Toader: Am refuzat să îmi însușesc proiectele de OUG privind amnistia și grațierea elaborate în alte „centre de reflecție”

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 8:08 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi 24
Fostul ministru al Justiției Tudorel Toader susține afirmațiile Vioricăi Dăncilă potrivit cărora pe masa Guvernului nu a ajuns vreo OUG pe amnistie și grațiere, precizând că el a refuzat să-și însușească proiecte elaborate în alte „centre de reflecție”.

”Confirm spusele dnei premier ! Pe masa Guvernului nu a ajuns nici un proiect de OUG referitor la amnistie și grațiere. MJ nu a elaborat nici un proiect de OUG referitor la amnistie și grațiere. Am refuzat să îmi însușesc vreunul dintre proiectele de OUG, referitoare la amnistie și grațiere, proiecte elaborate în alte „centre de reflecție”", a scris, miercuri dimineață, fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, pe Facebook.

Reacția fostului ministru vine după ce premierul Viorica Dăncilă spune că nu a avut niciodată pe masă un proiect de ordonanță de urgență pe amnistie și grațiere, iar legat de alte proiecte pe justiție spune că nu a vrut să pună în pericol România și să fie activat articolul 7, refuzând să menționeze clar din partea cui veneau insistențele.

”O să fiu foarte sinceră, aceasta a fost o opinie în cadrul PSD să dăm OUG pe anumite aspecte referitoare la justiție. Dacă nu le-am dat, nici măcar nu am văzut articole. Nu le-am văzut pentru că am simțit întotdeauna că ar fi o vulnerabilitate pentru noi, pentru țară, dacă Guvernul ar fi dat aceste ordonanțe. Poate unele dintre aspecte erau necesare. Am văzut că s-au făcut și anumite abuzuri, au fost încălcate drepturile unor oameni. Pentru noi trebuie să conteze oamenii. Nu am judecat în prisma dacă OUG au fost sau nu corecte. Poate unele măsuri trebuiesc luate. Chiar media și ONG-urile trebuie să vadă care e realitatea. Eu m-am gândit, ca premier, că pentru mine e importantă țara. M-am gândit că nu pot pune în pericol România să fie activat Art. 7. M-am gândit la imaginea României", a spus Viorica Dăncilă.

Întrebată dacă insistențele veneau din partea lui Liviu Dragnea cu privire la OUG pe coduri, Dăncilă a completat: "Nu vreau să mă întorc la insistențele lui Liviu Dragnea. Au fost mai multe insistențe. Nu vreau să îl acuz acum pe dl Liviu Dragnea care nu e aici și nu poate să spună dacă da sau nu. Nu ar fi corect din partea mea. Nu am primit niciodată acest document. A fost o discuție pe aministie și grațiere. Se crease un val, dar nu numai din partera PSD. La DNA Ploiești, Oradea. A fost un val. Atunci când s-a văzut ce s-a întâmplat la DNA Ploiești. Se crease un val în societate dar nu a fost o impunere în a da amnistia și grațierea. Eu nu am avut niciodată pe masa guvernului un document referitor la amnistie și grațiere, lucru pe care il poate confirma și dl Tudorel Toader".

















18646 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Tudorele, (Miercuri, 29 mai 2019, 8:34)

    constan [utilizator]

    Când o sa dai socoteala pentru toate deserviciile aduse tarii si pentru mizeriile inscenate unor personalitati marcante ale justitiei ramanesti.Presupun ca pentru tine conteza exclusiv prosperitatea propriei familii?
    • +9 (9 voturi)    
      nicio grija (Miercuri, 29 mai 2019, 11:41)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui constan

      toti se vor intoarce la sinecurile lor, toti fiind implantati adanc in sistem, fie ca sunt in universitati, CCR sau alte institutii care le asigura salarii mari si le tin locurile calde. Alegerile i-au indepartat doar din primul plan. Am castigat doar o batalie, pana se termina razboiul mai este mult.
      • 0 (4 voturi)    
        un membru al comisiei carnavalului de la Venetia (Miercuri, 29 mai 2019, 12:48)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        uite unde era aparatorul justitiei...
        Nea Smecherila
  • +33 (33 voturi)    
    Fat Frumos - SS (Miercuri, 29 mai 2019, 8:38)

    neagoe [utilizator]

    Cel care a creat SS-ul (bratul inarmat al PSD+ALDE) si a ridicat-o la rang de "Reichsführer" pe Adina Florea se crede salvator al justitiei din Romania.

