Firea: Ieri Elcen a oprit apa caldă în jumătate din Capitală. Am depus plângere penală

de MH     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 13:01 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Stirile ProTV
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, spune că luni Elcen a oprit apa caldă în sectoarele 2, 3 și 4 din București, fără să anunțe RADET; iar din acest motiv a depus plângere penală, ea susținând că a venit la PSD să discute cu premierul Viorica Dăncilă despre aceste probleme.

"Am făcut un efort și am venit pentru că nu mai putem să spunem una la televizor și alta să se întâmple concret. Ieri au oprit apa caldă în jumătate din București, sectoarele 2, 3, 4. Am făcut plângere penală pentru cei care au luat această decizie, pentru că apa caldă trebuie să se distribuie continuu", a declarat Gabriela Firea.

Primarul general al Capitalei a catalogat drept o premieră decizia Elcen de a opri apa caldă, fără a informa conducerea RADET.

"În premieră, Elcen a oprit apa, fără să informeze conducerea RADET. Cred că e un sabotaj la nivelul cetățenilor. Vreau să îi spun și doamnei premier că nu e normal", a completat edilul.

Primarul general Gabriela Firea a venit marți la grupul parlamentar al PSD, spunând că vrea să o anunțe pe Viorica Dăncilă ce probleme are Primăria Capitalei, multe generate de tăierile de buget.

"I-am semnalat problemele cu care se confruntă Primăria Capitalei. Suntem într-o situație dificilă cu plățile pentru spitale, cu RADET, Elcen și cu subvenția pentru marile proiecte ale Capitalei. M-am întâlnit cu domnul ministru de Finanțe și al Transporturilor în încercarea de a repara ceea ce nu s-a întâmplat în ultimii doi ani. Până acum au fost discuții tehnice care nu s-au materializat", a mai spus Firea.


















5017 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    pai.. (Marţi, 28 mai 2019, 13:09)

    CRMS [utilizator]

    Tara este falimentara. Nici bancile nu va mai imprumuta.
    Conform bugetului de stat mai sunt bani de salarii si pensii doar pana in septembrie.
    Acuma, toti din PSD o sa dati vina pe Dragnea numai ca el n-a semnat nimic..v=a dat ordine verbale iar voi v-ati executat !
  • +5 (5 voturi)    
    Am făcut un efort și am venit (Marţi, 28 mai 2019, 13:09)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Lol făcea 15 minute maxim cu metroul
  • +10 (10 voturi)    
    N ai (Marţi, 28 mai 2019, 13:20)

    Coco_papagal [utilizator]

    bani pentru apa spitale si astfel de lucruri. Banii bucurestenilor sunt pt catedrala si zecile de firme nou infiintate. Fireo cat esti de mica si proasta!
  • +5 (5 voturi)    
    Pai normal (Marţi, 28 mai 2019, 13:56)

    Adri4n [utilizator]

    "Suntem într-o situație dificilă cu plățile pentru spitale, cu RADET, Elcen și cu subvenția pentru marile proiecte ale Capitalei."

    Da' pentru biserici si spectacole ai?
  • +5 (5 voturi)    
    Hoața strigă hoții! (Marţi, 28 mai 2019, 14:01)

    asavreau [utilizator]

    Asociațiile de proprietari trebuie să-i facă plângere penală lui Firea.Firea să plătească datoriile către ELCEN și pe urmă să vorbească.Șmecheria cu desființatul și reînființatul de firme care să ducă la furturi nu ține.Dacă Radet o botezi altfel,nașa,adică Firea va prelua și plăti toate datoriile.Firea crede că dacă de mâine își schimbă numele în Pandele,gata,este fată mare.Nu mai are nici-o obligație.Cine are vreo pretenție să o caute pe Firea?Gândire de hoață.
  • +4 (4 voturi)    
    apa calda (Marţi, 28 mai 2019, 14:03)

    Ailemac [utilizator]

    Inteleg ca d-na Firea are probleme de sanatate. Ar putea lasa pe altcineva in locul dansei, care sa se ocupe de problemele curente, pana se recupereaza. Doar nu singurul edil al capitalei!
    Spun asta pentru ca in sectorul 2, Aleea Bistricioara, nu a fost apa calda incepand cu 20 mai a.c.!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 29 mai 2019, 10:40)

    Moeko [utilizator]

    Primaria este pe cale de a breveta un nou concept in energie ,,subventionarea de catre stat la RADET a falimentului,, Oare cine conduce de 28 de ani destinele termoficarii in Bucuresti ? cetatenii sau partidele incompetente ? Apropo, pentru ce mai tineti RADET in insolventa,asta nu o verifica nimeni ?Cred ca trebuie sa va faceti curatenie in propria casa si dupa aia sa aratati la altii.