Primarul PSD din Bacău, apropiat al lui Dragnea, cere demisia Guvernului Dăncilă: Mesajul alegătorilor este că PSD trebuie să plece de la guvernare / Partidul să treacă în opoziție, fără Oprișani, Ștefănești și Bădălăi

de MH     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 10:13 Actualitate | Esenţial


Cosmin Necula
Foto: Facebook
Primarul PSD din Bacău, Cosmin Necula, apropiat al senatorului Dragoș Benea, susținut de Liviu Dragnea pe listele pentru europarlamentare, îi cere demisia Vioricăi Dăncilă din funcția de premier, spunând că mesajul dat de alegători duminică este clar și transparent - PSD trebuie să plece de la guvernare. El mai afirmă că acest vot delegitimează PSD pentru a conduce Guvernul, iar partidul trebuie să facă o opoziție de stânga puternică, în care "nu își mai pot găsi locul Oprișani, Ștefănești și Bădălăi".

Primarul Bacăului spune că este momentul ca PSD să înțeleagă mesajul pe care oamenii l-au transmis duminică, clar și transparent, că social-democrații trebuie să plece de la guvernare și să accepte că "acesta nu a fost un simplu vot, iar europarlamentarele din 2019 au echivalența unor alegeri parlamentare".

"Cred că poporul a spus Partidului Social Democrat suficient. (...) Acest vot ne delegitimează pentru a conduce Guvernul României. Consider că în actualul context european și național cei care au câștigat aceste alegeri trebuie să își asume guvernarea. Românii așteaptă ca un nou guvern să rezolve problemele acestei țări. Totodată, am convingerea că România trebuie să aibă o opoziție de stânga puternică. Însă într-o opoziție de stânga veritabilă nu își mai pot găsi locul Oprișani, Ștefănești și Bădălăi!", a scris, pe Facebook, primarul Cosmin Necula.

De asemenea, el le cere demisiile premierului Vioricăi Dăncilă și miniștrilor și trecerea PSD în opoziție: "Rezumând, doamna Dăncilă, vă rog să vă dați demisia! Doamnelor și domnilor miniștri, vă rog să vă dați demisiile! Astăzi, românii spun că PSD trebuie să fie în opoziție".

Liderii PSD urmează să aibă marți o serie de întâlniri la nivel de conducere în care să stabilească ce vor face după pierderea alegerilor europarlamentare și încarcerarea liderului Liviu Dragnea. Miza principală este stabilizarea majorității parlamentare. Conducerea PSD trebuie să evite dezertările din partid și intenționează să facă o înțelegere cu Victor Ponta și cu parlamentarii acestuia.

Potrivit surselor HotNews.ro, liderii PSD vor să-i propună lui Victor Ponta ca un deputat de la Pro România să preia șefia Camerei în schimbul susținerii în Parlament, iar Sorin Câmpeanu ar fi varianta agreată de social-democrați pentru funcția de președinte al Camerei Deputaților.

Viorica Dăncilă a apărut luni în fața presei însoțită de mai mulți lideri ai PSD, între care Olguța Vasilescu, Marian Oprișan, Paul Stănescu, și de o parte a miniștrilor, și a anunțat că, potrivit statutului PSD, ea a preluat șefia partidului. Ea a susținut că PSD va trece cu bine peste aceste momente dificile, că este un partid unit și că nu există tabere. De asemenea, ea a spus că nu demisionează, iar Guvernul rămâne în picioare.


















7599 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Ai vrea tu (Marţi, 28 mai 2019, 10:24)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    Ca să faceţi aceeaşi schemă ca în 2015-2016...să vină proştii să guvereneze cu visteria goală, iar voi cu majoritatea parlamentară să le daţi în cap....şi in acest timp să câştigaţi CAPITAL politic până în dec. 2020
    CE DEŞTEPT EŞTI TU MĂ!!!
    Staţi la guvernare să vă rupeţi gâtul cu toate incultele şi lichelele din partid
  • +13 (17 voturi)    
    E pesedist... (Marţi, 28 mai 2019, 10:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    adica un hot sau complice la jaf. A tacut pana acum. E doar o lepra carierista, complice la distrugerea RO. Incercarea disperata a acestor gunoaie de a se re-vopsi trebuie demascata si combatuta. IN PSD sunt doar scursuri umane, oamenii cinstiti nu pot face parte din aceasta cloaca.