    :-)))))
    • -1 (17 voturi)    
      totusi, (Miercuri, 29 mai 2019, 10:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      sa judecam la rece si sa recunoastem: daca nu era Tudorel Toader, in clipa de asta Dragnea era liber si ne ranjea in direct la TV. Nu se stie din ce motiv, Toader a intarziat OUG de urgenta privind amnistia si gratierea exact cat a fost necesar ca ele sa nu treaca in timp util, si Dragnea sa ajunga la puscarie.
      de ce a facut asta, nu stiu, insa clar ca nu din constiinta profesionala.
      • +6 (10 voturi)    
        Tot ... (Miercuri, 29 mai 2019, 11:31)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ..un vierme ramane.
        • +5 (5 voturi)    
          asta clar (Miercuri, 29 mai 2019, 11:54)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          insa pe mine ma interesau motivele ptr care nu a bagat ordonantele cu amnistia si gratiere....ca nu din constiinta a facut-o.
      • +5 (5 voturi)    
        FALS (Miercuri, 29 mai 2019, 12:42)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        TT a intarziat OUG-urile pentru ca ii era teama de puscarie. In rest a facut tot ce a putut pentru a subordona justitia fata de politic, a scos puscariasi cu greutate din inchisori, a TIPAT in gura mare despre drepturile penalilor si DELOC despre cele ale victimelor.
  • +27 (27 voturi)    
    dady, esti terminat! (Miercuri, 29 mai 2019, 8:38)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    O data scapat in noroi te imping astia incet, incet, cu tocul pantofului ca pe un muc de tigara, ca sa dispari de tot.
    Intotdeauna slugile sunt mai eficiente pentru treaba asta.
    Sa-ti fie de bine!
    In doua saptamani vei fi uitare. Hora psd se invarte si fara tine.
    • +24 (24 voturi)    
      acum (Miercuri, 29 mai 2019, 9:34)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      deja au inceput turnatoriile intre ei.de ascultat ce zice veorica:"Nu vreau să mă întorc la insistențele lui Liviu Dragnea. Au fost mai multe insistențe''
      vita a vazut abatorul si incepe sa raga din toti plamanii.toti vor sa-si scape soricul si sunt in stare de orice.insa individul asta chiar a lucrat efectiv la distrugerea Romaniei.nu ar trebui sa vada lumina 20 de ani
      • +10 (10 voturi)    
        "Nu vreau sa ma intorc (Miercuri, 29 mai 2019, 9:57)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Point

        ca o proasta din politica"
        • +3 (3 voturi)    
          si daca este eliberat azi, (Miercuri, 29 mai 2019, 11:55)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          tot terminat este. Locul lui in PSD e dat la altii...a pierdut si nu mai poate reveni.
          • 0 (0 voturi)    
            clar! (Miercuri, 29 mai 2019, 13:45)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            mortu de la groapa nu se mai dezgroapa.
            Ai lui au si tras pamantu peste el si acum il batatoresc.
            Se vede in coltu strazii si betoniera sa toarne placa.
            Doar ca strigoi se va mai vedea.
            Din toate luarile de cuvant de zilele astea nu-i ramane niciun pic de loc de-ntors.

            Aleluia!!
  • +28 (28 voturi)    
    Un adevarat erou :) (Miercuri, 29 mai 2019, 8:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Despre $$ al IIJ, Gestapoul infiintat de el si despre abuzurile komisaresei corupte, inhaitata cu mafia, Florea A, nu zice nimic?Despre ievaluarile staliniste? Despre cum a colaborat cu Securitatea, cum a ridicat osanale lui Ceausescu ca propagandist pcr? Despre cum l-a adus pe fii-su ilegal in Universitate, o nulitate care va nenoroci mii de studenti ? Toader e un ticalos, o nulitate profesionala pe potriva celor care l-au ales rector. Taraba universitara din Iasi a ajuns O RUSINE!
  • +24 (24 voturi)    
    :-) (Miercuri, 29 mai 2019, 8:45)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Un dizident din interior.

    Un om vertical, umplut pâna la refuz cu principii.

