, 31 mai 2019, 20:27)

    srpc [utilizator]

    presedintele Romaniei, conform Constitutiei, nu este seful statului, fiindca nu suntem o republica prezidentiala! ultimul sef al statului a fost Ceausescu