    GUNOAIE PSD IASI in Parlamentul Hotiei Nationale:
    Vasile Toma, Victorel Lupu, Adrian Pănescu, Camelia Gavrilă, Tudor Ciuhodaru, Vasile Câtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte
  • +16 (18 voturi)    
    ati facut praf finantele tzarii (Marţi, 28 mai 2019, 10:28)

    moka [utilizator]

    nu v-ati consultat cu nimeni pentru toate deciziile pe care le-ati luat, mai ales pentru cele luate prin ordonante de urgenta.
    sa se ancheteze urgenta si sa platiti pagubele.
    si sa platiti voi imprumuturile luate, ca nu v-a cerut nimeni sa va imprumutati pentru pensii si ajutoare cand nu era nevoie sau criza.
  • +22 (24 voturi)    
    Asta nu e primarul-mocheta? (Marţi, 28 mai 2019, 10:29)

    Jolly Roger [utilizator]

    Goagle....
    Da, copil de suflet al politicii bacauane, deputat de la 22-23 de ani, remarcat prin absolut nimic bun. Crize de apa, mochete, finantari europene pierdute si care trebuie rambursate, capusarea bugetului primăriei prin firme de casa, primarul sub zero, ce mai!
    I-a dat și lui cineva ceva de citit și l-o împins la microfon...
    18% psd in Bacau? Si tu crezi ca e vina lui dragnea? Asta spune multe despre iq-ul tau.

    Mai copilu, psd tre sa stea la guvernare si sa faca rost de bani de salarii si pensii fara sa se mai imprumute. Si abia dupa ce recunosc public ca nu au de unde sa dea si ca au impins Ro intr-o prapastie financiara, atunci sa se dea deoparte!
    • +7 (7 voturi)    
      Da (Marţi, 28 mai 2019, 10:43)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      a fost agheotantul lui SECHELARIU, nu primarul, celalalt ..ministrul care i-a făcut casa/blocul lu Năstase
      A avut de la cine învăţa lichelism politic
    • +6 (6 voturi)    
      perfect spus ! (Marţi, 28 mai 2019, 10:55)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      trebuie sa ramana la guvernare, dar sa faca publice de saptamana viitoare toate smenurile financiare, sa explice de unde au luat banii de pensii si salarii marite - cred ca suntem singura tara din UE in care salariile in zona publica sunt cu muuuult mai mari decat cele din zona privata, ceea ce este total aberant
      despre pensiile speciale ce sa mai spunem !
    • +1 (1 vot)    
      da,corect (Marţi, 28 mai 2019, 15:23)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      ii vine si lui randul,la locale..orasul arata jalnic chiar daca el se lauda continuu cu..''reusitele''
  • +12 (14 voturi)    
    se scufunda corabia (Marţi, 28 mai 2019, 10:32)

    spy [utilizator]

    fugiti shobolanilor
  • +11 (13 voturi)    
    Actualul PSD nu-i de stânga. (Marţi, 28 mai 2019, 10:33)

    asavreau [utilizator]

    Este de //drepți,că vrem să vă furăm//.Când premierul PSD are consilieri condamnați pentru infracțiuni,putem spune că este un guvern care protejează hoții
  • +14 (16 voturi)    
    hmm (Marţi, 28 mai 2019, 10:33)

    dum_i [utilizator]

    nu derbedeule. nu in opozitie. in desfiintare. in puscarii. acolo va e locul.

    va vom vana pana veti ajunge la cei 2% care ati primit din DIASPORA.
  • +3 (3 voturi)    
    naspa rau (Marţi, 28 mai 2019, 10:40)

    U_swamp [utilizator]