    Un PSDist de frunte!
  • +23 (23 voturi)    
    ievaluare (Miercuri, 29 mai 2019, 8:46)

    Soljenitin [utilizator]

    domnu' toader, ati picat ievaluarea! Demisia din Universitatea din Iasi si la revedere!
  • +18 (18 voturi)    
    Centre de reflectie = St Petersburg + Tel Aviv (Miercuri, 29 mai 2019, 8:54)

    FMM Dragnea [utilizator]

    Adica acolo unde echipe de juristi antistatali au elaborat textele OUG-urilor.
    La Universitatea din St Petersburg exista si cursuri de destabilizare a societatilor capitaliste, dpdv economic, juridic etc.
    Hai Tudorele, spune-ne cine a atacat tara. Urmeaza CSAT. Urmeaza mii de firme inchise in Romania (ruse si israeliene), averi confiscate si spioni expulzati. Hai Romania!
  • +19 (19 voturi)    
    Mare om, mare caracter (Miercuri, 29 mai 2019, 9:01)

    Maspp [utilizator]

    Si-a insusit ideile din alte centre de reflectie doar pana la punctul in care a obtinut ce vroia : cabinet de notar in Iasi pentru el ( pardon fi-su), inca un post de rector , etc.
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 mai 2019, 9:07)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Vierme comunist, acuma esti de partea celor buni?

    Raul maxim pe care l-ai putut face in justitie l-ai facut deja, doar OUG-ul nu l-ai dat ca sa-ti fie indeplinita menirea pana la capat.
  • +22 (22 voturi)    
    Vai, tu, eroule (Miercuri, 29 mai 2019, 9:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ai salvat Romania. Ce sa-ti spun. In situatia in care e acum Romania tocmai un articol 7 ne trebuia. Poate asa se trezeau si aia spalati pe creier.

    Sa speram ca noul val va rezolva problemele coruptilor astora. Nu zic ca totul se repara peste noapte, dar sa fie un inceput, macar.
  • +17 (19 voturi)    
    Le-ai creat tu, nu ti le-ai insusit. (Miercuri, 29 mai 2019, 9:13)

    averageJoe [utilizator]

    Si ce ne spui, nu exclude ca ceea ce aveai tu in gand sa faci era cu o virgula diferit fata de ce a dictat Dragnea.
    Ne-am saturat de afirmatii contextual valide dar fara relevanta per se.
    Pe de alta parte, e adevarat ca Toader putea da drumul la pishalau peste tara, dar n-a facut-o. Nu la tot.
  • +16 (16 voturi)    
    corect, dar incorect (Miercuri, 29 mai 2019, 9:16)

    strategy [utilizator]

    Nu ti le-ai asumat, dar le-ai promulgat si ai fost complice la ele. Degeaba zici ca nu esti de acord cu ele daca le-ai propus :) stii, eu nu te-am impins de pe pod in apa, doar te-am motivat printr-un imbold.
  • +13 (13 voturi)    
    tare de cap mai e femeia asta .. (Miercuri, 29 mai 2019, 9:18)

    VaseaV [utilizator]

    Madam, intelege ca nu ne intereseaza sa faci justitie. Separatia puterilor in stat nu iti da voie sa faci justitie si nici macar apreciere ca au fost sau nu au fost abuzuri, treaba asta e in alta parte si nu ti se subordoneaza, intelegi matale ?
  • +16 (16 voturi)    
    daaaaa (Miercuri, 29 mai 2019, 9:21)

    csan [utilizator]

    sictir la amandoi. Dancila pleaca de acolo cu toti prostii tai si lasa-ne. Mai femeie daca iti pasa de tara asa cum spui du-te acasa la bucatarie si lasa tara in pace. Nu intelegi si nici nu vrei sa intelegi ca te-ai compromis definitiv . Nu mai ai ce cauta in viata publica. Fa un bine familiei tale si retrage-te. Fii demna si nu astepta sa fi scoasa in suturi. Si ia-o si pe tata aia, moldoveanca din voluntari cocotata ca o gaina fara ceer la primaria Bucuresti.
  • +17 (17 voturi)    
    taci slugarel imputit (Miercuri, 29 mai 2019, 9:27)

    ostrogotul [utilizator]

    ca ai destructurat justitia. Locul tau este langa Dragnea, mizerabilule. Ai decapitat DNA-ul, ai pus justitia sub control politic.....Tu, hahalera, ai facut mai mult rau decat a facut Dragnea. Comisia de la Venetia nu se pricepe, EU nu se pricepe, Kovesi nu se pricepe, numai gainarii ai lasat dupa tine. Sper din tot sufletul sa primesti ceea ce meriti, pe masura faptelor facute.
  • +17 (17 voturi)    
    omul hotilor: "Tudorel" (Miercuri, 29 mai 2019, 9:35)

    MirceaIo [utilizator]

    Vei ramane omul hotilor Tudorel "for ever"!!!! Personaje ca: Nastase, Mitrea, Dan Ioan Popescu, Dan Voiculescu, Ponta, Firea, Valcov, Mitraliera, Serban Nicolae, Iordache, Iliescu, Tariceanu, Ponta, Dragnea, Ghita, Nicolicea, Grindeanu, Marian Oprisan, etc nu trebuie uitati niciodata!
  • +14 (14 voturi)    
    emotionant !!!! (Miercuri, 29 mai 2019, 10:39)

    asada [utilizator]

    Uite cum au si aparut teribilii, Dancila si Toader, celebrii aparatori ai justitiei si marii opozanti ai borfasului mafiot !!! Eroilor va transmit un ultim calduros salut ....HAI SICTIR !!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Comportament de lichea politica (Miercuri, 29 mai 2019, 10:56)

    nlln [utilizator]

    Nu vei scapa niciodata de acuzatia ca ai pus umarul din plin la daramarea justitiei.
    Nu vei scapa niciodata de eticheta de incompetent indiferent cate titluri universitare ai.
    Dovada?
    "Raportul" pentru demiterea lui Kovesi.
    Atitudinea fata de Augustin Lazar.
    Cireasa de pe tort-infiintarea Sectiei speciale, promovarea A Florea( aceasta celebra necunoscuta, croita pe prost gustul PSD ALDE UDMR, care sper ca va da lamuriri in ceea ce priveste procolul aterizat pe masa altui infractor celebru, Valcov).

    Si multe altele..facute sau doar gandite.
  • +6 (6 voturi)    
    Servitori ai lui Dragnea (Miercuri, 29 mai 2019, 11:52)

    liberlamunte [utilizator]

    Începând de ieri au prins curaj mai multi servitori ai lui Dragnea: Ciorbea, Tudorel Toader etc. Până acum i-au sărutat papucul „sultanului” si după aceea se dau curajosi. Ieri eram prin curte si la radio auzeam anuntul lui Ciorbea ca va cere explicatii de ce nu a putut vota diaspora. Mamă ce a fost la gura mea, de m-au auzit vecinii si nu pricepeau caci ma stiu ca pe un om care care nu are comportamente ciudate. Chiar a venit vecina sa ma intrebe dupa vreo 2 ore si eu deja uitasem ca injurasem si am intrebat-o ce am injurat. Ziceai ceva de „Chiorule”. Ăstia au scos pur si simplu nervii din mine in 2 ani si jumatate. Ajungi să pari tu un ciudat în locul golanilor pusi in functii publice.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa ca e de bine: (Miercuri, 29 mai 2019, 13:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui liberlamunte

      Victor Ciorbea are o singura calitate: simte de unde vine puterea inainte ca ea sa se schimbe in mod oficial. In acest caz, daca a inceput sa se intereseze de ce nu au fost lasati romanii din diaspora sa voteze, inseamna ca a mirosit el ceva si vrea sa se dea bine cu noua putere.
      Simtul nu prea l-a inselat pana acum pe Ciorbica, deci ptr mine e clar: astia de la putere nu mai au mult.
  • 0 (0 voturi)    
    la puscarie, fmm ! (Miercuri, 29 mai 2019, 17:49)

    Itsoc [utilizator]

    Slugo, n-o drege acum caci sunteti cu totii slugi si complici ale mustaciosului de la birtul teleormanean.

    Acum ati luat 22%, in 2020 luati 15%; stati numa sa vedeti!
  • 0 (0 voturi)    
    Tudorele... (Miercuri, 29 mai 2019, 18:05)

    midumi [utilizator]

    lasa vrajeala!

    Este un fel de Nürnbern, toti aratati acum catre Dragnea: el e vinovat. El a comandat.

    Ai pus pe butuci, aproape, un DNA. L-ai evacuat cat ai putut de repede le Procurorul General al Romaniei.

    Ai infiintat sectia SS.
    Te-ai dus la Bruxelles ca sa le explici oamenilor cat de rea este Kövesi.

    Uite-te in oglinda, da-ti seama ca esti o lichea.

    Inchide-te in beciul casei sa nu vezi lumina zilei ca daca te vad pe strada e posibil sa iesi putin sifonat din discutie!
  • 0 (0 voturi)    
    asemanare (Joi, 30 mai 2019, 9:29)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Incidentul de la Tamadau. Mari juristi "independenti" impacheteaza o, eventual, trecere frauduloasa a frontierei, in "tradare de ţară". Zeci de ani de puşcărie, in loc de cel mult 1. După ei, Iuliu Maniu îşi trădase Ţara... Din aceeaşi categorie de "independenţi ai Puterii" şi acest Tudorel...