    In sfirsit, o voce rationala... Dar nu se va intimpla asa. Sefii pesedeului au mintea intunecata de un coteil de disperare si ambitie a outerii si, in plus, sint condusi de un Pinocchio caruia i-a murit Gepetto. Partea care e naspa absolut este ca si daca pesedistii ramin la guvernare, si daca liberalii preiau cirma, economia e deja dusa in gard si nu poate fi redresata decit cu mari sacrificii. Daca nu vine cineva sa inghete salariile, pensiile, cheltuielile sociale si nu baga mare la investitii, DRACUL NE IA pe toti!
  • +4 (4 voturi)    
    Primul lucru pe care l-au spus: "nu exista tabere" (Marţi, 28 mai 2019, 10:41)

    Habermas [utilizator]

    Traducere din PSD-eshte: exista tabere dar niciuna nu vrea sa iasa in fata, deocamdata.

    Iar cum taberele privesc numai PSD-istii hard-core, cei care inca au avut ceva success electoral, din zona "culturala" Teleorman - Craiova, PSD-istii din Moldova si Transilvania au inteles deja ca vor pierde fotoliul de primar la alegerile locale viitoare.

    Asa ca incearca si ei sa fie creativi si se manifesta in mod independent ca voci ale interesului national, precum Bistritzanul ala de ieri si Bacauanul asta de azi.
  • +4 (4 voturi)    
    I-a uitat.. (Marţi, 28 mai 2019, 10:52)

    damocles [utilizator]

    Pe Iordache, Olguta, Serban Nicolae, Radulescu Mitraliera, Nicolicea si altii. Misto-ul lor a fost rasplatit la vot de romani!
  • +2 (2 voturi)    
    Unii (Marţi, 28 mai 2019, 10:58)

    sim18 [utilizator]

    Unii nu sunt prosti sau manipulatori precum voi...
  • +2 (2 voturi)    
    Tradator PSD-ist (Marţi, 28 mai 2019, 11:04)

    Dromikete [utilizator]

    Nici nu s-a mancat bine coliva pentru Dragnea ca a si sarit tradatorul PSD-ist sa infiga cutitul in spatele celei care acum o saptamana ii pupa ambele maini pe la insula de agrement din Bacau. Ce ti-e si cu politica asta depravata!!!
    E drept ca e frumoasa tradarea dar tradatorul tot un ticalos ramane.
    Adica el primar PSD-ist care a pierdut alegerile exact ca si partidul, in orasul care-l pastoreste sub orice critica, se trezeste(joc murdar cu interese obscure) sa ceara PSD-ului sa plece de la guvernare! Da' de ce nu te ceri pe tine afara cap de pluta ce esti, ca nu ai facut nimic in orasul Bacau de cand esti primar, psd-ist ticalos!
    Nu-i de mirare ca va dorim sa dispareti de pe scena politica romaneasca ticalosilor, dar nu oricum, ci in genunchi sau catuse!
  • -4 (4 voturi)    
    Demisia guvernului (Marţi, 28 mai 2019, 11:47)

    florinm581330777041525 [utilizator]

    Da PSD trebuie sa-si dea demisia sa lase PNLsi USR si cine-o mai vrea sa guverneze sa vada cat este de "usor" pentru ca ei au capete inteligente sunt asi in folosirea facebookului si sa ne spuna si noua cu ce program vor guverna ,sa asigure alegerile din noiembrie sa vada opozitia ca vor sta la coada la fel sa taie eventual din salarii sa dea afara vreo 200000de mii de bugetari din milionul care sunt cu totii [ in milionul de bugetari ai Romaniei sunt cadrele sanitare ,politie ,politie locala ,pompieri si restul functionari ] sa-l puna din nou pe Ciolos poate de data asta baga definitiv tara in rahat caci data trecuta a bagat-o 1/4 si uite asa o sa iasa triumfator PSD ul la anul ,nu tot zice Johannis ca vrea guvernul lui ,parlamentul lui sa i le baga pe gat !